انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: لیزی‌ویم! «ویم واسه تنبل‌ها»  (دفعات بازدید: 879 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 78
لیزی‌ویم! «ویم واسه تنبل‌ها»
« : 03 شهریور 1403، 05:00 ب‌ظ »
احتمالاً خیلی‌هاتون بشناسینش، ولی باز گفتم یه موضوع باز کنم واسه‌ش.

نمی‌خوام جنگ ویرایش‌گرها راه بیفته، ولی همیشه وقتی می‌خوان ویم و وی‌اس‌کدو باهم بسنجن، «آماده‌به‌کار بودن» وی‌اس‌کد برگ برنده‌شونه مثلاً! قدرت ویمو هم که کلا یادشون می‌ره!
گرچه کاربران حرفه‌ای ویم همه‌ش می‌گن یه بار پیکربندی کن و تا ابد استفاده کن، ولی خب اگه هم خدا رو بخوایم هم خرما چی؟!

پیکربندی خود ویم خیلی ترسناکه و نئوویم هم که Lua خیلی زبون سختیه، هردوشونم حسابی حوصله و زمان می‌خوان. حالا یه عده این‌کاره اومدن نئوویمو پیکربندی کردن و با یه مدیر افزونه پیش‌رفته و کلی افزونهٔ از‌پیش نصب و تنظیم‌شده ارائه دادنش و نتیجه‌ش چیزی از یه IDE کامل کم نداره!

لیزی‌ویم!

این برنامه یا نیازی به پیکربندی از سمت شما نداره، یا اگه چیزی هم باشه که بخواین تغییر بدین، به‌آسونی انجام‌پذیره.
یه توسعه‌دهنده نرم‌افزار نام‌دار هم اومده یه کتاب برخط نوشته برای آموزش لیزی‌ویم که می‌تونین این‌جا بخونینش و دیگه بهانه‌ای برای برتری وی‌اس‌کد نداشته باشین!
« آخرین ویرایش: 03 شهریور 1403، 08:03 ب‌ظ توسط آوید! »

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1446
  • Dr.Code
    • My website
پاسخ : لیزی‌ویم! «ویم واسه تنبل‌ها»
« پاسخ #1 : 03 شهریور 1403، 05:42 ب‌ظ »
گاهی با خودم فکر می‌کنم که توسعه‌دهنده‌های وی‌اس‌کد اینو ساختن تا نشون بدن ویم هم می‌تونه به اندازه‌ی وی‌اس‌کد بد بشه :)
و خب این شبیه کردن همه چیز هم به هم خیلی کار عجیبیه. چرا اصرار بر اینه که همه چیز شبیه به هم بشه؟ ویم، ویمه و وی‌اس‌کد، وی‌اس‌کد. وقتی به هم شبیه بشه، انتظار می‌ره که مثل هم کار کنن و تجربه‌ی خوبی نمی‌ده و می‌گن ویم بده :/ مثل شبیه کردن گنوم به ویندوز.

ولی لوا سخت نیست. پایه‌هاش درست یاد گرفته بشه خیلی هم باحال می‌شه و استفاده‌های جالبی هم داره.

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 03 شهریور 1403، 08:01 ب‌ظ »
من کجا گفتم تلاش شده شبیه وی‌اس‌کد بشه؟!!! خوبه علناً با گیومه گفتم «آماده‌به‌کار»!!! و یه IDE کامل! خوب بخون دوست من :)

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • Dr.Code
    • My website
« پاسخ #3 : 03 شهریور 1403، 08:32 ب‌ظ »
شما نگفتی، ولی این داره ادای وی‌اس‌کد رو در میاره و جالب نیست برام :)
معمولاً توی دنیای گنو هر چیزی رو که می‌خوان برای تازه‌کارها درست کنن، شبیه به معادل انحصاری می‌کنن. شاید خوبه، شاید بد. هر چه پیش آید خوش آید.
« آخرین ویرایش: 03 شهریور 1403، 08:50 ب‌ظ توسط Dr.Code »

آفلاین learner:~$

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 812
  • روزی روز گاری در گنو/لینوکس
« پاسخ #4 : 03 شهریور 1403، 08:48 ب‌ظ »
درود!

خیلی خوشحالم که این تاپیک زده شده.

من خودم کانفیگ های خیلی باحال و خفنی با ویم انجام دادم ولی وقتی صحبت از انویم میشه کلا فراریم. البته دیگه مثل قدیما حوصله کانفیگ کردن ندارم و یه چیز آماده کار و به شدت ساده میخوام.
قبلا با nvchad  کار کردم و برتری خیلی زیادی نسبت به lazy vim داره ولی کانفیگش خیلی ترسناکه. دیگه نه حوصله تنظیم کردنش رو دارم و نه جرعتش.
میتونی منو راهنمایی کنی؟ میخوام lazy vim  رو نصب کنم و برای راست/سی/بش/پایتون استفاده کنم.
ممنون میشم راهنمایی کنید. چون معمولا کار با لوا نیاز به صبر و تحمل زیادی داره و هر خط کد مستعد خطاست.
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

• Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 03 شهریور 1403، 08:50 ب‌ظ »
اصولاً توی دنیای گنو هر چیزی رو که می‌خوان برای تازه‌کارها درست کنن، شبیه به معادل انحصاری می‌کنن. شاید خوبه، شاید بد. هر چه پیش آید خوش آید.
وی اس کد خیلی خیلی شلوغه و هیچ چیز خاضی نداره ولی انویم/ زد/ ویم خیلی خیلی باحال تر هستند. چون ساده تر هستند. من از چیزای ساه خوشم میاد ولی وی اس کد خیلی شلوغه و رم سیستم رو میخوره.
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 03 شهریور 1403، 09:53 ب‌ظ »
میتونی منو راهنمایی کنی؟ میخوام lazy vim  رو نصب کنم و برای راست/سی/بش/پایتون استفاده کنم.
ممنون میشم راهنمایی کنید. چون معمولا کار با لوا نیاز به صبر و تحمل زیادی داره و هر خط کد مستعد خطاست.
والا من خودم تازه شروع کردم به خوندن آموزشش، ولی نصبش ساده‌ست و توی مستندات خودش توضیح داده شده.

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • Dr.Code
    • My website
« پاسخ #7 : 03 شهریور 1403، 09:54 ب‌ظ »
اصولاً توی دنیای گنو هر چیزی رو که می‌خوان برای تازه‌کارها درست کنن، شبیه به معادل انحصاری می‌کنن. شاید خوبه، شاید بد. هر چه پیش آید خوش آید.
وی اس کد خیلی خیلی شلوغه و هیچ چیز خاضی نداره ولی انویم/ زد/ ویم خیلی خیلی باحال تر هستند. چون ساده تر هستند. من از چیزای ساه خوشم میاد ولی وی اس کد خیلی شلوغه و رم سیستم رو میخوره.
برای همینه که می‌گم ادای وی‌اس‌کد در آوردن جالب نیست دیگه.

درود!

خیلی خوشحالم که این تاپیک زده شده.

من خودم کانفیگ های خیلی باحال و خفنی با ویم انجام دادم ولی وقتی صحبت از انویم میشه کلا فراریم. البته دیگه مثل قدیما حوصله کانفیگ کردن ندارم و یه چیز آماده کار و به ... هر خط کد مستعد خطاست.
ایمکس رو تست کردی؟

• Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 03 شهریور 1403، 11:55 ب‌ظ »
نقل‌قول
ایمکس رو تست کردی؟
منظورت سیستم عامل ایمکسه؟  ;D

نه خیلی شلوغه و عجیب غریبه.
من خیلی nvchad  رو دوست داشتم ولی مثل اینکه اون منو دوست نداره. :'( فعلا با زد پیش میرم ببینم چی میشه.
خیلی رابط کاربری ساده ایی داره. و از حالت ویم هم پشتیبانی میکنه.!
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین ehsanavy

• Full Member
  • *
  • ارسال: 180
  • okgames.blog.ir
    • okgames.blog.ir
« پاسخ #9 : 04 شهریور 1403، 03:27 ق‌ظ »
نقل‌قول
ایمکس رو تست کردی؟

من خیلی nvchad  رو دوست داشتم ولی مثل اینکه اون منو دوست نداره. :'( فعلا با زد پیش میرم ببینم چی میشه.
ویرایشگر ایمکس , نه  سیستم عامل
اللهم عجل ولیک الفرج

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 04 شهریور 1403، 08:04 ق‌ظ »
نقل‌قول
ایمکس رو تست کردی؟

ویرایشگر ایمکس , نه  سیستم عامل
میتونه به عنوان یک سیستم عامل اعلام مستقلی بکنه. ;D
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 972
« پاسخ #11 : 05 شهریور 1403، 11:42 ب‌ظ »
سلام و عرض ادب. والا فکر می‌کنم کلا این کانفیگ‌های آماده اصلا فلسفه اصلی این ادیتورها مثل ویم رو که در واقع شخص، اون رو از یک ادیتور ساده به یک PDE (Personalized Development Environment) تبدیل کنه رو داره به کلی از بین می‌بره.
تفاوت اصلی ویم‌/نئویم اینجا مشخص می‌شه که فرد می‌تونه از صفر اون رو طبق خواسته خودش بیاره بالا. الان مثلا شخص دیگه‌ای بخواد از کانفیگ من استفاده کنه شاید اصلا نتونه. چون من تنظیمات خودم، نمی‌دونم شورت‌کات‌های خودم رو دارم و با دیگری ممکنه خیلی متفاوت باشه. حالا شما با این کانفیگ‌های آماده میاید و دوباره همون روند ادیتورهای قبلی مثل وی‌اس‌کد رو در پیش می‌گیرید.
اگه کسی همینطوری فان و غیرجدی داره برنامه‌نویسی می‌کنه و اصلا ممکنه چند وقت دیگه بی‌خیال بشه و ولش کنه بره که هیچی از همین کانفیگ‌های آماده استفاده کنه حداقل بهتر از وی‌اس‌کده. ولی اگه کسی واقعا کارش اینه حتما یه وقتی بزاره و کانفیگ خودش رو داشته باشه. زیاد هم سخت نیست نمی‌دونم چرا اکثر دوستان توی این تاپیک از زبان lua به عنوان زبان سخت و ناملموسی یاد کردن. اتفاقا از ویم‌اسکریپت و دیگر موارد برای من خیلی بهتر بود. در کل من توی این ارسالم چند تا لینک دادم که چطوری خودتون سریع بتونید کانفیگ خودتون رو بیارید بالا؛ واقعا زیاد سخت نیست بیشتر همون شروع و استارت آشناییش ممکنه یکم سخت باشه. توی مسیرش که بیافتید سریع می‌تونید به نتیجه دلخواه برسید:
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=157832.msg1246005#msg1246005

آنلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5123
« پاسخ #12 : 06 شهریور 1403، 04:35 ب‌ظ »
حواستون باشه وقتی از lazyvim، nvchad و پیکربندی‌های آماده استفاده می‌کنید، نسخه neovim جدیدی داشته باشید. وگرنه درست کار نمی‌کنند.
معمولا توی صفحه پروژه می‌نویسه حداقل نسخه مورد نیار neovim چی هست.
بعضی وقتا نسخه neovim که توی مخزن رسمی هست قدیمیه. توی این شرایط باید از انتشار‌های قدیمی‌تر lazyvim استفاده کنید.
می‌تونید هم نسخه neovim رو ارتقا بدید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

• Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 06 شهریور 1403، 05:39 ب‌ظ »
نقل‌قول
حواستون باشه وقتی از lazyvim، nvchad و پیکربندی‌های آماده استفاده می‌کنید، نسخه neovim جدیدی داشته باشید. وگرنه درست کار نمی‌کنند.
معمولا توی صفحه پروژه می‌نویسه حداقل نسخه مورد نیار neovim چی هست.
بعضی وقتا نسخه neovim که توی مخزن رسمی هست قدیمیه. توی این شرایط باید از انتشار‌های قدیمی‌تر lazyvim استفاده کنید.
می‌تونید هم نسخه neovim رو ارتقا بدید.
پس باید دوباره تست کنم  :'(
نقل‌قول
نمی‌دونم چرا اکثر دوستان توی این تاپیک از زبان lua به عنوان زبان سخت و ناملموسی یاد کردن. اتفاقا از ویم‌اسکریپت و دیگر موارد برای من خیلی بهتر بود.
خب چندین دلیل داره یکیش اینه که زبان کاربردی نیست (‌نه در اون حدی که پایتون و سی هستند ) و فقط مخصوص یک سری از کارهاست.
یکی دیگه هم اینه که نوع داده ی عجیب غریبی داره.
و آخر از همه نحوه اعصاب خورد کنی داره.ویم اسکریپت که خیلی راحت تره!!
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آنلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5123
« پاسخ #14 : 06 شهریور 1403، 07:04 ب‌ظ »
lua زبان خیلی مناسبی برای سیستم‌های نهفته هست. نه اینکه برنامه اون رو با lua بنویسیم، منظورم این هست که می‌تونه داخل برنامه اصلی قرار بگیره تا بشه با اون کار‌های اسکریپت‌نویسی رو انجام داد.
مثل arduipilot
احتمالا بدون تحریم‌شکن بالا نمیاد.
« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1403، 10:45 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است