انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: افراز زنده ؟  (دفعات بازدید: 4257 بار)

0 کاربر و 15 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : افراز زنده ؟
« پاسخ #90 : 28 خرداد 1401، 08:15 ب‌ظ »
گراب رو با دستور زیر نصب کنید.
apt-get install grub
grub-install /dev/sda
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
برای سیستم‌های legacy، باید بسته grub-pc نصب بشه. تا جایی که می‌دونم اصلا بسته‌ای به اسم grub توی مخازن دبیان موجود نیست. شاید یه بسته مجازی باشه، مطمئن نیستم.
توی دبیان میشه به جای grub-mkconfig از دستور update-grub یا update-grub2 استفاده کرد. اولی یه لینک به دومی هست.
update-grub2 یه اسکریپت خیلی ساده هست که تنها کاری که می‌کنه، اجرا و جایگزین کردن grub-mkconfig با خودش هست.
فقط همین یه خط رو داره که کاری انجام میده:
exec grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
اشتباهم کجا بود که گرابو نمیذاشت نصب کنم خود نصاب دبیان و به ارور میخورد ؟
فکر کنم چون bios boot partition رو نداشتید.
توی سیستم‌هایی که توی حالت legacy بوت میشن و پارتیشن‌تیبل دیسک بوت اونها gpt هست، به این پارتیشن نیاز دارید.
هدر‌های پارتیشن‌تیبل gpt فضای زیادی باقی نمیذارند تا گراب core.img خودش رو اونجا بذاره. به خاطر همین به bios boot partition نیاز هست.

نقل‌قول
اینجا منظورم برای btrfs بود راستش ، چون رفتیم سراغ این بجای zfs 😅 شرمنده
توی btrfs قضیه یکم فرق داره.
به طور پیش‌فرض snapahot ها توی btrfs قابل نوشتن و خوندن هستند. به خاطر همین ممکنه چیزی اونها رو تغییر بده. البته می‌تونید snapshot فقط خواندنی هم ایجاد کنید ولی اونها رو هم میشه به snapshot خوندنی و نوشتنی تبدیل کرد.

نقل‌قول
root@debian:~# lsblk
NAME  MAJ:MIN RM  SIZE RO TYPE MOUNTPOINTS
loop0   7:0    0  385M  1 loop /usr/lib/live/mount/rootfs/filesystem.squashfs
                               /run/live/rootfs/filesystem.squashfs
sda     8:0    0 74.5G  0 disk
sr0    11:0    1 1024M  0 rom
root@debian:~# blkid
/dev/loop0: TYPE="squashfs"
/dev/sda: PTUUID=<ptuuid> PTTYPE="gpt"
با نگاه کردن به صفحه نوشتمش ، امیدوارم اشتباهی نداشته باشم ! ptuuid رو هم تنبلیم شد دونه دونه بنویسمش ، لازمه ؟
و امادم که بریم واسه نصب expert دبیان و پیکربندی btrfs تو پوسته ای که میده به کاربر ، اگه میشه با همین روش راهنمایی کنید که فقط با یه ایزوی دبیان راحت بتونم همه جا دبیان با btrfs نصب کنم 😁
وقتی خروجی این دستورات رو فرستادید، هنوز جایی رو با btrfs فرمت نکرده بودید. درسته؟
اینجا لازم نیست partuuid رو مشخص کنید.

نقل‌قول
این برای سیستم‌هایی جواب میده که توی حالت uefi بوت میشن. اصلا وقتی گراب رو برای حالت uefi نصب می‌کنید، مسیر دیسکی که میدید نادیده گرفته میشه. به جاش باید مسیر به جایی که ESP سوار شده هست رو بدید.
پس چرا برای ایشون دستور قبلی خطا داد؟
خروجی که فرستاده بودند رو درست ندیدم. دلیل خطا هم این بوده که به یه bios boot partition نیاز بوده.

نه نه ! منظورم اینه apt install grub2 زدم !
چون همیشه نصاب های توزیع ها برای من گراب دو رو نصب کردن فک کردم ۲ بزارم منم اخر دستور 🤷🏻‍♂️
بسته grub2 توی دبیان یه بسته dummy هست. هیچ چیز خاصی همراهش نیست.
معمولا وقتی یه بسته جایگزین یه بسته دیگه میشه، بسته قبلی رو به یه بسته dummy تبدیل می‌کنند.
اینجور بسته‌ها به بسته‌های جدید وابسته هستند، خودشون فایل خاصی ندارند و فقط به این خاطر موجودند تا بسته‌های جایگزین شده نصب بشن.
این بسته‌ها رو میشه بدون مشکل پاک کرد.
تنها فایل‌هایی که ممکنه یه بسته dummy داشته باشه، معمولا داخل مسیر زیر قرار میگیرن:
/usr/share/doc/PACKAGENAME
/usr/share/bug/PACKAGENAME
به جای PACKAGENAME اسم اون بسته قرار می‌گیره.

نقل‌قول
( جناب دراگون من الان دیدم تو یه ویدیو ، zfs انحصاریه ؟ شما که حتی کلید های uefi ( یا یه همچنین چیزی ) رو خودتون دوباره امضا میگنید چون اعتماد ندارید به اصلیاش ، چرا از zfs استفاده میکنید که آزاد نیس ؟
اگه انحصاریه من رو همین btrfs میمونم 😅 )
توسعه zfs از سال ۲۰۰۱ میلادی توسط دو مهندس توی شرکت sun microsystems شروع شد.
توی سال ۲۰۰۴ شرکت sun این فایل‌سیستم رو با مجوز cddl منتشر کرد.
سال ۲۰۰۰۸ توسعه نسخه بومی برای لینوکس شروع شد.
توی سال ۲۰۱۰، اوراکل شرکت sun رو خرید و سیستم‌عامل opensolaris به همراه متعلقاتش از جمله zfs رو انحصاری کرد. به همین دلیل قسمتی از کارمد‌های sun به عنوان اعتراض، استعفا داند. از جمله یکی از دوتا سازنده اصلی zfs.
توی همون سال، پروژه illumos از فورک کردن opensolaris بوجود اومد.
بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ یه سری توسعه‌ها به صورت جدا انجام شد تا اینکه توی ۲۰۱۳، پروژه openzfs بوجود اومد.
از ۲۰۱۳ تا حالا بیشتر توسعه نسخه آزاد zfs به مرکزیت پروژه openzfs رفته. نسخه‌های بومی لینوکس و freebsd مستقیم توی همین پروژه انجام میشه. اون مهندسی هم که استعفا داده بود، توی توسعه همین پروژه مشارکت داره.

به این دلیل که zfs با مجوز cddl منتشر شده و این مجوز با مجوز‌های خانواده gpl ناسازگاره و بیشتر کد کرنل لینوکس با مجوز gpl2 منتشر میشه، zfs وارد شاخه اصلی کرنل لینوکس نشده.
تغییر مجوز از cddl به gpl2 به همین راحتی نیست. مجوز cddl یه سری شرایط خاص داره که برای تغییر مجوز، باید همه کسایی که توی توسعه نقش داشتند، رضایت خودشون رو اعلام کنند. به عبارتی اوراکل هم باید رضایت خودش رو برای اینکار اعلام کنه.

اون نسخه zfs که توسط اوراکل منتشر میشه و باید بابتش پول بدید انحصاری هست. اون نسخه‌ای که توی توزیع‌ها پیدا میشه، در واقع openzfs هست و هیچ قسمت انحصاری نداره. همه کد‌های اون، اینجا دردسترس هست. https://github.com/openzfs/zfs
چیزی مثل firmware انحصاری و اینجور چیز‌ها هم نداره.

openzfs آزاده ولی مجوزش بده. مجوز cddl اجازه میده که برنامه رو کلا انحصاری کنید. ولی اجازه نمیده به راحتی مجوز اون رو به چیز دیگه‌ای تغییر بدید.

الان من snapshot بگیرم از ریشه یعنی ( / ) اون ساب ولوم /File که زیرشه هم ازش ( به قول ابوالفضل ) عکس فوری گرفنه میشه ؟
وقتی توی btrfs از یه subvolume یه snapshot ایجاد می‌کنید، فقط از همون subvolume یه snapshot ایجاد میشه. از بقیه subvolume ها نه. حتی اگه اون subvolume ها زیر subvolume مورد نظر باشن.
« آخرین ویرایش: 28 خرداد 1401، 09:48 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #91 : 28 خرداد 1401، 09:36 ب‌ظ »
سپاس بزرگوار ، پس همین مسیری که رفتم درسته ؟ چون یه سری اخطار ها موقع بوت میبینم قرمز رنگ 🤷🏻‍♂️
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #92 : 28 خرداد 1401، 09:47 ب‌ظ »
راستی یه نکته : اگه BIOS با GPT هستی باید یه پارتیشن از نوع BIOS Boot و بدون فرمت با حجم ۱۰۰~۲۰۰ مگ بسازی.
بعد بقیه فضا رو یه پارتیشن btrfs بسازی و بقیه کارها.
۱۰۰ تا ۲۰۰MiB ؟! ۱MiB تا ۲MiB کافیه. معمولا هم کمتر از ۱MiB مصرف میشه.

سپاس بزرگوار ، پس همین مسیری که رفتم درسته ؟ چون یه سری اخطار ها موقع بوت میبینم قرمز رنگ 🤷🏻‍♂️
ما علم غیب نداریم که بدونیم چه خطایی داده.  :) خطا‌ها رو قرار بدید.
خروجی این دستورات رو هم همینطور.
systemctl list-units --failed
sudo dmesg --level err
cat /proc/cmdline

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 263
  • 我是氩
« پاسخ #93 : 28 خرداد 1401، 10:14 ب‌ظ »
دیدم تو ویکی آرچ نوشته بود ۱ مگابایتا ;D
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. انجمن دکمه تشکر نداره

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #94 : 28 خرداد 1401، 10:38 ب‌ظ »
چشم در اولین فرصت دسترسی به سیستم : )
در واقع منظورم این بود که مسیرو درست و کامل رفتم ؟

بوت کردن دبیان از فلش ونتوی و انتخاب گزینه expert
طی کردن مراحل تا رسیدن به گزینه پارتیشن
یه پارتیشن btrfs در اخر هارد با ماونت پوینت روت بعنوان sda1 ( میخواستم این اولین پارتیشن باشه ! )
و یه پارتیشن در اول هارد در فضای کوچکی که باقی مانده با فرمت bios grub بعنوان sda2
نوشتن تغییرات روی دیسک
گزینه execute a shell بجای مرحله اغاز نصب
umount /target
mount /dev/sda1 /mnt
btrfs subvolume create /mnt/@File
mkdir /target/File
mount -o rw,noatime,nossd,compress=zstd:15,datacow,autodefrag,space_cache=v2,subvol=@rootfs /dev/sda1 /target
mount -o rw,noatime,nossd,compress=zstd:15,datacow,autodefrag,space_cache=v2,subvol=@File /dev/sda1 /target/File
nano /target/etc/fstab
{
/dev/sda1 / btrfs rw,noatime,nossd,compress=zstd:15,datacow,autodefrag,space_cache=v2,subvol=@rootfs
/dev/sda1 /File btrfs rw,noatime,nossd,compress=zstd:15,datacow,autodefrag,space_cache=v2,subvol=@File
tmpfs /tmp tmpfs rw,mode=1777,nosuid,nodev,size=200m,defaults
tmpfs /var/tmp tmpfs rw,mode=1777,nosuid,nodev,size=200m,defaults
}
exit
و نصب دبیان !
بعد وقتی ریستارت کردم موقع بوت کلی اخطار قرمز error دیدم ولی از وقتی گنومو نصب کردم فقط دارم دو تا اخطار میبینم ، یکی یادمه نوشته بود failed to mount root & kernel file system اگه اشتباه نکنم ، اون یکی روهم یادم نیست !
بصورت ro ماونت شده بود @rootfs نمی‌دونم چرا ، خلاصه یه rw اضافه کردم به خط فرمان کرنل تو گراب !
« آخرین ویرایش: 26 تیر 1401، 11:03 ق‌ظ توسط سودو »
آرچ و گنوم!

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 263
  • 我是氩
« پاسخ #95 : 28 خرداد 1401، 10:48 ب‌ظ »
شاید باید با دستور زیر subvolume ریشه رو میساختید
btrfs subvolume create /mnt/@rootfs
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. انجمن دکمه تشکر نداره

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #96 : 28 خرداد 1401، 10:55 ب‌ظ »
بزرگوار گفتم دفعه پیشم ، اون خودش هست ، توی مرحله پارتیشن بندی خودش بوجود میاد : )
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #97 : 28 خرداد 1401، 11:01 ب‌ظ »
نقل‌قول
openzfs آزاده ولی مجوزش بده. مجوز cddl اجازه میده که برنامه رو کلا انحصاری کنید. ولی اجازه نمیده به راحتی مجوز اون رو به چیز دیگه‌ای تغییر بدید.
وقتی مجوز میگه من ازادم و نمیتونین عوضم کنید به این راحتی ها ، چجوری میشه انحصاریش کرد ؟
اون سختی ها چیه ؟ همین که همه توسعه دهندگان رای بدن ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2587
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #98 : 28 خرداد 1401، 11:04 ب‌ظ »
در صورت تغیر کد می‌شود مجوزش را تغیر داد
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #99 : 29 خرداد 1401، 02:35 ب‌ظ »
در واقع منظورم این بود که مسیرو درست و کامل رفتم ؟
...
فکر نکنم کار دیگه‌ای لازم بوده انجام بدید.

وقتی مجوز میگه من ازادم و نمیتونین عوضم کنید به این راحتی ها ، چجوری میشه انحصاریش کرد ؟
شرایط مجوز هست.
می‌تونید اینجا کل تعریف مجوز رو ببینید.

نقل‌قول
اون سختی ها چیه ؟ همین که همه توسعه دهندگان رای بدن ؟
اینکه لازمه همه کسایی که توی توسعه مشارکت داشتند، رضایت خودشون رو برای تغییر مجوز اعلام کنند. شرکت اوراکل هم باید اینکار رو انجام بده.
اگه اوراکل می‌خواست zfs با gpl منتشر بشه، از همون اول opensolaris و متعلقاتش رو انخصاری نمی‌کرد.

در صورت تغیر کد می‌شود مجوزش را تغیر داد
بله میشه. ولی نوشتن دوباره کد‌هایی که در طول ۲۰ سال نوشته شدند، کار ساده‌ای نیست.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #100 : 25 تیر 1401، 03:03 ب‌ظ »

sudo dmesg --level err

[    8.957083] BTRFS error (device sda1: state M): unrecognized mount option 'autodefreg'

cat /proc/cmdline

BOOT_IMAGE=/@rootfs/boot/vmlinuz-5.18.0-2-amd64 root=UUID=5c7f9f97-1a63-45d8-b3e3-c93603c2d35f ro rootflags=subvol=@rootfs video=LVDS-1:d quiet rw

آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #101 : 25 تیر 1401، 04:13 ب‌ظ »

نمی‌دونم چرا سرویس networking دچار مشکل شده. احتمالا مشکل از پیکربندی‌های اون هست.
خطای سرویس systemd-remount-fs احتمالا به همون دلیلی ایجاد شده که خطایی پایین توی dmesg وجود داره.

خروجی این دوتا دستور رو قرار بدید:
systemctl status networking.service
systemctl status systemd-remount-fs.service

نقل‌قول
sudo dmesg --level err

[    8.957083] BTRFS error (device sda1: state M): unrecognized mount option 'autodefreg'

یکی از آپشن‌هایی که برای سوار کردن اون فایل‌سیستم btrfs مشخص کردید غلط املایی داره.
به جای autodefrag نوشتید autodefreg. به جای a یه e گذاشتید.

فایل fstab رو ویرایش کنید و اون آپشن که اشتباه املایی داشته رو به defrag تغییر بدید.

بعد از اینکه غلط املایی رو درست کردید؛ این دستورات رو بزنید و ببینید وضعیت سرویس systemd-remount-fs.service چه فرقی می‌کنه.
sudo systemctl daemon-reload
sudo systemctl restart systemd-remount-fs.service

نقل‌قول
cat /proc/cmdline

BOOT_IMAGE=/@rootfs/boot/vmlinuz-5.18.0-2-amd64 root=UUID=5c7f9f97-1a63-45d8-b3e3-c93603c2d35f ro rootflags=subvol=@rootfs video=LVDS-1:d quiet rw

اینجا چیز خاصی وجود نداره.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #102 : 26 تیر 1401، 08:51 ق‌ظ »
خدمت شما : )

آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #103 : 26 تیر 1401، 01:16 ب‌ظ »
انگار مشکل مربوط به سرویس systemd-remount-fs.service حل شده.

مشکل سرویس networking هنوز مونده.
چون systemctl status networking.service رو با دسترسی روت اجرا نکردید و داخل یکی از گروه‌های adm یا systemd-journal هم نیستید، گزارش‌های مربوط به سرویس networking به شما نمایش داده نشده.

دوباره اون دستور رو با دسترسی روت اجرا کنید:
sudo systemctl status networking.service

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #104 : 26 تیر 1401، 01:27 ب‌ظ »
بفرمایین : )

آرچ و گنوم!