انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تنظیمات بایوس  (دفعات بازدید: 5159 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
پاسخ : تنظیمات بایوس
« پاسخ #30 : 05 تیر 1401، 02:49 ب‌ظ »
دوستان ( بخصوص مهرداد ) درس شد براتون که الکی نگید هیچی نمیشه و مشکلی پیش نمیاد ؟ چرا ندونسته راهنمایی میکنید ؟
بله استاد اویزه گوشمون می کنیم !

دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #31 : 05 تیر 1401، 06:20 ب‌ظ »
افرین مهرداد جان 😂 چند بار سیستمو خراب کردی ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #32 : 05 تیر 1401، 07:16 ب‌ظ »
باورت میشه حتی یک پارتیشن هم اشتباهه فرمت نکردم ؟
بزرگ ترین خراب کاریم ...... یادم نمیاد خرابکاری کرده باشم که یادم بمونه  :P
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2594
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #33 : 05 تیر 1401، 09:22 ب‌ظ »
شما که تا حالا اشتباه  نکردی ، حق نداری از لذت اشتباه کردن و درست کردنش  بگی
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #34 : 05 تیر 1401، 10:01 ب‌ظ »
هر وقت اشتباهی کل هاردو فرمت کردی رفت اون موقع بیا !
آرچ و گنوم!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #35 : 06 تیر 1401، 09:31 ق‌ظ »
شما که تا حالا اشتباه  نکردی ، حق نداری از لذت اشتباه کردن و درست کردنش  بگی
اشتباه نکردم چون بی دقتی نکردم من نگفتم اشتباه کنید
گفتم گند بزنید من هم هزاران بار گند زدم و میزنم ! خرابکاری کار مفیدیه !
ولی چه گیری دادید به من سید ! مشکلتون منم ؟ من تسلیمم !

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #36 : 06 تیر 1401، 02:13 ب‌ظ »
مهرداد سید جون به دل نگیر راستش ما گند زدن های شمارو اشتباه حساب میکنیم ;) حالا بعضی اشتباهارو میشه خودت درست کنی بعضیارو نمیشه..

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 607
« پاسخ #37 : 06 تیر 1401، 02:38 ب‌ظ »
مهرداد سید جون به دل نگیر راستش ما گند زدن های شمارو اشتباه حساب میکنیم ;) حالا بعضی اشتباهارو میشه خودت درست کنی بعضیارو نمیشه..
خواهشا بحث الکی نکنید به من کمک کنید :|
I am Enriquette

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #38 : 06 تیر 1401، 05:48 ب‌ظ »
چشم! ، میگم پس تا اینجا فهمیدیم مشکل بایوس نیست و تا گراب رو سریع میره و بعدش هست که طول میکنه..
خب با hdd تا  یک دقیقه هم عادیه برخی توزیع ها ولی با ssd حدود 40 ثانیه یکم زیاده، اول از همه اینکه یبار با گنوم دیسک یا یه نرم افزاری سرعت ssd بگیر و ببین چقدر سرعتش هست؟ طبیعی آیا، و بعدش یه لیست بگیر که هر سرویس چه مدت طول میکشه تا فرایند بوتش تموم شه (دستورش نمیدونم) که ببینیم چیز غیر طبیعی هست یا نه، و در آخر اگه همه چی روال بود یه توزیع دیگه مثل دوان یا دبیان یا وید بررسی کن ببین اونا چطورن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #39 : 06 تیر 1401، 07:40 ب‌ظ »
چجوری توی حالت verbose بوت کنم؟؟
loglevel=7 رو به خط فرمان کرنل اضافه و سیستم رو بوت کنید. در این حالت اطلاعات خیلی زیادی نمایش داده میشن. شاید از این راه متوجه بشید که کدوم مرحله از بوت مدت قابل توجهی طول می‌کشه.

این psb جالب بود
کاربردش چیه ؟
secure boot رو میشه با عوض کردن firmware روی مادربرد دور زد. با این قابلیت، اگه firmware روی مادربرد امضای مورد اعتماد نداشته باشه، پردازنده اصلا شروع به کار نمی‌کنه.

نقل‌قول
چطور کار می کنه ؟
داخل پردازنده‌های amd، یه پردازنده کوچک دیگه با معماری arm وجود داره. اسمش amd platform security processor یا amd psp هست.
وقتی که پردازنده می‌خواهد شروع به کار کنه، اول این psp (با psb اشتباه نگیریدش) اجرا میشه، یه سری کار‌ها انجام میده و بعد اجازه میده هسته‌های اصلی پردازنده شروع به کار کنند.
این پردازنده کوچک فکر کنم از سال ۲۰۱۴ یا ۲۰۱۵ میلادی به پردازنده‌های amd اضافه شده.
اینتل هم چنین چیزی داخل پردازنده‌های خودش داره. بهش گفته میشه intel managment engine یا intel me.

نحوه کار psb به این شکل هست که موقع بوت، اون پردازنده کوچک firmware مادربرد رو می‌خونه و امضای اون رو بررسی می‌کنه.
اگه امضا معتبر باشه، اون firmware رو اجرا، و بقیه مراحل بوت رو انجام میده.
اگه امضا معتبر نباشه، نمیذاره فرایند بوت جلوتر بده و یه پیغام نمایش میده که مشکل چی هست.

نمی‌دونم اون پردازنده کوچک چجوری برای بار اول امضای درست رو بدست میاره.

معمولا این سازوکار‌ها برای سرور‌هایی لازمه که کار مهمی انجام میدن و دشمن نباید به اونها دسترسی پیدا کنه. اینکه این قابلیت حتی توی پردازنده‌های معمولی amd وجود داره یکم عجیبه.
تولید‌کننده‌ها می‌تونند از این قابلیت استفاده و یه پردازنده رو محدود به یه سری مادربرد‌های خودشون کنند. هرچند تا حالا ندیدم اینجور بشه به غیر از یه مدل کامپیوتر‌های lenovo.

فکر کنم این قابلیت از دو نسل قبلی پردازنده‌های amd اضافه شده، درست مطمئن نیستم.
اینتل هم چنین چیزی توی پردازنده‌های رده سرور داره.

این قابلیت انحصاریه، همونطور که بقیه قابلیت‌های amd psp انحصاری هستند؛ در نتیجه به جز amd، کسی نمی‌تونه امنیت اونها رو بررسی کنه.

نقل‌قول
فقط روی این مدل مادربورد یا به طور دقیق همین یک مادربورد ؟
به طور دقیق، پردازنده فقط وقتی شروع به کار می‌کنه که firmware روی مادربرد امضا معتبر داشته باشه.

همه مطالبی که گفته شد مثل این میمونه که کاربر بره فایل هاش رو انتخاب کنه و دکمه Delete رو بزنه ،
این با دستکاری کردن از روی کنجکاوی خیلی فرق میکنه ، اینکه چندتا استثنا رو که فقط توی بعضی از مدل ها وجود داره به عنوان مرجع در نظر بگیریم کمی غیرمنطقی هست .
قابلیت تغییر کلید‌های secure boot و پاک کردن کلید‌های tpm توی بیشتر uefi ها وجود داره.
استفاده از کلید‌های tpm هم زیاد غیرمعمول نیست. ویندوز ۱۱ از اون استفاده می‌کنه، فکر کنم رمزنگاری دیسک با bitlocker هم از کلید‌های tpm استفاده کنه.
توی گنو/لینوکس هم ابزار clevis برای استفاده از tpm وجود داره.

ممکن هست کاربر توی منوی uefi، الویت‌های بوت رو خراب کنه و سیستم‌عامل بوت نشه. در این حالت حتی اگه تنظیمات uefi رو به حالت اول برگردونید، اون الویت‌ها به حالت قبل برنمی‌گردند.
از اونجایی ویندوز علاوه بر تغییر الویت‌هاب بوت، بوتلودر خودش رو هم داخل مسیر پیش‌فرض قرار میده، این خراب شدن الویت‌های بوت براش مشکلی پیش نمیاره.
ولی توزیع‌های گنو/لینوکسی معمولا اینکار رو انجام نمیدن و با خراب شدن الویت‌های بوت، ممکنه دیگه بوت نشن. در این حالت لازمه که بوتلودر اونها رو درست کنید.

قابلیت psb توی همه پردازنده‌های جدید amd وجود داره، ولی فعال کردن اون توی بعضی uefi ها ممکن نیست. اما از اونجایی که توی همه پردازنده‌های جدید amd هست، کاربر باید حواسش رو جمع کنه که ناخواسته اون رو فعال نکنه.

شما گفتید توی تنظیمات uefi هیچ چیزی برای خراب کردن وجود نداره در حالی که این این چیز‌ها وجود داره و می‌تونه واقعا برای کاربر مشکل بوجود بیاره.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #40 : 06 تیر 1401، 09:25 ب‌ظ »
چشم! ، میگم پس تا اینجا فهمیدیم مشکل بایوس نیست و تا گراب رو سریع میره و بعدش هست که طول میکنه..
خب با hdd تا  یک دقیقه هم عادیه برخی توزیع ها ولی با ssd حدود 40 ثانیه یکم زیاده، اول از همه اینکه یبار با گنوم دیسک یا یه نرم افزاری سرعت ssd بگیر و ببین چقدر سرعتش هست؟ طبیعی آیا، و بعدش یه لیست بگیر که هر سرویس چه مدت طول میکشه تا فرایند بوتش تموم شه (دستورش نمیدونم) که ببینیم چیز غیر طبیعی هست یا نه، و در آخر اگه همه چی روال بود یه توزیع دیگه مثل دوان یا دبیان یا وید بررسی کن ببین اونا چطورن
تست سرعت نوشتن:
sync; dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=1024; sync
1024+0 records in
1024+0 records out
1073741824 bytes (1.1 GB, 1.0 GiB) copied, 0.55603 s, 1.9 GB/s

تست سرعت خواندن:
dd if=tempfile of=/dev/null bs=1M count=1024
1024+0 records in
1024+0 records out
1073741824 bytes (1.1 GB, 1.0 GiB) copied, 0.118592 s, 9.1 GB/s

روی همین لپ تاپ وقتی ssd گذاشتم، با اوبونتو خیلی بیشتر طول میکشید. توزیع قبلیم گارودا بود که فکر کنم خیلی سریعتر از این بود
I am Enriquette

آنلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 806
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #41 : 06 تیر 1401، 09:27 ب‌ظ »
نقل‌قول
شما گفتید توی تنظیمات uefi هیچ چیزی برای خراب کردن وجود نداره در حالی که این این چیز‌ها وجود داره و می‌تونه واقعا برای کاربر مشکل بوجود بیاره.
اگر کلمات اینقدر مهم هستن پس باید بگم خیر ، من گفتم دستکاری 'بایوس' نمیتونه چیزی و خراب کنه ، مواردی که شما گفتید در بایوس نیستند ، در UEFI هستن .

آنلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
    • syncrex.me
« پاسخ #42 : 06 تیر 1401، 09:29 ب‌ظ »
نقل‌قول
روی همین لپ تاپ وقتی ssd گذاشتم، با اوبونتو خیلی بیشتر طول میکشید. توزیع قبلیم گارودا بود که فکر کنم خیلی سریعتر از این بود
قبلا تجربه کردم که در بوت شدن خطا یا مشکلی یا انتظار برای اتفاقی باعث طولانی شدن بوت شده ، که در حالت verbose مشخص هست و بعد از پیدا کردنش میتونید برطرفش کنید .

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #43 : 06 تیر 1401، 09:52 ب‌ظ »
قبلا تجربه کردم که در بوت شدن خطا یا مشکلی یا انتظار برای اتفاقی باعث طولانی شدن بوت شده ، که در حالت verbose مشخص هست و بعد از پیدا کردنش میتونید برطرفش کنید .
لاگ هارو توی فایلی مینویسه که بعدا بتونم بررسی کنم یا فقط روی نمایشگر؟
I am Enriquette

آنلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
    • syncrex.me
« پاسخ #44 : 07 تیر 1401، 10:37 ق‌ظ »
شما یه زحمت بکشی امتحان کنی بد نیست ، همون لحظه نشون میده روی نمایشگر .