انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: راه حلی برای بوت شدن سریعتر سیستم عامل  (دفعات بازدید: 1597 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Nixon

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • دبیان + گنوم
سلام و عرض ادب

خوب متاسفانه از زمانی که دارم از سیستم عامل های گنولینوکسی استفاده میکنم سرعت بوت شدن خیلی پایینه ( نسبت به ویندوز ) و زمانی زیادی رو از آدم میگیره

میدونم یکی از مهمترین دلایلش نداشتن اس اس دی هستش اما ...

زمانی که از ویندوز ۸.۱ استفاده میکردم سیستم توی ۱۰ تا ۱۵ ثانیه کامل بوت میشد و آماده استفاده بود ( البته یه دوره هم از ویندوز ۷ استفاده میکردم و زمان بوت شدن سیستم یک مقدار بیشتر از ویندوز ۸.۱ بود ) بنظرم این موضوع میتونه نشون دهنده این باشه که مایکروسافت یه سری بهینه سازی ها در جهت بوت شدن سریعتر ویندوز انجام داده

حالا سوالاتم :

سازوکار مایکروسافت برای بوت شدن سریعتر سیستم عامل چی بوده؟

آیا همین سازوکار رو نمیتونیم توی لینوکس اجرا کنیم؟ ( مثلا با نصب یه برنامه خاص یا عوض کردن یه سری تنظیمات از طریق ترمینال و ... )

حالا اگر راهکاری وجود نداشته بشه بنظرم تنها گزینه باقی مونده که میتونم انجام بدم این است که هربار سیستم رو بزارم روی حالت sleep mode Hibernate که نمیدونم آیا میتونه راهکار خوبی باشه یا نه . لطفا در مورد هم نظرتون رو بفرمایید

کاربر تازه کار . حدود دوسال هست از گنو/لینوکس استفاده میکنم . شروع با لینوکس مینت + میزکار xfce - بعدش ابونتو و در آخر دبیان پایدار + میزکار گنوم

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
پاسخ : راه حلی برای بوت شدن سریعتر سیستم عامل
« پاسخ #1 : 30 خرداد 1401، 06:58 ب‌ظ »
سلام، اول اینکه اگه اوبونتو داری اسنپ حذف کن، دوم اینکه بگرد دنبال سرویس هایی که زمان بره و اگه سرویس مورد نیازی نیست از لیست بوت  شدن برش دار، ولی اینطور که میگی با هیچ روشی فکر نکنم ۱۵ ثانیه یا مخصوصا ۱۰ ثانیه بوت بشه، ۱۰ ثانیه دیگه بهترین حالت در یک توزیع خیلی سبکه با یه هارد...

ویندوز در اصل کامل خاموش نمیشه و فکر کنم هایبرنیت به صورت پیش فرض در ویندوز فعاله..

sleep mode Hibernate در گنو لینوکس هایبرنیت گزینه خوبیه بزار و استفاده ببر مشکلی نیست، فک کنم در این حالت کل اطلاعاتت در سواپ ریخته میشه و وقتی سیستم روشن میکنی دوباره در رم قراره میگیره، که تا حدودی بوت سریع تر میشه،  یه sleep دیگه بود اسمش دقیق یادم نیست اسلیپ بود یا چیز دیگه ای هم کنارش بود، اون دیگه بهترین حالته، و اطلاعات توی رم نگه میداره، ولی بدیش اینه رم بدون برق اطلاعاتش پاک میشه برای همین اگه تو این حالت اگه برق سیستم رو قطع کنی خاموش میشه...
ویرایش: این دومی که گفتم اسمش ساسپند یادم رفته بودش که sudo گفت  :)
« آخرین ویرایش: 30 خرداد 1401، 07:00 ب‌ظ توسط ali-n »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #2 : 30 خرداد 1401، 06:58 ب‌ظ »
سیستمتو مینیمال نصب کن ، سرویس هایی ک نمیخوای رو غیرفعال کن و نهایت از اینیت های دیگه استفاده کن شاید سازگاری بهتری رو مشاهده کردی : )
ضمن اینکه چرا هر بار خاموش میکنی ؟ خب ساسپندش کن ، هر بار هم بزنی روشن شه چند ثانیه ای بالا میاد دیگه !
آرچ و گنوم!

آفلاین Nixon

• Full Member
  • *
  • دبیان + گنوم
« پاسخ #3 : 30 خرداد 1401، 07:06 ب‌ظ »
در حال حاضر روی دبیان فکر کنم حدود ۱ دقیقه طول میکشه تا بوت بشه

قبلا که از اوبونتو استفاده میکردم زمان بوت شدن حدود ۱ دقیقه و ۴۰ ثانیه بود  ](*,)

باز هم خیلی برام تعجب آوره که ویندوز باتنظیمات پیش فرضش و با همه برنامه هایی که بعد از روشن شدن سیستم توی پس زمینه اجرا میشن همچنان اینقدر سریع بوت میشه
« آخرین ویرایش: 30 خرداد 1401، 08:48 ب‌ظ توسط Nixon »
کاربر تازه کار . حدود دوسال هست از گنو/لینوکس استفاده میکنم . شروع با لینوکس مینت + میزکار xfce - بعدش ابونتو و در آخر دبیان پایدار + میزکار گنوم

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #4 : 30 خرداد 1401، 07:17 ب‌ظ »
فست بوت و هایبرنیت رو در ویندوز غیرفعال کن ببین چطوره، خب ویندوز به صورت پیش فرض یسری کارا کرده، گنو لینوکس میده دست کاربر  که میخواد به صورت عادی خاموش و روشن بشه یا طور دیگه ای
پ‌ن: البته فرایند روشن شدن و ویندوز دقیقا نمیدونم چطوره

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #5 : 30 خرداد 1401، 07:45 ب‌ظ »
یک چیزی با عنوان خواب زمستانی داشتیم کارش رو دقیق نمیدونم فکر کنم تو اوبونتو پیش فرض غیر فعاله
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1446
  • Dr.Code
    • My website
« پاسخ #6 : 30 خرداد 1401، 07:57 ب‌ظ »
زمانی که از ویندوز ۸.۱ استفاده میکردم سیستم توی ۱۰ تا ۱۵ ثانیه کامل بوت میشد و آماده استفاده بود ( البته یه دوره هم از ویندوز ۷ استفاده میکردم و زمان بوت شدن سیستم یک مقدار بیشتر از ویندوز ۸.۱ بود ) بنظرم این موضوع میتونه نشون دهنده این باشه که مایکروسافت یه سری بهینه سازی ها در جهت بوت شدن سریعتر ویندوز انجام داده
ویندوز۸ نسبت به تمام ویندوز های خانواده ویستا سریعتر بوت میشد و روون‌تر بود
صرفاً به خاطر سبکی سیستم عامل بود
کرنل uws سبک و حذف شدن نرم افزار های اضافه خانواده nt
همینطور رابط کاربری و تم سبک تر

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 407
« پاسخ #7 : 30 خرداد 1401، 08:25 ب‌ظ »
سلام
این خواب زمستانی برام جالب و بعد از یه جست‌وجوی ساده،‌ رسیدم به این مقاله توی دانشنامه‌ی دبیان:
https://wiki.debian.org/Hibernation

توی گنوم تنها چیزی که لازم داره، یه افزونه‌ست!
https://extensions.gnome.org/extension/755/hibernate-status-button/

البته امتحانش نکردم.
فقط سؤالی که داشتم این بود که حتماً به فضای مبادله (swap) نیاز هست؟ چون من ندارم! می‌شه اضافه‌ش کرد؟ یا فقط موقع نصب چنین امکانی فراهمه؟

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 30 خرداد 1401، 08:29 ب‌ظ »
خوشم می‌آد تا یه سؤال می‌پرسم، جوابش رو پیدا می‌کنم: https://wiki.debian.org/Hibernation/Hibernate_Without_Swap_Partition

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 30 خرداد 1401، 08:40 ب‌ظ »
نقل‌قول
Add this to /etc/fstab:
/swap   swap    swap    defaults        0       0
باید چی کار کنم؟

(باید پرونده‌ی ‎/etc/fstab رو باز می‌کردم و تهش این خط کد رو اضافه می‌کردم)
« آخرین ویرایش: 30 خرداد 1401، 08:51 ب‌ظ توسط mskf1383 »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #10 : 30 خرداد 1401، 09:02 ب‌ظ »
البته یادمه بدون افزونه هم با یک فایل کانفیگ که توش میشد  فعالش کرد
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #11 : 30 خرداد 1401، 10:07 ب‌ظ »
سواپ حتما نباید افراز باشه ، میتونه فایل باشه ولی برای ساختنش یاید از یه دستور خاص استفاده کنید گویا ، همینجوری با اضافه کردن یه خط به fstab کار نمیده ، اون فایل باید با دستور مذکور ساخته بشه
آرچ و گنوم!

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 30 خرداد 1401، 11:06 ب‌ظ »
یه افراز مبادله درست کردم (از روی دانشنامه‌ی آرچ پیش رفتم). و سیستم‌دی هم شناختتش. اندازه‌ش هم ۴گیبی‌بایت هست. ولی خواب زمستانی کار نمی‌کنه:
$ systemctl hibernate
Failed to hibernate system via logind: Not enough swap space for hibernation

مصرف رم به ۳گیبی‌بایت هم نمی‌رسه. چرا همچین خطایی می‌ده؟
در ضمن توی پیکربندی گراب، این تغییر رو ایجاد کردم (resume):
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="resume=/dev/sda5 quiet splash"
گراب رو به‌روز رسانی هم کردم.

(امروز صبح که روشن کردم، دیدم خواب زمستانی کار می‌کنه. احتمالاً به یه راه‌اندازی دوباره نیاز داشت!)
« آخرین ویرایش: 31 خرداد 1401، 07:53 ق‌ظ توسط mskf1383 »

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #13 : 31 خرداد 1401، 01:36 ب‌ظ »
سلام و عرض ادب

خوب متاسفانه از زمانی که دارم از سیستم عامل های گنولینوکسی استفاده میکنم سرعت بوت شدن خیلی پایینه ( نسبت به ویندوز ) و زمانی زیادی رو از آدم میگیره

میدونم یکی از مهمترین دلایلش نداشتن اس اس دی هستش اما ...

حالا سوالاتم :

سازوکار مایکروسافت برای بوت شدن سریعتر سیستم عامل چی بوده؟

آیا همین سازوکار رو نمیتونیم توی لینوکس اجرا کنیم؟ ( مثلا با نصب یه برنامه خاص یا عوض کردن یه سری تنظیمات از طریق ترمینال و ... )

حالا اگر راهکاری وجود نداشته بشه بنظرم تنها گزینه باقی مونده که میتونم انجام بدم این است که هربار سیستم رو بزارم روی حالت sleep mode Hibernate که نمیدونم آیا میتونه راهکار خوبی باشه یا نه . لطفا در مورد هم نظرتون رو بفرمایید
سلام در واقع خود بوت شدن یک ثانیه بیشتر زمان نمی بره وقتی یک سیستم عامل رو توی منوی گراب انتخاب می کنی بوت میشه بقیه زمان رو init میبره
برای شما از وقتی که گراب میاد تا وقتی که لاگین می کنین چه قدر زمان می بره؟
متنفر از گنو و FSF

آفلاین Nixon

• Full Member
  • *
  • دبیان + گنوم
« پاسخ #14 : 31 خرداد 1401، 02:00 ب‌ظ »
نقل‌قول
سلام در واقع خود بوت شدن یک ثانیه بیشتر زمان نمی بره وقتی یک سیستم عامل رو توی منوی گراب انتخاب می کنی بوت میشه بقیه زمان رو init میبره
برای شما از وقتی که گراب میاد تا وقتی که لاگین می کنین چه قدر زمان می بره؟

خواب بابت اشتباهی که کردم عذرخواهی میکنم . کلا فرآیند بالا اومدن سیستم تا زمانی کاملا آماده استفاده بشه فکر کنم حدود ۱ دقیقه طول میکشه

دوستان اگر hibernate کردن برای شما جواب داده و سرعت بالا اومدن سیستم رو برده بالا  ممنون میشم اعلام کنید

پ.ن : روی یه سیستم دیگه با سیستم عامل مانجارو با میزکار کی دی ای ( kde ) hibernate رو امتحان کردم اما متاسفانه تفاوت آشکاری حاصل نشد فکر کنم ۵ تا ۱۰ ثانیه سرعت لود شدن سیستم کمتر شد
« آخرین ویرایش: 31 خرداد 1401، 02:03 ب‌ظ توسط Nixon »