انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آموزش نصب دبیان ناپایدار همراه گنومی کمینه برای تازه‌کاران، گام به گام!  (دفعات بازدید: 2153 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
(عزیزان حرفه‌ای‌تر، ممنون می‌شم و خوشحال اگر اشتباهی که می‌بینید در مسیری که همیشه پیش می‌رم رو اطلاع بدید.)
این آموزش برای کاربر https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?action=profile;u=102584 نوشته شده و دیگر عزیزانی که می‌خوان یه دبیان ناپایدار داشته باشن با گنوم، بوسیله نصب کارشناس پیشرفته دبیان!
۱. دانلود کن ایزوی «اسنپ‌شات روزانه از دبیان ازمون سی‌دی شامل ثابت‌افزار‌های مالکیتی» رو:
https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/images-including-firmware/daily-builds/sid_d-i/current/amd64/iso-cd/firmware-testing-amd64-netinst.iso
۲. بریزش روی فلش. (من از ونتوی استفاده می‌کنم.)
۳. بوتش کن.
۴. Advanced options.
۵. Expert install.
۶. Choose language.
۷. English.
۸. United States.
۹. United States.
۱۰. <Continue>.
۱۱. Configure the keyboard.
۱۲. American English.
۱۳. Detect and mount installation media.
۱۴. <Continue>.
۱۵. Load installer components from installation media.
۱۶. <Continue>.
۱۷. Detect network hardware.
۱۸. Configure the network.
۱۹. <Continue>.
۲۰. <Continue>.
۲۱. انتخاب کن یکی از Network interface هاتو. (من wls3: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection (wireless) رو انتخاب کردم و به هات‌اسپات گوشیم وصل شدم.)
۲۲. انتخاب کن SSID وایفاتو.
۲۳. WPA/WPA2 PSK.
۲۴. وارد کن رمز وایفاتو و <Continue>.
۲۵. <Yes>.
۲۶. <Continue>.
۲۷. وارد کن نامی که می‌خوای برای رایانت بذاری رو و <Continue>. (این نام رایانت در شبکس.)
۲۸. <Continue>.
۲۹. Set up users and passwords.
۳۰. <Yes>.
۳۱. <No>.
۳۲. وارد کن نامی که می‌خوای برای کاربرت بذاری و <Continue>.( این نام نمایشی کاربرته یا یجورایی Nickname.)
۳۳. وارد کن نام کاربریتو و <Continue>. (این نام کاربرت یا همون Username عه!)
۳۴. وارد کن رمزی که می‌خوای برای کاربرت بذاری و <Continue>.
۳۵. دوباره واردش کن و <Continue>.
۳۶. Configure the clock.
۳۷. <Yes>.
۳۸. <Continue>.
۳۹. Eastern. (بعدا منطقه زمانی واقعیتو توی تنظیمات گنوم روی ایران بذار!)
(از اینجا به بعد می‌توی نت وایفاتو قطع کنی، دیگه نیازی بهش نیست. فقط برای گذشتن از چند تا مرحله لازم بود.)
۴۰. Detect disks.
۴۱. Partition disks.
(توجه کن که از اینجابه بعد روشی هست که من پیش میرم. کل دیسکو فرمت می‌کنم با gpt و فقط یدونه افزار XFS، تو اونجوری پیش برو که می‌خوای!)
۴۲. Manual.
۴۳ . SCSI3 (0,0,0) (sda) - 80.0 GB ATA FUJITSU MHY2080B. (برای تو این نام فرق می‌کنه.)
۴۴. <Yes>
۴۵. gpt. (حواست باشه اگه رایانت بایوسه، بهتره msdos رو انتخاب کنی اگر ویندوز هم نصب می‌کنی. چون ویندوز از BIOS + gpt پشتیبانی نمی‌کنه!)
۴۶. 80.0 GB FREE SPACE.
۴۷. Create a new partition. (من رایانم UEFI نیست و نمی‌دونم افرازبندیش چجوریه. اینجا دوستان کمک کنند!)
۴۸. <Continue>.
۴۹. Use as: رو بذار روی XFS journaling file system. (به نظر من از Ext4 بهتر و سریع‌تره.)
۵۰. Format the partition: رو تغییر بده از no, keep existing data به yes, format it.
(اگه خواستی Name: و Lable: رو هم تغییر بده به چیزی که می‌خوای!)
۵۱. Done setting up the partition.
۵۲. Finish partitioning and write changes to disk. (سواپم نمی‌خواد، از زی‌رم یا همون Zram استفاده می‌کنیم.)
۵۳. <No>.
۵۴. <Yes>. (مراقب باش!)
۵۵. Install the base system.
۵۶. linux-image-amd64.
۵۷. targeted: only include drivers needed for this system.
۵۸. Configure the package manager.
۵۹. <No>.
۶۰. بردار تیک همه مورادو با کلید فاصله و <Continue>.
۶۱. Select and inatall softwares.
۶۲. No automatic updates.
۶۳. <No>.
۶۴. مطمئن شو خورده تیک standard system utilities با کلید فاصله و <Continue>.
۶۵. Install the GRUB boot loader.
۶۶. <Yes>.
۶۷. /dev/sda.
۶۸. <No>.
۶۹. Finish the installation.
۷۰. <Yes>.
۷۱. <Continue>.
(حالا رایانت مجددا راه‌اندازی یا همون Reboot میشه، وارد حسابت شو و یا همون لاگین کن با نام کاربری و رمز عبورت. بعدش این دستورو اجرا کن! بجای SSID و PASSWORD، اسم و رمز وایفای خودتو بذار. جای WLS3 هم اسم Network interface خودتو، همونی که توی مرحله ۲۱ می‌فهمیش.)
sudo ip link set WLS3 up;wpa_passphrase SSID PASSWORD|sudo tee /etc/wpa_supplicant.conf;sudo wpa_supplicant -B -D wext -i WLS3 -c /etc/wpa_supplicant.conf;sudo dhclient WLS3&&echo -e deb http://deb.debian.org/debian/ sid main non-free contrib|sudo tee /etc/apt/sources.list;sudo apt update;sudo apt full-upgrade -y;sudo apt autoremove -y;sudo apt clean;sudo apt install -y gnome-{session,shell-extension-prefs,terminal,tweaks} firefox fonts-noto-color-emoji nautilus zram-tools&&sudo rm -fr /etc/wpa_supplicant.conf;echo source /etc/network/interfaces.d/*|sudo tee /etc/network/interface;echo SIZE=2048|sudo tee /etc/default/zramswap;sudo systemctl enable zramswap;reboot
(اگر می‌خوای بدونی هر مرحله چی‌کار کردیم در حقیقت، بگو که اضافه کنم. این ساعت از شب حسش نبود واقعا! اگه نگی هم خودم فردا اضافش می‌کنم، الان خوابم می‌اد! 😅)
« آخرین ویرایش: 15 مهر 1401، 03:11 ق‌ظ توسط سودو »
آرچ و گنوم!

آفلاین alih_net

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 596
    • سیدعلی حسینی
۴۷. Create a new partition. (من رایانم UEFI نیست و نمی‌دونم افرازبندیش چجوریه. اینجا دوستان کمک کنند!)

من چون دیسک رو رمزنگاری می‌کنم، دو پارتیشن ایجاد می‌کنم؛ یکی برای boot و دیگری برای boot/efi

MINIMUM_SIZE PARTITION_TYPE FILE_SYSTEM MOUNT_POINT
├─500MB        Linux ext2 /boot
├─500MB         EFI fat32 /boot/efi

و پارتیشن‌های سیستم:

└─100% Luks
  └─fs (pv, vg)        crypt
    ├─30GB lv ext4 /
    ├─20GB lv SWAP
    └─100% lv ext4 /home

یک لینک مفید مرتبط: https://wiki.debian.org/AesXtsEncryptedLvm
« آخرین ویرایش: 15 مهر 1401، 04:32 ق‌ظ توسط alih_net »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
 بهتره بفرمایید که فقط کسانی که مجبور به راه انداز های مالکیتی هستند باید اون ایزو رو دانلود کنند
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین ojaghiradin87

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 353
  • Just GNOME
یک لینوکسی تازه کار

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
خواهش می‌کنم، این سبک‌ترین دبیان گنومیه که می‌شه نصب کرد. فقط ضروری‌ترین بسته‌ها نصبن.
آرچ و گنوم!

آفلاین ojaghiradin87

• Sr. Member
  • *
  • Just GNOME
و البته ، طبق معمول ارور
میشه کلا اینترنت رو فعلا اسکیپ کرد ؟
یک لینوکسی تازه کار

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
۱. در از این قبیل مشکلات، باید دوستانی که بیشتر می‌دونن کمکت کنن، من فقط این مراحلو می‌دونم!
۲. چرا طبق مراحل پیش نرفتی؟ شاید حالت گرافیکی تفاوتی داشته باشه، expert install رو انتخاب کن نه graphical expert install رو!
آرچ و گنوم!

آفلاین ojaghiradin87

• Sr. Member
  • *
  • Just GNOME
بازم همون مشکل پیش اومد
یک لینوکسی تازه کار

آفلاین ojaghiradin87

• Sr. Member
  • *
  • Just GNOME
یه سوال ؟
مشکلی پیش می آد اگه دبیان رو در کنار اوبونتو و ویندوز نصب کنم ؟ و بعدا احتمالا اوبونتو رو پاک کنم ؟
یک لینوکسی تازه کار

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
بازم همون مشکل پیش اومد
مشکل از مراحل نیست، از سخت‌افزارته. صبر کن دوستان اگاه‌تر بیان و تاپیکو ببینن، یا تاپیک بزن بگو طبق این تاپیک پیش رفتی و به این مشکل خوردی.
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
یه سوال ؟
مشکلی پیش می آد اگه دبیان رو در کنار اوبونتو و ویندوز نصب کنم ؟ و بعدا احتمالا اوبونتو رو پاک کنم ؟
نه.
آرچ و گنوم!

آفلاین ojaghiradin87

• Sr. Member
  • *
  • Just GNOME
یه سوال ؟
نه.
ممنون
یک لینوکسی تازه کار

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
درسته دبیان یکم گیره رو اینترنت :) اگه سیم لن داری جداش کن و اگه اینترنت خواست بزن که به اینترنت وصل بشه حدود یه دقیقه(کمتر) تلاش میکنه به اینترنت وصل بشه بعدش خطا میده و چند گزینه میاره بین گزینه ها باید اونو انتخاب کنی که به مرحله بعدی میره و اینترنت رو بیخیال میشه یکم به گزینه ها دقت کنی معلومه، اسم گزینه رو یادم نیست ولی همیشه اینطوری دبیان نصب میکردم

آفلاین ojaghiradin87

• Sr. Member
  • *
  • Just GNOME
یک لینوکسی تازه کار

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
من ایزوهای غیررسمی رو پیشنهاد نمی‌کنم، همیشه هم از lvm استفاده می‌کنم و home رو جدا می‌کنم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن