انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: تفاوت اوبونتو 32 با 64...؟؟؟؟  (دفعات بازدید: 10370 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین AliRezaiMi

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1073
تفاوت اوبونتو 32 با 64...؟؟؟؟
« : 24 مهر 1389، 07:07 ب‌ظ »
سوالي كه چند وقتيه بنده دنبال جوابش ميگردم و هنوز جواب درستي نگرفتم اينه كه تفاوت توزيع 32  با 64 اوبونتو چيه ؟؟
البته اين مورد رو ميدونم كه از لحاظ سخت افزاري رم بيشتري رو ساپورت ميكنه اما چرا بهش در دانلود اوبنتو اشاره نشده و نسخه 32 رو نوشته recommended...؟
ممنون
« آخرین ویرایش: 24 مهر 1389، 08:40 ب‌ظ توسط AliRezaiMi »

آفلاین .:::_| Smart Boy |_:::.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 397
  • براي بهره‌مند شدن از آزادي بايد خود را مهار كنيم.
پاسخ به: تفاوت اوبونتو 32 با 64...؟؟؟؟
« پاسخ #1 : 24 مهر 1389، 08:46 ب‌ظ »
سوالي كه چند وقتيه بنده دنبال جوابش ميگردم و هنوز جواب درستي نگرفتم اينه كه تفاوت توزيع 32  با 64 اوبونتو چيه ؟؟
البته اين مورد رو ميدونم كه از لحاظ سخت افزاري رم بيشتري رو ساپورت ميكنه اما چرا بهش در دانلود اوبنتو اشاره نشده و نسخه 32 رو نوشته recommended...؟
ممنون
سلام
CPUهای AMD و Intel دارای دو معماری ۳۲ و ۶۴ بیتی هستند به این معنی که گذرگاه‌های ارتباطی آن‌ها با سایر تجهیزات سیستم به صورت ۳۲ یا ۶۴ بیتی تبادل داده رو انجام می دهند. خب مسلما اونی که در هر لحظه می‌تونه ۶۴ بیت رو انتقال بده و پردازش کنه، در واحد زمان مارو زودتر به جواب می‌رسونه و سرعت بالاتری داره. توزیع‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی هم برای هماهنگی بیشتر با این پردازشگرها و داشتن سرعت بالاتر به وجود آمده‌اند یعنی مثلا اوبونتوی ۶۴ بیتی مدیریت حافظه‌ی خودش رو به صورت ۶۴ بیتی انجام می‌ده و در نتیجه سرعت بالاتری رو نسبت به ۳۲ بیتی داره. البته برای تحقق این امر باید نرم‌افزارها هم به صورت ۶۴ بیتی باشند که خوشبختانه در لینوکس‌ها نرم‌افزارها به دو صورت ۶۴ و ۳۲ بیتی طراحی و کامپایل می‌شن. یه چیز دیگه هم که وجود داره اینه که سیستم عامل برای استفاده کامل از ۴ گیگابایت رم باید ۶۴ بیتی باشه...
عیب رندان مـکن ای زاهد پاکیزه سـرشت     کـه گناه دگــران بر تــو نخواهند نوشت
من اگر خوبــم اگر بــد تو برو خود را باش     هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

آفلاین AliRezaiMi

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 24 مهر 1389، 08:51 ب‌ظ »
ممنون
سلام
CPUهای AMD و Intel دارای دو معماری ۳۲ و ۶۴ بیتی هستند به این معنی که گذرگاه‌های ارتباطی آن‌ها با سایر تجهیزات سیستم به صورت ۳۲ یا ۶۴ بیتی تبادل داده رو انجام می دهند. خب مسلما اونی که در هر لحظه می‌تونه ۶۴ بیت رو انتقال بده و پردازش کنه، در واحد زمان مارو زودتر به جواب می‌رسونه و سرعت بالاتری داره. توزیع‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی هم برای هماهنگی بیشتر با این پردازشگرها و داشتن سرعت بالاتر به وجود آمده‌اند یعنی مثلا اوبونتوی ۶۴ بیتی مدیریت حافظه‌ی خودش رو به صورت ۶۴ بیتی انجام می‌ده و در نتیجه سرعت بالاتری رو نسبت به ۳۲ بیتی داره. البته برای تحقق این امر باید نرم‌افزارها هم به صورت ۶۴ بیتی باشند که خوشبختانه در لینوکس‌ها نرم‌افزارها به دو صورت ۶۴ و ۳۲ بیتی طراحی و کامپایل می‌شن. یه چیز دیگه هم که وجود داره اینه که سیستم عامل برای استفاده کامل از ۴ گیگابایت رم باید ۶۴ بیتی باشه...
ممنون از جوابتون
اما همونطور كه گفتم بنده اين مطالب رو كاملا ميدونم و سوالم اينه كه چرا بهش اشاره نشده در سايت ؟
آيا مشكل نرم افزار ي داره با بعضي يا كل نرم افزار ها يا مشكل ديگه اي؟
« آخرین ویرایش: 24 مهر 1389، 08:56 ب‌ظ توسط AliRezaiMi »

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 24 مهر 1389، 09:12 ب‌ظ »
سوالم اينه كه چرا بهش اشاره نشده در سايت ؟
به چی اشاره نشده؟ مشکل نرم‌افزاری؟ نمی‌دونم منظورتون چیه...

آفلاین AliRezaiMi

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 24 مهر 1389، 09:16 ب‌ظ »
سوالم اينه كه چرا بهش اشاره نشده در سايت ؟
به چی اشاره نشده؟ مشکل نرم‌افزاری؟ نمی‌دونم منظورتون چیه...

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 24 مهر 1389، 09:26 ب‌ظ »
خب دلیل اینکه سایت اوبونتو نسخه‌ی ۳۲ بیتی رو پیشنهاد می‌کنه به این دلیل هست که هنوز سیستم‌های کامپیوتری زیادی هستند که مجهز به CPUهای ۶۴ بیتی نیستند و دلیل دیگه اینکه اونها این احتمال رو می‌دن که مخاطبشون از این مطلب که سیستمشون دارای CPUی ۶۴ بیتی هست یا ۳۲ بیتی، اطلاع ندارند و با توجه به اینکه ۳۲ بیتی روی هر دو معماری به خوبی نصب می‌شه پیشنهاد ۳۲ بیتی رو می‌دن. برای مطالعه بیشتر راجع به ۳۲ و ۶۴ بیتی بودن سیستم‌ها شما رو دعوت به مطالعه مقاله‌ی زیر می‌کنم:
http://www.asandownload.com/article/archives/learn/computer/download_difference_between_32_and_64_bit_processors/

آفلاین AliRezaiMi

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 24 مهر 1389، 09:30 ب‌ظ »
خب دلیل اینکه سایت اوبونتو نسخه‌ی ۳۲ بیتی رو پیشنهاد می‌کنه به این دلیل هست که هنوز سیستم‌های کامپیوتری زیادی هستند که مجهز به CPUهای ۶۴ بیتی نیستند و دلیل دیگه اینکه اونها این احتمال رو می‌دن که مخاطبشون از این مطلب که سیستمشون دارای CPUی ۶۴ بیتی هست یا ۳۲ بیتی، اطلاع ندارند و با توجه به اینکه ۳۲ بیتی روی هر دو معماری به خوبی نصب می‌شه پیشنهاد ۳۲ بیتی رو می‌دن. برای مطالعه بیشتر راجع به ۳۲ و ۶۴ بیتی بودن سیستم‌ها شما رو دعوت به مطالعه مقاله‌ی زیر می‌کنم:
http://www.asandownload.com/article/archives/learn/computer/download_difference_between_32_and_64_bit_processors/
اما توي فروم هاي اوبونتو  كه پرسيده شده جوابهاي ديگه اي نظير ساپورت نكردن نرم افزارها رو عنوان كرده بودن يا وجود باگهاي بيشتر.

در ضمن همونطور كه خدمتتون عرض كردم بنده به تفاوت بين اين دو معماري آشنا هستم.

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 24 مهر 1389، 09:50 ب‌ظ »
اما توي فروم هاي اوبونتو  كه پرسيده شده جوابهاي ديگه اي نظير ساپورت نكردن نرم افزارها رو عنوان كرده بودن يا وجود باگهاي بيشتر.
سوال‌های شما یه خورده نامفهوم هستند. اگه درست فهمیده باشم، خوب مسلمه که یه نسخه‌ی مثلا ۳۲ بیتی نرم‌افزار ۶۴ بیتی رو نمی‌پذیره و بلعکس. در مورد باگ هم اگر در مورد نسخه‌ی ۶۴ بیتی می‌گید که بعید می‌دونم اینطوری باشه. من الان ۲ ساله که با نسخه‌های ۶۴ بیتی کار می‌کنم و تا حالا باگ به خصوصی که مربوط به نسخه‌ی ۶۴ بیتی باشه رو ندیدم...

آفلاین AliRezaiMi

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 24 مهر 1389، 10:18 ب‌ظ »
سوال‌های شما یه خورده نامفهوم هستند. اگه درست فهمیده باشم، خوب مسلمه که یه نسخه‌ی مثلا ۳۲ بیتی نرم‌افزار ۶۴ بیتی رو نمی‌پذیره و بلعکس. در مورد باگ هم اگر در مورد نسخه‌ی ۶۴ بیتی می‌گید که بعید می‌دونم اینطوری باشه. من الان ۲ ساله که با نسخه‌های ۶۴ بیتی کار می‌کنم و تا حالا باگ به خصوصی که مربوط به نسخه‌ی ۶۴ بیتی باشه رو ندیدم...
میدونم چون واقعا نمیتونم منظورم رو بیان کنم .
اما یه سوال : شما نرم افزار در چه حد روی نسخه 64 تست کردید؟تعداد زیاد یا کم؟

آفلاین iman23

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 391
« پاسخ #9 : 24 مهر 1389، 11:19 ب‌ظ »
یک سوال در پرانتز
(گفتید که نرم افزار های 32بیتی با 64 بیتی فرق دارن و روی هم نصب نمی شن این به این معنا است که مثلا نرم افزارها,  نسخه 32 بیتی و64 بیتی دارد؟ یا اینکه فقط فقط 32 بیتی یا 64 بیتی دارد؟ منظورم این هست که هر دو را ساپرت می کنند یا مختص یکی است )

با تشکر

آفلاین Ali.M

• Full Member
  • *
  • ارسال: 124
« پاسخ #10 : 25 مهر 1389، 12:12 ق‌ظ »
سلام

من چند وقت پیش اوبونتو 64 بیتی رو نصب کرده بودم یادمه چند تا نرم افزارها مثل جاوا یا فلاش پلیر توش مشکل داشتند. یه چند تا باگ دیگه هم داشت که وقتی سرچ میکردم متوجه شدم مربوط به 64 بیتی بودنش هست که البته الان یادم نیست چه باگ هایی بودند.

این چیزی هم که میگید 32 بیتی ها تا 3 گیگ رم رو ساپورت میکنه . پس چرا برا من اینجوری نیست؟؟!!! من الان اوبونتو 32 بیتی دارم ولی 4 گیگ رمم رو میشناسه و باهاش مشکلی ندارم! :o

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #11 : 25 مهر 1389، 12:21 ق‌ظ »
درود

کرنل ۳۲ بیتی با pea pae فعال شده می تونه رم بیشتر از ۳ گیگ رو هم شناسایی کنه
سرعت سیستم ۶۴ بیتی حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد ( در ضمینه های مختلف فرق می کنه ) از سیستم های ۳۲ بیتی بیشتر هست
مخصوصا در توزیع اوبونتو چون برای ۳۸۶ کامپایل میشه این تفاوت بیشتر هست

من الان کمتر از ۱ ماه هست از آرچ ۶۴ بیتی استفاده می کنم و تا الان مشکل خاصی نداشتم
فقط تفاوتی که داره می تونم lib32 بیتی ها رو از مخازن جدا گونه ای نصب کنم که بعضی از برنامه ها که ۶۴ بیتی نیستند رو بتونم بدون مشکل اجرا کنم

جاوا هم هیچ مشکلی با ۶۴ بیتی نداره و فلش هم با روشی که گفتم مشکلی نیست

در هر صورت برنامه های آزاد برای ۶۴ بیت مشکلی نیستن و اگر مشکلی پیش بیاد با درایور ها و نرم افزار های بسته هست ( که البته من تا حالا نداشتم )

شاید این کاری که گفتم و یک سری باگ در نرم افزار های غیر آزاد هنوز پیشنهاد سیستم های ۳۲ بیتی رو برای کانونیکال توجیه  کنه
« آخرین ویرایش: 25 مهر 1389، 12:34 ب‌ظ توسط کرگدن »

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین novid

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 728
  • آزاده بمیرید!
    • پالس آزاد
« پاسخ #12 : 25 مهر 1389، 02:32 ق‌ظ »
منم مدت‌هاست ۶۴ بیتی هستم! غیر از سرعت بالاش مشکل خاصی رو تجربه نکردم :) هم فلش و هم جاوا و هم هر برنامه‌ای رو که بخوام دارم:)) حتی مطلب هم که برای لینوکس وجود داره دو نسخه ۶۴ بیت و ۳۲ بیت داره ....

آفلاین AliRezaiMi

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 25 مهر 1389، 11:20 ق‌ظ »
ممنون از جوابهای دوستان
یه سوال pea فعال شده چیه؟

ممنون

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 750
  • Guess who's back?
« پاسخ #14 : 25 مهر 1389، 11:34 ق‌ظ »
آخ نگو که این سیستم های ۶۴ بیتی چه غول هایین!
۶۴ بیتی سخت افزارهای قوی تری ساپورت میکنه یعنی کلا بهتره یواش یواش همه سخت افزار و نرم افزار به سمت ۶۴ حرکت بفرمایند گرچه یواش یواش داره به طرف ش میره !
یه مرد هیچوقت زمین نمیخوره...