انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پشتیبانی لینوکس و شاید گنو از سخت افرار  (دفعات بازدید: 1079 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
سلام دوستان
دبیان ناپایدار نصب هست، بروزرسانی کردم و لینوکس به ۶ ارتقا یافت :) خیلی هم عالی، ولی کارت شبکه ام که راه اندازش رو از یجایی گرفتم و با dkms کامپایل کردم خطا میده و نصب نمیشه با لینوکس ۶، احتمالا بخاطر اینه که پشتیبانی نمیشه! حالا باید بگردم دنبال راه حل یا ببینم چیز بهتر براش دادن یا نه، ولی به هرحال فکر نکنم چیز خوبی پیدا کنم چون کارت شبکه ای که دارم زیاد معروف نیست گرون قیمتم نیست و فکر میکردم دیر یا زود دیگه پشتیبانی نشه، برای این تو کافه اوبونتو اینو نوشتم چون بیشتر تا اینکه این مشکل کارت شبکه رو حل کنم دنبال اینم چرا این اتفاق می افته؟ داخل ویندوز مثلا 10 میتونم برای همیشه نرم افزار های جدید نصب کنم و احتمالا تا شیش هفت سال دیگم همه برنامه ها براش منتشر بشه، و کاملا هم سخت افزارم پشتیبانی میشه، و هیچوقت ترسی هم ندارم برای از کار افتادن کارت شبکه ای که دیروز کار میکرده! این اتفاق برای یکبار برای راه انداز کارت گرافیکمم که از مخازن میگرفتمش بخاطر قدیمی بودنش و تداخل خوردن با بعضی نرم افزار هاافتاد(از مخازن برش داشتن).. خلاصه یجوریه انگار سخت افزاری که میخری با اینکه سالمه مجبوری ولش کنی چون نرم افزاری پشتیبانیش برداشته میشه!

۱- حتما نیازه  همه راه انداز های سخت افزاری به نسخه لینوکس وابسته باشن و نیازمند هماهنگ شدن؟
۲- راهکاری وجود داره سخت افزار قدیمی یا با پشتیبانی ضعیف در گنو لینوکس بروز استفاده کنیم؟ و آيا حتما نیازه کرنل قدیمی باشه؟
۳ همه سیستم عامل ها همینطوری راه انداز هارو مدیریت میکنن که راه انداز وابسته به کرنل  سیستم عامل هست؟
۴- واقعا فکر نمیکنید یکم گنو لینوکس اصلاح نشدست و میتونه پیشی بگیره با تغییراتی؟

ممنون
« آخرین ویرایش: 28 مهر 1401، 03:26 ق‌ظ توسط ali-n »

آفلاین farooqkz

• Full Member
  • *
  • ارسال: 112
    • وب‌سایت شخصی
سلام دوستان
دبیان ناپایدار نصب هست، بروزرسانی کردم و لینوکس به ۶ ارتقا یافت :) خیلی هم عالی، ولی کارت شبکه ام که راه اندازش رو از یجایی گرفتم و با dkms کامپایل کردم خطا میده و نصب نمیشه با لینوکس ۶، احتمالا بخاطر اینه که پشتیبانی نمیشه! حالا باید بگردم دنبال راه حل یا ببینم چیز بهتر براش دادن یا نه، ولی به هرحال فکر نکنم چیز خوبی پیدا کنم چون کارت شبکه ای که دارم زیاد معروف نیست گرون قیمتم نیست و فکر میکردم دیر یا زود دیگه پشتیبانی نشه، برای این تو کافه اوبونتو اینو نوشتم چون بیشتر تا اینکه این مشکل کارت شبکه رو حل کنم دنبال اینم چرا این اتفاق می افته؟ داخل ویندوز مثلا 10 میتونم برای همیشه نرم افزار های جدید نصب کنم و احتمالا تا شیش هفت سال دیگم همه برنامه ها براش منتشر بشه، و کاملا هم سخت افزارم پشتیبانی میشه، و هیچوقت ترسی هم ندارم برای از کار افتادن کارت شبکه ای که دیروز کار میکرده! این اتفاق برای یکبار برای راه انداز کارت گرافیکمم که از مخازن میگرفتمش بخاطر قدیمی بودنش و تداخل خوردن با بعضی نرم افزار هاافتاد(از مخازن برش داشتن).. خلاصه یجوریه انگار سخت افزاری که میخری با اینکه سالمه مجبوری ولش کنی چون نرم افزاری پشتیبانیش برداشته میشه!

۱- حتما نیازه  همه راه انداز های سخت افزاری به نسخه لینوکس وابسته باشن و نیازمند هماهنگ شدن؟
۲- راهکاری وجود داره سخت افزار قدیمی یا با پشتیبانی ضعیف در گنو لینوکس بروز استفاده کنیم؟ و آيا حتما نیازه کرنل قدیمی باشه؟
۳ همه سیستم عامل ها همینطوری راه انداز هارو مدیریت میکنن که راه انداز وابسته به کرنل  سیستم عامل هست؟
۴- واقعا فکر نمیکنید یکم گنو لینوکس اصلاح نشدست و میتونه پیشی بگیره با تغییراتی؟

ممنون

جواب سوالات رو نمیدونم ولی اخیرا برای کارت گرافیک انویدیا لپ‌تاپ من هم همین مشکل پیش اومده. البته درایور تا الآن به صورت باینری و از خود انویدیا داده می شد و انگار دیگه برای کارت گرافیک قدیمی من درایور سازگار با کرنل‌های جدید تر رو نمیده.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
...اخیرا برای کارت گرافیک انویدیا لپ‌تاپ من هم همین مشکل پیش اومده. البته درایور تا الآن به صورت باینری و از خود انویدیا داده می شد و انگار دیگه برای کارت گرافیک قدیمی من درایور سازگار با کرنل‌های جدید تر رو نمیده.
اره همینطوره، بروزرسانی و تغییرات خفن نخواستیم همینکه کار کنه مثل قبل کافیه(: باز گرافیک حداقل میشه آزادش رو نصب کرد، هرچند اونم بستگی به استفاده فرد داره شاید قدرت راه انداز آزاد برای بعضیا کافی نباشه.. کلا موضوع دردسر سازی هست مخصوصا برای افرادی که نمیخوان دم به دقیقه قطعات سیستم رو جدید کنن..

آفلاین farooqkz

• Full Member
  • *
  • ارسال: 112
    • وب‌سایت شخصی
...اخیرا برای کارت گرافیک انویدیا لپ‌تاپ من هم همین مشکل پیش اومده. البته درایور تا الآن به صورت باینری و از خود انویدیا داده می شد و انگار دیگه برای کارت گرافیک قدیمی من درایور سازگار با کرنل‌های جدید تر رو نمیده.
اره همینطوره، بروزرسانی و تغییرات خفن نخواستیم همینکه کار کنه مثل قبل کافیه(: باز گرافیک حداقل میشه آزادش رو نصب کرد، هرچند اونم بستگی به استفاده فرد داره شاید قدرت راه انداز آزاد برای بعضیا کافی نباشه.. کلا موضوع دردسر سازی هست مخصوصا برای افرادی که نمیخوان دم به دقیقه قطعات سیستم رو جدید کنن..

در مورد گرافیک من و خیلی از کارت گرافیک‌های انویدیا راه‌انداز آزادی وجود نداره و الآن با اینتل دارم سر میکنم. البته مشکلی هم ندارم و تنها بازی سه بعدی‌ای که می‌کنم، ماین‌تست، روی همین اینتل به خوبی اجرا میشه ولی میتونستم از کارت گرافیک انویدیا برای کار‌های محاسباتی استفاده کنم.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
در مورد گرافیک من و خیلی از کارت گرافیک‌های انویدیا راه‌انداز آزادی وجود نداره و الآن با اینتل دارم سر میکنم. البته مشکلی هم ندارم و تنها بازی سه بعدی‌ای که می‌کنم، ماین‌تست، روی همین اینتل به خوبی اجرا میشه ولی میتونستم از کارت گرافیک انویدیا برای کار‌های محاسباتی استفاده کنم.
بله همینطوره منم از اینتل استفاده میکردم، البته میتونی با استفاده از دستور DRI_PRIME=1  برای استفاده از انویدیا استفاده کنی، احتمالا اگه دستکاری نکرده باشی انویدیا با درایور آزاد nouveau کار میکنه، مگر اینکه اینطور که گفتید کاملا از کار افتاده باشه، ولی واقعیت  داستان اینه انقدری که این nouveau هیچی نداره بعضی برنامه ها کار نمیکنن یا مشکل دارن و ولکانم که کلا نداره، و چند برابر سرعتش کمتره از درایور انحصاری، در این حد برای من ضعیف بود که سرعت گرافیک اینتلم بیشتر از انویدیا شده بود و برای همین همه کارهارو با اینتل انجام میدادم(:!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : پشتیبانی لینوکس و شاید گنو از سخت افرار
« پاسخ #5 : 05 آبان 1401، 09:10 ب‌ظ »
جدای این که همیشه لازم نیست جدیدترین کرنل رو داشته باشی؛ مشکل از اون‌جاییه که موقع خرید سخت‌افزار، به سازگاریش دقت نمی‌کنی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Enderman

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 328
  • Technoblade Nerver die💔
« پاسخ #6 : 05 آبان 1401، 11:36 ب‌ظ »
جدای این که همیشه لازم نیست جدیدترین کرنل رو داشته باشی؛ مشکل از اون‌جاییه که موقع خرید سخت‌افزار، به سازگاریش دقت نمی‌کنی.
درسته ولی خب فرض کن من میخوام لپ تاپ بگیرم تو لپ تاپ ها گرافیک amd کمه خب چه غلطی کنم؟
مشکل اینه باید خود زورگ و کرنل(بیشترین تقصیر گردن زورگه) هم پشتیبانیشو از درایور قطع نکنه و یک دنده نباشه.
فقط مشکل از انویدیا نیست.
چرا قطع میکنه که کاربر مجبور به تعویض سخت افزار بشه؟ که براش پر دردسره.
پیامبر (ص):هرکس آبروی برادر مسلمانش را حفظ کند، بدون تردید بهشت بر او واجب شود.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 06 آبان 1401، 09:18 ق‌ظ »
قانع کننده بود، راه اندازی که میگرفتم آزاد بود ولی خارج از مخازن بود، خب سوالی که پیش میاد اینه که پیش فرض پشتیبانی بشه چه تضمینی هست  و اگه یک سال دیگه نباشه؟ یا اختلالی بخوره که عملا نتونی استفاده کنی. در رابظه با کرنل قدیمی خوبه ولی خب فقط یه مهلت تست یک ساله هست تا دبیان بعدی بیاد و کرنل قدیمی منسوخ بشه، اگه توزیع مناسبی برای کامپیوتر های قدیمی یا پشتیبانی زیاد از سخت افزار ها بود که کار رو راحت کنه خوب میشد

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 06 آبان 1401، 02:01 ب‌ظ »
راه‌اندازی که توی لینوکس قرار بگیره، به این راحتی‌ها بیرون نمی‌آد. لااقل بیست سال رو اون تو هست.
مشکل از راه‌اندازهاییه که توی لینوکس نیستن که خب همون‌جوری که گفتم، موقع خرید باید دقت کنید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1582
« پاسخ #9 : 06 آبان 1401، 03:30 ب‌ظ »
کامپیوتر و لپ‌تاپ ها گرافیک و پردازنده ای ام دی هم گرمای کمتری تولید میکنن
هم مصرف کمتری دارن
هم مشکلی با چیزی ندارن
ارزون تر هم هستن
قطعا پشیمون نمیشید اگر از ترکیب اینتل و انویدیا به ای ام دی و ای ام دی برید
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 12 آبان 1401، 09:19 ق‌ظ »
amd دارم ولی مصرف کمی نداره، یه برد Risc-V-ARM دوست دارم :)
حالا راه حل این مشکلات هم هست؟ مثلا گنو هرد میگفتن نوعش فرق داره ربطی به حل این مشکل نداره که دیگه راه انداز به مشکل نخوره؟
اصلا برام این سواله الان فک کن پنج شیش تا قطعه قدیمی داری که توسط لینوکس های جدید پشتیبانی نمیشه، میری دبیان ۸ میریزی روش یا چیکار میکنی؟
تنها چیزی که تو ذهنم میاد اینه یه دبیان لینوکس ۳-۴ باید استفاده بشه، یا داخل مجازی ساز یه توزیع قدیمی بالا بیاریم و به توزیع اصلی وصل بشه، که خب هردوش معایب زیادی داره،‌راه دیگه ای نیست؟

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1582
« پاسخ #11 : 12 آبان 1401، 12:03 ب‌ظ »
نسبت به اینتل خیلی کم مصرف تر هست
ولی منم همین مشکل رو دارم باید برم روی توزیع عای قدیمی
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 533
    • ذهن زیبا
« پاسخ #12 : 13 آبان 1401، 07:24 ب‌ظ »
سال‌ها پیش  یک وبسایتی راه افتاد که سازگاری لینوکس با سخت‌افزارهای مختلف رو لیست می‌کرد، این هم آدرسش:
https://linux-hardware.org/

لپتاپ قبلیم (Lenovo Ideapad G510) رو تو همین وبسایت پیدا کردم و از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۹ باهام بود، تعویضش هم بخاطر خراب بودنش نبود حقیقتا، بخاطر این بود که من مک میخواستم ((:

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2595
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #13 : 13 آبان 1401، 07:49 ب‌ظ »
حیف پول گه بدی اپل مفت خور
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #14 : 15 آبان 1401، 10:19 ب‌ظ »
سلام
دلیل اینکه اینکه این اتفاق افتاده، بیشتر به خاطر معماری کرنل لینوکس هست.
چندین معماری مختلف برای کرنل هست. من فقط میکرو کرنل (micro kernel) ، کرنل یکپارچه (monolithic kernel) و کرنل پیوندی (hybrid kernel) رو به طور خلاصه میگم.

توی کرنل‌های یکپارچه، درایور‌ها، IPC و ... جزیی از خود کرنل هستند و داخل خود فضای کرنل قرار دارند. درایور‌ها هم به تمام حافظه کرنل دسترسی دارند و می‌تونند هر کاری انجام بدن.
کرنل لینوکس یه کرنل یکپارچه هست.

یه معماری دیگه به اسم میکرو کرنل هم هست. توی این معماری، کرنل فقط یه قسمت کوچک هست که کار‌های خیلی پایه‌ای رو انجام میده (مثل راه‌اندازی سیستم و IPC).  بقیه کار‌ها، توسط برنامه‌های دیگه انجام میشن.
اون برنامه‌ها، هر کدوم فضای حافظه جدایی دارند و هیچکدوم داخل فضای کرنل نیستند.
این کرنل‌ها معمولا انعطاف‌پذیری بالایی دارند. کرنل هرد یه میکرو کرنل هست.

کرنل‌های پیوندی سعی کردند ساختاری شبیه میکرو‌ کرنل داشته باشند ولی مثل کرنل‌های یکپارچه پیاده بشند تا مزایا کرنل‌های یکپارچه و میکرو‌کرنل رو با هم داشته باشند. ولی در واقعیت، بیشتر از اینکه مزایا دوتا رو داشته باشند، معایب اونها رو دارند. کرنل ویندوز‌های xp و جدید‌تر، از این نوع هست.

توی کرنل لینوکس معمولا لازمه هر ماژول (درایور‌ها یه جور ماژول هستند) برای هر نسخه متفاوت کرنل جدا کامپایل بشه. خیلی بعیده که یه ماژول از یه نسخه دیگه کرنل، روی نسخه دیگه‌ای درست کار کنه.

لازم نیست تفاوت نسخه‌ها خیلی باشه. حتی اگه از نظر عددی نسخه‌ها یکی باشن ولی یکی چندین خط کد با یکی دیگه تفاوت داشته باشه، لازمه ماژول‌ها برای هر کدوم جدا کامپایل بشن. بعیده ماژول‌های این یکی، درست روی اون یکی کار بدن. (البته ممکنه با توجه به تفاوت‌ها، درست هم کار بدن، ولی احتمالش کمه)

اگه درایور از روتین‌های خیلی خاصی از کرنل استفاده نکرده باشه، معمولا میشه بدون تغییر کد، اون درایور رو برای نسخه‌های متفاوت کرنل کامپایل کرد.
ولی بعضی وقتا یه سری تغییرات جدی رو کرنل داده میشه و ممکنه اون کدی که قبلا بدون مشکل کامپایل میشده، الان نیاز به تغییر داشته باشه تا بتونه کامپایل بشه.

به همین دلیل، بعضی وقتا درایور‌هایی که همراه پروژه اصلی کرنل نیستند، بعد از یه بروزرسانی کرنل، کامپایل نمیشن و باید صبر کنید تا توسعه‌دهنده تغییرات لازم رو اعمال کنه.

درایور‌هایی که همراه پروژه اصلی کرنل لینوکس هستند، توسط خود توسعه‌دهنده‌های کرنل بروزرسانی میشن و یهو چنین مشکلی برای اونها پیش نمیاد.

معمولا وقتی پشتیبانی از یه سخت‌افزار وارد پروژه اصلی کرنل میشه، تا مدت زیادی (معمولا حدود ۲۰ سال) داخل کرنل می‌مونه. فکر کنم یه مدت پیش، کد درایور‌های مربوط به سخت‌افزار‌های خیلی قدیمی (مربوط به ۲۰ تا ۳۰ سال پیش) از کرنل برداشته شدند. دلیلش هم این بود که دیگه کسی زیاد از اون سخت‌افزار‌ها استفاده نمی‌کرده.

توی ویندوز، به خاطر اینکه ساختار کرنلش فرق داره، لازم نیست درایور‌ها برای هر نسخه متفاوت کرنل جدا کامپایل بشه و معمولا درایوری که با نسخه‌های قدیمی درست کار می‌کرده، بدون نیاز به کامپایل دوباره، روی نسخه‌های جدید‌تر هم درست کار میده.

...

ممنون
اگه از یه میکرو کرنل استفاده کرد، شاید وضعیت بهتر بشه. مثلا کرنل هرد. ولی چون این کرنل توسعه‌دهنده زیادی نداره، توسعه اون خیلی کند پیش میره.

برای مشکلی که دارید، خطا‌های مرتبط رو قرار بدید. شاید بتونیم راهنمایی کنیم که با تغییر کدوم قسمت‌های کد اون درایور، مشکل حل بشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است