انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا بانک صرفاً مختص نظام کاپیتالیسم است؟  (دفعات بازدید: 3621 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
سلام
چیزی که من درباره کاپیتالیسم فهمیدم اینه که با بانک ساخته و پرداخته‌ی این نظام هست.
۱- آیا این دریافتم درسته؟
۲- اگر بله، گزینه جایگزینش چیه؟ یعنی باید مقدار زیادی پول رو همیشه با خودمون داشته باشیم؟ امروزه رمزارز رو داریم، در گذشته جایگزین مناسبی برای بانک موجود بود؟
« آخرین ویرایش: 02 امرداد 1401، 11:39 ب‌ظ توسط 🇮🇷 »
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2591
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
پاسخ : آیا بانک صرفاً مختص نظام کاپیتالیسم است؟
« پاسخ #1 : 02 امرداد 1401، 12:05 ق‌ظ »
امروزه رمز ارز را داریم که ممکنه یک هو ارزشش به یک صدم برسه، هک شه، در بسیاری از کشور ها پشتیبانی نمیشه، اونی که رمز ارزرو ساخته به اندازه دولت یک کشور مورد اعتماد نیست، هزینه استخراجش هم به کنار.
و ...................
رمز ارز یک جوکه که هیچچچچ وقت قرار نیست هیچ کشور عاقلی اقتصادشو بر اساس اون پایه گذاری کنه و روی اون سرمایه گذاری کلان کنه، البته کَلان.
ویرایش:
Oh چه حلال زاده ست این رمز ارز £)
https://www.cnbc.com/2022/07/21/fake-crypto-apps-have-stolen-millions-from-investors-says-fbi.html
ویرایش۲ :
https://www.iranjib.ir/shownews/98252/%D8%A7%DB%8C%D9%84%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%A7%D8%B3%DA%A9-%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%D9%88%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%B3%D9%84%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%AE%D8%AA/
« آخرین ویرایش: 02 امرداد 1401، 01:54 ب‌ظ توسط سید محمد امین »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 02 امرداد 1401، 11:16 ق‌ظ »
کاپیتالیسم با بانک مخالفه؟ نه!

هرچنددر چنین مواردی باید دید مقصود ما از بانک چیه. من به شخصه با بانکی که کارش، افزایش نقدینگیه مخالفم، چون تورم‌زاست. اگه افزایش نقدینگی رو از بانک بگیریم، چرا بد باشه؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
« پاسخ #3 : 02 امرداد 1401، 02:15 ب‌ظ »
یعنی چی کاپیتالیسم با بانک مخالفه  :( فکر کنم برعکس نوشتید...

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #4 : 02 امرداد 1401، 06:03 ب‌ظ »
اگه افزایش نقدینگی رو از بانک بگیریم، چرا بد باشه؟
بخاطر اینکه پول یه جا جمع میشه و صاحب اون یه جا میتونه از اون پول به روش‌های مختلف استفاده کنه. جمع شدن پول در یک جا یعنی جمع شدن قدرت در یک جا
نه درسته  :)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 02 امرداد 1401، 09:46 ب‌ظ »
بخاطر اینکه پول یه جا جمع میشه و صاحب اون یه جا میتونه از اون پول به روش‌های مختلف استفاده کنه. جمع شدن پول در یک جا یعنی جمع شدن قدرت در یک جا
در حالت درست، صاحب بانک صاحب اون پول‌ها نیست، نگهبان اون پول‌هاست. اگه از اون پول استفاده کنه، یعنی پولی بیش‌تر از چیزی که وجود داره خلق کرده. چون به فرض هزار تومن من دستشه و هزار تومن هم داده طلا خریده، یعنی هزار تومن رو کرده دو هزار تومن. به این می‌گن افزایش نقدینگی که دلیل اصلی ایجاد تورمه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #6 : 02 امرداد 1401، 09:52 ب‌ظ »
در حالت درست، صاحب بانک صاحب اون پول‌ها نیست، نگهبان اون پول‌هاست. اگه از اون پول استفاده کنه، یعنی پولی بیش‌تر از چیزی که وجود داره خلق کرده. چون به فرض هزار تومن من دستشه و هزار تومن هم داده طلا خریده، یعنی هزار تومن رو کرده دو هزار تومن. به این می‌گن افزایش نقدینگی که دلیل اصلی ایجاد تورمه.
ممکنه صاحب بانک از پول من برای مثلا تولید استفاده کنه ولی سود تولید رو برای خودش برداره. اینطوری نمیشه تمرکز قدرت؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 02 امرداد 1401، 09:54 ب‌ظ »
ممکنه صاحب بانک از پول من برای مثلا تولید استفاده کنه ولی سود تولید رو برای خودش برداره. اینطوری نمیشه تمرکز قدرت؟
خب نباید استفاده کنه. اگه چنین کاری می‌کنه، داره تورم ایجاد می‌کنه.

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #8 : 02 امرداد 1401، 10:06 ب‌ظ »
اگه چنین کاری می‌کنه، داره تورم ایجاد می‌کنه.
با تولید؟

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 02 امرداد 1401، 11:29 ب‌ظ »
اگه افزایش نقدینگی رو از بانک بگیریم، چرا بد باشه؟
نه درسته  :)
یعنی چی درسته  :( اینقدر این موضوع بدیهی است که نمی‌دونم چطور شما دارید کاملا برعکسش بیان می‌کنید، جدا فکر کردم غلط نگارشی دارید در مورد بیان این موضوع...
موفق باشید، من دیگه صحبتی ندارم، چون متن سوال و موضوع مطرح شده کلا مشکل دارد.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 02 امرداد 1401، 11:31 ب‌ظ »
جالب اینجاست که حتی عنوان موضوع شما با متنش کاملا مخالف همدیگر هستند:
عنوان:
"آیا بانک صرفاً مختص نظام کاپیتالیسم است؟"

متن:
"چیزی که من درباره کاپیتالیسم فهمیدم اینه که با بانک مخالفه."

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #11 : 02 امرداد 1401، 11:40 ب‌ظ »
جالب اینجاست که حتی عنوان موضوع شما با متنش کاملا مخالف همدیگر هستند:
عنوان:
"آیا بانک صرفاً مختص نظام کاپیتالیسم است؟"

متن:
"چیزی که من درباره کاپیتالیسم فهمیدم اینه که با بانک مخالفه."
آها بله حق با شماست. فکر کردم مشکل در عنوان هست. بله متن رو درست کردم. عذر میخوام

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #12 : 03 امرداد 1401، 11:39 ق‌ظ »
با تولید؟
با برداشتن پول من برای خودش. اگه دنبال تولیده، می‌تونه از دستمزدی که برای نگهبانی پول می‌گیره، اقدام به تولید کنه. نه که من هزار تومن بهش می‌دم که برام نگه داره، اون هزار تومن همچنان تو حساب من هست، خودش هم با اون هزار تومن بره کار کنه. این یعنی نقدینگی دو برابر شده (هزار تومن به دو هزار تومن تبدیل شده) و ارزش پول نصف شده (چون وقتی دو هزار تومن در گردش باشه و خرج شه، مقدار ارزشی که برای ایجاد اون شده،فرقی با هزار تومنه نداشته) و تورم ۱۰۰٪ خواهیم داشت.

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #13 : 03 امرداد 1401، 04:48 ب‌ظ »
با تولید؟
با برداشتن پول من برای خودش. اگه دنبال تولیده، می‌تونه از دستمزدی که برای نگهبانی پول می‌گیره، اقدام به تولید کنه. نه که من هزار تومن بهش می‌دم که برام نگه داره، اون هزار تومن همچنان تو حساب من هست، خودش هم با اون هزار تومن بره کار کنه. این یعنی نقدینگی دو برابر شده (هزار تومن به دو هزار تومن تبدیل شده) و ارزش پول نصف شده (چون وقتی دو هزار تومن در گردش باشه و خرج شه، مقدار ارزشی که برای ایجاد اون شده،فرقی با هزار تومنه نداشته) و تورم ۱۰۰٪ خواهیم داشت.
نه اینکه نقدینگی دو برابر بشه، تازمانیکه من پولم رو احتیاج ندارم ازش استفاده کنه و هر وقت احتیاج داشتم بهم برگردونه

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #14 : 04 امرداد 1401، 10:59 ق‌ظ »
نه اینکه نقدینگی دو برابر بشه، تازمانیکه من پولم رو احتیاج ندارم ازش استفاده کنه و هر وقت احتیاج داشتم بهم برگردونه
اینی که می‌گی، تعریف دو برابر شدن نقدینگیه.