انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا به شرکتتان تعهد میدهید دانشی که در اونجا تولید شده، جای دیگری استفاده نکنید؟  (دفعات بازدید: 1459 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین shena

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
این دو فرض رو در نظر بگیرید:
۱. در اثر فعالیت شما در یک شرکت دانشی ایجاد میشه
۲. و یا دانش تولید نیروهای دیگری بوده و شما در جریانش قرار می گیرید
و در هر دوی این حالت  سرمایه گذاری رو شرکت انجام داده و به شما و دیگران حقوق شایسته ای پرداخت کرده.
اگر شرکت بخواد دانش تولیدی شما یا دانشی رو که ازش مطلع هستید، در جای دیگری بدون کسب اجازه از شرکت استفاده نکنید، آیا این تعهد رو امضا می کنید؟ چرا؟
« آخرین ویرایش: 25 تیر 1401، 02:40 ق‌ظ توسط shena »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
درود
خیر هرچه سریعتر اون مکان رو ترک می کنم
دانش رو نمیتونن در اختیار و انحصار خودشون قرار بدن دانش مال اونا نیست
با امضای این قرارداد هیچ فایده ای اون دانش برای شما نداره و داره ازتون سو استفاده میشه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین shena

• Jr. Member
  • *
فکر می کنم قبلش باید برای دانش تعریفی آورد. آیا کدهای یه برنامه هم دانش حساب میشه؟

با امضای این قرارداد هیچ فایده ای اون دانش برای شما نداره
این طوری که سود اونها در مقابل سود من قرار می گیره و درخواست شرکت ولید میشه!
« آخرین ویرایش: 24 تیر 1401، 10:19 ب‌ظ توسط shena »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
شما تعهد بدی یا ندی فرقی نمی‌کنه چون در هر صورت ضمانت قانونی نداره و شرکت نمی‌تونه چیزی رو اثبات کنه. شما یه چیزی رو بلدی و هر جا دلت بخواد می‌تونی ازش استفاده کنی و کسی هم حق نداره جلوی شما رو بگیره.
از دید قانون، patent و intellectual property تعریف مشخص داره که هر شخصیت حقیقی و حقوقی ذیل همین قوانین پاسخگو میشه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
اول مشخص کنید منظور از دانش چیه؟ منظور چیز‌هایی هست که در طول مدت کار توی اون شرکت یاد گرفته شده یا راه حل‌هایی که برای مشکلات مختلف پیدا کردید یا کد‌هایی که نوشته شده یا چیز دیگه‌ای؟
تا وقتی به طور دقیق مشخص نباشه منظور از دانش چی هست، نمیشه راحت یه جواب درست داد.

هر چند در حالت کلی، این تعهد عجیب به نظر میرسه و اگه من بودم، تعهد نمی‌دادم.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1446
  • Dr.Code
    • My website
تاحالا یه همچین چیزی ندیده بودم
منظور از دانش کار کردن با یه دستگاه هست یا طراحی نرم افزار شرکت
مثلا یکی از کارمندان مایکروسافت بیاد بگه چطور ویندوز ساخته میشه؟

آفلاین shena

• Jr. Member
  • *
شرکت نمی‌تونه چیزی رو اثبات کنه. شما یه چیزی رو بلدی و هر جا دلت بخواد می‌تونی ازش استفاده کنی
چطور قابل اثبات نیست؟ دانش شرکت که مشخصه چیا هست (فلان کد، فلان معماری نرم افزار، فلان کشف، فلان الگوریتم و فرمول) و من تعهد دادم که ازشون بدون کسب اجازه استفاده نکنم

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
ببینید معمولاً یکسری از شرکت‌ها یک تعهد محرمانگی یا عدم افشاسازی اطلاعات از کارمنداشون میگیرن، ولی خوب مواردی که در حکم اطلاعات در آن تعریف می‌شود، بیشتر روند کاری، برنامه‌ها و بیزینس‌پلن‌های شرکت است، البته مثلاً وقتی شما یک کتابخونه مخصوص خود شرکت به شکل تیمی توسعه می‌دید، خوب به قطع اونو نباید در جای دیگر استفاده کنید، دوباره بازم در همین مورد برمیگرده به این که اون کتابخونه، ماژول یا هر چیز دیگری چقدر خاص و منحصر به فرد باشه.
در هر حال چیزی که من می‌بینم اینه که این شرکت تجربه کافی در زمینه مدیریتی نداره و کلا می‌خواسته یه کاری بکن که محرمانگی شرکت حفظ بشه ولی خوب نتونستن اونو به شکل قانونمند در یک قرارداد آماده کنن.
موضوعی که آقا آرمان گفت، از لحاظ حقوقی این تعهد فاقد اعتبار است، من کاملاً مخالف هستم و اتفاقا برعکس فکر می‌کنم، به نظرم اونا چون تعریف مشخصی از دانش در اون قرارداد ندارن، میتونن همه جوره به هر شکلی برای شما دردسر ایجاد بکنن، متاسفانه فکر نمی‌کنم ما سیستم قضایی که مسائلی در این زمینه را پوشش بده داشته باشیم، پس شما اگر به مشکلی برخورد کردید با شرکت در این زمینه تعهد، به شکل عادی مانند هر شکایت و درخواست دیگری باید عمل کنید و در واقع هر کسی که بتونه قاضی یا نمیدونم هر کسی که وظیفه حل اون اختلاف داره بیشتر به سمت تعریفی که از علم داره سوق بدهد، اون طرف موفق‌تر است و این اصلا خوب نیست.
البته اگر در این مورد اشتباه می‌کنم دوستان نقد کنن کلام بنده را، مشکلی نداره.
در کل باید با اون شرکت صحبت کنید که این قرارداد باید شفاف‌تر باشه، که معمولاً اگر شرکت تازه تأسیس باشه، در برابر حرف شما جبهه میگیرن و این کار انجام نمیدن. اگر قرارداد شفاف‌تر نشد بنده پیشنهاد نمیکنم با آن موافقت نکنید، به هیچ عنوان، هر چند مزیت‌های استخدام در اون شرکت خیلی عالی باشه.

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2594
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
بنظر من هرکی هر علمی داره بزن افشا کنه ما هم بی‌نسیب نمونیم.
:)
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
مگه شرکت به ما تضمین می‌ده با رفتن ما از شرکت، از دانشی که ما تولید کردیم، استفاده نکنه؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
شرکت نمی‌تونه چیزی رو اثبات کنه. شما یه چیزی رو بلدی و هر جا دلت بخواد می‌تونی ازش استفاده کنی
چطور قابل اثبات نیست؟ دانش شرکت که مشخصه چیا هست (فلان کد، فلان معماری نرم افزار، فلان کشف، فلان الگوریتم و فرمول) و من تعهد دادم که ازشون بدون کسب اجازه استفاده نکنم
شما دقیق همون فلان کد رو که در پروژه‌ی دیگه استفاده نمی‌کنید. این میشه همون مالکیت فکری که از دید قانون متعلق به همون شرکته.
بلکه صحبت از دانش کردید. پس اینجا تعاریف فرق دارن.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین shena

• Jr. Member
  • *
مگه شرکت به ما تضمین می‌ده با رفتن ما از شرکت، از دانشی که ما تولید کردیم، استفاده نکنه؟
احتمالا پاسخ شرکتها اینه که در ازای دانش تولیدیِ کارکنان پول(حقوق) پرداخت شده و خریداریش کرده

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
شما دانشتون رو نفروختید اون زمانی که گذاشتید و استفاده از دانشون رو به عنوان خدمت ارائه کردید و پول گرفتید شما نون میخری نون میگیری نه حق امتیاز نونوایی رو
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین chandlerbing

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 79

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
دانش ایجاد شده، متنی هست که ثبت میشه. چه چیزی امضا بکنید یا نکنید، قانونا اجازه ندارید اون متن رو منتشر کنید یا استفاده کنید (غیر از اینکه اون شرکت اجازه بده). اگر چیزی یاد گرفتید، اون یادگیری قاعدتا قابل استفاده هستش، تا وقتی که مرتبط به اطلاعات شرکتی که براش کار کردید، نباشه.