انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: بروزآوری و راه اندازی دبیان  (دفعات بازدید: 3285 بار)

0 کاربر و 17 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : پارتیشن بندی مناسب برای دبیان
« پاسخ #90 : 27 اسفند 1401، 12:33 ق‌ظ »
یکی اینکه بعضی اوقات گیر میکنه و نمیدانم چطور بغیر از زدن دکمه ی ریستارت روی کیس؛ دوباره راهش بیندازم.البته فیلم و عکس را خوب نشان میده و این دوباری که گیر کرد یک تب مرورگر همین سایت باز بود و همزمان داشتم دنبال نرمافزاری میگشتم. یعنی انویدیا در همین محدوده هم دخالت میکنه؟
این مشکل باید به گرافیک مربوط باشه.
گرافیک شما قدیمیه و توسط نسخه‌های جدید درایور‌های انحصاری انویدیا پشتیبانی نمیشه. ولی نگران نباشید، درایور‌ آزاد nouveau موجود هست.
برای نصبش هم لازم نیست کار خاصی انجام بدید. همراه خود کرنل قرار داره و تا همین الان از اون استفاده کردید.

از توضیحاتی که در مورد این مشکل گفتید، فکر کنم به خاطر نداشتن firmware باشه.
سیستم رو راه‌اندازی مجدد کنید، بعد که سیستم دوباره بوت شد، مرورگر رو باز و یکمی با سیستم کار کنید. (در حد چند دقیقه)
بعد یه ترمینال باز کنید، دستورات زیر رو بزنید و خروجی اونها رو توی انجمن قرار بدید.
sudo dmesg | grep -Ei 'fw|firmware'
sudo dmesg --level err,warn
این دستورات کار خاصی انجام نمیدن. فقط بعضی گزارش‌های کرنل رو به نمایش میذارن.
اولی توی گزارش‌های کرنل، دنبال خط‌هایی می‌گرده که عبارت fw یا firmware توی اونها وجود داره. معمولا اگه به یه firmware نیاز بشه و کرنل به اون دسترسی پیدا نکنه، توی گزارش‌های خودش این رو میگه. تقریبا همیشه، اون گزارش شامل عبارت firmware یا fw هست.

دستور دوم هم گزارش‌هایی رو نشون میده که سطح اونها، خطا یا اخطار هست. معمولا لازمه به این گزارش‌ها توجه کرد که چی میگن.

موقع فرستادن خروجی دستورات و اینجور چیز‌ها توی انجمن، بهتره از تگ کد استفاده کنید‌ تا متن مورد نظر درست نمایش داده بشه.
برای اینکار، موقع نوشتن، از بین دکمه‌های بالا اونی که علامت # داره رو بزنید تا یه تگ کد داخل نوشته شما قرار بگیره. متن مورد نظر رو بین این تگ بنویسید.
از قابلیت پیش‌نمایش استفاده کنید تا ببینید ارسال شما تقریبا چجوری قراره برای بقیه نمایش داده بشه.

برای کپی کردن متن توی ترمینال، از ctrl + shift + v استفاده کنید.
برای کپی کردن متن از ترمینال، اول متن رو انتخاب کنید و بعد ctrl + shift + c رو بزنید.

نقل‌قول
دوم این کلیدهای میانبر تغییر زبان هست که هنوز نمیدانم چطور میزانش بکنم.
ارهمه متشکرم و سال خوبی را برایتان آرزومندم.
فکر کنم زیادی تنظیمات مربوط به این رو تغییر دادید و الان مشخص نیست وضعیت چجوری هست. بهتره پبکربندی‌ها رو پاک کنید تا چیز‌ها به حالت اول برگردن. فقط تغییراتی که توی کاربر خودتون دادید به حالت قبل بر می‌گرده. تنظیملت که در سطح کل سیستم انجام شدن، بدون تغییر باقیی‌مونند.

معمولا پیکربندی چیز‌های مربوط به میزکار توی دایرکتوری‌های config. و local. توی هوم کاربر قرار می‌گیرن. این دوتا دایرکتوری رو پاک کنید.

برای اطمینان، دایرکتوری cache. رو هم پاک کنید. توی دایرکتوری cache. نباید اطلاعات مهمی پاشه. برنامه‌ها فایل‌های موقتی خودشون رو اونجا قرار میدن تا بعدا از اونها استفاده کنند تا لازم نباشه یه سری کار رو مجدد انجام بدن. پاک کردن اون اطلاعات نباید ایراد خاصی به وجود بیاره.
البته بعضی ابزار‌های دانلود (فکر کنم perspolice ولی مطمئن نیستم) قبل از اینکه فایل به طور کامل دانلود بشه،  اون رو توی cache. ذخیره می‌کنند و بعد به جای درست منتقل می‌کنند. حواستون به این مورد باشه.

با دستور rm، این ۳ تا دایرکتوری رو پاک کنید.
rm -rf ~/.cache ~/.config ~/.local

می‌تونید از طریق مدیر فایل گرافیکی هم این کار رو انجام بدید. البته این فایل‌ها مخفی هستند (چون اسمشون با نقطه شروع میشه) و ممکنه اونها رو نبینید. اگه اینجوری بود، در اکثر مواقع با فشار دادن کلید‌های ctrl + h می‌تونید فایل‌های مخفی رو ببینید یا مخفی کنید.

بعد از اینکه این فایل‌ها رو پاک کردید، از کاربرتون خارج و دوباره بهش وارد بشید. الان تنظیمات باید به حالت اول برگشته باشند. دوباره سعی کنید که میانبر تغییر زبان رو عوض کنید.

خروجی این دستورات رو هم بذارید تا وضعیت سیستم شما بیشتر مشخص بشه
sudo apt update
cat /etc/apt/sources.list
ls -l /etc/apt/sources.list.d/
lspci -k
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
  • ارسال: 204
« پاسخ #91 : 27 اسفند 1401، 01:06 ب‌ظ »
سلام
برای سطر اول هیچ جوابی نیامد و جواب سطر دوم هم در زیر گذاشتم.برای همین کار دوبار گیر کرد.یعنی فقط ترمینال باز بود و مرورگر.

[    3.743939] i8042: PNP: PS/2 appears to have AUX port disabled, if this is incorrect please boot with i8042.nopnp
[    3.932172] Unstable clock detected, switching default tracing clock to "global"
               If you want to keep using the local clock, then add:
                 "trace_clock=local"
               on the kernel command line
[    6.301876] usb 3-2: device descriptor read/64, error -62
[    6.605870] usb 3-2: device descriptor read/64, error -62
[    7.101974] usb 3-2: device descriptor read/64, error -62
[    7.557922] usb 3-2: device descriptor read/64, error -62
[    8.413902] usb 3-2: device not accepting address 4, error -62
[    9.017868] usb 3-2: device not accepting address 5, error -62
[    9.017946] usb usb3-port2: unable to enumerate USB device
[   19.064569] systemd[1]: /lib/systemd/system/plymouth-start.service:16: Unit configured to use KillMode=none. This is unsafe, as it disables systemd's process lifecycle management for the service. Please update your service to use a safer KillMode=, such as 'mixed' or 'control-group'. Support for KillMode=none is deprecated and will eventually be removed.
[   21.745045] systemd-journald[253]: File /var/log/journal/c39a851662ec4ce991576b6db6ef2db0/system.journal corrupted or uncleanly shut down, renaming and replacing.
[   42.120277] kauditd_printk_skb: 10 callbacks suppressed
me@me-pc:~$

عکسش را هم میگذارم شاید لازم شود.

بشنوید تا در عظمت شناور شوید.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Soviet_Anthem_Instrumental_1955.ogg

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #92 : 27 اسفند 1401، 01:20 ب‌ظ »
در مورد این دستور پاک کردن تنظیمات دستی آیا تنظیمات روی مرورگر را هم برمیدارد؟ یعنی بحالت کارخانه در میاد یا فقط مربوط به قسمت زبان میشه.
من پرسپولیسی نیستم پس نباید نگران آن باشم.
آن چهار دستور آخر راکه گفتید برای شناخت بیشتر وضعیت رایانه ی من وارد کنم؛ بعد از انجام دستور پاک کردن تنظیمات انجام بدم یا قبل از پاک کردن آن پوشه ها.

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2615
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #93 : 27 اسفند 1401، 01:26 ب‌ظ »
در مورد این دستور پاک کردن تنظیمات دستی آیا تنظیمات روی مرورگر را هم برمیدارد؟ یعنی بحالت کارخانه در میاد یا فقط مربوط به قسمت زبان میشه.
منظورتون حذف کردن فایل های cache هست؟
اگه منظورتون  اینه نه برای حذف تنظیماتی که خودتون اعمال کردید باید چیزای دیگرو حذف  کنید
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #94 : 27 اسفند 1401، 06:49 ب‌ظ »
من پرسپولیسی نیستم پس نباید نگران آن باشم.
پیکربندی‌های فایرفاکس توی دایرکتوری firefox. قرار داره. با پاک کردن دایرکتوری‌های cache. و config. و local.، تغییری توی پیکربندی‌های فایرفاکس ایجاد نمیشه.

نقل‌قول
آن چهار دستور آخر راکه گفتید برای شناخت بیشتر وضعیت رایانه ی من وارد کنم؛ بعد از انجام دستور پاک کردن تنظیمات انجام بدم یا قبل از پاک کردن آن پوشه ها.
فرقی نداره.

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #95 : 27 اسفند 1401، 07:13 ب‌ظ »
سلام

تمام دستورها را وارد و انجام دادم نتیجه هم در زیر دیده میشه.

Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] nForce3 Serial ATA Controller
Kernel driver in use: sata_nv
Kernel modules: sata_nv, ata_generic
00:0b.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation nForce3 250Gb AGP Host to PCI Bridge (rev a2)
00:0e.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation nForce3 250Gb PCI-to-PCI Bridge (rev a2)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
Kernel driver in use: k8temp
Kernel modules: k8temp
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation NV34 [GeForce FX 5500] (rev a1)
Kernel driver in use: nouveau
Kernel modules: nouveau
02:07.0 Modem: SILICON Laboratories Intel 537 [Winmodem] (rev 04)
Subsystem: SILICON Laboratories Intel 537 [Winmodem]
me@me-pc:~$

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #96 : 27 اسفند 1401، 07:42 ب‌ظ »
همه ی دستورات انجام شد و برگشتم و دوباره کلیدهای میانبرد تغویض زبان را گذاشتم روی آلت+شیفت ولی هنوز همانطوره یعنی فقط با رفتن روی آیکون زبان و کلیک کردن رویش پنجره کوچکی باز میشه که با کلیک کردن روی هرکدام کیبورد میره روی آن زبان و با فشردن کلید های آلت شیفه زبان تغییر نمیکنه.البته اینبار حتی تنظیمات اولیه نصب هم نبود یعنی روی کلید های سوپر+فاصله هم نبود فیلدش خالی بود که خودم گذاشتم روی آلت+شیفت.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #97 : 28 اسفند 1401، 12:20 ق‌ظ »
خروجی که گذاشتید کامل نیست. خیلی چیز دیگه هم هست ولی اونها رو نذاشتید.

قبلا چنتا عکس قرار دادید. به یه سری firmware نیاز دارید. این firmware‌ها همراه بسته firmware-misc-nonfree قرار دارند. این بسته رو نصب کنید.
sudo apt install firmware-misc-nonfree

انگار در رابطه با یه رابط گرافیکی برای نصب برنامه‌ها هم مشکل دارید.

چندین گزینه وجود داره.
یکی synaptic هست. با gtk نوشته شده و میشه با اون از APT استفاده کرد تا بسته‌ها رو مدیریت کنید.
قابلیت‌های زیادی داره و تا جایی که می‌دونم، هر کاری که میشه با ابزار‌های خط فرمان APT انجام داد، با synaptic هم ممکنه.

یکی دیگه، gnome software هست. این یکی هم با gtk نوشته شده و رابط گرافیکی ساده‌ای داره. ولی اگه داخل اون دنبال بسته‌هایی بگردید که قسمت گرافیکی ندارند، احتمالا چیزی نمیاره. فقط بسته‌هایی که اجزا گرافیک دارند رو نشون میده. تا جایی که می‌دونم راهی برای تغییر این رفتاد وجود نداره.

یه گزینه دیگه discover هست. با qt نوشته شده. قابلیت‌های بیشتری نسبت به gnome software داره و اگه داخل اون دنبال بسته‌های غیر گرافیکی بگردید، اونها رو هم نیاره. ولی قابلیت‌هاش اندازه  synaptic نیست.
چون این برنامه با qt نوشته شده و xfce با gtk، ممکنه یکم ظاهر این برنامه با بقیه میزکار هماهنگ نباشه. ولی انقدر زیاد نیست که نتونید ازش استفاده کنید.

یه فرق دیگه که synaptic با دوتا پایینی داره این هست که synaptic فقط می‌تونه بسته‌های deb که توی مخازن هستند رو مدیریت کنه.
ولی با دوتا پایینی میشه بسته‌های snap و flatpack رو هم مدیریت کرد.

با توجه به چیز‌هایی که قبلا گفتید، به نظرم بهتره gnone software رو نصب کنید.

برای نصب synaptic، کافیه بسته synaptic رو نصب کنید
sudo apt install synaptic

اسم بسته مربوط به gnome software، اینه: gnome-software
sudo apt install gnome-software

discover هم اسم بسته‌اش با خود یکیه
sudo apt install discover

هر کدوم رو خواستید نصب کنید. می‌تونید چندتا رو با هم نصب کنید. مشکلی پیش نمیاد.

همه اینها از مخازنی که تنظیم شده استفاده می‌کنند. چیز‌هایی که توی اونها وجود داره یکیه. gnome software ففط برنامه‌های گرافیکی رو نشون میده؛ این هم چیز‌ها رو از یه جای جدا دریافت نمی‌کنه.

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #98 : 28 اسفند 1401، 08:34 ق‌ظ »
صبح بخیر.

نقل‌قول
خروجی که گذاشتید کامل نیست.

من فکرنمیکنم دخل وتصرفی در آن خروجی داشتم.چون شما گفتید که کمی با سیستم کارکنم بعد آن دستورها را بدم منهم دوبار مرورگر و Inkscape رابازکردم تا بقول شما کمی کارکرده باشم البته کاری با اینک اسکیپ نمیکردم فقط بازش کرده بودم.بعد ترمینال را باز کردم تا دستور را وارد کنم وسط های کارش گیر کرد. دوبار امتحان کردم همینطور شد برای همین بارسوم اینک اسکیپ را باز کردم و پس از باز کردن مرورگر  آنرا بستم و ترمینال را باز کردم تا اجازه بده کاری که خواسته بودید انجام بدم. دیگه نمیدانم چرا خروجی کامل نشد.من مخصوصا عکس خروجی را هم گذاشتم تا ببینید چی نشان داد.
دستور نصب فیرم ویر ها را دادم و عکس زیر نشان میده.

synaptic  را داشتم یعنی اول نداشتم بعد که دوستان گفتند آپدیت کنم خودش آمد و یک عکسی هم گذاشتم که نشان میداد که gnome software درونش هست حالا نمیدانم همان هست که شما میگید یا یک مورد دیگه است.همانطور که متوجه شدم و قبلا هم ذکر کردم بنظر میرسه این سیناپتیک دیگه خیلی کامله طوریکه از هرآیتم چندین نمونه داره و خب بد هم نیست فقط باید بدانم دقیقا کدام نرمافزار را باید بگیرم.درتوزیع های دیگه دیدم که مخازنشان رنگ و شکل دیگری دارن و حتی نظر کاربران را هم در زیر توضیحاتش گذاشته ولی سیناپتیک این توضیحات را نداره خودتان بیشتر با سیناپتیک آشنایی دارید و این چیزها را میدانیدیعنی آدم باید متخصص باشه تا بدانه بین آنهمه مورد که نشان میده کدامیک دقیقا همان نرمافزاریست که مورد نظر کاربراست. من حتی مدتی گیج بودم که دکمه ی اینستالش کوجاست. تا اینکه فهمیدم اسمش یک چیز دیگه است.پس اگر gnome software درون سیناپتیک همانی هست که پیشنهاد میکنید نصبش کنم؛ بگید تا انجام بدم.تشکر.

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #99 : 28 اسفند 1401، 10:03 ق‌ظ »
پس از نصب آن دستور فیرم ویرها درحالیکه فقط فایرفاکس را باز کرده بودم و دنبال سایتی میگشتم باز گیر کرد. بنظر میرسه با این مرورگر فایر فاکس دبیان مشکل داره.چطور بگم مثلا یک دستور که در فایر وارد میکنم مثلا آدرسی را و میره برای آوردنش نباید چیز دیگری ازش بخوام حتی وقتی رفته برای آوردن سایتی نباید فوری برم سراغ افزونه ها و کاری با آنها داشته باشم یعنی هر بار فقط ظرفیت یک کار را داره دوتا کار ازش بخوام کپ میکنه. میشه مرورگر دیگری را نصب و امتحان کنم؟ اگر میشه بگید کدام مرورگر و از کجا؟

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #100 : 28 اسفند 1401، 10:20 ق‌ظ »
falkon
« آخرین ویرایش: 28 اسفند 1401، 11:19 ق‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #101 : 28 اسفند 1401، 06:05 ب‌ظ »
تقصیر فایرفاکس هم نبود فالکون را نصب کردم بدتر شد جوریکه خواستم با دبیان پست بگذارم پشت سرهم گیر کرد مجبور شدم بیام روی رایانه ی ویندوزی. انگار هرچه باش ورمیرم وسعی میکنم ببینم علت گیر کردنش چیه بد تر میشه. یک جایی باید گزارش این خطا ها در دبیان سیو شده باشه.اگر آدرس بدین بریم آن گزارش ها را ببینیم شاید راه حل مشکل را زود تر و بدون سعی وخطا بدست بیاوریم.

آفلاین behzad1

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 513
« پاسخ #102 : 28 اسفند 1401، 07:40 ب‌ظ »
مشکل از دبیان نیست، مشکل از انویدیاست.

آفلاین USSR

• Full Member
  • *
« پاسخ #103 : 28 اسفند 1401، 07:49 ب‌ظ »
مشکل از دبیان نیست، مشکل از انویدیاست.

سلام.
درمورد انویدیا هم هرچه دوستان راهنمایی کردن انجام دادم و ظاهرا راه حلی دیگه نمانده که آزمایش نکرده باشم. نمیدانم شاید وقتشه برم فدورا نصب کنم ببینم فدورا با این رایانه بهتر راه میاد یا نه.
اگر رفتم روی فدورا باید به انجمن فدورا کوچ کنم یا همینجا میتوانم راهنمایی های فدورا را هم بگیرم.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #104 : 28 اسفند 1401، 08:02 ب‌ظ »
نقل‌قول
اگر رفتم روی فدورا باید به انجمن فدورا کوچ کنم یا همینجا میتوانم راهنمایی های فدورا را هم بگیرم.
همینجا!
در این انجمن در باره هر نرم‌افزار  آزادی می‌توان سوال پرسید و جواب داد