انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سرعت گنو لینوکس در برابر ویندوز  (دفعات بازدید: 1247 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
سرعت گنو لینوکس در برابر ویندوز
« : 11 دی 1401، 10:20 ق‌ظ »
سلام ممنون می‌شم از تجربه هاتون در زمینه سرعت بالا اومدن سیستم عامل های ویندوز و گنو لینوکس و سرعت کلی این دو به اشتراک بذارید و نظراتتون رو بیان کنید

آفلاین سودو..

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 343
  • :(){ :|:& };:
پاسخ : سرعت گنو لینوکس در برابر ویندوز
« پاسخ #1 : 11 دی 1401، 10:35 ق‌ظ »
یکی از اصلی‌ترین عللِ مهاجرتِ من، همین سرعتِ حیرت‌آور و سبکیِ (هم از لحاظ در اختیار گرفتن منابع و هم از نظر پر کردن حافظه) گنو نسبت به ویندوز بود.
در گذشته به‌صورت مداوم، ناچار به نصبِ دوبارهِ ویندوز بودم به‌خاطر ساختارِ کثیف و احمقانه‌ش!
اول اومدم اوبونتو. به مرور سنگین شد و به دبیان روی اوردم و بعد از اون عمل‌کردِ روونِ ارچ بود که من‌و جذب کرد.
این بین، توزیع‌های دیگه‌ای رو هم امتحان کردم، ولی فقط در حد همون امتحان.
آرچ و گنوم!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #2 : 11 دی 1401، 10:39 ق‌ظ »
ویندوز از بیخ ساختارش غلط بوده و به جال حل و درست کردنش از اول با ماست مالی حل کرده
برای اینکه به مرور کند نشه ابزار داد بیرون که خوب چندان کارساز نیست
برای دیر بالا اومدن حالا کامل خاموش نمیشه برای نمینه که دیر خاموش میشه
مشکل ویروس  انتی ویروس پیش فرض نصب کرد
کلا با ماست مالی پیش رفته و میره در کل ویندوز همون داسه که هی ماست میریزن روش و میمالن تا کثافت زیرش دیده نشه و هر نسخه به دلیل بالا رفتن حجم ماست سنگین تر هم میشه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین آرگون[ایکس]

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 33
  • 我是氩
« پاسخ #3 : 11 دی 1401، 11:07 ق‌ظ »
سلام
باید بگم رو لپ‌تاپ من ویندوز ۱۱ واقعا سرعتش خوب بود، ولی بدی‌ای که داشت این بود که بعد یه مدت مثلاً فایل اکسپلورر هنگ میکرد و ویندوز یه دور ریست میشد و خب این خیلی بد بود

رو این لپ‌تاپی که من دارم غیر مانجارو هیچی جواب نمیده، اکثر توزیع ها بوت نمیشن و گارودا که بعد نصب بالا نیومد، آرتیکس هم با نتورک‌منیجر به مشکل میخورد و بوت نمیشد

و اما روی مانجارو گنوم، شدید لگ داشتم موقع وارد شدن به میزکار که سیستم کلا قفل میشد

روی مانجارو کی‌دی‌یی هم اوایل که پلاسما ۵.۲۴ داشتم سیستم خاموش شدنش نزدیک به ۳ دقیقه طول می‌کشید.
ولی با پلاسما ۵.۲۶ این مشکل حل شده.

الآنم که مانجارو پلاسما (قربونش برم) خیلی خوب کار میکنه، به مشکل یا کمبودی هم برنخوردم، تازه خانواده‌ام هم از وقتی با گنو آشناشون کردم خیلی با گنو راحت ترن تا ویندوز D:
آرگونیکس، دومین حساب از سلسله حساب های پیرو آرگون
حساب قبلی

آفلاین aFard88

• Full Member
  • *
  • ارسال: 246
« پاسخ #4 : 11 دی 1401، 11:11 ق‌ظ »
ویندوز برای من سریع تر بوت میشه
!Its alireza

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
« پاسخ #5 : 11 دی 1401، 11:13 ق‌ظ »
سلام فقط باید بگم ویندوز مضحکه 😂 هر کسی حداقل دو روز لینوکس به عنوان سیستم‌عامل اصلیش انتخاب کرده باشه این موضوع رو متوجه میشه. دیگه پس جای توضیح اضافه برای سرعت و نمی‌دونم کارایی سیستم نمی‌مونه...

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 11 دی 1401، 11:33 ق‌ظ »
شما سرعت سه‌چرخه رو که با هواپیما مقایسه نمی‌کنی!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1446
  • Dr.Code
    • My website
« پاسخ #7 : 11 دی 1401، 11:34 ق‌ظ »
درود.
اگه راستشو بخواین ویندوز۸.۱ روی سیستم من زودتر بود می‌شد (در حد ۴ثانیه) ولی خوب ویندوز۱۰ میمرد تا بوت بشه (تقریباً ۴۵ ~ ۶۰ثانیه طول می‌کشید) و ویندوز۱۱ رو هم نتونستم روش نصب کنم.
البته برای استفاده کاری (مایکروسافت آفیس) مجبور به استفاده از ویندوز بودم که تا همین چند وقت پیش ویندوز۷ داشتم که حدود ۳۰ثانیه طول می‌کشید تا بوت بشه.
البته این زمان خامه، معمولاً باید بعد بوت توی ویندوز حدود یکی دو دقیقه صبر کنم تا خودش رو جمع کنه.
البته سرعت بالای ویندوز۸.۱ رو روی چندتا رایانه هم دیدم که باعث تعجبمه چرا انقدر سریعه.
الانم عشق سابقم یعنی زورین رو ریختم و توی ۲۰ثانیه بوت می‌شه و همون لحظه قابل استفاده هست.

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1582
« پاسخ #8 : 11 دی 1401، 11:59 ق‌ظ »
بستگی داره کاملا
اوبونتو به خاطر اسنپ از ویندوز ده برای من سنگین تر بود
ولی ویندوز یازده چون سی پی یو ام ساپورت نمیکرد به زور خوروندم سنگین تر بود
توزیع هایی که اسنپ دارن هم سنگین بودن
ولی بقیه توزیع ها هیچ مشکلی مداشتن سربع تر هم بودن
نسخه کلی نمیشه پیچید !
ممکنه رو یه سخت افزار یکیش قوی تر باشه
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 774
  • Debian + Mate
« پاسخ #9 : 11 دی 1401، 01:13 ب‌ظ »
بنظر شخصی بنده:
یکی از بهترین نتایج از لحاظ سرعت و  نداشتن مشکلاتی مانند هنگ کردن، لگ داشتن، سرعت پایین و ...  را زمانی فرد در گنو/لینوکس می‌تواند داشته باشد، که فرد زحمت نصب دبیان و یا آرچ را بصورت مینیمال به خودش بدهد و  بعد یک مدیر پنجره دلخواه را نصب نماید و سپس تنها اجزای مورد لزوم و همچنین مورد علاقه اش را بر روی آن بچیند.
در اینجا ما با چهار مولفه سخت‌افزار ، سیستم عامل ، میان افزار و نرم افزارهای کاربردی مواجه هستیم، این چهار فاکتور در تعامل با یکدیگر بسر می برند، وقتی که اجزا و پیکره بندی سیستم را خودت می سازی در مواجه با مشکلات پیش آمده، راحت‌تر می‌توانی آن‌ها را علت یابی و  رفع نمایی.
ویندوز و  میزکارهای گنو/لینوکسی هر چند که بر روی آن‌ها، توسعه دهندگانشان زحمت کشیده‌اند و  قدردان تمامی آن‌ها هستم، ولی فرض کن یک آپارتمان بصورت آماده‌ را خریده ای که به خوبی در آن زندگی می‌کنی  ولی روزی سیستم لوله کشی توکار یا فاضلاب آپارتمان دچار مشکل می شود، آیا مسیر لوله ها را می دانی؟ یا مجبوری که کلی از کف و دیوارها را بشکافی تا مسیر آن‌ها را بدست بیاوری!! یا اینکه بگذاری آن سیستم لوله کشی قدیمی بهمان صورت بماند و یک سیستم لوله کشی جدیدی نصب نمایی.

استثنا: فقط ابونتو نصب شده ماقبل تاریخ آقا دانیال که فکر کنم هنوز هم داشته باشد، از این قضیه مستثناست. خدایا منو کشت با این ابونتوش. بگذاره تو حراجی من با بالاترین قیمت ازش می خرم، البته بشرطی که تعمیر ونگهداری اش به عهده خودش باشه!!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #10 : 11 دی 1401، 08:09 ب‌ظ »
بخاطر سبک بودن با توزیع گنو لینوکسی آشنا شدم، زمانی که با limbo و این چیزا میخواستم روی گوشی سیستم عامل بریزم، و تنها سیستم عامل ویندوزی که بوت میشد ویندوز xp بود((:
چندتا سرویس مزخرف رو از بوت حذف کردم که یکیش مشکل داشت، الان دبیانم در کسری از ثانیه بالا میاد، و مشکل اصلی بنده بایوس هست، یعنی نوشته های بایوس و بالا اومدن بیشتر از زمان بوت هست انگار :)
حدودا ویندوز(۱۰) و گنو لینوکس برام یکی بالا میاد شاید گنو لینوکس یکم با سرعت بیشتر، ولی نمیتونم چشم پوشی کنم از اینکه وقتی ویندوز بالا میاد بازم داره هزارتا فرایند انجام میده و پردازنده منو میخوره :)

خاطره: امروز خونه کسی بودم که تازه لپ تاپ خریده بود و ویندوز ۱۱ روش بوده، نت زیاد نداشت تا وصل میکرد قشنگ از سه چهار جا شروع به دانلود میکرد ویندوز!(ویندوز اپدیت یکیش) اره خلاصه هرکاری بخواد میکنه این ویندوز از مصرف هارد و پردازنده بگیر تا اینترنت :)
« آخرین ویرایش: 11 دی 1401، 08:11 ب‌ظ توسط aboldom »

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2594
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #11 : 11 دی 1401، 08:52 ب‌ظ »
اصلا من فهمیدم که ویندوز از عمد داره رو سی پی یو فشار میاره. وقتی سیستم روی حالت خوابه و هیچ کاری هم انجام نمیده یا حتا صفحش روشنه و بازم ازش استفاده نمیکنم و چیزی در پس زمینه در حال اجرا نیست یهو شروع میکنه سی پی یو خواری و خیلی داغ میکنه و فن شروع میکنه هلیکوپتری زدن. یعنی سیستم من با گنو لینوکس موقع کار با فایرفاکس  با چند تا تب هیچ وقت دماش به ویندوز  در حال خواب نمیرسه
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین electromagnet5

• Full Member
  • *
  • ارسال: 131
« پاسخ #12 : 18 دی 1401، 06:05 ب‌ظ »
سرعت بوت هر سیستم عاملی بستگی به ۲ عامل بستگی داره،
۱: سرعت هارد
۲: حجم سرویس هایی که در زمان بوت لود میکنه.
اگه این سرویسها زیاد باشن زمان بوت طولانی میشه، کم باشن زمانش کوتاه میشه.
اگه می بینید که یک توزیع لینوکسی زودتر از ویندوز یا توزیع های دیگر بوت میشه، به دلیل حذف سرویس های غیر ضروری (از دیدگاه خودش) هست. معجزه نکرده.
این نوع تاپیک ها شبیه به خود ارضایی دورهمی هست و کاملاً بی فایده.
« آخرین ویرایش: 18 دی 1401، 06:18 ب‌ظ توسط electromagnet5 »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #13 : 18 دی 1401، 10:24 ب‌ظ »
به به ! کل ساختار سیستم عامل رو از بیخ زیر و رو کردید !!
اون سرویس های پر فایده از نظر شما کدوم هاست که حذف شده ؟  ???
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #14 : 19 دی 1401، 06:49 ب‌ظ »
حالا اشکال نداره دیر بالا بیاد! لااقل بزاره یه خورده از مخازن دانلود کنیم  >:(
متنفر از گنو و FSF