انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ( حل شد ) سفارشی کردن نمایشگر در صفحه ورود و محیط تی تی وای  (دفعات بازدید: 786 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
بله تصویر درسته ، اون پرونده مانیتور رو توی خونه کاربر gdm ، کاملا پاک کردم ، قبلا هم نبود ، ایجادش کرده بودم ، مال خونه خودمم اسمشو عوض کردم ، الان که مشکلی نیس ، باید ریستارت و امتحان کنم درسته ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
ریستارت هم کردم و بازم درسته ، یعنی الان دیگه میشه فایل مانیتورز رو پاک کرد چون کلا یه مانیتوره ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
اگه اسم فایل monitors.xml رو تغییر دادید، نباید استفاده شده باشه. پس فکر کنم اگه پاکش کنید مشکلی درست نمیشه.

برای اینکه video=LVDS-1:d همیشه توی خط فرمان کرنل باشه، می‌تونید تنظیمات بوتلودر رو تغییر بدید. فکر کنم بوتلودر شما گراب باشه. من با این فرض جلو میرم.

برای اینکه تنظیم کنید چه چیز‌هایی به خط فرمان کرنل اضافه بشه (علاوه بر اونهایی که خود گراب تشخیص داده) می‌تونید فایل زیر رو باز کنید.
/etc/default/grubبعد دنبال متغییر GRUB_CMDLINE_LINUX بگردید و video=LVDS:d رو بین دوتا "" قرار بدید.
می‌تونید متغیر GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT رو هم تغییر بدید.

تفاوت این دوتا متغیر این هست که اطلاعات GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT فقط برای گزینه‌های معمولی توی منوی گراب استفاده میشن.
چیز‌هایی که توی GRUB_CMDLINE_LINUX می‌نویسید، هم برای گزینه‌های معمولی و هم گزینه‌های recovery استفاده میشن. تفاوتشون این هست.

می‌تونید تنظیمات گراب رو توی فایل‌های مجزا با پسوند cfg. توی دایرکتوری زیر هم قرار بدید.
/etc/default/grub.d
اول فایل grub توی /etc/default خونده میشه و بعد پیکربندی‌های مجزا توی /etc/default/grub.d/. به خاطر همین پیکربندی‌های مجزا می‌تونند چیزی که توی فایل grub تنظیم شده رو عوض کنند.

در اصل این چیز‌هایی که توی فایل grub داخل دایرکتوری /etc/default/ می‌بینید و همینطور فایل‌های پیکربندی مجزا توی /etc/default/grub.d/، یه سری متغیر پوسته هستند که توسط اسکریپت‌های گراب خونده میشن تا تنظیمات اصلی گراب رو ایجاد کنند.

می‌تونید این رو به یه فایل توی /etc/default/grub.d/ اضافه کنید.
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="video=LVDS-1:d"البته این بالایی باعث میشه هر چی که توی فایل grub توی /etc/default/ تنظیم شده از دست بره. در اصل مقدار GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT رو عوض می‌کنه. اگه می‌خواهید به مقدار قبلی اضافه بشه، اینجوری بنویسید:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="${GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT} video=LVDS-1:d"از اونجایی که اینها یه سری متغیر پوسته هستند اینکار ممکنه.

می‌تونید به جای تنظیم متغیر GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT، متغیر GRUB_CMDLINE_LINUX رو تنظیم کنید تا video=LVDS-1:d برای گزینه‌های recovery هم استفاده بشه.

بعد از اینکه تنظیمات گراب توی /etc/ رو تغییر دادید، update-grub رو اجرا کنید تا تنظیمات اصلی گراب دوباره ایجاد بشن و تغییر دائمی بشه.
sudo update-grub

با تنظیم متغیر video توی خط فرمان کرنل می‌تونید جوری که کرنل درگاه‌های تصویر رو مدیریت می‌کنه مشخص کنید. این پارامتر می‌تونه چندین بار برای درگاه‌های مختلف استفاده بشه.
خیلی چیز‌های دیگه مربوط به صفحه نمایش و تصویر رو هم میشه با این تنظیم کرد. مثلا رزولوشن یا نرخ نوسازی.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
الان امتحان میکنم
« آخرین ویرایش: 08 خرداد 1401، 07:24 ب‌ظ توسط ㅤsudoㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
خراب شد سیستم ! بالا نمیاد ، دقیقا هر چی گفتید انجام دادم ولی نمیاد بالا ، صفحه ورود میاد ولی اصل مطلبش روی مانیتور خرابس ، از حفظ رمزو میزنم صفحه سیاه میشه ک دسکتاپو تحویلم بده ولی دوباره صفحه ورود میاد ، دوباره رمزو میزنم میره و باز ...
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• *
video=LVDS-1:d رو از خط فرمان کرنل بردارید و سیستم رو بوت کنید، ببینید چی میشه.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
video=LVDS-1:d رو از خط فرمان کرنل بردارید و سیستم رو بوت کنید، ببینید چی میشه.
نشد ، هر کار بگید کردم ! نشد ! دیگه بالا نمیاد ، دنبال بهانه بودم که پارتیشن هامو دستکاری کنم و جا باز کنم برای توزیع تست ، که جور شد ، دوان رو ک نصب کردم دوباره میام سراغ این تاپیک که ببینیم حل میشه یا نه !
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
جناب دراگون ! از اول موقع بوت نصاب دوان ، اون video=LVDS-1:d رو به کرنل دادم ، و حالا بعد از نصب میبینم که به صورت پیش فرض خودش هست ! چرا ؟ 😃
میشه گفت مشکلم حل شد ! ممنونم بابت زمان و انرژی ای که گذاشتین ، سپاس
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• *
از نصاب قدیمی استفاده کردید یا calamares ؟

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
از نصاب قدیمی استفاده کردید یا calamares ؟
نمدونم والا ، نصاب گرافیکی طوره ولی در محیط متنی ! نصابی که روی دوان پایدار هست ..
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• *
پس همون نصاب قدیمی بوده.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
پس همون نصاب قدیمی بوده.
چطور مگه ؟ برای چی پرسیدین ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• *
برای این پرسیدم که بدونم کدوم نصاب video=LVDS-1:d رو به خط فرمان کرنل اضافه کرده.
خروجی این دستورات رو هم قرار میدید؟
cat /etc/default/grub
cat /etc/default/grub.d/*

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
خدمت شما ! ولی منم دقیقا video=LVDS-1:d رو بدون غلط املایی همونجا قرار داده بودم ! صد بار چک کردم !
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
ضمنا ، واقعا ممنونم جناب دراگون ، یکی از رو اعصاب ترین و قدیمی ترین مشکلات منو برطرف کردید ، سپاس فراوان : )
آرچ و گنوم!