انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تجربه نگاری-نصب بلوتوث و کارت گرافیک و شبکه لپ تاپ Asus k43sj  (دفعات بازدید: 4091 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 843
  • میلاد فشی
اگه حوصله نداری همه توضیحات من رو بخونی.راه حل نصب بلوتوث با چیپ Atheros شرکت Qualcomm رو از اون قسمت که سبز رنگ هست بخون  ;)
من همیشه وقتی توزیع های گنو/لینوکس رو نصب میکردم به صورت خودکار درایور بلوتوث هم برام نصب میشد.ولی چون این دفعه به روش سودو عزیز(کاربر فعال این فروم) دبیان رو با استفاده از روش netinstall و به صورت گنوم کمینه نصب کردم و درایورهای غیر آزاد (non free) رو هم نصب نکردم به همین خاطر درایور بلوتوث لپ تاپ من نصب نشده بود.با سرچی که تو اینترنت داشتم متوجه شدم درایور بلوتوث با همون درایور کارت شبکه بیسیم نصب میشه.تو لپ تاپ من و بعضی از لپ تاپ ها به این شکله.(مدل لپ تاپ من Asus k43sj)
چون با زدن دستور lspci متوجه شدم درایور کارت شبکه بی سیم من Network controller: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01) هستش.تو اینترنت سرچ کردم و به مطلب زیر از سایت دبیان رسیدم
https://wiki.debian.org/ath9k
https://wiki.debian.org/ath9k_htc

شرکت Qualcomm برای چیپ های وایفای Atheros هم میان افزار (Firmware)  آزاد(FOSS) منتشر کرده و هم غیرآزاد و انحصاری(non-free).که در همون سایت دبیان هم که من لینکش رو گذاشتم به این موضوع اشاره کرده.لینک زیر:
https://wiki.debian.org/ath9k_htc
در لینک بالا نوشته :
Firmware is required, which can be provided by installing the firmware-atheros package. Open firmware for this driver is also available in the firmware-ath9k-htc package starting from Buster. که ظاهراً firmware-atheros نسخه غیرآزاد سخت افزار من هستش و من اینو نصب نکردم.
ولی نسخه آزاد اون "firmware-ath9k-htc" هستش که من اون رو به راحتی نصب کردم.برای نصب اش نیاز به تغییر در فایل sources.list نداشتم و چون در داخل main قرار داشت به راحتی با دستور زیر نصب شد :
sudo apt-get install firmware-ath9k-htc
بعدش تست کردم که ببینم بلوتوث م کار میکنه یا نه ! اما متاسفانه هندزفری بلوتوث من رو پیدا میکرد ولی بهش وصل نمیشد ! با دستور bluetoothctl scan on متوجه شدم بلوتوث من میتونه دستگاه ها رو پیدا کنه. سیستم ام رو ریستارت کردم تا شاید مشکل رفع بشه .ولی حل نشد ! این دفعه bluetoothctl رو نوشتم.و بعد devices رو هم نوشتم تا دستگاه من رو پیدا کنه.و بعد نوشتم connect 20:16:11:05:1B:C4 که خطای زیر رو داد :
Failed to connect: org.bluez.Error.InProgressبه کمک اینترنت و سرچ در فروم های خارجی و با زدن دستورات زیر مشکلم حل شد !
sudo apt install pulseaudio-module-bluetooth
پیغام داد که شما اینو نصب دارید و آپدیت هم هست .که فهمیدم مشکل از اینجا نیست .(is already the newest version)
بعد دستورات زیر رو زدم.و به شکل شگفت انگیری مشکل اتصال من هم حل شد :
pulseaudio -k
pulseaudio --start
sudo systemctl restart bluetooth
الان هم وقتی دستور vrms رو میزنم.مینویسه No non-free or contrib packages installed on asus!  rms would be proud.

اما روز بعدش بعد یه ریستارت دوباره بلوتوث از کار افتاد !!!

به کمک کاربر "Dragon" هرکاری کردم که از Firmware غیرآزاد استفاده نکنم نتیجه نداد و بلوتوثم کار نکرد.که پیغام های اون رو تو صفحات بعد مشاهده میکنید.به همین خاطر مجبور شدم از فرمویر غیرآزاد استفاده کنم.

برای درایور بلوتوث مجبور شدم  non-free و contrib رو به انتهای خط اول و دوم sources.list اضافه کنم تا بتونم درایور غیرآزاد بلوتوث لپ تاپ Asus خودم رو نصب کنم.
یعنی شما باید دستور زیر رو وارد کنید :
sudo nano /etc/apt/sources.listو بعد در محیط ویرایشگر متن نانو به خط اول و دوم برید و در انتهای اون مقادیر contrib و non-free رو اضافه کنید.یعنی این شکلی :
deb http://deb.debian.org/debian/ bullseye main contrib non-free
deb-src http://deb.debian.org/debian/ bullseye main contrib non-free

به راحتی با دو دستور زیر نصب اش کردم و چون برام جالب بود تجربه مو با دوستان این فروم به اشتراک گذاشتم.
sudo apt-get update
sudo apt-get install firmware-atheros

مجدداً contrib و non-free رو از sources.list حذف کردم و sudp apt-get update رو زدم.چون نمیخوام از منابع غیرآزاد نصب کنم.
بعد با دستور زیر Firmware آزاد و متن باز رو حذف کردم.چون اون برام کار نکرد  :(

sudo apt purge firmware-ath9k-htc

بعد ریستارت کردم و مشکل حل شد.
« آخرین ویرایش: 18 اسفند 1401، 09:22 ب‌ظ توسط milad.fashi »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
  • یه برنامه نویس 13 ساله :)
    • smartnima Website
پاسخ : تجربه نگاری-نصب بلوتوث لپ تاپ ASUS
« پاسخ #1 : 16 بهمن 1401، 03:25 ب‌ظ »
جالب بود اما ممکنه بعدا مشکل پیش بیاد، اگر مخازن non-free رو نگه میداشتید اما چیز دیگه ای ازشون نصب نمیکردید بهتر بود، چون احتمالا سیستم نمیتونه دیگه پکیج firmware-atheros رو آپدیت کنه چون مخازن non-free نیستن.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #2 : 16 بهمن 1401، 10:13 ب‌ظ »
جالب بود اما ممکنه بعدا مشکل پیش بیاد، اگر مخازن non-free رو نگه میداشتید اما چیز دیگه ای ازشون نصب نمیکردید بهتر بود، چون احتمالا سیستم نمیتونه دیگه پکیج firmware-atheros رو آپدیت کنه چون مخازن non-free نیستن.
یعنی ممکنه براش آپدیت بیاد!؟لپ تاپ من قدیمیه.برا سال ۲۰۱۱ اس
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آفلاین سودو

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #3 : 16 بهمن 1401، 10:51 ب‌ظ »
معرفی نمی‌خواست که، همه می‌شناسن من‌و 😂
راضی‌ای از دبیان و گنومت؟!

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #4 : 16 بهمن 1401، 11:31 ب‌ظ »
معرفی نمی‌خواست که، همه می‌شناسن من‌و 😂
راضی‌ای از دبیان و گنومت؟!
سودو جان بله معرف حضور همه هستی.اما اسمت جز Reserved Word  های محیط ترمینال هستش  :) تازه فقط شما سودو نیستی.برو جستجو کن ۲تا دیگه سودو داریم و با شما ۳ تا.با سودو ترمینال میشه چهارتا.خوب IP conflict  پیش میاد  ;D
دبیان و گنوم کمینه عالیه.سرعت ش ۲۰ روون.سبک سریع ساده.ولی از همه این ها مهم تر این که من خودم قسمت به قسمت سیستم عامل رو جداگانه نصب کردم.مثل خونه خام.من خونه خام رو به خونه آماده ترجیح میدم.چون با سلیقه خودم کابینت ش میکنم.کمد دیواری میزنم.و تک تک اجزای داخلی رو خودم انتخاب میکنم.ولی توزیع های دیگه خونه آماده هستن.ویندوز که دیگه خونه مبله س :) البته Arch فکر کنم تو فنداسیون خونه رو تحویل میگیری.البته من دبیان رو به آرچ ترجیح میدم.چون آرچ رو نمیتونی روی سرورها نصب کنی.چون ماهیت اش غلطانه.از طرفی حوصله آپدیت روزانه و مشکلات احتمالی رو ندارم.دیگه نمیدونم قیاسم مع الفارق (تمثیل ناروا-قبل از این که بهم تذکر بدین معادلش رو پیدا کردم )بوده یا درست بوده.نظر شما چیه؟

آفلاین سودو

• Full Member
  • *
« پاسخ #5 : 17 بهمن 1401، 12:18 ق‌ظ »
اون ۲ تا سودوی دیگه این انجمن هم خودمم!
البته غلتان درسته!
من چون روونی و سرعت بیش‌تری گرفتم رو آرچ، موندم همین‌جا.
ضمن این‌که آرچ نصاب خیلی باحالی داره.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #6 : 17 بهمن 1401، 08:53 ق‌ظ »
اون ۲ تا سودوی دیگه این انجمن هم خودمم!
البته غلتان درسته!
من چون روونی و سرعت بیش‌تری گرفتم رو آرچ، موندم همین‌جا.
ضمن این‌که آرچ نصاب خیلی باحالی داره.
sudo رو هم بساز  ;)

بله درسته.من سرچ کردم.غلطان هم در گذشته به کار برده میشده.ولی چون  غلطان معرب واژه غلتان است و در منابع ادبیات کهن، این واژه با هر دو املا دیده می‌شود اما در زمان حاضر املای صحیح آن « غلتان » است.یعنی عرب زبان ها هم از این واژه ما استفاده کرده اند ولی با املای غلطان !؟

بله میدونم.قبول دارم آرچ یه توزیع خیلی خوبه.سریعه و برای یادگیری هم خیلی خوبه.چون آرچ به قول معروف توزیع مناسب برای حرفه ای هاست.خوب وقتی همه چیز رو مجبور باشی خودت نصب کنی و تعریف کنی چیز یادمیگیری و مجبوری حرفه ای بشی.آرچ مدیربسته خیلی خوبی داره.ویکی و فروم فعال و اسناد و آموزشهای خوبی هم تو اینترنت ازش میبینم.زیاد تعریف ش رو میشنوم.حتی از مانجارو هم خیلی تعریف میشه.مانجارو فکر میکنم پلی برای رسیدنه به آرچ هستش.مثلا برای تازه کارها اوبونتو و مینت بهتر از دبیانه.ولی در آینده به نظر من ترجیحا باید به سمت دبیان بیاد تا بیشتر یاد بگیره و از مزیت های دبیان هم بی بهره نشه.مانجارو هم همین کار رو برای آرچ میکنه.
ولی همون طور که گفتم من ترجیح میدم با یه تیر دو نشون بزنم.یه توزیع برای کلاینت و سرور.کارخواه و کارساز به قول شما.
به همین خاطر با همه این خوبی ها تا حالا به سمت آرچ و نصب اش نرفتم.چون همون طور که گفتم آرچ مناسب سرورها نیست و من اینو نمیپسندم و در خودم هم نمیبینم بتونم با آرچ کنار بیام.چون حرفه ای نیستم و تازه کارم.مانجارو kde رو داشتم ولی یمدت کوتاه .اون هم فقط به خاطر اینکه KDE خوبی داشت.الانم که عاشق گنوم شدم و kde رو فراموش کردم
« آخرین ویرایش: 17 بهمن 1401، 09:18 ق‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 975
  • Fedora Linux
« پاسخ #7 : 17 بهمن 1401، 01:04 ب‌ظ »
اونقدام که میگین سخت نیست.

آفلاین سودو

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 17 بهمن 1401، 01:32 ب‌ظ »
هیچ تبحری نیاز نیست با نصاب archinstall.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #9 : 17 بهمن 1401، 01:50 ب‌ظ »
هیچ تبحری نیاز نیست با نصاب archinstall.
فقط شنیدم کار با arch سخته.نظر خودم نیست.چون اصلا نصب ش نکردم.پس اطلاعاتی راجبش ندارم و اطلاعاتم قدیمیه.ولی یادمه تو همین فروم قدیما از بچه ها میشنیدم کار با ارچ کمی سخته وبرای تازه کارها خوب نیست. خوب شاید اون موقع ها arch install نبوده.البته این حرف ها همیشه هست.ما نباید قبول کنیم.همین الانشم خیلی ها میگن کار با گنو/لینوکس سخته و ازش میترسن و سمتش نمیان  :)
« آخرین ویرایش: 17 بهمن 1401، 01:53 ب‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین سودو

• Full Member
  • *
« پاسخ #10 : 17 بهمن 1401، 02:50 ب‌ظ »
اینارو به خودت می‌گی یا ما؟

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #11 : 18 بهمن 1401، 12:05 ب‌ظ »
اینارو به خودت می‌گی یا ما؟
سودو بی خیال آرچ و دبیان
ما اگه بخوایم یه پیغام خصوصی بهت بدیم باید به کدوم سودو بفرستیم ؟ سودو یا سودو. یا سودو.. !!!؟؟؟

آفلاین سودو

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 18 بهمن 1401، 12:38 ب‌ظ »
دیگه کلا رویِ این حساب‌ام.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #13 : 20 بهمن 1401، 09:54 ب‌ظ »
من همیشه وقتی توزیع های گنو/لینوکس رو نصب میکردم به صورت خودکار درایور بلوتوث هم برام نصب میشد.ولی چون این دفعه به روش سودو عزیز(کاربر فعال این فروم) دبیان رو با استفاده از روش netinstall و به صورت گنوم کمینه نصب کردم و درایورهای غیر آزاد (non free) رو هم نصب نکردم به همین خاطر درایور بلوتوث لپ تاپ من نصب نشده بود.با سرچی که تو اینترنت داشتم متوجه شدم درایور بلوتوث با همون درایور کارت شبکه بیسیم نصب میشه.تو لپ تاپ من و بعضی از لپ تاپ ها به این شکله.(مدل لپ تاپ من Asus k43sj)
البته درایور‌ها همراه خود کرنل لینوکس هستند و اون چیزی که شما با مدیر بسته نصب کردید و کل متن شما درباره اون هست، firmware بوده. نه درایور.

نقل‌قول
چون با زدن دستور lspci متوجه شدم درایور کارت شبکه بی سیم من Network controller: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01) هستش.
البته این یکی مدل چیپ وایفایی هست که استفاده شده. نه درایور اون.
اسم درایور اون توی کرنل لینوکس ath9k هست. حداقل اینجا اینجوری گفته
https://wireless.wiki.kernel.org/en/users/drivers/ath9k

دستگاه‌هایی که توسط این درایور راه‌اندازی میشن جز معدود وایفای‌هایی هستند که چیپ اونها به firmware نیاز نداره. حداقل من هیچ وایفای دیگه‌ای نمی‌شناسم که firmware لازم نداشته باشه.

دستگاه‌هایی که توسط ath9k_htc راه‌اندازی میشن به firmware نیاز دارند. ولی firmware اونها توسط Qualcomm به طور آزاد منتشر شده.
https://github.com/qca/open-ath9k-htc-firmware

توی دبیان با نصب بسته firmware-ath9k-htc میشه اون firmware‌ها رو نصب کرد.
چون اون firmware‌ها آزادن، این بسته توی قسمت main مخازن قرار داره.

نمی‌دونم چجوری دستگاه شما به firmware انحصاری نیاز داره تا کار کنه. توی لینکی که بالاتر به ویکی کرنل قرار دادم، گفته این چیپ توسط درایور ath9k راه‌اندازی میشه و اون درایور هم اصلا firmware لازم نداره.(دستور زیر هیچ خروجی نداره)
modinfo -F firmware ath9k

نمی‌دونم اطلاعات ویکی کرنل غلطه یا چی. برای اینکه بدونید این سخت‌افزار توسط چه درایوری راه‌اندازی شده، خروجی lspci -k رو ببینید.

معمولا اگه یه چیزی به firmware نیاز داشته باشه و یه چیزی داخل کرنل (مثلا یه درایور) سعی کنه اون firmware رو بارگذازی کنه اما به هر دلیلی نتونه (مثلا موجود نباشه) اونوقت یه گزارش با سطح خطا، توی گزارش‌های کرنل ثبت میشه.
معمولا توی اون گزارش‌ها عبارتی مثل firmware یا fw وجود داره.

هر بار که احتمال می‌دید کار نکردن یه دستگاه به خاطر نبود firmware باشه، با دستور grep توی گزارش‌های کرنل کلمه firmware و fw بگردید. اینجوری:
sudo dmesg | grep -Ei 'fw|firmware'

با دستور dmesg میشه گزارش‌های کرنل رو دید. در اکثر مواقع هم لازمه دسترسی روت داشته باشسد تا بتونید اینکار رو انجام بدید.
بعد خروجی رو داده به grep که دنبال کلمه fw و firmware بگرده. هر خطی که شامل حداقل یکی از این عبارت‌ها باشه، نمایش داده میشه‌. کاری هم نداره که اون عبارت با حروف بزرگ هست یا کوچک.

نقل‌قول
فقط برای درایور بلوتوث مجبور شدم موقت non-free و contrib رو به انتهای خط اول و دوم sources.list اضافه کنم تا بتونم درایور غیرآزاد بلوتوث لپ تاپ Asus خودم رو نصب کنم.
یعنی شما باید دستور زیر رو وارد کنید :
sudo nano /etc/apt/sources.listو بعد در محیط ویرایشگر متن نانو به خط اول و دوم برید و در انتهای اون مقادیر contrib و non-free رو اضافه کنید.یعنی این شکلی :
deb http://deb.debian.org/debian/ bullseye main contrib non-free
deb-src http://deb.debian.org/debian/ bullseye main contrib non-free

به راحتی با دو دستور زیر نصب اش کردم و چون برام جالب بود تجربه مو با دوستان این فروم به اشتراک گذاشتم.
sudp apt-get update
sudo apt-get install firmware-atheros

مجدداً contrib و non-free رو از sources.list حذف کردم و sudp apt-get update رو زدم.چون نمیخوام از منابع غیرآزاد نصب کنم.

برای نصب firmware، خیلی بعیده قسمت contrib لازم بشه. کلا دوتا بسته مربوط به firmware اونجا هست. firmware-b43-installer و firmware-b43legacy-installer.
دلیل اینکه این دو بسته اونجا هستند اینه که داخل این بسته‌ها واقعا هیچ firmware وجود نداره.
موقع نصب، اسکریپت postinst این بسته‌ها، درایور انحصاری مخصوص ویندوز رو از اینترنت دریافت و firmware‌های مورد نیاز رو استخراج و نصب می‌کنند.
موقع پاک شدن هم، اسکریپت prerm اونها همه firmware‌های نصب شده رو پاک می‌کنه.

دلیلش این دریافت و استخراج کردن بی مورد اینه که مجوز اون firmware‌ها بد جور مشکل داره و بده و هیچ اجازه انتشاری به افراد نمیده.

از اونجایی که فایل‌های همراه این دو بسته (از جمله اسکریپت‌های postinst و prerm) آزاد هست و چیز انحصاری همراه اونها نیست، وارد قسمت non-free نشدند.
اما چون چیز‌هایی نصب می‌کنند که با قوانین دبیان مشکل داره، وارد قسمت main هم نشدند. توی قسمت contrib قرار دارند.

کلا توی قسمت contrib چیز‌هایی پیدا میشه که خودشون آزادند، ولی یا چیز‌هایی نصب می‌کنند که با قوانین دبیان سازگار نیست  یا برای کار کردن به چیز‌های نیاز دارند که باز هم با قوانین دبیان سازگار نیست، یا اینکه کلا با قوانین دبیان سازگار نیستند. یا هر ترکیبی از این ۳ تا.
مثلا zfs و چیز‌های مربوط بهش آزاده ولی چون با مجوز cddl منتشر میشه و این با قوانین دبیان ناسازگاره، توی قسمت contrib قرار گرفته.

قسمت non-free برای دبیان ۱۱ و قبل شامل firmware انحصاری هست. دیگه برای دبیان ۱۲، ۱۳ و ... و همینطور sid اینجوری نیست.

طبق یه تصمیم جدید توسط توسعه‌دهنده‌های دبیان، یه سری تغییرات در رابطه با firmware‌های انحصاری انجام شده.
یکی از اون تغییرات این هست که یه قسمت جدید توی مخازن ساخته بشه به اسم non-free-firmware و تمام firmware‌های انحصاری از قسمت non-free به این قسمت منتقل بشن.
البته برای دبیان ۱۱ و قبلی‌ها اینجوری نیست و firmware‌های انحصاری همچنان توی قسمت non-free باقی می‌مونند.
جای بسته‌های firmware-b43-installer و firmware-b43legacy-installer تغییری نکرده.

با این حساب، فکر کنم بابد یه بار دیگه فایل sources.list رو تغییر بدید.

یعنی ممکنه براش آپدیت بیاد!؟لپ تاپ من قدیمیه.برا سال ۲۰۱۱ اس
ممکنه برای firmware بروزرسانی بیاد. حتی اگه برای firmware مورد نیاز شما نیاد، ممکنه برای بقیه firmware‌هایی که همراه اون بسته هستند بیاد.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #14 : 22 بهمن 1401، 02:26 ب‌ظ »
دراگون از دقت نظرت و ارسال دقیق ت شکه شدم  :o آفرین .ایول.شما کمک کردی من از نرم افزارهای غیرآزاد استفاده نکنم.و هم در راه اندازی سخت افزار عجله نکنم.و به هرقیمتی درایور-فرمویر غیرآزاد نصب نکنم  :)

من با اجازه تون پستم رو ویرایش کردم.که اطلاعات غلط نداده باشم.و دیگران رو به اشتباه نندازم.و مجبور نشن بسته غیرآزاد نصب کنند.
کنجکاو شدم که ببینم چه بسته های غیرآزادی رو دارم.که به خاطر بلوتوث نصب شده که اون ها رو حذف کنم.به همین خاطر با دستور sudo apt install vrms نرم افزار Virtual Richard Matthew Stallman رو نصب کردم.با زدن دستور vrms متوجه شدم من دو بسته غیر آزاد firmware-atheros , bluez-firmware رو دارم !!!  :oops: :oops: :oops:
بله من اشتباه کرده بودم.همون طور که شما اشاره کردید.به همین خاطر با دستورات زیر بسته های غیرآزاد بالا رو حذف کردم.
sudo apt-get remove bluez-firmware
sudo apt-get purge firmware-atheros
الان هم بدون هیچ بسته غیرآزادی و فقط با نصب بسته آزاد و متن باز firmware-ath9k-htc بلوتوث من کار میکنه.
« آخرین ویرایش: 23 بهمن 1401، 09:44 ق‌ظ توسط milad.fashi »