انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا باید نرم افزارهایمان را به رایگان در اختیار دیگران قرار دهیم؟  (دفعات بازدید: 9092 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین .:::_| Smart Boy |_:::.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 397
  • براي بهره‌مند شدن از آزادي بايد خود را مهار كنيم.
با سلام  :)
من مطالعات زیادی در مورد نرم افزارهای آزاد، فلسفه ی ایجاد آنها و موارد اینچنینی داشته ام. من الان خودم در حال نوشتم یه برنامه حسابداری هستم که مدت زیادی هم هست که دارم روی آن کار می کنم(حدود 6 ماه) و کم کم در حال نزدیک شدن به مرز پختگی است. حالا می خواستم ببینم من که برای این برنامه این همه وقت گذاشته ام و در واقع وقتی که می توانستم آن را برای کارم (منظور از کار کسب درآمد هست چون در نهایت هدف همه ی ماها کسب درآمد است نه تفریح!) صرف کنم را به این برنامه اختصاص داده ام، چرا باید آن را به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار دهم؟ مگر غیر از این است که شغل من از طریق کامپیوتر و در واقع برنامه نویسی هست؟
از دوستان خواهشمندم که نظرات خوب و سازنده شان را ارائه دهند و از دادن نظراتی همچون "خوب رایگان ارائه نده!" و "برو فلسفه نرم افزار آزاد رو بیشتر کن!" جدا پرهیز کنند. چون واقعا هدفم از ایجاد این پست بحث و مشاجره و دعوا و گیس و گیس کشی نیست. هدف من نتیجه گیری مناسب در این زمینه هست. چون من شرکتی مثل کانونیکال ندارم که بخواهم از طریق موارد پشتیبانی تجاری سیستم عاملم کسب درآمد کنم. پس باید راه حل منطقی برای انتشار نرم افزارم داشته باشم که هم من راضی باشم و هم مخاطبینم.
با تشکر از شما
عیب رندان مـکن ای زاهد پاکیزه سـرشت     کـه گناه دگــران بر تــو نخواهند نوشت
من اگر خوبــم اگر بــد تو برو خود را باش     هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
آیا شما از سورس برنامه های آزاد برای برنامه خود استفاده کرده اید؟
آیا می خواهید دیگران از برنامه شما استفاده کنند و دو باره چرخ را اختراع نکنند؟
امیدوارم که خودتان دوباره چرخ را اختراع نکرده باشید!
البته برنامه شما می توانداپن سورس با شد و با این حال آن را بفروشید؟

مسئله مهم اینست که حتی برنامه هایی که رایگان نیستند را داریم رایگان استفاده می کنیم به اصلاح قفل آنها را می شکنیم، تکلیف اپن سورس روشن است!

البته در صورتی که آن را برای شریط کلی طراحی کرده اید و در شرایط خاص نیاز به برنامه های دیگر دارد می توانید آن رایگان در اختیار قرار دهید ولی هزینه پشتیبانی را دریافت کنید.

(البته این نظر شخصی است و بنظرم منطقی می آید و ممکن است اشتباه هم باشد!!!)

خوب درآمد کانونیکال    $30 million ولی درآمد ناول و ردهت به ترتیب $862.18 million (2009) و 748.23 million است!

• Sr. Member
  • *
آیا شما از سورس برنامه های آزاد برای برنامه خود استفاده کرده اید؟
اگر منظور از برنامه های آزاد مثلا کتابخانه های سیستم که به صورت آزاد هستند هست، خوب مسلما استفاده کردم. وقتی برای سیستم عاملی مثل گنو/لینوکس می خواهیم برنامه بنویسیم، قطعا باید از کتابخانه های آن سیستم استفاده کنیم و من فکر نمی کنم که به این خاطر مجبور باشم نرم افزارم را به صورت کد باز ارائه کنم!

آیا می خواهید دیگران از برنامه شما استفاده کنند و دو باره چرخ را اختراع نکنند؟
امیدوارم که خودتان دوباره چرخ را اختراع نکرده باشید!
راستش من در اوایل کار قصد داشتم پروژه برنامه نویسی نرم افزار حسابداری "امیر" را ادامه بدم ولی با توجه به اینکه تیم توسعه دهنده ی جدید، پایتون را به عنوان زبان توسعه و اصلی برنامه انتخاب کردند و خودم به ++C علاقه داشتم و QT، در نتیجه تصمیم گرفتم دوباره چرخ را اختراع کنم! در مورد استفاده دیگران هم، من تمام تلاشم را می کنم که  نرم افزاری ارائه کنم که از هر نظر کامل و ایده آل برای کارهای صنعتی و تجاری باشد. برای این کار از 2 حسابدار با سابقه بالای 10 سال هم کمک گرفتم. حالا اگر کسی بعد از دیدن این نرم افزار تصمیم به ایجاد یک نرم افزار جدید در این زمینه و اختراع مجدد چرخ داشته باشد، من نمی توانم جلوی او را بگیرم!

مسئله مهم اینست که حتی برنامه هایی که رایگان نیستند را داریم رایگان استفاده می کنیم به اصلاح قفل آنها را می شکنیم، تکلیف اپن سورس روشن است!
این مساله که کلا مقوله ی جدایی هست و وارد آن نشویم بهتر است.

البته در صورتی که آن را برای شریط کلی طراحی کرده اید و در شرایط خاص نیاز به برنامه های دیگر دارد می توانید آن رایگان در اختیار قرار دهید ولی هزینه پشتیبانی را دریافت کنید.
همانطور که عرض کردم برای طراحی این نرم افزار (کاربرپسند بودن، کارایی و زیبایی آن) از 2 حسابدار کمک گرفته ام که برنامه تا حد ممکن کامل و ایده آل باشد و سعی بر این بوده که کاربر به برنامه ی دیگری احتیاج نداشته باشد...

ممنون از توجه شما  :)

آفلاین HojjatJafary

• Full Member
  • *
  • ارسال: 107
پاسخ به: چرا باید نرم افزارهایمان را به رایگ
« پاسخ #3 : 05 آبان 1389، 07:33 ب‌ظ »
سلام

نکته اول: آزادی نرم افزار هیچ تضادی با فروش نرم افزار ندارد نکته مهم در نوع اجازه نامه یا لایسنس آن می باشد. اجازه نامه نباید آزادی کاربر را محدود کند تصور نمی کنم گرفتن پول آزادی فرد را (در اصلاح کامپیوتری) محدود کند.

اما اگر تمایل دارید نرم افزار را رایگان ارائه کنید و به دنبال دلیل هستید به نظر بنده ابتدا باید مدل کسب خود را انتخاب می کردید.

‫۱- نرم افزار رایگان است اما ما برای پایایی و ماندگاری به‬ ‫اعانه (‪ (Donation‬و کمک مالی (‪ (subsidy‬نیاز داریم:‬ ‫بنیاد نرم افزاری آپاچی، ‪ObjectWeb،Eclipse‬‬

‫۲- نرم افزار رایگان است اما ما تبلیغ و جایگاه (مثل نوار‬ ‫ابزار) می فروشیم: موزیلا

‫۳- نرم افزار رایگان است اما اگر می خواهید آنرا در یک‬ ‫نرم افزار بسته متن (‪ (closed source‬بکار برید، بهتر‬  ‫است که پولش را بپردازی:‬ ‫‪Trolltech, DB4Objects, Funambol, MySQL‬‬

‫۴- نرم افزار رایگان است اما خدمات رایگان نیستند:‬ ‫‪Covalent‬‬

‫۵- نرم افزار رایگان است اما پشتیبانی و نظارت مداوم و‬ ‫دسترسی به فایل های اجرایی (باینری)رایگان نیستند:‬ ‫‪RedHat‬‬

‫۶- نرم افزار رایگان است اما برخی ویژگی های سازمانی‬ (حرفه ای شرکتی) رایگان نیستند:‬ ‫‪SugarCRM, Zimbra, JasperSoft‬‬

‫۷- نرم افزار رایگان است اما ما بر اساس آن مجصولی‬ ‫بسته متن تولید می کنیم.‬ ‫‪EnterpriseDB, GreenPlum‬‬

‫۸- نرم افزار رایگان است اما سخت افزار (ی که با آن ارایه‬ ‫می شود) نیست. ‪ Asterisk/Digium‬و ‪SUN‬‬

‫۹- نرم افزار رایگان است اما ما هرچیز دیگری روی این ‫سیاره را می فروشیم، از جمله نرم افزارهای بسته متن: ‫‪IBM‬‬‬

۱۰- نرم افزار رایگان است اما این کار اصلی ما نیست:‬  Ruby on Rails‬ و اشخاصی که در پروژه ها همکاری‬ ‫می‌کنند‬

‫۱۱- نرم افزار رایگان است زیرا ما آنرا دور انداخته ایم و‬ ‫دیگر به آن نیاز نداریم‬

‫۱۲- نرم افزار رایگان است زیرا ما ترافیک (بازدید) وب را‬ ‫می خواهیم: ‪Google GWT, Yahoo YUI‬‬

منبع : http://www.businessofsoftware.ir/

البته من معتقدم در مورد فلسفه نرم افزارهای آزاد و اوپن سور همچنین نحوه کسب و کار آن در ایران بومی سازی صورت بگیرد چون این مدل ها بیشتر در همان جایی که به وجود آمده اند جواب می دهد تا ایران، ایران مدل مخصوص به خود را می خواهد.

آفلاین Pyruzan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 245
  • Long Live KDE
« پاسخ #4 : 05 آبان 1389، 08:02 ب‌ظ »
امیر جان اصولا همه دولوپرهای نرم افزارهای آزاد یا شغل و درآمد جدا دارن و مشارکت در توسعه نرم افزارهای آزاد رو در اوقات بیکاری انجام میدن یا حالا یکی از شرایطی رو دارن که حجت عزیز بالا گفتن، هیچ دلیلی نداره شما بخوای خودت رو بیخودی ملزم کنی نرم افزاری رو که این همه انرژی گذاشتی براش به صورت رایگان یا حتی اوپن سورس ارائه کنی، چون هم موقعیت ایران و مردمش زمین تا آسمون با بقیه دنیا متفاوته هم موقعیت شما از دیگر دولوپرهای نرم افزارهای آزاد.

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 750
  • Guess who's back?
من هم با پیروزان و دوست عزیز حجت موافقم!
شرکت های بزرگ پتانسیل ارایه این گونه خدمات رو دارن
ولی برنامه نویس هایی مثل شما که نمیشه راحت این کار رو بکنن
مگر اینکه واسه خودت سیاست های تجاری خودت رو بر اساس برنامه ای که ارایه میدی پایدار کنی
فرضا برنامه رو رایگان ارایه بدی و متن باز ولی نسخه رایگان در حد سلام علیک باشه و کاربر برای استفاده حرفه ای مجبور به خرید پلاگین و افزونه باشه..
همچنین پشتیبانی و خیلی از راه و روش های شخصی خودت
ولی باز هم بالا و پایین کنی اونجا ایران و از بالا خوشگل همین / توش که بیای .........
البته میتونی جز افرادی باشی که دارن اینگونه اعمال رو فرهنگ سازی میکنن و خودت و انرژی و هزینه و . و . و . رو صرف این کار کنی تا شاید خداوند فرهنگ بیافریند.!
یه مرد هیچوقت زمین نمیخوره...

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
سلام دوستان جواب های خوبی دادند ولی من نظر شخصیه خودم رو میگم
چون جامعه باعث شده که ما به این مرحله برسیم که بتونیم یک نرم افزار خوب بنویسیم(اگه بد بود که چرا نداشت!)پس باید دین خودمون رو به جامعه ادا کنیم چگونه ؟ با کار  وتلاش زیاد و برگردوندن سهم جامعه مارکس تو بیانیه حزب کمونیست (لطفا برچسب کمونیست بودن نزنید!)خیلی خوب این مطلب رو گفته بیانیه حزب کومونیست.html
می دونی باید فراتر از زندگی عادی (یا بقول شیخ ها!(کار ما بکجا رسیده!)زندگی حیوانی)فکر کنی اینطوری واقعا می فهمی که یک سری چیزها مهمتر از پوله!در ثانی شما اگه نرم افزار رو خوب طراحی کنی می تونی با افراد دیگه قرار داد هایی ببندید که سودش خیلی بیشتر از این کار سخاوتمندانه است (در واقع می خوام بگم که با اینکار شما یک جور تبلیغات می کنید )از طرفی کی گفته این کار پشتیبانی ننمی خواد شما می تونید این نرم افزار رو برای افراد دیگه سفارشی کنید (در واقع هدفتون رو جزئی تر می کنید) یا حتی مگه این نرم افزار آپدیت نمی خواد بشه ؟ نمی خواد کسی باشه که اگه روی سیستمی بازی در آورد و گار نکرد راهش بندازه؟وچندین مورد دیگه خب کب بهتر از برنامه نویس اصلی!
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

• Sr. Member
  • *
با تشکر از همه‌ی دوستان  :) جواب‌ها خیلی خوب بود.  :)
ان‌شاالله به زودی خبرهای خوبی از ورود یک نرم‌افزار حسابداری کامل به گنو/لینوکس را به دوستان اعلام می‌کنم. البته این "به زودی" با "زود" در سیستم زمانی گرینویچ هیچ ارتباطی ندارد  ;D

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1440
  • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
    • کاوش‌های من
با تشکر از همه‌ی دوستان  :) جواب‌ها خیلی خوب بود.  :)
ان‌شاالله به زودی خبرهای خوبی از ورود یک نرم‌افزار حسابداری کامل به گنو/لینوکس را به دوستان اعلام می‌کنم. البته این "به زودی" با "زود" در سیستم زمانی گرینویچ هیچ ارتباطی ندارد  ;D
رایگان که نیست نه؟!!!
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من

• Sr. Member
  • *
رایگان که نیست نه؟!!!
هنوز هیچی معلوم نیست. دارم روی لایسنسش فکر می‌کنم. البته من قصد دارم نسخه‌هایی از آن را رایگان (نه به معنی کدباز) برای استفاده عموم ارائه کنم. چون من هم قصد دارم در این جامعه‌ نقشی داشته باشم. ولی از طرفی هم قرار شده نسخه‌هایی از این نرم‌افزار تجاری باشد و به ارگان‌هایی فروخته شود. راستش انگیزه اصلی من برای ایجاد این نرم‌افزار فروش آن بوده است چون بازار فروشش را از طریق دوستان حسابدارم، دارم. ولی جامعه‌ی گنو/لینوگس هم در نظر دارم. اجازه بدید نرم‌افزار تکمیل شود تا تصمیم گیری‌های بعدی اعمال شود و البته قصد ندارم از نسخه‌های در حد سلام علیک  ;D برای نسخه‌ی رایگان استفاده کنم...

آفلاین ریچارد استالمن بزرگ!

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 694
  • انا المسموم ما عندی به تریاق ولا راقی !
    • بازاریابی چریکی و کسب درامد اینترنتی
بیا و لوتی گری کن بکپی رایتش و از این داستان ها برو بیرون! اشکالی نداره که شما یه نرم افزار آزاد داشته باشی و بفروشیش و کدش هم بسته باشه و بابتش هم پول بگیری! این هم یه مدله جدید باز متنه دیگه! ( این هم بیانیه حزب من در جوابیه اون حزب چی چی ییسم! )
بر خلاف بیشتر حرف هام جدی گفتم!
ببین اگه بخوای رایگان ارائه بدی خوب توی جامعه ما هیچی به هیچی! یعنی وقتتو گذاشتی و کشک هم جاش نگرفتی! از اونطرف هم اگه بخوای بابتش پول بگیری باید براش هزینه کنی و یه کار خیلی حرفه ائی ارائه بدی! از اون یکی طرف بخوای به اصول نرم افزارهای متن باز پای بند نباشی یه چیزی توی دلت اذیتت می کنه و از اون طرف پشت اون یکی طرفه هم اگه برنامت انگیزه برات نداشته باشه پشتشو ول می کنی!
حالا من به بیانیه های احزاب ، گروهک ها ، متفکرین و یا متحجرین و بدتر از همه متعصبین کاری ندارم ولی باید براش یه ساختار تجاری در نظر بگیری که ضمانت پیشرفتش بشه وگرنه وقتت رو تلف کردی و تهش یه برنامه مثل بقیه برنامه های حسابداری تحویل دادی!
امیدوارم منظور رو بگیری! ببین یه چیزی باید باشه که نه سیخ بسوزه و نه کباب! مثلا می تونی کاربری خانگی و آموزشی ازش رو رایگان ارائه بدی با یه سری محدودیت ها و کاربری اداریش رو با یه قیمت خیلی ملایم که پدر صاحب مصرف کننده خانگی رو هم اگه خواست بخره در نیاره!
یکم برای بازاریابیش برنامه بریز اول و بعدش هم در نظر داشته باش که اگه من بتونم یه نسخه دمو از برنامت رو داشته باشم که امتحانش کنم ( به عنوان یه کاربر ) و بعد هم بدونم با یه قیمت در حد توانم می تونم یه نسخه برای خودم داشته باشم البته نتیجه جالب می شه!
قیمت به نظر من توی ایران باید به حدی باشه که ارزش کرک شدن رو نداشته باشه ( مثلا 5000 تومن!!! ) ولی با یه بازاریابی درست و حسابی و یه کمپین مناسب بتونی تعداد بالائی از محصول رو بفروشی.
به نظرم منصفانست! هم به جامعه نرم افزار آزاد احترام گذاشتی هم هزینه های آپ دیت و بروز رسانی و خدمات آنلاین و این حرف ها هم از اونطرف و هم از اون یکی طرف و هم از پشت اون یکی طرف خلاصه شده که شده!
مگر اینکه به بازار جهانی فکر کنی که اونوقت قصه یکم فرق می کنه! یعنی از دونیت ها می تونی به حد بسیار خوبی درامد داشته باشی به شرطی که کارت هم حرفه ائی باشه! اما به نظر من اول توی ایران یه نسخه فارسی راه بنداز و خوب روش تجربه کن و بعد برو سراغ بازار جهانی و این حرف ها ;)
حواست به یارانه ها هم باشه در ضمن! فک کنم می باس فلسفه متن باز رو وابسته به یارانه ها بومی سازی کنیم تا فرهنگش بهتر جا بیافته!
ببین اگه بخوای جدی بهش نگاه کنی و از حد یه سرگرمی بیاد بیرون اونوقت اینکه کدش رو به کسی ندی و بابتش پول بگیری و  انحصاریش هم بکنی درواقع یه مدلی از نرم افزارهای متن باز و قسمتی از گنو به حساب میاد که بومی سازی شده و در حال برگرداندن حقیه که جامعه به گردن شما داره و البته یکم ملاحظات یارانه ائی هم توش در نظر گرفته شده!
منبع: استنباط های شخصی خودم از کتاب مسجد جامع نوشته یه بابائی که وقت گذاشته اونو نوشته!
من نباید چیزى باشم که تو می خواهى ، من را خودم از خودم ساخته ام، تو را دیگرى باید برایت بسازد و منى که من از خود ساخته ام،آرزوهای من است ،تویى که تو از من می سازى کمبودهایت هستند.
----
ده نکته در استفاده از لینوکس یا آنتی ویندوز!

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • Guess who's back?
یه سوال داشتم در این مورد که مربوط به این تاپیک هم میشه!
من یه وبسایت (از همینا که اولش www  هست) نوشتم و ۷ جد برنامه رو هم خودم نوشتم و کدی از کسی قرض و نسیه نگرفتم
کد های برنامه نویسی رو هم با NotePad جا سازی کرده بودم
حالا دیگه این وسط کسی دین ی گردن من نداره
اینو میگم که مثلا عذاب وجدان(چیه؟) قرار نیست داشته باشیم؟
البته یه پروژه دیگه هم دارم شروع میکنم که با استفاده از برنامه های گنو/لینوکس و ابزار رایگان توسعه داده میشه، واسه این اوضاع از چه قراره ؟

آفلاین ریچارد استالمن بزرگ!

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 694
  • انا المسموم ما عندی به تریاق ولا راقی !
    • بازاریابی چریکی و کسب درامد اینترنتی
علیرضا جان به نرم افزارهای پروژه های وجدان گرا بجای متن باز می گن بطن باز!
در مورد اول هم یقتو بیل گیتس می گیره چون نوت پد مالشه!
بله دیگه و اینا خلاصه ;)
من نباید چیزى باشم که تو می خواهى ، من را خودم از خودم ساخته ام، تو را دیگرى باید برایت بسازد و منى که من از خود ساخته ام،آرزوهای من است ،تویى که تو از من می سازى کمبودهایت هستند.
----
ده نکته در استفاده از لینوکس یا آنتی ویندوز!

آفلاین Alir3z4

• Hero Member
  • *
  • Guess who's back?
علیرضا جان به نرم افزارهای پروژه های وجدان گرا بجای متن باز می گن بطن باز!
در مورد اول هم یقتو بیل گیتس می گیره چون نوت پد مالشه!
بله دیگه و اینا خلاصه ;)
کاملا از درون غوغا(قوقا :D) به پا شد !!!!
متوجه شدم
البته از اونجایی که خدمات ارایه دهنده رایگان میباشد همون خلاصه و اینا
من یه سری به اون کتاب مسجد جمعه شما باید بزنم :D

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #14 : 06 آبان 1389، 06:18 ق‌ظ »
یه سوال داشتم در این مورد که مربوط به این تاپیک هم میشه!
من یه وبسایت (از همینا که اولش www  هست) نوشتم و ۷ جد برنامه رو هم خودم نوشتم و کدی از کسی قرض و نسیه نگرفتم
کد های برنامه نویسی رو هم با NotePad جا سازی کرده بودم
حالا دیگه این وسط کسی دین ی گردن من نداره
اینو میگم که مثلا عذاب وجدان(چیه؟) قرار نیست داشته باشیم؟
البته یه پروژه دیگه هم دارم شروع میکنم که با استفاده از برنامه های گنو/لینوکس و ابزار رایگان توسعه داده میشه، واسه این اوضاع از چه قراره ؟
سلام
از لحاظ قانونی فکر نکنم ولی از لحاظ غیر قانونی!شما هنوز هم به دیگر افراد دین دارید اصولا شما در جامعه هستید می تونید اینو درک کنید؟ کی زبان برنامه نویسی رو به اینجا رسونده؟(جامعه)کی اینترنت رو به اینجا رسوند؟(جامعه )کی پروتکل هارو برای شما آماده کرد؟(جامعه)اگر شما از اول اول همه کارها رو خودتون می کردید بازهم جامعه به گردن شما حق داشت مثلا بقال سرکوچه با فراهم کردن ماست و پنیر یا به طور کلی با فراهم کردن بستر برای شما که شما بتونید وقت آزاد داشته باشید و بتونید فکر کنید و برنامه بنوسید این که شما یک برنامه می نویسید درواقع کار اعظمش رو جامعه انجام می ده وشما فقط یک تیکه ی کوچیکش رو می زارید مثلا در علم کلی وقت بوده که مردم از یک روشی استفاده می کردند و توسعه می داددند ولی در آخر یکی میاد یک اسم روش می زاره آیا می شه زحمات دیگر افراد رو نادیده گرفت وفقط گفت که این کار کار همون نام گذار کننده بوده ؟نه برای بهتر فهمیدن حرفام فقط کافیه که به سلول های بدن نگاه کنید اگر هر سلول رو یک فرد حساب کنید می بینید که یک سلول از خروجی سلول دیگه استفاده می کنه و خروجیش دوباره به درد همه ی سلولها (از جمله اون سلول اولیه)می خوره بیشتر روی این مثال فکر کن
« آخرین ویرایش: 06 آبان 1389، 06:25 ق‌ظ توسط سید وحید رضا برهانی »
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره