انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: توسعه‌ی افزونه ویراستیار برای LibreOffice  (دفعات بازدید: 410 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آنلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
سلام دوستان از اونجایی که توسعه افزونه ویراستیار کاملا متوقف شده و روی نسخه‌های جدید ورد هم به شکل عادی بالا نمیاد و از آن طرف نسخه‌ای برای LibreOffice نداشته، به نظرم جای خالیش خیلی حس میشه.
من خیلی گشتم که ببینم کس دیگری جایگزینی برای اون ساخته یا نه و با افزونه‌های بی‌کیفیتی اونم برای ورد مواجه شدم که یکی در میون هم کار نمی‌کنن.
سوال اول اینکه اگه پروژه‌ی آزادی توی این زمینه هست؟ چون من چیزی پیدا نکردم.

حالا اگه نیست گفتم بیایم یه برنامه جداگانه، نه افزونه، درست کنیم که فایل رو بگیره و ویراستیاری کنه که هم دردسر مچ بودن با دیگر ادیتورها رو نداشته باشیم و هم در آینده بشه بیشتر توسعش داد و مثلا پلاگین مرورگرش رو هم ارائه کرد.

چالش اصلی خود الگوریتمش هست که ظاهرا یکسری از دوستان زحمتش رو کشیدن و با JS نوشتنش:
https://github.com/brothersincode/virastar

من حداقل در ظاهر بررسی کردم خیلی هسته خوبی داشت و کاملا قابل اطمینان بود. اینکه با جاوااسکریپت نوشته شده یکم دست و پای آدم رو می‌بنده، چون خودم قصد داشتم با پایتون و ‌Qt برنامه کاربردیش رو ایجاد کنم. الان هم میشه رفت سمت الکترون ولی تجربه خوبی باهاش نداشتم. حالا اگه کسی حالش رو داره بیاد خط به خط بخونه و تبدیل کنه به پایتون که بسم‌الله، چون انصافا من حالش رو ندارم :) اگرم نه که چاره‌ای نیست و با همین الکترون شروع می‌کنیم.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
پاسخ : توسعه‌ی افزونه ویراستیار برای LibreOffice
« پاسخ #1 : 27 خرداد 1402، 08:58 ق‌ظ »
افزونه خیلی بهتره چون مثلا فرض کن یک متن طولانی رو توی لیبرافیس فرمت دهی کردی و مثلا عنوانین رو توپر کردی یا چیزهای اینطوری بعد بخواهی این رو کپی کنی توی یک جای دیگه که ساختارش از بین بره خیلی ضدحال می شه.
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آنلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 27 خرداد 1402، 11:23 ق‌ظ »
نه نه قرار نیست شما دستی خودت متن رو کپی پیست کنی. در آخر وقتی کارت تموم شد برنامه رو باز می‌کنی و فایلی که داشتی باهاش کار می‌کردی رو وارد می‌کنی. خودش ویراستاری می‌کنه و تمام! نیاز به کار اضافه نداره. حالا مشکل نداره اگه دوستان همکاری کنن افزونش رو هم می‌سازیم. چون من نهایتا می‌رسم خود برنامه رو بزنم و بقیه قسمت‌هاش رو نمی‌تونم براش وقت بزارم. بالاخره باید یه داکیومنشنی بخونم و ببینم چطور باید افزونه رو برای LibreOffice ایجاد کنم. آروم آروم تکمیل میشه مشکلی نداره.

آفلاین ناشناس

• Full Member
  • *
  • ارسال: 123
« پاسخ #3 : 27 خرداد 1402، 01:32 ب‌ظ »
از gjs هم می‌تونید استفاده کنید.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #4 : 31 خرداد 1402، 06:57 ب‌ظ »
به نظرم بهتره  کلا از latex به جای libreoffice و word و اینجور برنامه‌ها استفاده کنید.
خیلی دردسر‌های کمتری داره. اینجور هم نیست که اگه روی یه کامپیوتر دیگه بازش کردید، متن به هم بریزه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آنلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 01 تیر 1402، 12:05 ب‌ظ »
نقل‌قول
از gjs هم می‌تونید استفاده کنید.
یعنی می‌خواستم بعدا بتونیم خروجی‌های ویندوز و دیگر پلتفرم‌ها را نیز داشته باشیم. درسته هممون داریم به ویندوز فوش می‌دیم ولی خیلی از همین نرم‌افزارهای آزاد باعث شدن افراد به این حوضه علاقه‌مند بشن و آروم آروم از اون بسترها به اینجا مهاجرت کنن.

نقل‌قول
به نظرم بهتره  کلا از latex به جای libreoffice و word و اینجور برنامه‌ها استفاده کنید.
خیلی دردسر‌های کمتری داره. اینجور هم نیست که اگه روی یه کامپیوتر دیگه بازش کردید، متن به هم بریزه.
حتما امتحانش می‌کنم ممنون از شما...
یکی از دلایلی که گفتم این نرم‌افزار باید مستقل از واژه‌پرداز خاصی نوشته بشه هم همین‌مورد است. که رفته رفته فرمت‌های بیشتری از فایل‌ها رو بهش اضافه کنیم و کسی که از LibreOffice و یا همین latex استفاده می‌کنه هر دو بتونن بهره ببرن.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #6 : 08 تیر 1402، 12:52 ق‌ظ »
با latex2rft می‌تونید متنی که برای latex نوشتید رو به قالب rft تبدیل کنید تا libteoffice هم بتونه اون رو بخونه. ولی نمی‌دونم چقدر با متن‌های فارسی سازگاره.

نوشتن متن با latex یکمی شبیه برنامه‌نویسیه.
همه قالب‌بندی، ساختار و متن اصلی رو داخل یه فایل متنی ساده ذخیره می‌کنید و بعد این فایل رو می‌دید به کامپایلر latex تا اون رو به pdf تبدیل کنه.
مثل برنامه‌نویسی که کتابخانه‌های مختلفی نوشته شدند، اینجا هم بسته‌های مختلفی هست تا بتونید متن‌های مختلفی ایجاد کنید. مثلا شکل بکشید، علایم ریاضی رو بنویسید، متن با زبون غیر از انگلیسی تایپ کنید و ...
اگه می‌خواهید توی latex فارسی بنویسید، باید از بسته xepersian استفاده کنید.

به غیر از pdf می‌تونید خروجی‌های دیگه هم بگیرید. مثلا dvi  svg یا حتی html و json
کامپایلر‌های مختلفی هم داره. مثلا xetex luatex pdftex
 راستی تلفظش "لاتِک" هست. نه "لاتِکْس"
« آخرین ویرایش: 12 تیر 1402، 11:38 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آنلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 08 تیر 1402، 02:45 ق‌ظ »
خیلی خیلی ممنون از توضیحاتتون، بله یه نگاهی بهش انداختم و جالب بود به نظرم.
تشکر از وقتی که گذاشتید.