انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: virus...linux...windows  (دفعات بازدید: 1468 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mohammad.rafigh

• Newbie
  • *
  • ارسال: 15
virus...linux...windows
« : 15 آبان 1389، 11:07 ق‌ظ »
سلام
خسته نباشید خدمت همه ی اوبونتو بازان (از جمله خودم البته به تازگی  :) )
یه سوال داشتم... این که اگر یک فایل که ویروسی شده (مثلاً یه فایل text ) اگر تو linux بازش کنم باز هم اون ویروس منتقل میشه و ویندوزم ویروسی میشه؟
ممنون
آن چه می گویی نمی خواهی... آن چه می خواهی نمی گویی... فقان از این ز خود بی گانگی...

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
پاسخ به: virus...linux...windows
« پاسخ #1 : 15 آبان 1389، 11:16 ق‌ظ »
ویروس با فایل تکستم مگه منتقل می شه.
ولی به طور کلی اگر یک فلش یا فایلی ویروسی بود و بعد در بونتو یا هر سیستم عامل دیگر غیر از ویندوز ریخته بشه رو اون سیستم (مثلا osx یا لینوکس) ویروس اثری ندارد ولی اگه باز بره تو ویندوز ممکنه اونجا عمل کنه. مگه اینکه یه آنتی ویروس روش نصب باشه.
مثلا avg برا لینوکس.
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

lomion

• مهمان
« پاسخ #2 : 15 آبان 1389، 11:32 ق‌ظ »
البته اگه واین نصب باشه، بهتره کمی احتیاط کرد. بعضی از ویروسها توی واین هم یه کارایی می کنن. اما به صورت عمومی اگه با برنامه های لینوکسی باهاش کار کرد، مساله ای نباید پیش بیاد.

آفلاین mohammad.rafigh

• Newbie
  • *
« پاسخ #3 : 15 آبان 1389، 12:26 ب‌ظ »
مرسی که جواب دادید
راستش چندتا فایل word هست که ویروسی شده یعنی در واقع trojan داره... تو ویندوز آنتی ویروس ها اونا رو کامل پاک می کنن اما من اطلاعاتشون رو می خوام... اگه avg نصب کنم تو linux اونم پاکشون می کنه؟
آن چه می گویی نمی خواهی... آن چه می خواهی نمی گویی... فقان از این ز خود بی گانگی...

آفلاین eMan

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1366
« پاسخ #4 : 15 آبان 1389، 12:31 ب‌ظ »
ببین اوپن آفیس بازشون میکنه یا نه
اگه بازشون کرد اطلاعاتشون رو کپی کن یه جای دیگه  ;D
جهت تماس با بنده یا از طریق فروم آرچ و یا از طریق وبلاگ آرچ بوک و یا از طریق ایمیل با بنده تماس بگیرید

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #5 : 15 آبان 1389، 01:16 ب‌ظ »
سلام
خسته نباشید خدمت همه ی اوبونتو بازان (از جمله خودم البته به تازگی  :) )
یه سوال داشتم... این که اگر یک فایل که ویروسی شده (مثلاً یه فایل text ) اگر تو linux بازش کنم باز هم اون ویروس منتقل میشه و ویندوزم ویروسی میشه؟
ممنون

درود

فایل های متنی ویروس نمی گیرن

فایل های اجرایی هستن که ممکنه ویروس به اونها attach بشه یا ویروس باشن

فایل های متنی ممکنه یه اسکریپت مخرب باشن که در برنامه ای موجب مشکل بشن که احتمالش خیلی کمه این مشکل برای شما پیش بیاد ( اونم برنامه های لینوکس)

فقط همونطور که lomion گرامی گفتن مواظب wine و فایل های اجرایی و نصب شونده ویندوزی باشید exe com msi ,....

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین mohammad.rafigh

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 15 آبان 1389، 02:42 ب‌ظ »
خوبه ممنون حل شد... کرگدن جان حرف شما درست تو ویندوز nod32 اونارو trojan نشون میداد منم شک کردم!
همون کاری که خودمم فکر می کردم و دوستان هم گفتن انجام میدم ممنون حل شد...

آفلاین eMan

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1366
« پاسخ #7 : 15 آبان 1389، 03:46 ب‌ظ »
این آنتی ویروس های ویندوزی چیکار میکنن رو نمیدونم ولی شما اصلا بهشون اطمینان نداشته باش مخصوصا نسخه های کرک شده
همین الان یه فایل متنی برای نصب آرچ رو ریختم روی یه فلش بردم پیش لوازم تحریری کنار خونمون
طرف یه کلاسی گذاشت و قبل از اینکه فلش رو باز کنه با آنتی ویروسش چک کرد و بعد فایل رو برام پرینت گرفت
الان که زدم توی سیستم دیدم یه پوشه جدید توشه
چک کردم دیدم یه فایل exe توش جا خوش کرده که بنده حالش رو گرفتم

گفتم تا بدونی کجا چه خبره
اینا فایل سالم رو ویروس نشون میدن فایل ویروسی رو سالم
جهت تماس با بنده یا از طریق فروم آرچ و یا از طریق وبلاگ آرچ بوک و یا از طریق ایمیل با بنده تماس بگیرید

آفلاین mohammad.rafigh

• Newbie
  • *
« پاسخ #8 : 15 آبان 1389، 04:02 ب‌ظ »
این آنتی ویروس های ویندوزی چیکار میکنن رو نمیدونم ولی شما اصلا بهشون اطمینان نداشته باش مخصوصا نسخه های کرک شده
همین الان یه فایل متنی برای نصب آرچ رو ریختم روی یه فلش بردم پیش لوازم تحریری کنار خونمون
طرف یه کلاسی گذاشت و قبل از اینکه فلش رو باز کنه با آنتی ویروسش چک کرد و بعد فایل رو برام پرینت گرفت

:D جالبه اگه بدونید چی شده که این فایل های متن من ویروسی شده افتخار می کنید به لینوکس که به این راحتی ویروس نمی گیره... این فایل ها از docx. به exe. تبدیل شدن که ویروس روشون نشسته  :D

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #9 : 15 آبان 1389، 04:09 ب‌ظ »

:D جالبه اگه بدونید چی شده که این فایل های متن من ویروسی شده افتخار می کنید به لینوکس که به این راحتی ویروس نمی گیره... این فایل ها از docx. به exe. تبدیل شدن که ویروس روشون نشسته  :D

منظور از فایل متنی فایلی نیست که شما درش متن می نویسید
فایل ها به صورت باینری و متنی ذخیره میشن
فایل های متنی قابلیت اجرا شدن ندارن ( مگر اینکه به اسکریپت یک زبان و یا یک برنامه باشن که توسط برنامه ی دیگه ای اجرا میشن)
فایل های باینری هم همشون اجرایی نیستن :) ولی فایل های اجرایی همشون باینری هستن :)

ویروس ها به فایل های باینری قابل اجرا نیاز دارن ( یا اینکه خودشون اینطور هستن :) )

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین taher1983

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
« پاسخ #10 : 15 آبان 1389، 04:36 ب‌ظ »
ویروس های ویندوزی در لینوکس  اثر گذار نیست ولی امکان انتقال با واین وجود داره و به راحتی  می تونه کل سیستمتون رو آلوده کنه و به برنامه های نصب شده در  واین آسیب برسونه و حتی می تونه اثر تخریبی خودش رو با استفاده از واین در  لینوکس روی فایل ها و برنامه ها بزاره .

آفلاین mohammad.rafigh

• Newbie
  • *
« پاسخ #11 : 15 آبان 1389، 08:41 ب‌ظ »
ممنون از همه مشکل حل شد...
اما کرگدن جان الآن متوجه شدم منظورتونو... اما یادمه یه زمان یه سری trojan بودن که مثلاْ فایل x.jpg یا x.txt رو به صورت x.txt.exe یا هر چیزی شبیه این در میاوردن و اونارو حاوی trojan می کردن... خودم یادمه یه زمان زیاد با اینا سروکله می زدم  :) شاید اونا هم به فرمایش شما یه script به فایل اضافه می کردن...
به هر حال ممنون