انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: افراز زنده ؟  (دفعات بازدید: 4272 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2588
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
پاسخ : افراز زنده ؟
« پاسخ #15 : 21 خرداد 1401، 01:04 ب‌ظ »
نقل‌قول
بستگی داره چی خراب بشه. اگه پارتیشن یا دیسکی که اطلاعات روی اون قرار داره خراب بشه، و raid هم نداشته باشید، کل اطلاعات میره هوا.
خب پس چه فایده ؟ مهم اینه که در حالی که از هم جدان بشه توی هر کدوم بدون مرز چیز نوشت ! الان ویژگی ویژه این فایل سیستم ها چیه پس ؟
منظورم اینه مثلا در حالت معمولی هوم جداس و میتونی هر موقع خواستی یه توزیع جدید نصب کنی و هوم بمونه سر جاش ، از این لحاظ مشکلی نیست در این مدل فایل سیستما ؟
raid چیه : )
نقل‌قول
بله btrfs و zfs برای اینکار موجود هستند.
از اسم zfs بیشتر خوشم اومد 😅️ اینکه خودتون هم از همین استفاده میکنین هم تاثیر داره البته : )
بسی ممنون دارتون میشم اگر راهنمایی کنید چجوری ازش استفاده کنم .. جی پارتد زنده رو دارم ، با همین میشه ؟
ZFS توی freebsd هست. برو نصبش کن. 😈
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #16 : 21 خرداد 1401، 01:16 ب‌ظ »
عوه ! باشه ! خب همون btrfs ، همون چیزیه که میخوام ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 263
  • 我是氩
« پاسخ #17 : 21 خرداد 1401، 01:28 ب‌ظ »
یه پارتیشن رو با btrfs فرمت میکنید.
بعد میتونید توش برای هر دایرکتوری که میخواید subvolume بسازید.
تو هر subvolume میتونید هر چه قدر بخواید فایل قرار بدید. و برای این subvolume ها حجمی تعیین نمیشه که مثلا وقتی حجم پر شد دیگه نتونید تو اون subvolume فایل بریزید. تا وقتی که اون پارتیشن پر بشه میتونید تو هر subvolume فایل بریزید.
و بله btrfs احتمالا همون چیزیه که میخوان تازه فشزده سازی داخلی داره، copy on write و همچین قابلیت عکس فوری هم داره.
« آخرین ویرایش: 21 خرداد 1401، 01:34 ب‌ظ توسط Argon »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. انجمن دکمه تشکر نداره

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #18 : 21 خرداد 1401، 01:30 ب‌ظ »
خب این دو کاملا از هم جدان ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • 我是氩
« پاسخ #19 : 21 خرداد 1401، 01:35 ب‌ظ »
کدوم دو؟
اگه subvolume ها رو میگید نه هر چند تا subvolume که روی پارتیشن بسازید جزء یه پارتیشن هستن.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #20 : 21 خرداد 1401، 01:40 ب‌ظ »
این که نشد اون ایده ای که من به ذهنم رسیده ! خب پس چه فایده داره این جدا سازی ؟ من میخوام از هم جدا باشن کاملا : )
آرچ و گنوم!

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • 我是氩
« پاسخ #21 : 21 خرداد 1401، 01:42 ب‌ظ »
این که نشد اون ایده ای که من به ذهنم رسیده ! خب پس چه فایده داره این جدا سازی ؟ من میخوام از هم جدا باشن کاملا : )
حالا من شاید اشتباه کرده باشم.
ببینید دوستان با تجربه چی میگن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #22 : 21 خرداد 1401، 01:47 ب‌ظ »
منظورت از جدان چیه؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 21 خرداد 1401، 02:18 ب‌ظ »
یعنی مثل حالت عادی که میتونی افرازی که دادی به ریشه رو فرمت کنی در حالی که خونت سر جاشه و یه توزیع دیگه نصب کنی ..
هم اینجوری از هم جدا باشن و مستقل ، هم محدودیتی برای فضا نداشته باشن ! تو هر کدوم بشه هر چقدر دلت میخواد چیزی بنویسی مثل دو تا شاخه ، میشه همچین چیزی ؟
یه دیسک که فقط بهش گفتیم دو بخش باش ، یکی مال ریشه و یکی مال خونه مثلا ، از هم جدا هستید ولی مرز ندارید و میتونید هر چقدر که میخواید از بخشی که بهتون داده شده استفاده کنید : )
آرچ و گنوم!

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • 我是氩
« پاسخ #24 : 21 خرداد 1401، 02:21 ب‌ظ »
تو btrfs اگه بخواید میتونید روی یه subvolume جدا یه سیستم عامل دیگه نصب کنید، ولی نمیتونید پارتیشن رو مجدد فرمت کنید

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #25 : 21 خرداد 1401، 03:24 ب‌ظ »
می‌شه یه توزیع دیگه نصب کنی. ولی خب چرا فرمت کنی؟ کافیه محتواش رو پاک کنی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #26 : 21 خرداد 1401، 03:37 ب‌ظ »
از اسم zfs بیشتر خوشم اومد 😅️ اینکه خودتون هم از همین استفاده میکنین هم تاثیر داره البته : )
بسی ممنون دارتون میشم اگر راهنمایی کنید چجوری ازش استفاده کنم
البته zfs همراه کرنل اصلی نیست و باید جدا کامپایل بشه. توی دبیان می‌تونید بسته zfs-dkms رو نصب کنید تا همراهش کد منبع ماژول‌های zfs و همینطور یه سری بسته‌های دیگه مثل کامپایلر c و dkms هم نصب بشن. بعد از این، کار کامپایل و نصب به طور خودکار توسط dkms شروع میشه و لازم نیست شما کار خاصی انجام بدید.
آخرین باری که امتحان کردم، کامپایل اون روی یه کامپیوتر با پردازنده‌ای مال سال ۲۰۱۰، حدود ۵ دقیقه طول کشید.

بسته zfsutils-linux رو هم نصب کنید تا ابزار‌های مدیریت فایل‌سیستم zfs مثل دوتا دستور zfs و zpool رو داشته.

اگه هم می‌خواهید روت رو بذارید روی zfs و initramfs توسط initramfs-tools ساخته میشه، باید بسته zfs-initramfs رو نصب کنید. بسته zfs-dracut هم هست تا در صورتی که از dracut به جای initramfa-tools استفاده می‌کنید، مشکلی از نظر پشتیبانی نداشته باشید.
البته اینکه همینجوری بسته zfs-initramfs یا zfs-dracut رو نصب کنید، باعث نمیشه روت شما روی zfs قرار بگیره.

نقل‌قول
جی پارتد زنده رو دارم ، با همین میشه ؟
نه نمیشه. gparted پشتیبانی زیادی از zfs نداره. فکر نکنم رابط گرافیکی برای zfs موجود باشه.

کار با zfs یکم متفاوته. مثلا برای اینکه یه فایل‌سیستم اون رو سوار کنید، دستوری شبیه این کار نمیده:
sudo mount /dev/sda1
یا مثلا zfs قابلیت سوار کردن خودکار داره و می‌تونه بدون اینکه چیزی توی فایل fstab تعریف شده باشه، چیز‌ها رو سوار کنه.

از btrfs استفاده کنید بهتره، zfs کمی قابلیت بیشتری داره، اما توی کرنل قرار نداره و باید بصورت جدا کامپایلش کنید برای خودتون و دردسر داره
دردسر خاصی نداره، با نصب دوتا بسته zfs-dkms و zfsutils-linux ماژول‌ها و ابزار‌های اون نصب میشن.
البته به دلیل اینکه یکمی با بقیه فایل‌سیستم‌ها متفاوته، اولش طول می‌کشه تا به نحوه کار باهاش عادت کنید.

البته btrfs یه سری مشکلاتی داره مثلا اینکه نمی‌تونید برای دوتا subvolume روی یه فایل‌سیستم btrfs از دوتا الگوریتم فشرده‌سازی متفاوت استفاده کنید.
مثلا اگه دوتا subvolume به اسم‌های A و B داشته باشید، اول A رو با فشرده‌سازی zstd و بعد B رو با فشرده‌سازی lzo سوار کنید، فشرده‌سازی B به zstd تغییر می‌کنه.
در اصل نمی‌تونید داخل یه فایل‌سیستم btrfs چنتا subvolume داشته باشید که آپشن‌های سوار شدن اونها زیاد با هم متفاوت باشند. بیشتر آپشن‌ها به اون چیزی تغییر می‌کنند که مربوط به اولین subvolume سوار شده هست.
دلیلش اینه که پیاده‌سازی این قابلیت‌ها توی vfs کرنل یکم سخته و به همین دلیل هنوز اینجوری هست.

در مورد سرعت، btrfs نسبت به zfs کند‌تره.
البته اگه حافظه شما پرسرعت باشه، نباید خیلی زیاد این اثر رو متوجه بشید.

البته btrfs قابلیتی داره تا به صورت خودکار فشرده‌سازی اطلاعات فعلی رو از یه چیزی به یه چیز دی.ه عوض کنه. ولی توی zfs باید حداقل یه zfs send و یه zfs recive داشته باشید.

توی btrfs میشه تنظیم کرد که قابلیت cow برای یه فایل یا یه subvolume غیرفعال بشه، درحالی که zfs فعلا این قابلیت رو نداره و بعیده به این زودی‌ها پیاده بشه. (هرچند اگه توی btrfs قابلیت cow رو روی یه subvolume خاموش کنید، برای همه subvolume های روی اون فایل‌سیستم خاموش میشه. به همون دلیلی که بالاتر گفتم)

این که نشد اون ایده ای که من به ذهنم رسیده ! خب پس چه فایده داره این جدا سازی ؟
انعطاف پذیری بالایی داره.

یعنی مثل حالت عادی که میتونی افرازی که دادی به ریشه رو فرمت کنی در حالی که خونت سر جاشه و یه توزیع دیگه نصب کنی ..
...
توی btrfs می‌تونید توی هر subvolume هر چی خواستید بریزید و هر وقت بخواهید، کل اون subvolume رو پاک کنید بدون اینکه بقیه subvolume ها یا اطلاعات داخلشون خراب بشن.
در مورد zfs هم می‌تونید dataset بسازید و داخل هر dataset هرچی لازم داشتید بریزید و هر وقت خواستید، اون dataset رو پاک کنید. بدون اینکه بقیه dataset ها یا اطلاعاتشون پاک بشن. (مگه اینکه بقیه dataset ها وابسته به اون dataset باشند که قراره پاک بشه.)
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #27 : 21 خرداد 1401، 04:53 ب‌ظ »
این عالی میشه 🤩 واقعا عالی میشه ! خیلی خوبه که بخش ها از هم جدان ولی فضای در دسترسشون مشترکه ! چرا زود تر کشفش نکردم !
برای نمونه من یه دیسک خالی gpt دارم بدون افراز ، میخوام از zfs استفاده کنم : )
من همیشه یه افراز میدم به ریشه و یکی هم که پرونده هامه رو سوار میکنم روی یه شاخه توی خونه ، یعنی افزار خونه رو جدا نمیکنم : )
پس یه دبیان زنده ( گنومشو دارم ) بالا بیارم و بسته های zfs-dkms و zfsutils-linux رو نصب کنم ، بعد چیکار کنم ؟ درست نفهمیدم بقیشو 😅

۱ . اینجوری هر موقع خواستم میتونم یه بخش جدید تعریف کنم برای بررسی یه توزیع مثلا و پس از پایان کارم ، پاکش کنم و اون بخش رو حذف ؟ منظورم اینه فقط همون اول میشه بخش تعریف کرد یا هر زمانی ممکنه زنده زنده ؟
۲ . میتونم یکی از بخش ها رو با luks2 رمز کنم ؟
۳ . میگین این فایل سیستم ها پیشرفتن و کلی امکانات دارن ، به جز همین قابلیت خاص جداسازی با حافظه مشترک ، چه اپشن های منحصر به فردی دارن ؟ مثلا یه فایل سیستم چه امکانات ویژه ای می‌تونه داشته باشه ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • 我是氩
« پاسخ #28 : 21 خرداد 1401، 04:58 ب‌ظ »
۱. آره رو btrfs میتونی هر وقت بخوای subvolume درست کنی و فکر کنم zfs هم همینجوری باشه.
۲.فکر نکنم، کل پارتیشن باید رمزنگاری بشه.
۳.قابلیت عکس فوری، فشرده سازی داخلی، رمزنگاری داخلی copy on write

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #29 : 21 خرداد 1401، 05:03 ب‌ظ »
۱ . خب این خیلی خوبه ، هر موقع ادم دلش بخواد میتونه راحت یه توزیع رو برای نصب امتحان کنه !
۲ . آره دیگه حواسم کجاست ، منطقا نباید بشه !
۳ . عکس فوری چیه ؟ جناب دراگون گفتن با فشرده سازی فشار بیشتره به پردازنده میاد ، پردازنده منم که نفتیه ، پس این موردو نمیخوام ، روی همون دیسک باشه فشارش باز بهتره : )
مورد آخر رو هم نفهمیدم !
آرچ و گنوم!