انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ۶روزه که لینوکس مینت آپدیت نمیشه آیا این عادیه؟  (دفعات بازدید: 919 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
  • ارسال: 232
درود.

پیش از این هر روز یک آپدیتی برای لینوکس مینت ۱۹.۳ میامد. یعنی در پائین غلامت آپدیت پیدامیشد و منهم با کلیک کردن روی آن آپدیت را میگرفتم.
ولی چندین روزه که هیچ آپدیتی براش نمیاد. و وقتی هم دستی آپدیت را اجرا میکنم مینویسه سیستم آپدیت است . آیا مشکل از سمت رایانه ی من است یا چیز دیگریست؟
این را هم گفته باشم که همان چندین روز پیش یکبار برق میانه ی بوت شدن رفت . وقتی دوباره آمد و رایانه را روشن کردم متوجه شدم که باز بجای لوگویM که خودم گذاشته بودم کله موش آمده و آن پنجره ی کوچک انتخاب نرمافزار ها(که نمیدانم نام فنی اش چیه) راست به چپ شده یعنی قبلا گروه های نرمافزاری را درستون سمت چپ وزیرمجموعه را در ستون سمت راست نشان میداد ولی اینک برعکس شده حالا نمیدانم اینها بهم مربوطه یا خیر.
پیشاپیش سپاسگزارم.
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2594
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
https://www.linuxmint.com/rel_tricia_cinnamon_whatsnew.php
اینجا نوشته نسخه مینت شما تا سال ۲۰۲۳ پشتیبانی  میشه یعنی چند روزه دیگه اصلا پشتیبانی نمیشه
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1582
چرا نسخه ۱۹؟
لطفا به نسخه های بالاتر برید
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
اگه اشتباه نکنم قبلا فرموده بودید که پردازنده ۳۲ بیتی دارید درسته؟ ایا مطمئن هستید ؟ اگه بله که دبیان ۳۲ بیتی نصب کنید
اگه خیر که ببینید ۶۴ بیتی هست یا نه اگه هست مینت جدید رو بگیرید و نصبش کنید
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
با درود.

همانگونه که درامضام نوشتم رایانه ی من ۳۲ بیتی است و مجبورم ازاین ورژن ها استفاده کنم.

پس با این حساب کارم درآمده. باید یک OS دیگه جاگذاری (نصب) کنم .یعنی روز از نو روزی از نو. گمان میکردم تا ۳ ماه دیگر ساپورت میشه.
تازه داشتم به این یکی عادت میکردم و تقریبا یاد گرفته بودم برف پاکن هاش چطور روشن میشه و دکمه ی چراغ هاش کجاست.

من پیشتر آن مینت دبیان را داون کرده ام میرم که همان را بکار بگیرم. حالا بفرمائید:
     - آیا نخست این تاریخ گذشته را پاک کنم یا در هنگام جاگذاری جدیده خودش پاک میشه؟
     - آیا باید Home  را روی فلش کپی کنم یا نیازی نیست و دست نخورده میمانه؟
     - درون بسته ی OSهای مونتاژشده؛ یک سری چیزهائی هست که هرگز استفاده نمیکنم.آیا بهتره در هنگام جاگذاری آنها را منها بگذارم یا بعد هم میشود آنها را برداشت بگونه ای که باقی مانده ای هم از آنها روی دستگاه نمانه.
     - یک سری تنظیمات و افزونه ها روی مرورگر فاکس دارم که میخوام آنها را به مرورگر جدید انتقال بدم. چه پوشه ها یا فایلهائی را باید کپی و سیو کنم؟ واصلااگر از کل پوشه مرورگر کپی بگیرم و در OS جدید پیست کنم اشکالی داره؟
سپاسگزارم.
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
هنگام نصب پارتیشن روت مینت رو فرمت و روی اون نصب کنید
نقل‌قول
اگه روی پارتیشن جدا است خیر نیازی نیست فقط وقت نصب به عنوان هوم انتخاب و تیک فرمت رو هم نزنید

نقل‌قول
     - درون بسته ی OSهای مونتاژشده؛ یک سری چیزهائی هست که هرگز استفاده نمیکنم.آیا بهتره در هنگام جاگذاری آنها را منها بگذارم یا بعد هم میشود آنها را برداشت بگونه ای که باقی مانده ای هم از آنها روی دستگاه نمانه.
متوجه نمیشم
مینت کنونی نه همه چی پاک میشه ولی دبیان بعدا میتونید پاک کنید

نقل‌قول
- یک سری تنظیمات و افزونه ها روی مرورگر فاکس دارم که میخوام آنها را به مرورگر جدید انتقال بدم. چه پوشه ها یا فایلهائی را باید کپی و سیو کنم؟ واصلااگر از کل پوشه مرورگر کپی بگیرم و در OS جدید پیست کنم اشکالی داره؟
اگه به حساب فایرفاکس وارد شده باشید و در دبیان هم وارد بشید خودش همه چی رو همگام سازی می کنه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
با درود.

تاجائی که بیاد میارم یک پارتیشن از ویندوز خالی کردم و روی آن لینوکس را گذاشتم و البته هنگام جاگذاری لینوکس یک بخشی هم دادم بنام Home پس میشود گفت که جدا است.

من میخوام اینlmde-5-cinnamon-32bit را بجای لینوکس مینت 19.3 بگذارم ولی هرچه باrufus تلاش کردم نرفت روی فلش نمیدانم دلیلش چی ممکنه باشه آیا بد داون شدن میتواند علتش باشه؟یعنی فایل ایزو خوب دریافت نشده باشه؟چطور این فایل های ایزو را باید چک کرد که درست آمده یا خراب شده؟ آیا فایل ایزو قابل تعمیر هست؟یا با این وضع اینترنت باید از اول داون کنم؟
سپاس.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
ترجیحا مجدد با ونتوی هم ازمایش کنید
قبلش فلشتون رو فرمت و به پورت اصلی مادربورد ( از پشت کیس) وصل کنید
ونتوی در ویکی هست مقالش
برای ویندوز رابط گرافیکی داره و کار باهاس سادست بعد از نصب ونتوی روی فلش فقط لازمه ایزوتون رو به صورت معمولی کپی کنید

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
درود بر شما.

یکی دو ساعتی با این وضع اینترنت چرخیدم تا بالاخره دریافتم که این Ventoy ورژن ویندوز XP نداره.
پس باید روی خود لینوکس مینت بگذارمش و در مخازن نیست.
بفرمائید از کجا و چطور دریافتش کنم و چطور روی فلش جاگذاریش کنم؟چون هرجا که لینک دادن رفتم و مدام تعریف و حکایت از ونتوی دیدم و دریغ از یک دکمه ی داونلود.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
نیاز بود خود کلمه ونتوی رو جستجو کنید  :)
https://www.ventoy.net/en/download.html

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
با درود.
پس با این حساب کارم درآمده. باید یک OS دیگه جاگذاری (نصب) کنم .یعنی روز از نو روزی از نو. گمان میکردم تا ۳ ماه دیگر ساپورت میشه.

سلام
فکر کنم تا ۳ ماه دیگه رو پشتیبانی داشته باشه. البته بهتره قبل از اینکه این ۳ ماه تموم بشه، برید سراغ یه توزیع دیگه.

نقل‌قول
من پیشتر آن مینت دبیان را داون کرده ام میرم که همان را بکار بگیرم. حالا بفرمائید:
می‌تونید همین الان این مینت رو پاک کنید و بعد سیستم‌عامل جدید رو نصب کنید، می‌تونید هم موقع نصب سیستم‌عامل جدید، بگید که روی پارتیشنی نصب بشه که الان مینت نصب هست.

نقل‌قول
اگه هوم جدا هست، نباید نیاز بشه. اگه جدا نیست، باید اطلاعاتی رو که می‌خواهید، کپی کنید یه جای دیگه، بعد سیستم‌عامل جدید رو نصب کنید و در نهایت اطلاعات کپی شده رو برگردونید توی سیستم‌عامل جدید.

اگه هوم جدا هست، باید موقع نصب سیستم‌عامل جدید بگید که از هوم قبلی استفاده کنه. در غیر اینصورت ممکنه هوم جدید بسازه یا اصلا هوم رو از روت جدا نکنه.

نقل‌قول
بستگی داره چی رو بخواهید پاک کنید. ممکنه با پاک کردن بعضی چیز‌ها مشکل پیش بیاد. بعضی چیز‌ها رو هم میشه بدون مشکل پاک کرد.

نقل‌قول
     - یک سری تنظیمات و افزونه ها روی مرورگر فاکس دارم که میخوام آنها را به مرورگر جدید انتقال بدم. چه پوشه ها یا فایلهائی را باید کپی و سیو کنم؟
سپاسگزارم.
تنظیمات و افزونه‌های فایرفاکس توی دایرکتوری firefox. توی هوم کاربر ذخیره میشه. در نتیجه اگه هوم جدا باشه و یه توزیع دیگه نصب کنید، تنظیمات و افزدنه‌های فایرفاکس مثل قبل می‌مونه.

نقل‌قول
واصلااگر از کل پوشه مرورگر کپی بگیرم و در OS جدید پیست کنم اشکالی داره؟
این هم یه راه هست.

دبیان گزینه مناسبی هست. اگه می‌خواهید برید روی دبیان، بهتره این موضوع رو ببینید.

lmde هم یه گزینه هست. لینوکس مینت بر پایه دبیان. (نسخه پایدار دبیان)
شکل ظاهری اون فرق‌های جزئی با مینت فعلی داره.
از اونجایی که lmde بر پلیه دبیان پایدار هست، روند دریافت بروزرسانی و ارتقا‌ها تقریبا با دبیان پایدار یکیه.

دبیان پایدار بروزرسانی‌های زبادی دریافت نمی‌کنه. در واقعیت بیشتر بروزرسانی‌های دبیان پایدار بر رفع آسیب‌پذیری‌های امنیتی یا حل مشکلات جزئی هست. در نتیجه، lmde هم تقریبا همینجوره.
یکی از استثنا‌ها فایرفاکس هست که توی lmde، نسخه جدید اون پیدا میشه در حالی که توی دبیان پایدار فقط نسخه esr وجود داره.

برای ventoy، می‌تونید اینجا رو هم ببینید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
با درود.

بالاخره امروز کمی اینترنت وصل شد.

نخست موضوع ventoy .
از آیتم های درون این عکس کدام یک همان "ونتوی" اصل کاری است؟ همانطور که پیشتر گفتم برای کاربرد روی ویندوز XP که وجود نداره . ولی برای لینوکس همین فایل فشرده ی ۱۹ مگ را باید دریافت و اجرا کنم یا همه را؟ و یک فایل دیگری هم هست که ۱۸۶ مگ حجم داره. این گیت هاب هم برای خودش یک پا پازله.

نقل‌قول
فکر کنم تا ۳ ماه دیگه رو پشتیبانی داشته باشه.

علی القائده باید چنین میبود ولی همانگونه که گفتم مدتیست دیگر آپدیت نمیاد ظاهرا به پیشباز رفته اند؛ بحرحال چه امروز و چه سه ماه دیگر کاریست که باید انجام بدم.

نقل‌قول
می‌تونید هم موقع نصب سیستم‌عامل جدید، بگید که روی پارتیشنی نصب بشه که الان مینت نصب هست.

برابر آموزه ها اگر بتوانم اینجور انجامش بدم بهترین روش است. بخش روت را میگذارم روی فرمت شدن.و درباره ی Home آیا همان جا بمن امکان انتخاب میده که فرمتش کنم یا خیر؟

نقل‌قول
ممکنه با پاک کردن بعضی چیز‌ها مشکل پیش بیاد

پس از خیر سبک کردنش میگذرم.

نقل‌قول
در واقعیت بیشتر بروزرسانی‌های دبیان پایدار بر رفع آسیب‌پذیری‌های امنیتی یا حل مشکلات جزئی هست.

چه بهتر. من تنها سیستم عاملی میخوام که همیشه کارکنه و نیازی به عوض کردنش نباشه و البته امن هم باشه.
من بااجازه از کل پوشه ی مرورگرم یک کپی میگیرم که اگر ایرادی دیده شد جایگزینش کنم. تنها این پرسش پیش میاد که این کپی با LMDE5 cinnamon همسازه یا دعواشان میشه؟
سپاس.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
ونتوی » ویکی انجمن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
با درود.

نخست موضوع ventoy .
از آیتم های درون این عکس کدام یک همان "ونتوی" اصل کاری است؟ همانطور که پیشتر گفتم برای کاربرد روی ویندوز XP که وجود نداره . ولی برای لینوکس همین فایل فشرده ی ۱۹ مگ را باید دریافت و اجرا کنم یا همه را؟ و یک فایل دیگری هم هست که ۱۸۶ مگ حجم داره. این گیت هاب هم برای خودش یک پا پازله.

سلام
در مورد اون فایل 186MiB که یه iso هست چیزی نمی‌دونم. انگار تازه ایجادش کردند.

چیزی که الان لازم دارید، اون فایل tar.gz هست. (توی این مورد ۱۹MiB هست)
اون یه فایل فشرده هست. بعد از اینکه دانلودش کردید، باید استخراجش کنید. احتمالا اگه توی مدیرفایل برید همونجایی که فایل فشرده قرار داره و بعد روش کلیک چپ کنید، یه گزینه extract پیدا میشه.

بعد از اینکه فایل فشرده استخراج شد، یه دایرکتوری ایجاد میشه. واردش بشید. همونجا می‌تونید دوبار بزنید روی فایل VentoyGUI.i386 تا رابط گرافیکی ventoy باز بشه. بعدش باید راحت باشه.

یه راه دیگه برای نوشتن اون iso مربوط به lmde روی فلش این هست که مستقیم از dd استفاده کنید. نیازی هم نیست چیز اضافه‌ای نصب کنید.
فقط یه دستور می‌زنید و صبر می‌کنید تا کارش تموم بشه.

نقل‌قول
و درباره ی Home آیا همان جا بمن امکان انتخاب میده که فرمتش کنم یا خیر؟
اجازه میده فرمت کنید ولی اینجوری اطلاعتی که توی هوم هست پاک میشه. فقط کافیه موقع نصب توزیع جدید، هوم همون پارتیشن قبلی باشه. فرمتش هم نکنید تا اطلاعات قبلی از بین نره.

نقل‌قول
من بااجازه از کل پوشه ی مرورگرم یک کپی میگیرم که اگر ایرادی دیده شد جایگزینش کنم. تنها این پرسش پیش میاد که این کپی با LMDE5 cinnamon همسازه یا دعواشان میشه؟
سپاس.
فکر نکنم مشکل خاصی پیش بیاد. ولی می‌تونید برای محکم کاری از دایرکتوری فایرفاکس یه کپی بگیرید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
با درود.

دارم LMDE5 را بجای زبونتو میگذارم و پارتیشن آنرا هم 25 گیگ کردم اینک رسیدم به جائی که میخواد Grub boot menu را نصب کنه چندین گزینه داره که بترتیب:
dev/sda
dev/sdb
dev/sda1
dev/sda5
dev/sda3
dev/sda4
dev/sdb1
dev/sdb2

هستند وsda3 همانجائیست که لینوکس را میخوام بگذارم و sda4 هم Home قبلیه که میخوام دست نخورده بمانه.
کدام یک از لیست بالا را برای گراب باید انتخاب کنم؟
سپاسگزارم.