انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بهترین جایگزین برای Esc در ویم  (دفعات بازدید: 812 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
بهترین جایگزین برای Esc در ویم
« : 05 خرداد 1402، 11:18 ب‌ظ »
سلام آقا نمی‌دونم شما هم با کلید اسکیپ مشکل دارید یا نه ولی خوب وقتی تمام انگشت‌ها در حال تایپ کردن هستند و آدم بخواد دستش ببره بالای کیبورد و این دکمه پرکاربرد رو در ویم بزنه و دوباره دستش برگرده روی حروف یکم می‌تونه اذیت کننده باشه، حداقل برای من...
سرچ کردم و هر کسی جایگزین‌های متفاوتی براش پیشنهاد کرده بود، یه سری‌ها jk یا jj و... ولی خوب آخر این نگرانی وجود داره که این ترکیب‌ها با حروف واقعی تایپ شده دچار تداخل بشن. مثلا برای jk نوشتن Dijkstra مشکل ساز میشه، یا jj در نوشتن sajjad، البته من خودم یه j بیشتر نمی‌زارم برای اسمم ولی حالا بالاخره این هم لحاظ بشه خوبه.
در هر حال ممنون میشم راهکارهای خودتون رو پیشنهاد بدید.

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2582
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
پاسخ : بهترین جایگزین برای Esc در ویم
« پاسخ #1 : 05 خرداد 1402، 11:43 ب‌ظ »
caps lock یا super
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1249
« پاسخ #2 : 06 خرداد 1402، 12:25 ق‌ظ »
بسیاری از مواقع شما روی سیستم خودتون کار نمی‌کنید پس راه‌حل‌های جایگزین کردن یک کلید با دیگری خیلی کاربردی نیستند
بهترین پیشنهادی که دیدم استفاده از میانبر زیر به جای Esc است.

Ctrl + [

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 07 خرداد 1402، 12:03 ق‌ظ »
نقل‌قول
caps lock یا super
جفتشون رو نیاز دارم حین کار، caps lock که قطعا به کار هست و super هم یه سری شورتکات‌های دسکتاپم روشه.

نقل‌قول
بسیاری از مواقع شما روی سیستم خودتون کار نمی‌کنید پس راه‌حل‌های جایگزین کردن یک کلید با دیگری خیلی کاربردی نیستند
بهترین پیشنهادی که دیدم استفاده از میانبر زیر به جای Esc است.
نه حالا زیاد با اون که روی سیستم‌های دیگه اوکی نباشه مشکلی ندارم. هر جا کار زیادی روی نمی‌دونم سروری چیزی داشته باشم تنظیماتم رو موقت اعمال می‌کنم.
مشکل کلید ترکیبی‌ها مثل همین Ctrl + [ که شما پیشنهاد دادید این است که خیلی مواقع مجبور میشم برای یه سری کارها برم سمت VS Code، اونجا هم شبیه‌ساز ویم نصبه، ولی خوب کلید ترکیبی‌های خودش هم به کارم میاد، برای همین نمی‌خوام تغییرش بدم.
یه جورایی دنبال همون ترکیب دو کاراکتر هستم، که در ۹۹ درصد مواقع امکان تایپ شدن در کنار هم رو نداشته باشن.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 07 خرداد 1402، 09:23 ق‌ظ »
دقیقاً با caps lock چی‌کار می‌کنی؟ من گذاشتمش برای تعویض زبان صفحه‌کلید. ولی کارکرد اصلیش بسیار کم‌کاربرد و حتا می‌شه گفت تقریباً بی‌کاربرده.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 07 خرداد 1402، 12:03 ب‌ظ »
:| وقتی بخوام تماما با حروف بزرگ تایپ کنم. خوب گرفتن کلید شیفت حین تایپ به قطع سخت‌تر هست تا یک بار روشن کردن caps lock!
مثلا بخوام ثابت DB_CONNECTION در لاراول رو تایپ کنم، حالا هی شیفت سمت چپ و راست(قاعده‌ی تایپ ده‌انگشتی) رو بگیرم راحت‌تر هست یا استفاده از caps lock؟

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1249
« پاسخ #6 : 07 خرداد 1402، 12:06 ب‌ظ »
نقل‌قول
مشکل کلید ترکیبی‌ها مثل همین Ctrl + [ که شما پیشنهاد دادید این است که خیلی مواقع مجبور میشم برای یه سری کارها برم سمت VS Code، اونجا هم شبیه‌ساز ویم نصبه، ولی خوب کلید ترکیبی‌های خودش هم به کارم میاد، برای همین نمی‌خوام تغییرش بدم.
یه جورایی دنبال همون ترکیب دو کاراکتر هستم، که در ۹۹ درصد مواقع امکان تایپ شدن در کنار هم رو نداشته باشن.

روی vscode میانبری برای اون کلید نداریم همچنین افزونهٔ vim هم از این کلید پشتیبانی می‌کنه.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 07 خرداد 1402، 12:23 ب‌ظ »
برای ‌Fold کردن استفاده می‌کنم، در واقع به شکل دیفالت [+Ctrl+Shift هستش ولی من تغییرش دادم ::) شرمنده می‌دونم یکم زیادی کاستوم می‌کنم ولی حالا اگه گزینه بهتری پیدا نکردم از همون استفاده می‌کنم، ممنون از وقتی که گذاشتید.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 07 خرداد 1402، 12:57 ب‌ظ »
:| وقتی بخوام تماما با حروف بزرگ تایپ کنم. خوب گرفتن کلید شیفت حین تایپ به قطع سخت‌تر هست تا یک بار روشن کردن caps lock!
مثلا بخوام ثابت DB_CONNECTION در لاراول رو تایپ کنم، حالا هی شیفت سمت چپ و راست(قاعده‌ی تایپ ده‌انگشتی) رو بگیرم راحت‌تر هست یا استفاده از caps lock؟
با انگشت کوچیک سمت چپ کلید تبدیل ر بگیرید راحت‌تره. ولی حتا اگه به اون مدل هم عادت دارید، می‌تونید برای یک هزارم درصد مواقعی که نیاز به نوشتن متن بلند با حروف بزرگ‌دارید از تبدیل+قفل تبدیل استفاده کنید که همون کار رو می کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین LegenderYaliRezA88

• Full Member
  • *
  • ارسال: 183
  • از دوستاران لینوکس
« پاسخ #9 : 07 خرداد 1402، 01:33 ب‌ظ »
کلید * فکر کنم خوب باشه
It's The legendary alireza138812

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 07 خرداد 1402، 05:45 ب‌ظ »
با انگشت کوچیک سمت چپ کلید تبدیل ر بگیرید راحت‌تره. ولی حتا اگه به اون مدل هم عادت دارید، می‌تونید برای یک هزارم درصد مواقعی که نیاز به نوشتن متن بلند با حروف بزرگ‌دارید از تبدیل+قفل تبدیل استفاده کنید که همون کار رو می کنه.
آهان اینم پیشنهاد خوبی هست. اوکی ممنون اگه گزینه مناسب‌تری پیدا نکردم همین‌کار رو انجام می‌دهم.

نقل‌قول
کلید * فکر کنم خوب باشه
:| فکر نمی‌کنم یکی از پرکاربردترین کاراکترها گزینه مناسبی برای این موضوع باشه.

آفلاین Mahdi_RAM

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 66
« پاسخ #11 : 07 خرداد 1402، 05:53 ب‌ظ »
ctrl + e
فکر کنم این بد نباشه

آفلاین LegenderYaliRezA88

• Full Member
  • *
  • ارسال: 183
  • از دوستاران لینوکس
« پاسخ #12 : 07 خرداد 1402، 06:07 ب‌ظ »
واقعا   ;D
پس معلومه که از همه چی استفاده میکنید خب چرا یکی از دکمه های f رو نمیزارید؟ توی تایپ کردن استفاده نداره
It's The legendary alireza138812

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 07 خرداد 1402، 07:00 ب‌ظ »
نقل‌قول
ctrl + e
فکر کنم این بد نباشه
توی VS Code کاربرد داره، زیاد جالب نمیشه...

نقل‌قول
واقعا   ;D
پس معلومه که از همه چی استفاده میکنید خب چرا یکی از دکمه های f رو نمیزارید؟ توی تایپ کردن استفاده نداره
موضوع اینه دست‌ها نخواد از حالت تایپ خارج بشه، اگر قرار به کلید‌های فانکشن باشه که همون Esc خوبه.

آفلاین Mahdi_RAM

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 66
« پاسخ #14 : 07 خرداد 1402، 07:23 ب‌ظ »
نقل‌قول
ctrl + e
فکر کنم این بد نباشه
توی VS Code کاربرد داره، زیاد جالب نمیشه...

شاید این کاربردی باشه
~