انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: وقتی لینوکس هنگ می کند، چکار باید کرد؟  (دفعات بازدید: 12412 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین pronetin

• Newbie
  • *
  • ارسال: 15
سلام

در لینوکس نمی دانم تاحالا برایتان پیش آمده یا نه که هنگ کنه( ](*,)ویندوزی ها >:( که این جا معمولا پیداشون نمی شه حواسشون باشه که بازهم لینوکس برتره :D)
بعضی مواقع یک برنامه خاص هنگ می کنه که با Force Quit مشکل حل می شه.
بعضی مواقع که xorg با سخت افزار مشکل داره و xorg هنگ می کنه، فکر می کنم تنها راه حل reboot باشه(ممکن راه دیگری هم باشه که من نمی دانم؟)

سوال کلی اصلا وقتی لینوکس هنگ می کنه، چکارهایی می توان انجام داد؟ مثلا در ویندوز Ctrl+Alt+Del می زدیم(البته سابقا که لینوکس را نمی شناختیم).

اگر اشتباه نکرده باشم یک کلید میانبری در لینوکس یادم است که می گفتند هست که آخرین برنامه اجرایی را kill می کرد. یادم نیست چی بود؟

دوستان اگر مطلبی درباره هنگ کردن لینوکس یا کارهایی که میشه در زمان هنگ کردن انجام داد می دانند یا تجربه دارند، لطفا در اختیار دیگران قرار دهند.

آفلاین iCEAGE

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 399
  • Life is Free and Beautiful
    • وبلاگ شخصی من
در گنو/لینوکس هنگ نداریم امکان داره یک برنامه کرش کنه اما چیزی به نام هنگ نداریم مثلا آپاچی کرش می‌کنه دوباره سرویسشو فعال می‌کنیم یا مثلا xorg کرش می‌کنه خوب دوباره سرویشو فعال می‌کنیم. محیط گرافیکی امکان کرش رو داره که حتی موس و کیبرد هم کار نکنه. اول باید با کلید‌های Ctrl + Alt + F1 به شل بری بعد برنامه‌هایی که فکر می‌کنی کرش کردند رو kill کنی. مثلا امکان داره برنامه‌ای رو اجرا کنی دیگه موس و کی‌بورد از کار بیافته با همون کلیدها به شل میری بعد برنامه رو kill میکنی یا اینکه کلا dispaly manager رو kill می‌کنی که کل session محیط میزکارت بسته بشه و دوباره اجراش کنی. مثلا در گنوم با دستور زیر این کارو می‌کنی:
service gdm restart
People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world. Richard Stallman
زندگی آزاد

آفلاین mintman

• Full Member
  • *
  • ارسال: 199
من بعضی وقت ها موس که غیر فعال میشه هیچ تازه کیبورد غیرفعال میشه چراغهاش هم همزمان شروع میکنه به چشمک زدن و راهی جز ریستارت ندارم

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 750
  • Guess who's back?
IceAge :
درود بله حرف های شما کاملا درست  و بجا بود
منم تتا حالا چیزی به نام هنگ ندیدم
هر وقت هم کلا از دستم کاری بر نمی اومد با دستور halt سیستم رو ریستارت میکردم و این کار مبتدیانه ای بود
اصلا یادم به gdm نبود
روش قشنگی گفتی مرسی!
یه مرد هیچوقت زمین نمیخوره...

آفلاین pronetin

• Newbie
  • *
محیط گرافیکی امکان کرش رو داره که حتی موس و کیبرد هم کار نکنه. اول باید با کلید‌های Ctrl + Alt + F1 به شل بری بعد برنامه‌هایی که فکر می‌کنی کرش کردند رو kill کنی. مثلا امکان داره برنامه‌ای رو اجرا کنی دیگه موس و کی‌بورد از کار بیافته با همون کلیدها به شل میری بعد برنامه رو kill میکنی

چطوری وقتی کیبورد کار نمی کنه می توان Ctrl+Alt+F1 را زد و به run level 1 رفت؟

آفلاین ریچارد استالمن بزرگ!

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 694
  • انا المسموم ما عندی به تریاق ولا راقی !
    • بازاریابی چریکی و کسب درامد اینترنتی
نقل‌قول
با اون دگمهه که زیر دگمه Turn On هست! اون هیچ وقت از کار نمیافته ;)
من نباید چیزى باشم که تو می خواهى ، من را خودم از خودم ساخته ام، تو را دیگرى باید برایت بسازد و منى که من از خود ساخته ام،آرزوهای من است ،تویى که تو از من می سازى کمبودهایت هستند.
----
ده نکته در استفاده از لینوکس یا آنتی ویندوز!

آفلاین سیروس

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 615
دکمه زیر turn on چیه دیگه؟ ???

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 750
  • Guess who's back?
بابا turn on دیگه :D
مگه اسم دیگه ای هم داره آخه!!!!!
یه مرد هیچوقت زمین نمیخوره...

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 245
  • Long Live KDE
سیروس جان، داداشم، منظورشون از Turn on دکمه پاوره کامپیوتره، که زیرش (البته در اغلب موارد) میشه دکمه ری استارت یا ریست (Reset). چون وقتی ماوس و کیبورد قفل میکنه چطور توقع داری سه تا دکمه از دکمه های کیبورد کار کنه و شما رو به محیط کنسول ببره!
« آخرین ویرایش: 04 مهر 1389، 09:28 ب‌ظ توسط Pyruzan »

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 265
.....
بعضی مواقع یک برنامه خاص هنگ می کنه که با Force Quit مشکل حل می شه.
بعضی مواقع که xorg با سخت افزار مشکل داره و xorg هنگ می کنه، فکر می کنم تنها راه حل reboot باشه(ممکن راه دیگری هم باشه که من نمی دانم؟)
.................
سلام.
منظور از Force Quit چیه ؟ به چه روش انجام میشه ؟

نقل‌قول
محیط گرافیکی امکان کرش رو داره که حتی موس و کیبرد هم کار نکنه. اول باید با کلید‌های Ctrl + Alt + F1 به شل بری بعد برنامه‌هایی که فکر می‌کنی کرش کردند رو kill کنی.
چطوری میشه لیست این برنامه ها یا بطور کلی برنامه های در حال اجرا را در شل ( منظور از شل همون ترمینالی است که با Ctrl+Alt+F1 باز میشه ؟ ) دید؟
ممنون.

آفلاین pronetin

• Newbie
  • *
سلام
نقل‌قول
فرض کن با openoffice داری یک فایل docx را باز می کنی. openoffice هنگ می کنه. اگر روی علامت X که بالای پنجره است کلیک کنی بعد از چند لحظه یک پجره باز می شه که Force Quit هم داره.

نقل‌قول
ه لیست این برنامه ها یا بطور کلی برنامه های در حال اجرا را در شل
ps -A

آفلاین iCEAGE

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 399
  • Life is Free and Beautiful
    • وبلاگ شخصی من
محیط گرافیکی امکان کرش رو داره که حتی موس و کیبرد هم کار نکنه. اول باید با کلید‌های Ctrl + Alt + F1 به شل بری بعد برنامه‌هایی که فکر می‌کنی کرش کردند رو kill کنی. مثلا امکان داره برنامه‌ای رو اجرا کنی دیگه موس و کی‌بورد از کار بیافته با همون کلیدها به شل میری بعد برنامه رو kill میکنی

منظور از این‌که که کیبورد از کار میافته اینه که برنامهٔ گرافیکی کرش کرده و دیگه اطلاعاتی از کیبورد دریافت نمیکنه در واقع کلی کلید زدی برنامه کرش کرده و نمیتونه جواب اونا رو بده اما این دلیل این نیست که کیبورد به برنامه‌های دیگه اطلاعاتی نفرسته بنابراین در اکثر مواقع Ctrl + Alt +F1 جواب میده.
People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world. Richard Stallman
زندگی آزاد

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 245
  • Long Live KDE
پاسخ به: وقتی لینوکس هنگ می کند، چکار باید کر
« پاسخ #12 : 05 مهر 1389، 02:17 ب‌ظ »

منظور از این‌که که کیبورد از کار میافته اینه که برنامهٔ گرافیکی کرش کرده و دیگه اطلاعاتی از کیبورد دریافت نمیکنه در واقع کلی کلید زدی برنامه کرش کرده و نمیتونه جواب اونا رو بده اما این دلیل این نیست که کیبورد به برنامه‌های دیگه اطلاعاتی نفرسته بنابراین در اکثر مواقع Ctrl + Alt +F1 جواب میده.

برادر iCEAGE بنده توی چندین توزیع مختلف (که البته اغلب KDE بودن) وقتی دستکتاپ کرش میکنه، التماسم بکنم به کیبورد محلم نمیذاره و مجبورم دستی ریست کنم، پس عبارت در اکثر مواقعتون صادق نیست ;).
« آخرین ویرایش: 05 مهر 1389، 02:20 ب‌ظ توسط Pyruzan »

آفلاین rd1381

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 77
  • اوبونتو 10.4 ۶۴ بیتی
من بعضی وقت ها موس که غیر فعال میشه هیچ تازه کیبورد غیرفعال میشه چراغهاش هم همزمان شروع میکنه به چشمک زدن و راهی جز ریستارت ندارم

این تا اونجا که من میدونم ارور مربوط به سخت اقزاره. مثلا بد سکور هارد یا خرابی رم یا درایور بد گرافیک یا شبکه

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 265
سلام
نقل‌قول
فرض کن با openoffice داری یک فایل docx را باز می کنی. openoffice هنگ می کنه. اگر روی علامت X که بالای پنجره است کلیک کنی بعد از چند لحظه یک پجره باز می شه که Force Quit هم داره.

نقل‌قول
ه لیست این برنامه ها یا بطور کلی برنامه های در حال اجرا را در شل
ps -A
1++