انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا نگارش ۲۲٫۰۴ اوبونتو پایدار است؟  (دفعات بازدید: 1787 بار)

0 کاربر و 10 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : آیا نگارش ۲۲٫۰۴ اوبونتو پایدار است؟
« پاسخ #30 : 13 تیر 1401، 03:12 ب‌ظ »
آیا نصب برنامه بوسیله GPG Key هم خارج از مخازن محسوب میشه؟ الان مثلا Sublime Text برای نصبش میگه GPG باید اضافه بشه. این هم ممکنه به سیستم آسیب بزنه؟
تا جایی که می‌دونم، با gpg نمیشه برنامه نصب کرد.
شما اون کلید gpg به همراه یه مخزن رو به APT اضافه می‌کنید تا بتونید sublime رو از طریق APT نصب کنید.
اضافه کردن اون کلید gpg برای این که APT فایل‌های اون مخزن رو قبول کنه.
APT به طور پیش‌فرض امضای فایل‌هایی که دریافت میشن رو بررسی می‌کنه. در صورتی که اون امضا‌ها معتبر باشند، از فایل‌ها استفاده می‌کنه.

برای sublime هم بسته snap وجود داره، هم flatpack و هم یه نسخه غیر رسمی appimage. بهتره از اونها استفاده کنید.

نسخه appimage رو می‌تونید از اینجا دریافت کنید.

نسخه snap رو می‌تونید از طریق دستور snap نصب کنید. snap به طور پیش‌فرض روی اوبونتو نصب هست.
sudo snap install sublime-text --classic
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 64
« پاسخ #31 : 13 تیر 1401، 10:40 ب‌ظ »

بله. اگر دقت کنید شما به این روش دارید امضای دیجیتال مخزن دارای sublime به شکل فایل gpg را به صورت دستی با دستور apt-key اضافه می‌کنید و خودتون اعلام می‌کنید که هویت این آدرس را تایید می‌کند.
تا apt اون نشانی را به عنوان مجاز تشخیص دهد و از آنجا نرم‌افزار نصب کند.

در ادامه به لیست مخازن یک خظ جدید اضافه می‌کنید.

برای ویرایشگر متن گرافیکی من Geany را پیشنهاد می‌کنم.

آقا docker هم احتیاج به همین داره :

sudo mkdir -p /etc/apt/keyrings

curl -fsSL https://download.docker.com/linux/ubuntu/gpg | sudo gpg --dearmor -o /etc/apt/keyrings/docker.gpg

Geany اصلا قابل مقایسه با vscode یا ادیتور های دیگه نیست. خیلی ساده است.

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #32 : 13 تیر 1401، 10:44 ب‌ظ »
تا جایی که می‌دونم، با gpg نمیشه برنامه نصب کرد.
شما اون کلید gpg به همراه یه مخزن رو به APT اضافه می‌کنید تا بتونید sublime رو از طریق APT نصب کنید.
اضافه کردن اون کلید gpg برای این که APT فایل‌های اون مخزن رو قبول کنه.
APT به طور پیش‌فرض امضای فایل‌هایی که دریافت میشن رو بررسی می‌کنه. در صورتی که اون امضا‌ها معتبر باشند، از فایل‌ها استفاده می‌کنه.

برای sublime هم بسته snap وجود داره، هم flatpack و هم یه نسخه غیر رسمی appimage. بهتره از اونها استفاده کنید.

نسخه appimage رو می‌تونید از اینجا دریافت کنید.

نسخه snap رو می‌تونید از طریق دستور snap نصب کنید. snap به طور پیش‌فرض روی اوبونتو نصب هست.
sudo snap install sublime-text --classic

خوب من از قبل کلیه بسته های اسنپ رو طبق توصیه دوستان حذف کردم. پس میشه gpg key ها رو معتبر دونست و اگر برنامه ای از طریق gpg key نصب بشه میشه گفت که قابل اطمینانه؟

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #33 : 13 تیر 1401، 11:13 ب‌ظ »

sudo mkdir -p /etc/apt/keyrings

curl -fsSL https://download.docker.com/linux/ubuntu/gpg | sudo gpg --dearmor -o /etc/apt/keyrings/docker.gpg
داکر که توی مخازن رسمی هست. چرا می‌خواهید مخزن جدا اضافه کنید؟

خوب من از قبل کلیه بسته های اسنپ رو طبق توصیه دوستان حذف کردم. پس میشه gpg key ها رو معتبر دونست و اگر برنامه ای از طریق gpg key نصب بشه میشه گفت که قابل اطمینانه؟
بالاتر گفتم، با کلید gpg برنامه نصب نمی‌کنند‌. کلید gpg برای این هست که بررسی کنید یه سری اطلاعات با کلید متناظر با اون کلید gpg امضا شدند یا نه. همین.
وقتی شما یه کلید به APT معرفی می‌کنید، APT هر فایلی که با کلید متناظر باهاش امضا شده باشه رو قبول می‌کنه. اینکه فایل‌های امضا شده با اون کلید متناظر امن باشند مشخص نیست.
ممکنه شما یه کلید gpg رو به APT اضافه کنید که بسته‌های امضا شده با کلید متناظر با اون، کلا بدافزار باشند و سیستم شما رو خراب کنند.
APT کاری نداره که اون کلید‌های gpg مال کی هستند، فقط بررسی می‌کنه که فایل‌ها با کلید متناظر با اون کلید gpg امضا شدند یا نه. اینکه کلید‌های gpg درست به APT معرفی بشه، مسئولیت کاربر هست.

اگه بگید دقیقا می‌خواهید چیکار کنید، بهتر میشه راهنمایی کرد.

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #34 : 13 تیر 1401، 11:30 ب‌ظ »
نقل‌قول
داکر که توی مخازن رسمی هست. چرا می‌خواهید مخزن جدا اضافه کنید؟
نیست دیگه. تو سایت رسمی داکر الان روش نصبش اینه.

https://docs.docker.com/engine/install/ubuntu/#installation-methods
خیلی ساده است. میخوام داکر نصب کنم

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #35 : 14 تیر 1401، 12:09 ق‌ظ »
اون راهنما شامل راهنمایی‌هایی هست که می‌تونه برای سیستم مشکل پیش بیاره. ممکنه یه کاری که انجام میدید، همون موقع مشکلی پیش نیاره ولی موقع بروزرسانی‌های آینده  متوجه بشید که یه چیزی درست نیست.

داکر هم توی مخازن وجود داره. توی دبیان و اوبونتو، بسته docker.io رو نصب کنید تا سرویس اون به همراه ابزار‌هاش نصب بشن.
اگه توزیع شمتا غلتان نیست، ممکنه نسخه‌ای که توی مخازن رسمی پیدا می‌کنید، از آخرین نسخه منتشر شده داکر قدیمی‌تر باشه.
« آخرین ویرایش: 14 تیر 1401، 12:21 ب‌ظ توسط Dragon- »

آفلاین freen

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #36 : 14 تیر 1401، 10:20 ق‌ظ »
اون راهنما شامل راهنمایی‌هایی هست که می‌تونه برای سیستم مشکل پیش بیاره. ممکنه یه کاری که انجام میدید، همون موقع مشکلی پیش نیاره ولی موقع بروزرسانی‌های آینده  متوجه بشید که یه چیزی درست نیست.

داکر هم توی مخازن وجود داره. توی دبیان و اوبونتو، بسته docker.io رو نصب کنید تا سرویس اون به همراه ابزار‌هاش نصب بشن.
اگه توزیع شمتا غلتان یست، ممکنه نسخه‌ای که توی مخازن رسمی پیدا می‌کنید، از آخرین نسخه منتشر شده داکر قدیمی‌تر باشه.

میشه بفرمایید با چه دستوری و چطوری نصبش کنم؟ من برنامه gnome software رو دارم و بسته های snap رو حذف کردم و الان نمیتونم داکر رو در مخازن پیدا کنم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19684
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #37 : 14 تیر 1401، 11:11 ق‌ظ »
داکر در مخازن اوبونتو و دبیان موجوده. زدن اون خط کد باعث می‌شه توزیعتون از هم بپاشه.
روش درست نصبش اینه:
$ sudo apt install docker.io
اگه داکر کامپوز رو هم نیاز دارید، بهتره مستقیم اون رو نصب کنید:
$ sudo apt install docker-compose
« آخرین ویرایش: 14 تیر 1401، 11:13 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن