انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: بالا نیامدن محیط گرافیکی(پیدا نشدن فایل های سیستمی)(حل شد)  (دفعات بازدید: 934 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین متی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 150
سلام دوباره :)
بلاخره دبیان رو با netinstall نصب کردم ولی موقع بوت این پیاما میاد
0.0019921 DMAR: Firmuare Bug1: Mo firmuare reserved region can cover this. RMRR [0x0000000034800000-0x000000009fffffff), contact BIOS vendor for fixes

0.3137371 ACPI BIOS Error (bug): Could not resolve symbol SB.PC10.GFXO._ DSM.ECH11, AE NOT FOUND (20220331/psargs-330)

0.3137491 ACPI Error: Aborting method SB.PC10.GFXO. DSM due to previous o

rror (AE HOT_FOUND) (20220331/psparse-529) L 0.3138181 ACPI BIOS Error (bug): Could not resolve symbol [SB.PC10.GFX0.

DSM.ECH11, AE MOT FOUND (26220331/psargs-330) I 0.3138261 ACPI Error: Aborting method SB.PC10.GFXB. DSM due to previous e rror (AE_HOT_FOUND) (28220331/psparse-529)

[ 0.3138531 ACPI BIOS Error (bug): Could not resolve symbol [SB.PC10.GFX0. DSM.ECR13. AE NOT FOUND (28220331/psargs-330)

E 0.3138601 ACPI Error: Aborting method SB.PCIO.GFXO. DSM due to previous rror (AE_NOT_FOUND) (20220331/psparse-529)

0.3138851 ACPI BIOS Error (bag): Could not resolve symbol (SB.PC10.GFXO.__ DSM.ECR11, AE NOT FOUND (28228331/psargs-330)

[ 0.3138911 ACPI Error: Aborting method SB.PC10.6FX8. DSM due to previous e rror (AE_NOT_FOUND) (28228331/psparse-529)

0.3139161 ACPI BIOS Error (bug): Could not resolve symbol _SB.PCIO.GFXO.__

DSM.ECR11, AE NOT FOUND (28228331/psargs-330) E 0.3139231 ACPI Error: Aborting method SB.PC10.670. DSH due to previous

rror (AE MOT_FOUND) (28228331/psparse-529)

e

[ 8.341879) DMAR: Failed to find handle for ACPI object SB.PCIO.SDMA [ 0.3418891 DMAR: Failed to find handle for ACPI object SB.PCIO.SDHC [ 1.850184] [dra:radeon pci probe [radeon)] ERROR radeon kernel modesetting for 600 or later requires firmare Installed

E 1.8505831 See https://wiki.debian.org/firmare for information about missing firmware
بعد از بوت هم وارد میزکار نمیشم و میرم توی محیط متنی
/dev/sda5 has unsupported feature(s): FEATURE_C12

e2fsck: Get a newer version of e2fsck!

/dev/sda5: ********** WARNING: Filesystem still has errors *********

fsck exited with status code 12 The root filesystem on /dev/sda5 requires a manual fsck

BusyBox v1.35.0 (Debian 1:1.35.0-4+b2) built-in shell (ash) Enter 'help' for a list of built-in commands.

(initramfs)
ویرایش:با روشی که دوستمون اقای دراگون گفتند وارد دبیان شدم، اونجا بسته e2fsck رو دوباره نصب کردم و مشکلم حل شد :D
« آخرین ویرایش: 17 اسفند 1401، 10:04 ق‌ظ توسط mahdiee3apour »

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2615
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
بر اساس انجمن های دیگه مثله اینکه مشکل از فایل سیستم نیست. البته مشکل اولی مثله اینکه برای فایل سیستم نیست. دومی را نمی‌دانم.
« آخرین ویرایش: 10 اسفند 1401، 09:07 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین متی

• Full Member
  • *
بر اساس انجمن های دیگه مثله اینکه مشکل از فایل سیستم نیست. البته مشکل اولی مثله اینکه برای فایل سیستم نیست. دومی را نمی‌دانم.
به نظرت اگه ویندوز رو پاک کنم(یه مدت که اوبونتو ریخته بودم استفاده میکردم به ویندوز رو نمینداختم ;D) و فقط دبیان رو نصب کنم مشکلش حل میشه؟

• High Hero Member
  • *
به نظرت اگه ویندوز رو پاک کنم(یه مدت که اوبونتو ریخته بودم استفاده میکردم به ویندوز رو نمینداختم ;D) و فقط دبیان رو نصب کنم مشکلش حل میشه؟
خیر. در انجمن های خارجی هرچی گفتند اجرا نکنید تا باتجربه های همین جا بهتون جواب بدن.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
مطمئنی مراحل نصب درست رفتی؟ بعد اصلا چرا با نصاب عادی دبیان نصبش نکردی، قصدت واقعا کم حجم بودنه؟ پیشنهادم اینه حداقل وقتی خیلی وارد نیستی به طور گرافیکی دبیان نصب کنی(اگه حالا نگید وای دبیان خیلی سنگین میشه، حالا واسه تازه وارد ۵۰۰ مگ روش چیزی نمیشه!)
به ویندوز هم مربوط نیست ولی اگه خواستی خب پاکش کن بهتر!

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 975
  • Fedora Linux
مگه دبیان رو با نصاب غیر گرافیکی نصبیدی ؟ من تاحالا به جز نصاب گرافیکی از نصاب دیگه ای برای دبیان استفاده نکرده بودم.

• High Hero Member
  • *
همه نصابای دبیان گرافیکی و متنی را با هم دارن

آفلاین متی

• Full Member
  • *
مطمئنی مراحل نصب درست رفتی؟ بعد اصلا چرا با نصاب عادی دبیان نصبش نکردی، قصدت واقعا کم حجم بودنه؟ پیشنهادم اینه حداقل وقتی خیلی وارد نیستی به طور گرافیکی دبیان نصب کنی(اگه حالا نگید وای دبیان خیلی سنگین میشه، حالا واسه تازه وارد ۵۰۰ مگ روش چیزی نمیشه!)
به ویندوز هم مربوط نیست ولی اگه خواستی خب پاکش کن بهتر!
فکر نکنم با نصاب بدون اینترنتش فرقی داشته باشه، چون نصبش گرافیکی بود و موس هم کار می‌کرد.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
فکر نکنم با نصاب بدون اینترنتش فرقی داشته باشه، چون نصبش گرافیکی بود و موس هم کار می‌کرد.
مطمئنی؟ چون netinstall حجم خیلی کمی داره ته تهش یه محیط متنی سبک داشته باشه..
بخاطر این گفتم که نصاب گرافیکی یا زنده خیلی راحت تره همون موقع نصب میزکار رو نصب میکنی و بدون اینترنت، اگه خطایی هم بده مشخص میشه احتمالا
البته باز اگه روند نصب رو درست رفتی احتمالا دوستانی کمک به مشکلت کنند ولی گفتم دلیلی داره تازه وارد باشی و بری دبیان مینیمال نصب کنی :)
البته نمیدونم netinstall چجوریه فک نکنم تاحالا ازش استفاده کرده باشم، معمولا دبیان با نصاب معمولی(همون چند گیگه) یا با محیط xfce که حدودا زیر یک گیگ هست نصب میکنم، و اگه چیزی ببینم اضافه‌هست اغدام به حذفش می‌کنم(معمولا بجز چندتا بازی و چیزای مسخره چیزی حذف نمی‌کنم) و فکر نمی‌کنم نصب بودن ۱۰۰ مگابایت بسته که شاید گاهی نیاز هم باشند تداخل رو سیستم بندازه... باز البته کاربر به کاربر فرق داره شاید برای شما مهمه؟ :) ;)

• High Hero Member
  • *
حجم net installer  که من استفاده  کردم ۵۰۰ کگ بود. کمه؟ تازه بنده خدا خودش می‌گه که بصورت گرافیکی نصب کرده

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
اینطور که به نظر میاد، یه سری قابلیت توی فایل‌سیستم فعال هستند که e2fsck اونها رو نمی‌شناسه. نمی‌دونم چرا اینجوریه.
معمولا وقتی این مشکل پیش میاد که با نسخه‌های جدید mke2fs یه جایی رو فرمت کنید و بعد با یه نسخه قدیمی‌تر e2fsck سعی کنید فایل‌سیستم رو بررسی کنید.

تنظیم کنید که موقع بوت، fsck روی فایل‌سیستم روت اجرا نشه. اینجوری اگه مشکلی توی خود فایل‌سیستم روت وجود نداشته باشه، دبیان باید بالا بیاد.
بعدش یه بار کل سیستم رو بروزرسانی کنید.
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade

initramfs رو هم مجددا بسازید
sudo update-initramfs -u

در آخر سیستم رو راه‌اندازی مجدد کتید و ببینید فرقی ایجاد شده یا نه.

برای اینکه fsck موقع بوت اجرا نشه، می‌تونید عبارت fsck.mode=skip رو به خط فرمان کرنل اضافه کنید.

برای اینکار، وقتی وارد منوی گراب شدید، برید روی گزینه‌ای که می‌خواهید بوت کنید. اونجا کلید e رو بزنید.
یه صفحه جدید باز میشه. توی اون صفحه برید پایین تا خطی که با عبارت linux شروع میشه رو پیدا کنید. کلید‌های ctrl + e رو بزنید تا برید آخر خط. اونجا عبارت fsck.mode=skip رو بنویسید.
در نهایت f10 یا ctrl + x رو بزنید تا دبیان بوت بشه و سیستم رو مثل بالا بروزرسانی کنید.
این تغییر توی گراب موقتی هست و توی بوت بعدی اثری ازش نیست.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
hash فایلی که دانلود کردید رو بررسی کردید؟
اخیرا تنظیمات بایوس یا uefi رو تغییر دادید؟
متنفر از گنو و FSF

آفلاین متی

• Full Member
  • *
اینطور که به نظر میاد، یه سری قابلیت توی فایل‌سیستم فعال هستند که e2fsck اونها رو نمی‌شناسه. نمی‌دونم چرا اینجوریه.
معمولا وقتی این مشکل پیش میاد که با نسخه‌های جدید mke2fs یه جایی رو فرمت کنید و بعد با یه نسخه قدیمی‌تر e2fsck سعی کنید فایل‌سیستم رو بررسی کنید.

تنظیم کنید که موقع بوت، fsck روی فایل‌سیستم روت اجرا نشه. اینجوری اگه مشکلی توی خود فایل‌سیستم روت وجود نداشته باشه، دبیان باید بالا بیاد.
بعدش یه بار کل سیستم رو بروزرسانی کنید.
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade

initramfs رو هم مجددا بسازید
sudo update-initramfs -u

در آخر سیستم رو راه‌اندازی مجدد کتید و ببینید فرقی ایجاد شده یا نه.

برای اینکه fsck موقع بوت اجرا نشه، می‌تونید عبارت fsck.mode=skip رو به خط فرمان کرنل اضافه کنید.

برای اینکار، وقتی وارد منوی گراب شدید، برید روی گزینه‌ای که می‌خواهید بوت کنید. اونجا کلید e رو بزنید.
یه صفحه جدید باز میشه. توی اون صفحه برید پایین تا خطی که با عبارت linux شروع میشه رو پیدا کنید. کلید‌های ctrl + e رو بزنید تا برید آخر خط. اونجا عبارت fsck.mode=skip رو بنویسید.
در نهایت f10 یا ctrl + x رو بزنید تا دبیان بوت بشه و سیستم رو مثل بالا بروزرسانی کنید.
این تغییر توی گراب موقتی هست و توی بوت بعدی اثری ازش نیست.
تونستم با غیر فعال کردن fsck وارد بشم، ولی بقیه کد ها تاثیری نداشتند،آخر با نصب دوباره e2fsck مشکلم حل شد.
چطور مخازن non-free رو اضافه کنم؟نمیخواستم تاپیک جدیدی درست کنم، اگه تاپیکی هست ممنون میشم برام بفرستید.
« آخرین ویرایش: 17 اسفند 1401، 10:08 ق‌ظ توسط mahdiee3apour »

• High Hero Member
  • *
لطفا درست نقل قول کنید.
خروجی
cat /etc/apt/sources.listرا بزارید

آفلاین متی

• Full Member
  • *
لطفا درست نقل قول کنید.
خروجی
cat /etc/apt/sources.listرا بزارید
#deb cdrom:[Debian GNU/Linux testing _Bookworm_ - Official Snapshot amd64 NETINST with firmware 20230224-15:20]/ bookworm main non-free-firmware

deb http://deb.debian.org/debian/ bookworm main non-free-firmware
deb-src http://deb.debian.org/debian/ bookworm main non-free-firmware

deb http://security.debian.org/debian-security bookworm-security main non-free-firmware
deb-src http://security.debian.org/debian-security bookworm-security main non-free-firmware

# This system was installed using small removable media
# (e.g. netinst, live or single CD). The matching "deb cdrom"
# entries were disabled at the end of the installation process.
# For information about how to configure apt package sources,
# see the sources.list(5) manual.