انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا باید نرم افزارهایمان را به رایگان در اختیار دیگران قرار دهیم؟  (دفعات بازدید: 9094 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ریچارد استالمن بزرگ!

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 694
  • انا المسموم ما عندی به تریاق ولا راقی !
    • بازاریابی چریکی و کسب درامد اینترنتی
سلام
از لحاظ قانونی فکر نکنم ولی از لحاظ غیر قانونی!شما هنوز هم به دیگر افراد دین دارید اصولا شما در جامعه هستید می تونید اینو درک کنید؟ کی زبان برنامه نویسی رو به اینجا رسونده؟(جامعه)کی اینترنت رو به اینجا رسوند؟(جامعه )کی پروتکل هارو برای شما آماده کرد؟(جامعه)اگر شما از اول اول همه کارها رو خودتون می کردید بازهم جامعه به گردن شما حق داشت مثلا بقال سرکوچه با فراهم کردن ماست و پنیر یا به طور کلی با فراهم کردن بستر برای شما که شما بتونید وقت آزاد داشته باشید و بتونید فکر کنید و برنامه بنوسید این که شما یک برنامه می نویسید درواقع کار اعظمش رو جامعه انجام می ده وشما فقط یک تیکه ی کوچیکش رو می زارید مثلا در علم کلی وقت بوده که مردم از یک روشی استفاده می کردند و توسعه می داددند ولی در آخر یکی میاد یک اسم روش می زاره آیا می شه زحمات دیگر افراد رو نادیده گرفت وفقط گفت که این کار کار همون نام گذار کننده بوده ؟نه برای بهتر فهمیدن حرفام فقط کافیه که به سلول های بدن نگاه کنید اگر هر سلول رو یک فرد حساب کنید می بینید که یک سلول از خروجی سلول دیگه استفاده می کنه و خروجیش دوباره به درد همه ی سلولها (از جمله اون سلول اولیه)می خوره بیشتر روی این مثال فکر کن
[/quote]
بی انصافی نکن دیگه! تموم مدتی هم که گوگل داشت آمار سایت های مردم رو جمع می کرد تا بشه یه غول من داشتم به عنوان بقال سرکوچشون همون ماست و پنیر پرسنلشو تامین می کردم تا نمیرن از گرسنگی! اون موقع که داشت بستر سازی صورت می گرفت من همون (جامعه) بودم! حالا هم اگه یکم دیگران زحمت ( جامعه ) بودن رو بکشن من رسما ازشون سپاسگزاری می کنم!
حرفای استعماری همشون به همین قشنگین که شما می فرمایید!!!
من نباید چیزى باشم که تو می خواهى ، من را خودم از خودم ساخته ام، تو را دیگرى باید برایت بسازد و منى که من از خود ساخته ام،آرزوهای من است ،تویى که تو از من می سازى کمبودهایت هستند.
----
ده نکته در استفاده از لینوکس یا آنتی ویندوز!

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
همان گونه که درک درستی از استفاده از نرم افزارهای متن بسته و غیر رایگان در ایران وجود ندارد به همان نسبت هم باور به انتشار نرم افزارها به طور متن باز (رایگان - غیر رایگان) موجود نیست. به طور کلی همه چیز خوب است تا جایی که شعاری باشد نه کاربردی.
خداحافظی همیشگی من از انجمن اوبونتو ایران با امید پیروزی برای همه دوستان
-------
ما از تبار کوروش و فرزند جمشیدیم / پیروز بی برده ، بت نپرستیدیم

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
‫۱۲- نرم افزار رایگان است زیرا ما ترافیک (بازدید) وب را‬ ‫می خواهیم: ‪Google GWT, Yahoo YUI‬‬

منبع : http://www.businessofsoftware.ir/
بذارید ۱۳ رو هم من اضافه کنم:
۱۳- ما از کسانی پول می‌گیریم که اهل تجارت هستند (مثل ISP ها و سرویس‌دهنده‌های VoIP) و مستقیماً از طریق نرم‌افزار ما کسب درآمد می‌کنند و البته سورس برنامه را هم از مشتریان پنهان نمی‌کنیم (مثال: شرکت پارس‌پویش)
خودم همه برنامه‌هایی که برای دسکتاپ می‌نویسم رو تحت GPL قرار می‌دم و بصورت رایگان منتشر می‌کنم اما بدم نمیاد دیگران Donate کنن!  ;)
کلاً کسب‌درآمد از طریق نرم‌افزار و اون هم بصورت منفرد، خیلی کار جالبی نیست. چون پروژه‌های تجاری معمولاً اونقدر بزرگ هستند و نیاز به تجربه دارن که اگه آدم بخواد تنهایی انجام بده نمی‌تونه چیز کاملی درست کنه و نهایتاً میشه دوباره (و N باره) اختراع کردن چرخ!! نتیجه اینکه بهتره یا برای یه شرکت تجاری کار کنه یا اینکه خودش یه شرکت تاسیس کنه. مثل خیلی شرکت‌هایی که دارن از طریق نرم‌افزار آزاد کسب درآمد می‌کنن.
اما نرم‌افزارهای دسکتاپ رو برنامه‌نویس‌های منفرد یا پراکنده (که از طریق اینترنت با هم ارتباط دارن) هم می‌تونن توسعه بدن. پس نرم‌افزارهای دسکتاپ بهتره رایگان بشه تا تعداد کاربران و درنتیجه تعداد توسعه‌دهندگانش افزایش پیدا کنه.
در ضمن لذتی که توی توسعهٔ نرم‌افزار آزاد هست، توی کار تجاری نیست. اگه آدم حتی یه قسمت از وقتش (اوقات فراغت) رو صرف توسعهٔ نرم‌افزار آزاد کنه (که بصورت رایگان منتشر شده) حالا یا خودش یه برنامهٔ جدید (نه تکراری) بنویسه یا نرم‌افزارهای آزاد موجود رو توسعه بده، بهتر از اینه که یه چیز کاملتر درست کنه و اونو محدود کنه!! چون از همین کمک‌های کوچیک برنامه‌نویس‌های مختلف چیزهای بزرگی درست میشه و به قول معروف قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود. بهتر از اینه که همه‌کار رو یه نفر انجام بده و بعد دیگران رو بچزونه و محدودشون کنه و از طرفی، خودش رو از کمک جامعه محروم کنه.
یکی از دلایلی هم که میگیم آزاد بودن نرم‌افزار مهمتر از کیفیت اون هست، همینه. چون پتانسیل بیشتری داره.
به قول استالمن: نرم‌افزار غیرآزاد بین انسان‌ها دیوار می‌کشه!
به نظر من تجارت نباید زیاد آزادی انسان رو محدود کنه. تجارت باید تابع تکنولوژی باشه و تکنولوژی هم در بستر آزادی توسعه پیدا می‌کنه. وقتی تکنولوژی تابع تجارت بشه، اون وقت هر دوشون (هم تکنولوژی و هم تجارت) شدیداً آسیب می‌بینن، و بین انسان‌ها هم تفرقه و جنگ ایجاد میشه.
« آخرین ویرایش: 06 آبان 1389، 11:49 ق‌ظ توسط سعید رسولی (ilius) »

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
با سلام  :)
من مطالعات زیادی در مورد نرم افزارهای آزاد، فلسفه ی ایجاد آنها و موارد اینچنینی داشته ام. من الان خودم در حال نوشتم یه برنامه حسابداری هستم که مدت زیادی هم هست که دارم روی آن کار می کنم(حدود 6 ماه) و کم کم در حال نزدیک شدن به مرز پختگی است. حالا می خواستم ببینم من که برای این برنامه این همه وقت گذاشته ام و در واقع وقتی که می توانستم آن را برای کارم (منظور از کار کسب درآمد هست چون در نهایت هدف همه ی ماها کسب درآمد است نه تفریح!) صرف کنم را به این برنامه اختصاص داده ام، چرا باید آن را به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار دهم؟ مگر غیر از این است که شغل من از طریق کامپیوتر و در واقع برنامه نویسی هست؟
از دوستان خواهشمندم که نظرات خوب و سازنده شان را ارائه دهند و از دادن نظراتی همچون "خوب رایگان ارائه نده!" و "برو فلسفه نرم افزار آزاد رو بیشتر کن!" جدا پرهیز کنند. چون واقعا هدفم از ایجاد این پست بحث و مشاجره و دعوا و گیس و گیس کشی نیست. هدف من نتیجه گیری مناسب در این زمینه هست. چون من شرکتی مثل کانونیکال ندارم که بخواهم از طریق موارد پشتیبانی تجاری سیستم عاملم کسب درآمد کنم. پس باید راه حل منطقی برای انتشار نرم افزارم داشته باشم که هم من راضی باشم و هم مخاطبینم.
با تشکر از شما

درود

توسعه نرم افزار آزاد از نظر تکنیکی مزایای زیادی داره
اول در مورد این مزایا صحبت کنیم اگر  خواستی به کسب درآمد و چگونگی رسیدن بهش هم می رسیم :)

ما الان در جامعه ای زندگی می کنیم که در رشته نرم افزار حتی یک نرم افزار عمومی هم نداریم به طوری که بگیم 1 میلیون کاربر داره ( که این عدد زیادی هم نیست :) )
ولی برنامه های ساده و آزادی داریم که کیفیت خوبی دارن و می تونی ببینی که حتی غیر ایرانی ها هم ازش استفاده می کنن و حتی در پروژه های رسمی هم پذیرفته شدن
توسعه و تولید نرم افزار نیازمند روش های جدید و رویکرد های جدیدی هست
الان 2 سال میشه که دارم روی این روش های جدید کار می کنم که دنیای جدید و بسیار جالبی رو به من نشون داده
که فقط خلاصه ای ازش رو می گم  ( به موضوع این تاپیک مستقیما ربط نداره ولی نتیجه هاش مربوط میشه :) )

1- * مهمترین چیزی که در یک محصول نرم افزاری مهم هست کیفیت و پاسخگویی به نیاز مشتری و کاربر نهایی هست
این جمله رو همه می گن و می دونن ولی برای رسیدن بهشه که داستان شروع میشه :)
چیزی که الان تو دنیا هست و ازش استفاده میشه TDD و استفاده از تست و ابزار های بسیار خوب برای این کار هست که در ایران حتی استاد های دانشگاه باهاش آشنا نیستن :)
در کنار اون هم نرم افزار ها و ابزاری های دیگه برای راحت تر شدن کار هست
اصلا هم چیز های پیچیده ای نیستن ولی فلسفه و نوع فکر متفاوتی رو طلب می کنن :)

در تولید نرم افزار آزاد هم این روش ها به کار گرفته میشه ( البته بیشتر در پروژه های بزرگ و تیم های خوب )

با این کار شما می تونید هر لحظه  به تغییرات و رفع مشکلات خوش آمد بگید و از اونها استقبال کنید :)
این جمله من برای کسایی که با RUP و ساختار ها و متودولوژی های قدیمی کار می کنن بسیار مسخره و غیر قابل باور هست ( همونطور که اولش برای من بسیار عجیب بود)

با وجود ساختاری که گفتم اگر محصول خودتون رو آزاد معرفی کنید موجب این میشه که کاربران بشتری داشته باشید و بر اساس گفته های کاربران و افراد حرفه ای دیگه مشکلات و تغییرات مورد نیاز رو زودتر بدونید و نرم افزار جامع تر و کاربرپسند تری داشته باشید

2- مشتری بهترین آدم دنیاست :)  چون داره به ما پول میده یا کمک می کنه ( حتی غیر مالی )
متاسفانه در ایران این برعکس هست و فکر می کنیم مشتری نمی فهمه یا ایراد الکی می گیره :)
ولی یادمون می ره ما محصول رو برای مشتری درست کردیم و اون تنها کسیه که بگه واقعا چی می خواد و نرم افزار باید چطور باشه
اونه که داره پول میده :)
اگر شما فکر می کنید کاری که می خواد هزینه بیشتری داره :) خوب هزینه بیشتری بگیرید :) مشتری با کمال میل حاضره  برای کیفیت و آسونی کارش هزینه بیشتری بپردازه
اگر می بینید جمله قبلی من با واقیعت در ایران متفاوت هست دلیلش برخورد بد و غیر حرفه ای ما با مشتری ها هست
به طوری که وقتی سیستم رو فروختیم هرچی مشتری بگه به عنوان غر غر و نفهمی مشتری می ذاریم :)
وبرای همین هم مشتری می ترسه به کسایی که حتی محصول خوب و با کیفیت می دن پول بیشتری بده چون نمی دونه که آخرش چی پیش میاد و تجربه های بدی داشته :)

حالا در مورد اینکه اگر محصولتون رو آزاد منتشر کنید چه سودی برای شما خواهد داشت:
این مطالب نتیجه مقاله" کلیسای جامع و بازار"  هست و برای چگونگی این موارد می تونید اون مقاله رو مطالعه کنید
1- افراد بیشتری از سیستم شما استفاده می کنند و می تونید بازخورد بهتری از کاربران نهایی سیستم داشته باشید
2- ایراد های احتمالی و مشکلات زودتر مشخص میشن
3- اگر محصول خوبی تولید کرده باشید کاربران خودشون تبلیغ بسیار خوبی برای سیستمتون هستند برای دیگران که ممکنه نتونن به راحتی به شما و محصولتون اعتماد کنند :)
4- امکان مشارکت توسعه دهندگان و افراد و حتی شرکت های دیگه رو هم به وجود میاره و حتی ممکنه اسپانسر و یا حامی مالی هم پیدا کنید
5- رزومه و تجربه بسیار خوبی برای خودتون هست :)

این موارد فقط با اون دو بند اولی که گفتم و عمل به مدل" کلیسای جامع و بازار" امکان پذیره

اگر این مزایا برای شما جالب هست و می خواید ازشون سود ببرید می تونیم در نحوه های پول در آوردن ( همونطور که دوستانمون گفتند ) و مخصوصا محصول شما صحبت کنیم:)

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین HojjatJafary

• Full Member
  • *
  • ارسال: 107
تو پوست خودم نمی گنجم

کمتر کسانی هستند که راجع به (Test Driven Development) اطلاع داشته باشند.

خوشحال شدم.

این متدولوژی تولید نرم افزار به نام متدولوژی چابک (Agile) شناخته می شوند.

برای این که به دوستمون کمک کنیم تا لایسنس مناسب خودش رو انتخاب کنه چند تا مقاله از توسعه دهنده یه نرم افزار باز متن ایرانی در زیر آوردم :

چرا باید نرم افزاری که با کلی زحمت نوشتم رو به صورت open source منتشر کنم؟
http://mtux.wordpress.com/2009/04/07/why-should-i-release-my-software-under-a-free-license/

ریسکهای ساختن یک نرم‌افزار انحصاری (قسمت اول)
http://mtux.wordpress.com/2008/08/12/the-risks-of-writing-proprietary-software-part1/

ریسکهای ساختن یک نرم‌افزار انحصاری (قسمت دوم)
http://mtux.wordpress.com/2008/09/05/the-risks-of-writing-proprietary-software-part2/

ریسکهای ساختن یک نرم‌افزار انحصاری (قسمت سوم)
http://mtux.wordpress.com/2008/09/08/the-risks-of-writing-proprietary-software-part3/

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
تو پوست خودم نمی گنجم

کمتر کسانی هستند که راجع به (Test Driven Development) اطلاع داشته باشند.

خوشحال شدم.

این متدولوژی تولید نرم افزار به نام متدولوژی چابک (Agile) شناخته می شوند.

برای این که به دوستمون کمک کنیم تا لایسنس مناسب خودش رو انتخاب کنه چند تا مقاله از توسعه دهنده یه نرم افزار باز متن ایرانی در زیر آوردم :

چرا باید نرم افزاری که با کلی زحمت نوشتم رو به صورت open source منتشر کنم؟
http://mtux.wordpress.com/2009/04/07/why-should-i-release-my-software-under-a-free-license/

ریسکهای ساختن یک نرم‌افزار انحصاری (قسمت اول)
http://mtux.wordpress.com/2008/08/12/the-risks-of-writing-proprietary-software-part1/

ریسکهای ساختن یک نرم‌افزار انحصاری (قسمت دوم)
http://mtux.wordpress.com/2008/09/05/the-risks-of-writing-proprietary-software-part2/

ریسکهای ساختن یک نرم‌افزار انحصاری (قسمت سوم)
http://mtux.wordpress.com/2008/09/08/the-risks-of-writing-proprietary-software-part3/

بنده هم خوشحال هستم که شما با TDD آشنا هستید :)

البته agile یک متدولوژی نیست و بیشتر یک بیانیه و فلسفه هست
برای عملی کردن اون و پیاده سازی اون یک سری framework و متدولوژی هایی وجود داره ( البته صاحب نظران  این فلسفه و دیدگاه از به کار بردن واژه متدولوژی برای این روش ها خوششون نمیاد :) )
TDD یکی از ملزومات رسیدن به این فلسفه و تفکر هست که در اکثر روش ها مثل xp , scrum استفاده میشه
برای رسیدن به هدف این نوع نگرش و روش و پیاده سازی اون نیاز به استفاده از ابزار های مختلف و مفاهیم دیگری هستیم که اگر همگی به درستی در کنار هم باشند به نتیجه مطلوب خواهیم رسید

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین ریچارد استالمن بزرگ!

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 694
  • انا المسموم ما عندی به تریاق ولا راقی !
    • بازاریابی چریکی و کسب درامد اینترنتی
بنده هم خوشحالم که همه خوشحالن !!!  ;D
من نباید چیزى باشم که تو می خواهى ، من را خودم از خودم ساخته ام، تو را دیگرى باید برایت بسازد و منى که من از خود ساخته ام،آرزوهای من است ،تویى که تو از من می سازى کمبودهایت هستند.
----
ده نکته در استفاده از لینوکس یا آنتی ویندوز!

آفلاین .:::_| Smart Boy |_:::.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 397
  • براي بهره‌مند شدن از آزادي بايد خود را مهار كنيم.
سلام  :)
دوستان از همه نهایت تشکر را دارم که مرا در این زمینه همراهی می کنید. بابت لینک ها هم ممنونم.
کرگدن جان من مزایای کد باز بودن نرم افزار رو قبول دارم و قطعا همانطور که شما می گوید هست. لطفا راجع به کسب درآمد هم بیشتر توضیح بدید. البته انتشار در ایران را مد نظر داشته باشید...
با تشکر  ;D
عیب رندان مـکن ای زاهد پاکیزه سـرشت     کـه گناه دگــران بر تــو نخواهند نوشت
من اگر خوبــم اگر بــد تو برو خود را باش     هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

آفلاین parsaz

• Full Member
  • *
  • ارسال: 124
هر طور مایلی عمل کن هیچوقت باید معنی نداره

اگر دوست داری قرار بده اگر هم دوست نداری قرار نده

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 245
  • Long Live KDE
پاسخ به: چرا باید نرم افزارهایمان را به رایگ
« پاسخ #24 : 07 آبان 1389، 05:17 ق‌ظ »
دوستان عزیز یک نکته هم در نظر داشته باشید، این یک نرم افزار حسابداریه و چه آزاد باشه چه متن بسته و پولی کلا یک نرم افزار تخصصیه و نسبت یه یک نرم افزار عمومی کاربران کمی خواهد داشت، پلیر نیست که همه نصبش کنن، اونم تو ایران. اتفاقا چون بازار هدف این نرم افزار شرکت ها و مغازه ها هستن باید پولی باشه.

من هنوز روی صحبتم که اینجا ایرانه و در این مورد هیچ کدوم از نظریه ها و روش های جهانی اینجا پاسخگو نیست هستم.

اگر میبینی نرم افزارت طوریه که خودت (نه لزوما به تنهایی) میتونی از پس توسعش بر بیای و احتیاج به تست زیادی نداره، که از نظر من نداره، لازم نیست آزاد ارائه کنی. اصلا یه نرم افزار حسابداری که داره تمام احتیاحات لازم رو به خوبی و راحتی برآورده میکنه به توسعه چندانی احتیاج نداره، شما ممکنه تو نسخه سوم یا چهارم نرم افزارت پخته بشه و احتیاجی به توسعه بیشتر نداشته باشه. اونوقت تنها چیزی که برای شما میمونه فروش تعداد نسخه های بیشتره به علاوه پشتیبانی.
« آخرین ویرایش: 07 آبان 1389، 05:29 ق‌ظ توسط Pyruzan »

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 750
  • Guess who's back?
حالا که بحث ادای دین و این چیزا هست
حتما بعد از انتشار نرم افزار نسخه حرفه ای این برنامه رو لینک مستقیم دانلود یا در نتونسنتی تورنت برای دوستان قرار بده بصورت کاملا مفتی و متن باز و آموزش کامل نوشتن این برنامه
همچنین مستندات کامل رو هم ارایه بده کسانی رو هم که کمک کردن هم ایضا
حنما هم یه نسخه حرفه ای به ماست و پنیری سر کوچه بده!
میدونی که ادای دین و این چیزا وسط!
یه مرد هیچوقت زمین نمیخوره...