انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: درایور های انویدیا در OPENSUSE  (دفعات بازدید: 762 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • بی صدا اماپرمعنا! کم گوی اماگزیده گوی! حافظ دوست:)
درایور های انویدیا در OPENSUSE
« : 28 تیر 1401، 08:22 ب‌ظ »
درود مجدد. ببخشید که مزاحم دقیقه‌ به دقیقه هستم؛ چون اولین ورودم به دنیای لینوکس هست و قصد ندارم اولین تجربه، تجربه‌ی ناخوشایندی باشه:(
برای نصب درایور کارت گرافیک های GEFORCE 500M SERIES باید درایور nvidia g01 رو در yaST نصب کنم؟
دقت کنید که برای سری GEFORCE 500m درخواست راهنمایی دارم(به «m» آخر شدیداً دقت کنید ;D).
ممنون و سپاسگزارم =)
بدرود!
مالی که ز تو کس نستاند، علم است...حرزی که تو را به حق رساند، علم است....جز علم طلب مکن تو اندر عالم... چیزی که تو را ز غم رهاند، علم است... مباش غره به علم و عمل، فقیه! مدام که هیچکس ز قضای خدای جان نبرد!

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
پاسخ : درایور های انویدیا در OPENSUSE
« پاسخ #1 : 28 تیر 1401، 09:10 ب‌ظ »
تعداد مشاهده:9
تعداد پاسخ:0
تعداد مشاهده‌ی دیگر تاپیک ها:146
نتیجه: 313.110 مظلوم‌ترین عضو انجمن اوبونتو ایران🥺
« آخرین ویرایش: 28 تیر 1401، 09:24 ب‌ظ توسط 313.110 »
مالی که ز تو کس نستاند، علم است...حرزی که تو را به حق رساند، علم است....جز علم طلب مکن تو اندر عالم... چیزی که تو را ز غم رهاند، علم است... مباش غره به علم و عمل، فقیه! مدام که هیچکس ز قضای خدای جان نبرد!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #2 : 28 تیر 1401، 09:19 ب‌ظ »
یه سر قوانین رو بخون : )
آرچ و گنوم!

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 28 تیر 1401، 09:26 ب‌ظ »
چشم.
اگر خطائی انجام دادم، به بزرگی علم و عمل خودتون ببخشید.
شاید فکر کنید که در این متن سیاست خبیثانه‌ای اعمال کردم، اما اینطور نیست...

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
  • یه برنامه نویس 13 ساله :)
    • smartnima Website
« پاسخ #4 : 28 تیر 1401، 09:49 ب‌ظ »
سلام
نیازی نیست بخاطر کار اشتباهی که "نکردید" عذرخواهی کنید! راحت باشید اینجا!
بیشتر وقتا وقتی نزدیک شب پیامی ارسال میشه کسی جواب نمیده! صبح و ظهر اما جواب داده میشه! اگر منتظر بمونید فردا جوابتون رو انشاالله میگیرید : )
در ضمن من اوپن سوزه رو یه بار تست کردم اما بخاطر مشکلات شبکه ای که الان حل شده سوییچ کردم به یه توزیع دیگه، تو اون مدت با درایور های آزاد بودم، اگر میتونستم حتما کمک میکردم
: )

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #5 : 28 تیر 1401، 11:37 ب‌ظ »
دوستانی که دیدن یا وقت نکردند جواب بدن
یا بلد نبودن
یا سوزه ندارند
یا دلیلی شخصی  :D (شوخی منظورم غیره هست )
عجله نکنید ، صبر کنید دوستی اگه بدونه پاسخ میده
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 29 تیر 1401، 12:03 ق‌ظ »
سلام
بیشتر وقتا وقتی نزدیک شب پیامی ارسال میشه کسی جواب نمیده! صبح و ظهر اما جواب داده میشه! اگر منتظر بمونید فردا جوابتون رو انشاالله میگیرید : )
در ضمن من اوپن سوزه رو یه بار تست کردم اما بخاطر مشکلات شبکه ای که الان حل شده سوییچ کردم به یه توزیع دیگه، تو اون مدت با درایور های آزاد بودم، اگر میتونستم حتما کمک میکردم
دوستانی که دیدن یا وقت نکردند جواب بدن
یا بلد نبودن
یا سوزه ندارند
یا دلیلی شخصی  :D (شوخی منظورم غیره هست )
عجله نکنید ، صبر کنید دوستی اگه بدونه پاسخ میده
شرمنده‌ام.خیلی سریع قضاوت کردم. بهترین کاربران ایرانی، در انجمن اوبونتو ایران وجود دارند. مشکلی نیست دوست عزیز، وظیفتون که نیست که احساس شرمندگی می‌کنید. نمیدونستم پیش از ایجاد مشکل برای کمک به سراغم میاین وگرنه زودتر عضو انجمن میشدم ;D.
سلام
یک نکته ی دیگه؛ زمانی که از اوپن سی یوز استفاده می‌کردید، به اندازه ی کافی سریع و روان بود؟مصرف RAM متعادل بود؟
« آخرین ویرایش: 29 تیر 1401، 12:16 ق‌ظ توسط 313.110 »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #7 : 29 تیر 1401، 12:28 ق‌ظ »
بعضی وقتا ممکنه تا چند روز هم جواب دریافت نکنید و بعد یکی جواب بده. یکم صبر داشته باشید.

درود مجدد. ببخشید که مزاحم دقیقه‌ به دقیقه هستم؛ چون اولین ورودم به دنیای لینوکس هست و قصد ندارم اولین تجربه، تجربه‌ی ناخوشایندی باشه:(
برای نصب درایور کارت گرافیک های GEFORCE 500M SERIES باید درایور nvidia g01 رو در yaST نصب کنم؟
ممنون و سپاسگزارم =)
بدرود!
کرنل لینوکس تقریبا همه درایور‌های مورد نیاز رو همراهش داره و معمولا لازم نیست خودتون چیزی رو به صورت جدا نصب کنید. البته بعضی درایور‌ها به دلایل مختلفی (مثلا آزاد نبودن یا مجوز اونها) همراهش نیستند و لازمه جدا نصب بشن. هرچند تعداد اونها زیاد نیست.

برای گرافیک‌های انویدیا توی کرنل لینوکس، سه نوع درایور هست.

۱- یکی درایور‌های آزاد nouveua هستند. این درایور‌ها توسط جامعه کاربری ایجاد شدند. اینها همراه کرنل قرار دارند و لازم نیست به صورت جدا نصب بشن.
اگه گرافیک انویدیا داشته باشید و درایور دیگه‌ای نصب نشده باشه، به طور خودکار از اینها استفاده میشه.

از اونجایی که خود انویدیا توی ساخت اینها مشارکتی نکرده، عملکرد اونها بعضی وقتا مشکل دار هست.
معمولا برای گرافیک‌های قدیمی انویدیا، عملکرد درایور‌های آزاد بهتره. برای گرافیک‌های جدید، عملکرد مناسبی ندارند.

۲- یکی دیگه، درایور‌های انحصاری انویدیا هستند. این درایور‌ها توسط خود انویدیا منتشر شدند.
بیشتر قسمت‌های اون انحصاری هست و دردسترس عموم قرار نداره.
به خاطر اینکه این درایور‌های انحصاری هستند، همراه کرنل لینوکس قرار ندارند و باید جدا نصب بشن.
برای اینکه بتونید از تموم قابلیت‌های گرافیک‌های جدید انویدیا استفاده کنید، به این درایور‌ها نیاز دارید.

البته نسخه جدید این درایور‌ها، از گرافیک‌های قدیمی پشتیبانی نمی‌کنند.

سری geforce 400 و جدیدتر حداکثر توسط درایور‌های سری 390 پشتیبانی میشن. که نسبتا قدیمیه و نسخه‌های جدید برنامه‌ها احتمالا با اونها به مشکل می‌خورن.
سری geforce 600 و جدیدتر، حداکثر توسط درایور‌های سری 470 پشتیبانی میشن. مدت زیادی نیست که این سری از درایور‌ها منتشر شدند.
سری geforce 700 و جدیدتر، توسط آخرین نسخه درایور‌ها پشتیبان میشن. (تا جایی که می‌دونم، آخرین نسخه منتشر شده، سری 515 هست)

۳- یه نوع دیگه، درایور‌های آزاد خود انویدیا هستند. اینها هم آزادند (ولی برای کار، به firmware انحصاری نیاز دارند) و هم توسط خود انویدیا توسعه پیدا می‌کنند.
مدت زیادی نیست که این درایور‌ها منتشر شدند، فکر کنم توی فروردین بود، درست مطمئن نیستم.
به دلیل اینکه تازه منتشر شدند، هنوز همراه کرنل لینوکس قرار نگرفتند و مدتی طول می‌کشه که این اتفاق بیوفته.

این درایور‌ها فقط از گرافیک‌هایی پشتیبانی می‌کنند که با معماری تورینگ یا جدیدتر ساخته شدند. معماری‌های قدیمی‌تر توسط این درایور‌ها پشتیبانی نمیشن.
این معماری توی سال ۲۰۱۸ میلادی معرفی شده. اولین گرافیک‌های ساخته شده با اون هم، گرافیک‌های سری rtx 20 انویدیا هست.
پس اگه گرافیک شما قبل از 2018 ساخته شده، می‌تونید مطمئن باشید که توسط این درایور‌ها پشتیبانی نمیشه.

با توجه به این چیز‌ها، گرافیک شما توسط درایور‌های آزاد nouveau و درایور‌های انحصاری انویدیا پشتیبانی میشه. از اونجایی که گرافیک شما از سری geforce 500 هست، بهتره از درایور‌های آزاد nouveua استفاده کنید.

خروجی این دستور رو قرار بدید تا دستگاه‌های متصل شده به خطوط pci و pcie به همراه درایوری که اونها رو راه‌اندازی کرده، نمایش داده بشه.
اینجوری میشه مدل گرافیک و درایوری که اون رو راه‌اندازی کرده رو پیدا کرد.
lspci -k

نقل‌قول
دقت کنید که برای سری GEFORCE 500m درخواست راهنمایی دارم(به «m» آخر شدیداً دقت کنید ;D).
فرقی نداره اون m باشه یا نه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
  • یه برنامه نویس 13 ساله :)
    • smartnima Website
« پاسخ #8 : 29 تیر 1401، 01:04 ق‌ظ »
یک نکته ی دیگه؛ زمانی که از اوپن سی یوز استفاده می‌کردید، به اندازه ی کافی سریع و روان بود؟مصرف RAM متعادل بود؟
زیاد استفاده اش نکردم، اما در اون زمان بله خوب بود :)

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 29 تیر 1401، 01:26 ق‌ظ »
بعضی وقتا ممکنه تا چند روز هم جواب دریافت نکنید و بعد یکی جواب بده. یکم صبر داشته باشید.

ممنون و سپاسگزارم =)
بدرود!
کرنل لینوکس تقریبا همه درایور‌های مورد نیاز رو همراهش داره و معمولا لازم نیست خودتون چیزی رو به صورت جدا نصب کنید. البته بعضی درایور‌ها به دلایل مختلفی (مثلا آزاد نبودن یا مجوز اونها) همراهش نیستند و لازمه جدا نصب بشن. هرچند تعداد اونها زیاد نیست.

برای گرافیک‌های انویدیا توی کرنل لینوکس، سه نوع درایور هست.

۱- یکی درایور‌های آزاد nouveua هستند. این درایور‌ها توسط جامعه کاربری ایجاد شدند. اینها همراه کرنل قرار دارند و لازم نیست به صورت جدا نصب بشن.
اگه گرافیک انویدیا داشته باشید و درایور دیگه‌ای نصب نشده باشه، به طور خودکار از اینها استفاده میشه.

از اونجایی که خود انویدیا توی ساخت اینها مشارکتی نکرده، عملکرد اونها بعضی وقتا مشکل دار هست.
معمولا برای گرافیک‌های قدیمی انویدیا، عملکرد درایور‌های آزاد بهتره. برای گرافیک‌های جدید، عملکرد مناسبی ندارند.

۲- یکی دیگه، درایور‌های انحصاری انویدیا هستند. این درایور‌ها توسط خود انویدیا منتشر شدند.
بیشتر قسمت‌های اون انحصاری هست و دردسترس عموم قرار نداره.
به خاطر اینکه این درایور‌های انحصاری هستند، همراه کرنل لینوکس قرار ندارند و باید جدا نصب بشن.
برای اینکه بتونید از تموم قابلیت‌های گرافیک‌های جدید انویدیا استفاده کنید، به این درایور‌ها نیاز دارید.

البته نسخه جدید این درایور‌ها، از گرافیک‌های قدیمی پشتیبانی نمی‌کنند.

سری geforce 400 و جدیدتر حداکثر توسط درایور‌های سری 390 پشتیبانی میشن. که نسبتا قدیمیه و نسخه‌های جدید برنامه‌ها احتمالا با اونها به مشکل می‌خورن.
سری geforce 600 و جدیدتر، حداکثر توسط درایور‌های سری 470 پشتیبانی میشن. مدت زیادی نیست که این سری از درایور‌ها منتشر شدند.
سری geforce 700 و جدیدتر، توسط آخرین نسخه درایور‌ها پشتیبان میشن. (تا جایی که می‌دونم، آخرین نسخه منتشر شده، سری 515 هست)

۳- یه نوع دیگه، درایور‌های آزاد خود انویدیا هستند. اینها هم آزادند (ولی برای کار، به firmware انحصاری نیاز دارند) و هم توسط خود انویدیا توسعه پیدا می‌کنند.
مدت زیادی نیست که این درایور‌ها منتشر شدند، فکر کنم توی فروردین بود، درست مطمئن نیستم.
به دلیل اینکه تازه منتشر شدند، هنوز همراه کرنل لینوکس قرار نگرفتند و مدتی طول می‌کشه که این اتفاق بیوفته.

این درایور‌ها فقط از گرافیک‌هایی پشتیبانی می‌کنند که با معماری تورینگ یا جدیدتر ساخته شدند. معماری‌های قدیمی‌تر توسط این درایور‌ها پشتیبانی نمیشن.
این معماری توی سال ۲۰۱۸ میلادی معرفی شده. اولین گرافیک‌های ساخته شده با اون هم، گرافیک‌های سری rtx 20 انویدیا هست.
پس اگه گرافیک شما قبل از 2018 ساخته شده، می‌تونید مطمئن باشید که توسط این درایور‌ها پشتیبانی نمیشه.

با توجه به این چیز‌ها، گرافیک شما توسط درایور‌های آزاد nouveau و درایور‌های انحصاری انویدیا پشتیبانی میشه. از اونجایی که گرافیک شما از سری geforce 500 هست، بهتره از درایور‌های آزاد nouveua استفاده کنید.

خروجی این دستور رو قرار بدید تا دستگاه‌های متصل شده به خطوط pci و pcie به همراه درایوری که اونها رو راه‌اندازی کرده، نمایش داده بشه.
اینجوری میشه مدل گرافیک و درایوری که اون رو راه‌اندازی کرده رو پیدا کرد.
lspci -k

نقل‌قول
فرقی نداره اون m باشه یا نه.
درود. اونقدر کامل توضیح دادید و راهنمایی کردید که هنوز نفهمیدم xD.
و بازهم یک نکته‌ی دیگه...
منظور از خروجی دستور، چیه؟
حقیقتاً من زبون نویسنده‌های وبسایت ها رو درک نمیکنم! شاید برای این هست که افرادی مثل شما مبتدی‌ها رو به خوبی درک میکنن و چون خودشون یکروزی مبتدی بودند، سعی می‌کنند که هر بخش رو کامل توضیح بدن.
برای راهنماییتون ممنون و سپاسگزارم😊.
بدرود!
« آخرین ویرایش: 29 تیر 1401، 01:37 ق‌ظ توسط 313.110 »

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 263
  • 我是氩
« پاسخ #10 : 29 تیر 1401، 08:43 ق‌ظ »
سلام
عزیز نیاز نیست پست های طولانی رو کامل نقل قول کنید
یعنی نرم‌افزار کنسول یا ترمینال رو باز کنید
دستوری که گفتند رو بنویسید و اینتر بزنید
سپس هر چی که رو صفحه نوشته میشه رو کپی کنید
بیاید تو انجمن
بخش ارسال یه دکمه داره با عکس هشتگ روی اون کلیک کنید
و متنی که کپی کردین رو بینشون قرار بدی
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. انجمن دکمه تشکر نداره

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 29 تیر 1401، 01:18 ب‌ظ »
سلام
عزیز نیاز نیست پست های طولانی رو کامل نقل قول کنید
یعنی نرم‌افزار کنسول یا ترمینال رو باز کنید
دستوری که گفتند رو بنویسید  \\:D/اینتر بزنید
سپس هر چی که رو صفحه نوشته میشه رو کپی کنید
بیاید تو انجمن
بخش ارسال یه دکمه داره با عکس هشتگ روی اون کلیک کنید
و متنی که کپی کردین رو بینشون قرار بدی
درود. نمیدونم چطور تشکر کنم، جایگاه اطلاعات من رو از لینوکس(میدونم کرنله) صد طبقه بالاتر بردید ;D.
صبر کنید یک دستور بنویسم \\:D/
zypper in microsoftedge.RPM
راستی این دستور رو هم بی علت ننوشتم.اگر من یک فایل RPM(مثلا مایکروسافت اج) رو بارگیری و وارد پوشه شده و این دستور رو وارد کنم، برای نصبش کافیه؟ یا باید پیش از اون با کاربر روت وارد بشیم؟
بابت راهنمایی ممنون و متشکرم😄
بدرود!
« آخرین ویرایش: 29 تیر 1401، 01:35 ب‌ظ توسط 313.110 »

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • 我是氩
« پاسخ #12 : 29 تیر 1401، 01:41 ب‌ظ »
سلام
فکر کنم با دستور زیر بشه نصبش کرد
sudo zypper install filename.rpm
نیازی نیست با کاربر روت دستور رو وارد کنید
وارد پوشه مورد نظر بشید و دستور بالا رو بزنید
تو صیه میکنم خارج از مخازن (یعنی نصب فایل بصورت دست یا با اسکریپت هایی که نمیشناسید و اینها) برنامه ای نصب نکنید چون باعث ناپایداری و خرابی سیستم میشه

در ضمن به جای اج میتونید فایرفاکس یا دیگر مرورگر هایی که تو مخازن هستند استفاده کنید

این مقاله از ویکی هم بخونید درسته درباره دبیانه ولی بیشترش درباره توزیع های دیگه هم صادقه.
https://wiki.ubuntu.ir/wiki/%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%86_%D8%B1%D8%A7_%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%A8_%D9%86%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF
« آخرین ویرایش: 29 تیر 1401، 01:45 ب‌ظ توسط Argon »

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 29 تیر 1401، 01:54 ب‌ظ »
جای پرسش مگذاشتی برادر😬
فقط همه‌ توزیع‌ها برای نصب بسته‌های فلت‌پک از این دستور استفاده میکنند؟
flatpak install flathub com.microsoft.Edgeو سپس:
flatpak run com.microsoft.Edgeپی‌نوشت: بخش راهنمای فلت‌پک را مطالعه کرده و نحوه نصب و پیکربندی ان در اوپن سی یوز را اموختم(ادبیات پارسی ;)).
« آخرین ویرایش: 29 تیر 1401، 02:08 ب‌ظ توسط 313.110 »

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • 我是氩
« پاسخ #14 : 29 تیر 1401، 02:47 ب‌ظ »
با دستور زیر فلت پک رو نصب کنید
sudo zypper install flatpak
با دستور زیر مخزن فلت هاب رو اضافه کنید.
flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
بعد سیستم رو ریستارت کنید

و از این به بعد با دستور زیر به سادگی برنامه مورد نظرتون رو نصب کنید
flatpak install pkgnameجای pkgname هم باید بسته مورد نظرتون رو بزارید

بعد از اینکه برنامه رو نصب کردید میتونید در منوی برنامه پیداش کنید

و باز هم میگم بجای اج از کرومیوم، فایرفاکس، اپیفانی یا فالکون و بقیه مرورگر ها که تو مخزن هستند استفاده کنید
« آخرین ویرایش: 29 تیر 1401، 02:49 ب‌ظ توسط Argon »