انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: «ترید» قمار بزرگ یا...  (دفعات بازدید: 2293 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 955
«ترید» قمار بزرگ یا...
« : 03 شهریور 1402، 03:07 ب‌ظ »
سلام دوستان وقتتون بخیر.
خیلی لطف می‌کنید اگر نظرتون رو با بنده به اشتراک بگذارید.
در واقع سوال اینجا مطرح می‌شود که آیا با سود بنده در این سیستم به دیگری آسیب می‌رسد یا خیر؟
یعنی سود بنده ارتباط مستفیم با ضرر دیگران دارد؟
لطفا تمامی جهات و زاویه‌های دینی و اخلاقی رو در نظر نگیرید. اصلا کاری به این حرفا نداشته باشید. صرفا معیار آسیب به دیگران را در نظر داشته باشید.
خیلی ممنون از شما...

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
پاسخ : «ترید» قمار بزرگ یا...
« پاسخ #1 : 03 شهریور 1402، 06:18 ب‌ظ »
خودم این مقاله رو نخوندم ولی فکر کنم بتونه جوابتون رو بده:
https://www.quantifiedstrategies.com/is-the-stock-market-a-zero-sum-game/

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 04 شهریور 1402، 09:17 ب‌ظ »
خیلی ممنون از شما. مطالعه کردم ولی ببینید این مقاله بیشتر اومده واقعا ماهیت قمار و میزان شانس رو بررسی کرده. موضوع مورد بحث من تاثیر این کار بر روی بنده نیست. بلکه بر روی دیگران است. از این جهت می‌گم که خیلی از افرادی را مشاهده کردم که ضررهای کلانی در این سیستم کردن و حتی زندگی‌شون کاملا نابود شده. سر همون قضیه می‌خواستم واقعا رابطه سود و زیان بین افراد در این سیستم رو متوجه بشم.
مثلا در نظر می‌گیریم رفتیم و چهار پنج نفری داریم پوکر بازی می‌کنیم. خوب به فرض نفری ۵۰ دلار وسط می‌ذاریم و در آخر فقط یک برنده می‌تونیم داشته باشیم و مستقیما پول دیگر افراد توی جیب فرد برنده می‌رود. خوب این الان صرفا یک قمار سر راست و یا یک بازی نیست که سریع بشه قضاوت کرد.

توی یک جمله، آیا می‌شود تمامی افراد در این سیستم با هم سود کنند؟ یا نه دقیقا ضرر افراد دیگری در واقع سود بقیه را تشکیل می‌دهد؟

آفلاین AbOl

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 338
  • Debian
« پاسخ #3 : 06 شهریور 1402، 11:31 ب‌ظ »
خیلی ممنون از شما. مطالعه کردم ولی ببینید این مقاله بیشتر اومده واقعا ماهیت قمار و میزان شانس رو بررسی کرده. موضوع مورد بحث من تاثیر این کار بر روی بنده نیست. بلکه بر روی دیگران است. از این جهت می‌گم که خیلی از افرادی را مشاهده کردم که ضررهای کلانی در این سیستم کردن و حتی زندگی‌شون کاملا نابود شده. سر همون قضیه می‌خواستم واقعا رابطه سود و زیان بین افراد در این سیستم رو متوجه بشم.
مثلا در نظر می‌گیریم رفتیم و چهار پنج نفری داریم پوکر بازی می‌کنیم. خوب به فرض نفری ۵۰ دلار وسط می‌ذاریم و در آخر فقط یک برنده می‌تونیم داشته باشیم و مستقیما پول دیگر افراد توی جیب فرد برنده می‌رود. خوب این الان صرفا یک قمار سر راست و یا یک بازی نیست که سریع بشه قضاوت کرد.

توی یک جمله، آیا می‌شود تمامی افراد در این سیستم با هم سود کنند؟ یا نه دقیقا ضرر افراد دیگری در واقع سود بقیه را تشکیل می‌دهد؟
هیچ راهی وجود نداره که همه آدما با هم سود کنن
welcome to freedom

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19563
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 07 شهریور 1402، 01:36 ب‌ظ »
در اقتصاد سرمایه‌داری، هر سودی به معنی ضرر دیگریه. مقدار پول ثابته و اگه یکی پول زیادتر از متوسّطی در می‌آره، یعنی تعداد زیادی آدم دیگه دارن پول کم‌تر از متوسّط درمی‌آرن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 10 شهریور 1402، 08:12 ب‌ظ »
نقل‌قول
هیچ راهی وجود نداره که همه آدما با هم سود کنن
اون که خوب بله مگه نمی‌دونم تو دنیای دیزنی زندگی می‌کنیم. بیشتر منظورم این بود که در شرایط ایده‌آل آیا این امکان وجود دارد یا نه. مثلا من می‌گم میشه هیچ آدمی دزدی نکنه، خوب در حقیقت این اتفاق نمی‌فته ولی خوب امکانش هست که در شرایط کاملا ایده‌آل این اتفاق بیفته.

نقل‌قول
در اقتصاد سرمایه‌داری، هر سودی به معنی ضرر دیگریه. مقدار پول ثابته و اگه یکی پول زیادتر از متوسّطی در می‌آره، یعنی تعداد زیادی آدم دیگه دارن پول کم‌تر از متوسّط درمی‌آرن.
ببینید آقای بهزادی تا حد زیادی با حرفتون موافقم. فقط خوب در این مورد به خصوص می‌خوام دقیق‌تر اطلاع داشته باشم. یعنی کاملا به شکل فنی اگه کسی به من پاسخ بده ممنون میشم. اینکه آبا سود من مستلزم ضرر دیگری است؟ فرض کنید اصلا دو نفر توی کل دنیای توی این سیستم دارن فعالیت می‌کنن. اگر من سود کردم قطعا فرد مقابل من ضرر کرده. من ۲۰۰ دلار سود، اون دقیقا ۲۰۰ دلار ضرر کرده؟

آفلاین gem

• Full Member
  • *
  • ارسال: 114
  • عاشق آزادی و لینوکس
« پاسخ #6 : 11 شهریور 1402، 12:09 ق‌ظ »
مثلا من می‌گم میشه هیچ آدمی دزدی نکنه، خوب در حقیقت این اتفاق نمی‌فته ولی خوب امکانش هست که در شرایط کاملا ایده‌آل این اتفاق بیفته.
شرایط ایده آل ایده آل هم که باشه یعنی خیلی خیلی ایده آل، بازم دزدی شونو میکنن مدل دزدی شون فرق میکنه، مثلا بانکها باید جیب سپرده گذار رو خالی کنن تا جیب سهامداران شون پر بشه،
برای مثلا چند سال پیش بانک مرکزی علام کرد به بانکها دیگه سود روزشمار ندید فقط ماه شمار، یعنی کمترین میزان موجودی حساب سپرده گذار در طول ۳۰ روز(از اول ماه تا آخر ماه)، یعنی اگر شخصی ۲۰۰ میلیون تو حساب سپرده داشته باشه و روز ۲۹ هوم نیاز پیدا کنه برداشت کنه هیچ سودی بهش تعلق نمیگیره، ولی اگر شخصی وامی از بانک گرفته باشه اقساط شو یک روز دیرتر از سررسید پرداخت کنه بابت اون یک روز ازش دیرکرد میگیرن، به همین راحتی دزدی میگنن

برای نمونه بانکها رو گفتم کل سیستم همینه
« آخرین ویرایش: 11 شهریور 1402، 12:15 ق‌ظ توسط gem »
تنها یک چراغ است که مرا هدایت می‌کند و آن چراغ تجربه است.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 11 شهریور 1402، 11:07 ب‌ظ »
حله آقا، ممنون که وقت گذاشتید. سپاس فراوان.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 12 شهریور 1402، 11:19 ق‌ظ »
ببینید آقای بهزادی تا حد زیادی با حرفتون موافقم. فقط خوب در این مورد به خصوص می‌خوام دقیق‌تر اطلاع داشته باشم. یعنی کاملا به شکل فنی اگه کسی به من پاسخ بده ممنون میشم. اینکه آبا سود من مستلزم ضرر دیگری است؟ فرض کنید اصلا دو نفر توی کل دنیای توی این سیستم دارن فعالیت می‌کنن. اگر من سود کردم قطعا فرد مقابل من ضرر کرده. من ۲۰۰ دلار سود، اون دقیقا ۲۰۰ دلار ضرر کرده؟
بله. حالا در مقیاس بزگ‌تر این‌جوریه که وقتی یه نفر یک میلیون تومن سود می کنه یعنی هزار نفر، هر کدوم به طور متوسط هزار تومن ضرر کردن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #9 : 12 شهریور 1402، 10:30 ب‌ظ »

مگه پول رو با پول معامله میکنن؟
متنفر از گنو و FSF

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 12 شهریور 1402، 11:47 ب‌ظ »
بله. حالا در مقیاس بزگ‌تر این‌جوریه که وقتی یه نفر یک میلیون تومن سود می کنه یعنی هزار نفر، هر کدوم به طور متوسط هزار تومن ضرر کردن.
آهان اوکی خیلی ممنون که پاسخ دادید.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 13 شهریور 1402، 01:13 ق‌ظ »
مگه پول رو با پول معامله میکنن؟
پول بدل از سرمایه است.

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #12 : 13 شهریور 1402، 11:35 ق‌ظ »
ولی این سرمایه رو لزوما از همدیگه نمی گیریم! همه سرمایه که دست ما نیست!
معمولا آدما معامله میکنن، اگه معامله شون عادلانه باشه که نباید کسی ضرر کنه.
البته این هم ممکنه که پول در آوردن یه نفر یا یه گروه خاص باعث بشه درآمد بقیه کمتر بشه.
متنفر از گنو و FSF

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #13 : 16 شهریور 1402، 03:06 ق‌ظ »
مقدار سرمایه ثابته. فقط داره می‌چرخه. حالت بهینه اینه که سرمایهٔ همه ثابت باشه. اگه این سرمایه مقدار زیادیش بره سمت یک نفر، بقیه دارن اون رو از دست می‌دن.

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 227
« پاسخ #14 : 16 شهریور 1402، 10:10 ق‌ظ »
نمی‌دونم شما چطور این تعریف رو از سرمایه‌داری، دارید؛ ولی تا جایی که من می‌دونم منطق سرمایه‌داری برعکس اینه: سود تو، سود من است؛ زیان تو، زیان من است…
این چیزی که شما می‌فرمایید در واقع شرح اقتصاد پیشامدرنه.