انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: ارز TON  (دفعات بازدید: 355 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین learner:~$

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 619
  • روزی روزه گاری در گنو/لینوکس
ارز TON
« : 07 تیر 1403، 09:56 ب‌ظ »
درود

دوستان یک سوال ذهن منو به شدت درگیر کرده و اونم اینه که تلگرام یک برنامه اوپن سورس هست درسته؟‌ و خب ارز TON هم مال تلگرامه و آیا اون هم اوپن سورسه؟؟ و اگه هست خطری نداره؟؟‌برای سرمایه گذاری؟ خطر هک شدن یا لو رفتن قرارداد ها؟ خیلی برام عجیبه ???
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4800
  • masoft قدیم
پاسخ : ارز TON
« پاسخ #1 : 07 تیر 1403، 11:44 ب‌ظ »
در مورد TON اطلاعاتی ندارم، ولی Bitcoin هم آزاده.

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 08 تیر 1403، 09:50 ق‌ظ »
در مورد TON اطلاعاتی ندارم، ولی Bitcoin هم آزاده.
من نمیدونستم بیت کوین آزاده! خب خطرناک نیست؟ چطور کانترکت ها( قراردادها ) لو نمیره؟‌ خطری نداره اصلا به نظر من منطقی نیست
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین ehsanavy

• Full Member
  • *
  • ارسال: 146
  • okgames.blog.ir
    • okgames.blog.ir
« پاسخ #3 : 09 تیر 1403، 05:17 ق‌ظ »
رمز ارز در کل یک بازار نا امنه
که ممکنه هر لحظه خسارت جبران ناپذیر بخورید.
اللهم عجل ولیک الفرج

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 09 تیر 1403، 07:17 ق‌ظ »
منظورتون از چه نظره مالی؟؟ اگر اینطوره که باید بگم اشتباه فکر میکنید و این به تجربه شخص مورد نظر بستگی داره و میشه سوار موج بازار شد و خیلی پول به جیب زد.
البته من با متن باز بودن قرارداد ها مشکل دارم یا به نظرم منطقی نیست چرا باید یک رمز از متن باز باشه؟
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 116
« پاسخ #5 : 09 تیر 1403، 07:23 ق‌ظ »
منظورتون از چه نظره مالی؟؟ اگر اینطوره که باید بگم اشتباه فکر میکنید و این به تجربه شخص مورد نظر بستگی داره و میشه سوار موج بازار شد و خیلی پول به جیب زد.
البته من با متن باز بودن قرارداد ها مشکل دارم یا به نظرم منطقی نیست چرا باید یک رمز از متن باز باشه؟

پروژه ton تا جایی که مشخصه متن بازه و متن باز بودن یک رمز ارز قابلیت اطمینان اون رو بالا میبره.پروژه های کد بسته احتمال کلاهبرداری بودنشون زیاده. ولی اینکه چه موقع اون پروژه برای خرید مناسبه به عوامل زیادی بستگی داره که باید تحلیل بشه.

https://github.com/ton-blockchain

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 09 تیر 1403، 10:53 ق‌ظ »

پروژه ton تا جایی که مشخصه متن بازه و متن باز بودن یک رمز ارز قابلیت اطمینان اون رو بالا میبره.پروژه های کد بسته احتمال کلاهبرداری بودنشون زیاده. ولی اینکه چه موقع اون پروژه برای خرید مناسبه به عوامل زیادی بستگی داره که باید تحلیل بشه.

https://github.com/ton-blockchain

من کاری با تحلیل های تکینکال و فاندامنتال ندارم فقط میخوام بدونم چطوری وقتی یه قرارداد متن باز هست به اون حمله های سایبری صورت نمیگیره یا چطور خطر درز اطلاعات رو کنترل میکنند
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
« پاسخ #7 : 09 تیر 1403، 11:26 ق‌ظ »
بلاکچین شبیه یه دفتر کله که اطلاعات تمام تراکنش ها داخلش ذخیره میشه. تفاوتش با سیستم های بانکی اینه که سیستم های بانکی متمرکزن. یعنی اطلاعات حساب شما و تراکنش های شما داخل یه سرور که متعلق به بانکه ذخیره میشه. پس امکان هک شدن و تغییر زیاده. ولی بلاکچین یک سیستم غیرمتمرکزه که اطلاعات تراکنش ها روی هزاران ماینر در سراسر جهان به صورت sync شده وجود داره و هر تراکنشی که قراره انجام بشه باید توسط تقربا تمام ماینرهای جهان احراز هویت بشه. یعنی اگر کسی بخواد سیستم بلاکچین رو هک کنه باید اطلاعات تقریبا 51 درصد ماینرهای اون شبکه رو تغییر بده که این کار غیر ممکنه. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بودن بلاکچین, این سیستم از سیستم های بانکی بسیار امن تره.

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 09 تیر 1403، 11:33 ق‌ظ »
بلاکچین شبیه یه دفتر کله که اطلاعات تمام تراکنش ها داخلش ذخیره میشه. تفاوتش با سیستم های بانکی اینه که سیستم های بانکی متمرکزن. یعنی اطلاعات حساب شما و تراکنش های شما داخل یه سرور که متعلق به بانکه ذخیره میشه. پس امکان هک شدن و تغییر زیاده. ولی بلاکچین یک سیستم غیرمتمرکزه که اطلاعات تراکنش ها روی هزاران ماینر در سراسر جهان به صورت sync شده وجود داره و هر تراکنشی که قراره انجام بشه باید توسط تقربا تمام ماینرهای جهان احراز هویت بشه. یعنی اگر کسی بخواد سیستم بلاکچین رو هک کنه باید اطلاعات تقریبا 51 درصد ماینرهای اون شبکه رو تغییر بده که این کار غیر ممکنه. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بودن بلاکچین, این سیستم از سیستم های بانکی بسیار امن تره.
ممنون الان برام جا افتاد :) ولی خب بهتر نیست زیر نظر بانک ها باشه؟؟ خب چه کسی این حجم از نقدینگی رو کنترل میکنه؟‌ مردم؟
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
« پاسخ #9 : 09 تیر 1403، 12:45 ب‌ظ »
اتفاقا این سیستم ساخته شده تا زیر نظر هیچ بانک و دولتی نباشه و تماما توسط مردم و خود سیستم کنترل بشه. مشکلی که الان با سیستم های بانکی وجود داره, تولید و چاپ پول بدون پشتوانه هست که فشار تورمی خیلی زیادی به مردم دنیا وارد میکنه. از طرفی چون سیستم بانکی متمرکزه, بانک ها و دولت خیلی راحت میتونن دارایی مردم رو بلوکه کنن و مشکل بزرگتر هم انتقال پول بین کشورهاست. سیستم بلاکچین همه ی این مشکلات را برطرف کرده و با استفاده از الگوریتم ها و توابع برگشت ناپذیر ریاضیات, خود سیستم به صورت اتوماتیک تورم خودش رو کنترل میکنه. به خاطر این مزیته که یه نرم افزار مثل بیت کوین تا این حد ارزشمند میشه

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1588
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #10 : 09 تیر 1403، 12:53 ب‌ظ »
در دنیای رمزنگاری، اینکه شما می دونین اون پشت چه اتفاقی داره می افته، چیزی از امنیت کم نمی کنه که هیچ، بهش اضافه هم می کنه. عموم مردم فکر می کنن یه چیزی باید از طریق مخفی کردن یا مبهم بودن امن بشه. چون ما نمی دونیم سورس ویندوز چیه، پس نمی تونیم بهش نفوذ کنیم. در حالی که در دنیای واقعی، امنیت باید از آزادی بیاد. توی بیت کوین و بقیه، کاملا مشخصه که الگوریتم رمزنگاری چیه و چطوری کار می کنه؛ ولی امنیت از اینجا میاد که ۱. هزاران نفر دارن سورس رو می بینن و هر مشکلی در سورس پیدا بشه سریعا حل می شه و ۲. هر کس کلیدی رو در اختیار داره که بر اساس اون سورس اثبات شده، می تونه سکه‌هاش رو مدیریت کنه.

اینطوری فرض کن که یکی می گه «چون کسی نمی دونه خونه من کجاست، امن هستم» در مقابل اینکه یکی می گه «من در برج فلان زندگی می کنم که امنیتش به این دلایل خوبه» (:
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 09 تیر 1403، 01:07 ب‌ظ »
سلام مرسی از پاسخ ها

خب اگر یک ارزی دارای یک مقدار زیادی باشه و هر دقیقه بشه به اون اضافه کرد چطور؟؟ من یکجا ( اگر درست گفته باشم )‌خونده بودم که در دنیا فقط به مقدار ۲۲ میلون بیت کوین وجود داره ( نمیدونم دقیقا به صورت ماین شده یا نه ) ولی به عنوا مثال زرد ارز ها(‌میم کوین ها و شت کوین ها ) مقدار خیلی زیاد رو اشغال میکنند! به عنوان مثال همین نات کوین که یک مقدار خیلی زیادی در بازار جریان داره!
از طرفی ممکنه با مهندسی معکوس یا هرچیزی دیگه ایی بشه یه کار هایی کرد. و خیلی جا ها خوندم که ( تازگی ها همین تون کیپر ) فیلان اشخاص میتونند که به دارایی شما از طریق این کیف پول به شما دسترسی داشته باشند که هرچند خیلی سریع اینها رفع میشه.( مثل متامسک)‌از طرفی فکر کنم هر ارزی که مقدار کمتری در بازار وجود داشته باشه ارزش بیشتری داره (‌با توجه به چیزی که درمورد بیت کوین شنیدم )‌.
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 09 تیر 1403، 01:15 ب‌ظ »
بعضی از بلاکچین ها مثل اتریوم و کاردانو و سولانا و ... امکانی رو به اسم EVM فراهم کردن که در حقیقت یک ماشین مجازیه با این تفاوت که داره روی هزاران ماینر ران میشه و به شما این امکان رو میده که به سخت افزار بی نهایت دسترسی داشته باشین و کدی که با زبان سالیدیتی نوشتین رو روی این EVM ران کنید. خیلی از رمز ارزهایی که میبینید به خودی خود بلاکچین ندارن و توکنی هستن که روی بلاکچین های دیگه در حال ران شدن هستن. بعضی از این رمزارز ها داخل خودشون دو تا تابع دارن که یکی از اون ها میتونه به دارایی کل اون توکن, توکن اضافه کنه و تابع دیگه میتونه بخشی از دارایی کل رو بسوزونه. در حقیقت نرخ تورم اون رمزارز با این دو تابع و فقط با دسترسی سازنده تغییر میکنه. به شخصه پروژه های این مدلی رو برای سرمایه گذاری مناسب نمیدونم

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 09 تیر 1403، 01:24 ب‌ظ »
بعضی از بلاکچین ها مثل اتریوم و کاردانو و سولانا و ... امکانی رو به اسم EVM فراهم کردن که در حقیقت یک ماشین مجازیه با این تفاوت که داره روی هزاران ماینر ران میشه و به شما این امکان رو میده که به سخت افزار بی نهایت دسترسی داشته باشین و کدی که با زبان سالیدیتی نوشتین رو روی این EVM ران کنید. خیلی از رمز ارزهایی که میبینید به خودی خود بلاکچین ندارن و توکنی هستن که روی بلاکچین های دیگه در حال ران شدن هستن. بعضی از این رمزارز ها داخل خودشون دو تا تابع دارن که یکی از اون ها میتونه به دارایی کل اون توکن, توکن اضافه کنه و تابع دیگه میتونه بخشی از دارایی کل رو بسوزونه. در حقیقت نرخ تورم اون رمزارز با این دو تابع و فقط با دسترسی سازنده تغییر میکنه. به شخصه پروژه های این مدلی رو برای سرمایه گذاری مناسب نمیدونم
]چه جالب! پس وقتی یه بلاکچین یا توکن متن باز باشه اون نقدینگی به دست اون جامعه و افراد کنترل میشه نه سازنده درسته؟
متاسفانه شت کوین ها  میم کوین ها بهترین راه ها و روش ها برای سرمایه گذاری کوتاه مدت هستند چرا که ممکنه در یک روز پادشاه بشی ( یا شاید هم یک آن ) یا ممکنه بیچاره بشی. از کجا باید برنامه نویسی حوزه رمز ارز و بلاکچین رو شروع کنم؟؟ با زبان  rust , C  میشه؟؟‌خیلی علاقه مند شدم.آیا دوره یا مدارک خاصی (‌مثل LPIC, CEH , PWK ) رو باید بگذرونم؟
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین قاسم طلایی

• Full Member
  • *
« پاسخ #14 : 09 تیر 1403، 01:30 ب‌ظ »
صرف متن باز بودن به این معنی نیست که نقدینگی به دست سازنده کنترل بشه. اگر در کد اون توکن این امکان برای سازنده فراهم شده باشه , سازنده میتونه نقدینگی رو کنترل کنه ولی یه بلاکچین مثل بیت کوین, نقدینگی رو خودش با استفاده از الگوریتم های ریاضی و رمزنگاری کنترل میکنه و کسی نمیتونه در این کار تصرف کنه و چیزی رو کم و زیاد کنه. اصلا فلسفه به وجود اومدن رمزارز همینه که نفر یا شرکت یا دولتی نتونه پول خلق کنه یا از بین ببره.
برنامه نویسی این حوزه رو میشه به دو دسته تقسیم کرد. اگر بخواهید خود بلاکچین رو برنامه نویسی کنید میتونید از زبان هایی مثل c, rust, python, c++ استفاده کنید ولی اگر بخواهید که توکن روی شبکه های موجود ایجاد کنید باید سالیدیتی یاد بگیرید.
« آخرین ویرایش: 09 تیر 1403، 01:33 ب‌ظ توسط قاسم طلایی »