انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مقایسه تغییر جلوه بصری save کردن در LibreOffice Writer و Geany  (دفعات بازدید: 380 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 767
  • Linux Mint
با سلام،

مطلبی را در geany بنویسید و سپس آنرا save نمایید، می‌بینید که زیر منوی save از منوی File (و همچنین در نوار ابزار استاندارد)، به حالت کم‌رنگ تغییر داده می شود.
همین کار را در LibreOffice Writer انجام دهید، به نظر من در این نرم افزار جلوه بصری بدرستی  اعمال نمی‌شود وبعد از save کردن در همان حالت پر‌رنگ باقی می ماند. بنظرم بایستی بعد از save کردن،  زیر منوی save از منوی File در  LibreOffice Writer بایستی به حالت کم‌رنگ تغییر کند که نمی کند.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
من هم دیدم اینجوریه. ولی فکر نکنم باگ خاصی باشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
آقای Dragon- عزیز،
اصل قضیه این است که کلاً در  مجموعه LibreOffice آمده‌اند و بجای حالتی که در بالا توضیح داده ام، این روش را جایگزین کرده اند که در صورت تغییر در سند، یک دایره قرمز رنگ بسیار کوچک بر روی نماد save در نوار ابزار استاندارد می‌نشیند که بدانید که چیزی برای ذخیره کردن دارید.
خوب این را اینجوری خواستند درست کنند ولی بروید به منوی File و زیر منوی Save را ببینید، آن چی؟!

https://ask.libreoffice.org/t/lo-5-1-0-save-button-icon-not-fading-after-save/17515
https://ask.libreoffice.org/t/why-did-you-change-the-save-button-2016-edition/17447

چون مجموعه توسعه دهندگان LibreOffice ، نمی‌خواهند از خر شیطان بیایند پایین، وطبق معمول من هم زورم به آن‌ها نمی‌رسد و در ضمن تا جایی که می‌دانم در گنو/لینوکس بغییر از این مجموعه ، مجموعه نرم‌افزار اداری بدرد خور  مخصوصاً برای فارسی  وجود ندارد،
پس طبق معمول، مجبورم من بروم بالا!!!

دوستان انجمن خیالتان راحت، تصمیم گرفته‌ام دیگر از نواقصات این مجموعه LibreOffice چیزی ننویسم. پس بیایید با هم جشن بگیریم!!

آفلاین Dragon-

• *
انگار توی این جواب گفتند چجوری می‌تونید رفتار قبلی رو برگردونید.
https://ask.libreoffice.org/t/why-did-you-change-the-save-button-2016-edition/17447/14

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
بله دیده بودم و انجامش هم دادم. اگر اشتباه نکرده باشم تنها نتیجه‌اش این بوده است که تنها آن دایره قرمز رنگ کوچک را دیگر نمی‌بینید و تغییر خاص دیگری را من شاهدش نبودم که مثلا بخواهد آیتم save چه در نوار ابزار استاندارد و چه در منوی فایل بصورت کم رنگ یا همان خاکستری دیده شود.
ممنون از وقتی که گذاشتید، دیگه این نرم‌افزار را جدی نمی‌گیرم و به کسی هم توصیه اش نمی کنم.

آفلاین Dragon-

• *
openoffice و wpsoffice هم هست. ولی فکر نکنم توی مخازن دبیان باشند. ولی فکر کنم توی flatpack پیدا بشن.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
ممنون آقای Dragon- از وقتی که می گذارید.

تا الان تنها احساس می‌کردم این رویه تنها در LibreOffice صورت گرفته است، ولی...
اگر بخواهیم مقایسه‌ای در برخی از نرم افزارهای مرتبط در این حیطه در مخازن دبیان نماییم،
مثلاً می‌توانیم ببینیم نرم‌افزار AbiWord ، راه مشابه با میکروسافت آفیس در این مورد رفته است.
و  در یک سند جدید بدون اینکه مطلبی درج نماییم، آیکن و زیر منوی Save بصورت کمرنگ است.(عکس هایAbiword_1.png و Abiword_2.png)
ولی تا جایی که فهمیدم و اگر اشتباه نکرده باشم، نرم‌افزار های  Calligra Words  و  Scribus ، راه مشابه با LibreOffice در این مورد رفته است.
(عکس های  Calligra Words.png و  Scribus_1.png و Scribus_2.png )

خیلی دوست دارم فلسفه‌ای که توسعه دهندگان LibreOffice و ... در این مورد در پیش گرفته اند، بدانم.چرا کمرنگش نمی کنند؟! چیزی به فکرم نمی رسد!!

آفلاین Dragon-

• *
فکر پشتش این بوده که ممکنه فایلی که دارید ویرایش می‌کنید یه جای دیگه توی شبکه باشه و ممکنه وقتی یه بار دکمه save رو می‌زنید، تغییرات به  یه دلیلی همون موقع توی سرور ذخیره نشه.
ولی قبول دارم که میشه این شرایط رو بهتر مدیریت کرد. مثلا فقط وقتی اینجوری عمل کنه که فایل مورد نظر از طریق شبکه دردسترس هست.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
فکر پشتش این بوده که ممکنه فایلی که دارید ویرایش می‌کنید یه جای دیگه توی شبکه باشه و ممکنه وقتی یه بار دکمه save رو می‌زنید، تغییرات به  یه دلیلی همون موقع توی سرور ذخیره نشه.
سر در نمی آورم، اگر امکانپذیر باشد با مثالی یا چیزی ساده تر بفرمایید تا بلکه من هم متوجه بشوم.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
 خواستم این قضیه را کمی بیشتر در حد خودم بررسی بکنم. این قضیه به چه حالتی درمی آید وقتی که یک فایل در شبکه بطور همزمان بوسیله دو کاربر مجزا دچار تغییر بشود؟ کاربر دیگر از کجا بفهمد  فایل روبرویش توسط کاربران دیگر دچار تغییر شده است؟
آیا همزمان که تغییری در فایل توسط کاربر b اعمال می شود ، نتیجه‌اش در نرم‌افزار پیش روی کاربر  a ، به چه حالتی در می آید؟ دکمه و منو Save ، در نرم‌افزار کاربر a پر‌رنگ می‌شود؟ کمرنگ می شود؟ و .... خلاصه چه اتفاقی می‌افتد و واکنش نرم‌افزارها را نسبت به این قضیه می‌خواستم بسنجم.

البته برای امتحانش نیازی نیست چند تا کامپیوتر را بهم وصل کنم و حتی نیازی نیست که چند تا کاربر داشته باشیم. خیلی راحت فایل موردنظر را بوسیله چهار تا نرم‌افزار :
LibreOffice Writer  و  AbiWord  و  Geany  و  nano
بصورت همزمان باز کردم و سپس توسط یکی از این نرم‌افزارها تغییری در فایل ایجاد کردم.

نتیجه:
۱- وقتی در نرم افزاری تغییری در فایل مربوطه می دهم و چه save بکنم و چه save نکنم، در هیچکدام از نرم‌افزار های دیگر که بصورت همزمان آن فایل توسط آن‌ها باز شده، هیچ تغییری در شکل و شمایل آیکن save و همچنین شکل ظاهری زیر منوی save ایجاد نمی شود.

۲- وقتی در یکی از نرم‌افزارها در فایل تغییری می‌دهم و آنرا save می کنم، تنها نرم افزاری که بصورت هوشمندانه عمل می‌کند و بدون هیچ اقدامی از طرف کاربر، توسط کادری خیلی سریع و آنی نشان می‌دهد که تغییری در فایل در جایی دیگر اعمال شده است و فایل روی دیسک جدیدتر از بافر فعلی است، این نرم‌افزار Geany بوده است.
نرم افزارهای دیگر این قابلیت را ندارند.(مثلاً در LibreOffice Writer مجبورید که بروید به منوی File و از آنجا به زیر منوی Reload  و  بصورت دستی اینکار را بکنید.)
بنظر می‌آید که Geany کارش درست است، چونکه برنامه نویسان از آن استفاده می کنند. آیا برنامه نویسان اجازه می‌دهند که چیزی غیر از این باشد و بخواهد که این نرم‌افزار ایرادی داشته باشد؟!

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2588
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
درون ویمم تا زمانیکه فایل باز باشه یا سیستم کرش کنه، برق بره یا با دکمه  exit ترمینال را ببندیم و خلاصه با خود ویم فایل بسته نشه فایل swp اون فایله به صورت مخفی هست و اگه بخوایم که اون فایل اصلیه رو بطور جدا ویرایش کنید اخطار میده که یا یک نفر در حال ویرایش اون فایل هست یا فایل با خود ویم بسته نشده( بخاطر مشکلاتی که در اول همین پاسخ گفته شد) و تا زمانی که با خود ویم اون فایله بسته نشده فایل swp حذف نمیشه. هرچند که اگه یه فایل swp با همون نام فایل اصلی(به صورت مخفی) خودمونم ایجاد کنیم باز ویم گیر میده و گمراه میشه.
« آخرین ویرایش: 26 اسفند 1401، 02:27 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧