انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کنترل دستی پین های VGA  (دفعات بازدید: 1419 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
کنترل دستی پین های VGA
« : 09 تیر 1402، 11:20 ق‌ظ »
سلام میخوام پین های vga نرم افزاری کنترل کنم
با صدای اعلان ها مشکل دارم ( با صدا مشکل دارم . صدا همیشه روی صفره ) برای همین میخوام پین های ۹ ( +۵ ولت) و ۱۰ ( GND) به صورت نرم افزاری کنترل کنم و نزدیک تاچ پد یک ویبره اضافه کنم که برای اعلان ها به جای صدا استفاده بشه . خلاصه اینکه میخوام بتونم برق خروجی VGA رو قطع و وصل کنم . ( USB فضا میگیره همچنین یک پورتم همیشه اشغال میشه )

( اگه راهکاری برای کنترل پین های برق پورت DB-25 یا پورت DE-9 هست هم بگید اون رو برای کامپیوتر نیاز دارم )
ویرایش : پیش فرض برقش وصله برای ویبره هم کافیه منبع تغذیه خارج نیاز نداره .
« آخرین ویرایش: 09 تیر 1402، 11:33 ق‌ظ توسط جعفر فرقانلوژ »
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
پاسخ : کنترل دستی پین های VGA
« پاسخ #1 : 09 تیر 1402، 11:37 ق‌ظ »
( اگه راهکاری برای کنترل پین های برق پورت DB-25 یا پورت DE-9 هست هم بگید اون رو برای کامپیوتر نیاز دارم )
این‌ها پورت Serial و Parallel هستند. جریان بسیار پایینی هم دارند و نباید ازشون مستقیما استفاده کنید، بلکه باید با یک ترانزیستور (و احتمالا بعدش یک رله) از اون‌ها استفاده کنید. پورت VGA هم مستقیما توسط کارت گرافیک کنترل میشه و بعیده به راحتی بتونید کنترلش کنید.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 09 تیر 1402، 12:24 ب‌ظ »
این‌ها پورت Serial و Parallel هستند. جریان بسیار پایینی هم دارند و نباید ازشون مستقیما استفاده کنید، بلکه باید با یک ترانزیستور (و احتمالا بعدش یک رله) از اون‌ها استفاده کنید. پورت VGA هم مستقیما توسط کارت گرافیک کنترل میشه و بعیده به راحتی بتونید کنترلش کنید.
اره میدونم باید رله گذاشت برای کنترل دستگاه ها میخواستم . یک کلیپ بود برای تست اسپید کنترلر کواد کوپتر با سریال به سه تا ترانزیستور سیگنال میداد و اون رو راه مینداخت . میخوام مثلا سه یا پنج تا رله رو کنترل کنم
واسه وی جی ای هم کاش میشد یک کاری کرد اگه نشه با یو اس بی کار سخت میشه و باید یک میکرو خارجی گذاشت که داده های یو اس بی رو بخونه و خوب برای یک ویبره ارزشش رو نداره و مهم تر اینکه هم یک پورت اشغال میشه هم واسه حمل و نقل اسیب پذیره
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #3 : 09 تیر 1402، 08:25 ب‌ظ »
از پین های جانبی(DTR و RTS) یک آی سی usb به سریال ارزون مثل ch340g استفاده کنی خیلی دردسرش کمه(میکرو هم نمی خواد). البته آی سی های یو اس بی به gpio و یو اس بی به موازی هم هست. ولی من باهاشون کار نکردم.
البته کاری که می خواهی نشد نداره ولی دردسر داره اونم خیلی و فکر نکنم به این سادگی ها امکان پذیر باشه اونم ۵ تا پین!.
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 09 تیر 1402، 10:57 ب‌ظ »
از پین های جانبی(DTR و RTS) یک آی سی usb به سریال ارزون مثل ch340g استفاده کنی خیلی دردسرش کمه(میکرو هم نمی خواد). البته آی سی های یو اس بی به gpio و یو اس بی به موازی هم هست. ولی من باهاشون کار نکردم.
البته کاری که می خواهی نشد نداره ولی دردسر داره اونم خیلی و فکر نکنم به این سادگی ها امکان پذیر باشه اونم ۵ تا پین!.
بیست تا پین میذارن بعد نمی‌گم یکی میخواد رله وصل کنه باید خودش رو به در و دیوار بزنه ؟  :D فعلا پس ولش چهار تا رله و ویبره ارزشش رو نداره

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 10 تیر 1402، 12:25 ب‌ظ »
البته اگر کمی مهارت فنی داری می تونی  بری از جمعه بازار دسته های بازی دوتایی مخصوص کامپیوتر بگیری (من قبلا دونه ای ۲ − ۳ هزار تومن می گرفتم:) ) اونا چند تا خروجی هم برای ال ای دی و هم برای موتور ویبره (شوک) دارند معمولا سیم هاشون خرابه که می شه تعمیرکرد.
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 10 تیر 1402، 05:33 ب‌ظ »
البته اگر کمی مهارت فنی داری می تونی  بری از جمعه بازار دسته های بازی دوتایی مخصوص کامپیوتر بگیری (من قبلا دونه ای ۲ − ۳ هزار تومن می گرفتم:) ) اونا چند تا خروجی هم برای ال ای دی و هم برای موتور ویبره (شوک) دارند معمولا سیم هاشون خرابه که می شه تعمیرکرد.
اره مهارت که هست یک چیزایی . بعد کنترل اینا چطوره ؟ خارج از بازی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 10 تیر 1402، 09:22 ب‌ظ »
بستگی داره باید وصل کی بعد ببین به چه عنوان می شناسه بعضی ها سریال معمولی اند بعد سرچ کن قطعا یک ماژول پایتون براش پیدا می شه.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 10 تیر 1402، 10:42 ب‌ظ »
بستگی داره باید وصل کی بعد ببین به چه عنوان می شناسه بعضی ها سریال معمولی اند بعد سرچ کن قطعا یک ماژول پایتون براش پیدا می شه.
ایده جالبی بود حتما پیش رو خواهم گرفت!