انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: [حل شد]Mount کردن حافظه اضافی برای partition هایی که فضای آنها پر شده  (دفعات بازدید: 5422 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
  • ارسال: 203
سلام دوستان عزیز.
من یه مشکلی برام پیش اومده و امیدوارم بتونید راهنماییم کنید(سرچ کردم اما چیزی پیدا نکردم. امیدوارم درست Search کرده باشم). دوستان من واسه نصب Ubuntu یه ۷.۲ گیگ به دایرکتوری root دادم. اما الان که برنامه زیاد نصب کردم از این دایرکتوری فقط ۱.۱ گیگ فضا خالی مونده. میخواستم بدونم که مثلا مشه واسه یه سری دایرکتوری ها پارتیشن های جدید ساخت و اونا رو به اون پارتیشن جدید Mount کرد تا از فضای خود Root استفاده نکنن. مثلا فضایی که دایرکتوری usr من گرفته ۴ گیگ هستش. میخواستم بدونم که میشه الان یه پارتیشن دیگه بسازم و این دایرکتوری رو به اون Mount کنم و از این به بعد همه اطلاعات تو این پارتیشن جدید قرار بگیره؟
یا اینکه اصلا این امکان هستش که به Root فضا اضافه کنم؟؟!!!!!
ممنون از دوستان
« آخرین ویرایش: 22 آبان 1389، 09:29 ق‌ظ توسط Aref.Ariyapour »
That's me in the corner
That's me in the spotlight, I'm
Losing my religion

lomion

• مهمان
میشه. پارتیشن رو باید ساخت بعد فایلها رو داخلش کپی کرد و بعدش fstab رو دستکاری کنید که پارتیشنش درست لود بشه. بعد ری بوت برای اطمینان از درستی کار. فکر کنم مراحلش اینا بود.

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
GParted گزینه ای برای تغییر انداه پارتیشن دارد.
من یک بار با پارتیشن مجیک اندازه پارتیشن root را تغییر دادم و سیستم از کار افتاد GParted را نمیدانم.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
سلام
بهترین کار همونیه که lomion گفتند برای اینکار یک پارتیشن درست کنید (البته ترجیحا ext4 !) با هر ابزاری که راحتید و در هر محیطی بعدش باید فایل های قبلیتون رو کپی کنید به پارتیشن جدید البته اگه خواستید اگرم نخواستید میشه فقط یک لینک بهش داد توجه کنید که فقط فایلهای همون پوشه رو منظورم هست مثلا اگه شما می خواهید پوشه usr رو جدا کنید باید فقط فایلهای پوشه /usr رو کپی یا لینک کنیدبرای اینکار می تونید از دستور زیر استفاده کنید(قبلش باید پارتیشن رو مونت کنید (فقط روش کلیک کنید خودش مونت می شه))
sudo cp -r --preserve=all /usr /media/newusr/usr پوشه ایه که قراره جدا بشه و /media/newusr همون پارتیشن هست
بعد باید فایل fstab رو ویرایش کنید البته قبلش یک بکاپ بگیرید این فایل در /etc/ قرار داره برای ویرایش
sudo gedit /etc/fstabاگر که از kde استفاده می کنید
sudo kate /etc/fstab در آخر فایل بنویسید
/dev/sda4 /usr ext4 defaults 0 0که /dev/sda4 همون پارتیشن مورد نظر برای اینکه ببینید که چندمین پارتیشن مورد نظره این دستور رو بنویسید
df که مثلا می نویسه
/dev/sda4              18G  113M   17G   1% /media/newusr
یعنی mount point (نقطه ی اتصال)/media/disk مروبوط به /dev/sda4 هست قسمت دومش اونجایی که می خواهید جدا بشه  قسمت سوم فرمت پارتیشن هست قسمت چهارم مربوط به آپشن ها هست مربوط به برنامه ی mount میشه شما تغییرش نده قسمت پنجم و ششم هم همینطوری (صفر )باشه حالا این فایل رو ذحیره کنید حالا ریبوت کنید کار تموم شده البته می شه با mount -a دو باره پارتیشن هارو مونت کرد ولی نمی جواب می ده یا نه ؟ساده ترین راه همین ریبوت هست اگر که از محیط kde من یک رابط گرافیکی با kdialogنوشتم به احتمال زیاد باید کارکنه
http://dl.dropbox.com/u/14392182/s
که قبل ازاینکه از محیط گرافیکی استفاده کنید باید بهش مجوز اجرایی بدید اینطوری
chmod +x s
« آخرین ویرایش: 19 آبان 1389، 06:17 ق‌ظ توسط سید وحید رضا برهانی »
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
دوستان عزیز بسیار ممنون از راهنمایی های عالیتون. تو این مدت امتحان میکنم نتیجش رو میگم.
That's me in the corner
Losing my religion

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
دستان عزیز، بسیار ممنون. این کارو انجام دادم و جواب داد.
فقط اینکه وقتی دایرکتوری usr رو تو پارتیشن جدید کپی کردم جواب نداد و در واقع میباید محتویات پوشه usr رو تو اون پارتیشن میریختم.
در واقع اون دستور کپی که وحید رضا عزیز اون بالا گفته بودن رو باید یه ستاره بهش اضافه میکردم:
sudo cp -r --preserve=all /usr/* /media/newusrدرسته دوستان؟ باید محتویاتش کپی میشد دیگه؟ واسه من که این کارو کردم جواب داد.
حالا یه سری سوال دیگه. الان که دستور df -h رو می زنم این خروجیم هستش:
Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda8             6.6G  5.2G  1.2G  83% /
none                  493M  296K  492M   1% /dev
none                  501M  196K  501M   1% /dev/shm
none                  501M  352K  500M   1% /var/run
none                  501M     0  501M   0% /var/lock
/dev/sda10            7.7G  4.7G  2.7G  64% /usr
/dev/sda9              18G  2.8G   15G  17% /home
حالا وقتی که میرم مثلا تو ناتیلوس که درایو ها رو ببینم همه درایو های ویندوزی و یه درایو File System رو که همین اطلاعات لینوکس هست رو میاره اما خبری از این درایوی که جدیدا ساختم و به usr مونت شده نیست. بالاخره یه وقت هایی نیاز میشه که بخوایم به محتویات usr دسترسی داشته باشی. چه طور میتونم اون درایو رو هم  ببینم. در ضمن از طریق ترمینال چه طور میتونم برم داخلش.
یه چیز دیگه. گفتم شاید درایو ها رو دوباره mount کنم درست بشه اما دستور sudo mount -a رو که میزنم این پیام رو میده:
sudo: must be setuid rootممنون میشم راهنماییم کنید.
موفق باشید
« آخرین ویرایش: 19 آبان 1389، 08:49 ب‌ظ توسط Aref.Ariyapour »
That's me in the corner
Losing my religion

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
دوستان الان متوجه شدم که این مشکلی که گفتم دستور sudo داره و پیغام sudo: must be setuid root رو میده مربوط به همین کاری بود که کردم.
سیستم بالا میومد اما مثل اینکه یه سری تنظیمات رو نداشت. مثلا chrom اجرا نمیشد و یا واسه sudo این پیام رو میداد. رفتم تو recovery mode و فایل fstab بک آپ رو جایگزین کردم. دوباره باید امتحان کنم. چون موقع کپی کردن اطلاعات تو پارتیشن جدید یه مقدار مشکل پیش اومد.
دوباره امتحان میکنم ببینم چی میشه.
موفق باشید
That's me in the corner
Losing my religion

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس

حالا یه سری سوال دیگه. الان که دستور df -h رو می زنم این خروجیم هستش:
Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda8             6.6G  5.2G  1.2G  83% /
none                  493M  296K  492M   1% /dev
none                  501M  196K  501M   1% /dev/shm
none                  501M  352K  500M   1% /var/run
none                  501M     0  501M   0% /var/lock
/dev/sda10            7.7G  4.7G  2.7G  64% /usr
/dev/sda9              18G  2.8G   15G  17% /home
حالا وقتی که میرم مثلا تو ناتیلوس که درایو ها رو ببینم همه درایو های ویندوزی و یه درایو File System رو که همین اطلاعات لینوکس هست رو میاره اما خبری از این درایوی که جدیدا ساختم و به usr مونت شده نیست. بالاخره یه وقت هایی نیاز میشه که بخوایم به محتویات usr دسترسی داشته باشی. چه طور میتونم اون درایو رو هم  ببینم. در ضمن از طریق ترمینال چه طور میتونم برم داخلش.
یه چیز دیگه. گفتم شاید درایو ها رو دوباره mount کنم درست بشه اما دستور sudo mount -a رو که میزنم این پیام رو میده:
sudo: must be setuid rootممنون میشم راهنماییم کنید.
موفق باشید
سلام
درمورد دستور کپی بله حق با شماست اشتباه کردم ولی در مورد قسمت دوم:
درسته دیگه ! پارتیشن /dev/sda10  به عنوان /usr مونت شده دقیقا مشکلش چیه؟ اگر می خواهی که به پارتیشن جدیدت دسترسی داشته باشی فقط کافیه بری تو پوشه ی /usr همین شما اون مدل بی نظم و ترتیب ویندوزی رو فراموش کن الان /dev/sda10 توی پوشه /usr مونت شده در واقع نقطه ی اتصالش /usr ه
برای اینکه تنظیمات رو داشته باشید فقط باید از همون دستور گفته شده استفاده کنید تا مجوز ها هم کپی شوند چون بعضی نرم افزار ها اگه ببینند که مجوزها عوض شده اند کار نمی کنند چون حدس میزنند که یکی به این کامپیوتر نفوذ کرده!بعید می دونم که کروم جز این نرم افزار ها باشه! اگه فایل fstab رو از نسخه یبک اپ بر گردونید حواستون باشه که پوشه ی /usr همون /usr قدیمی میشه!نه این پارتیشن جدید
« آخرین ویرایش: 19 آبان 1389، 10:24 ب‌ظ توسط سید وحید رضا برهانی »
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
سلام دوستان
آقا من پارتیشن جدیدی رو که ساختم، اومدم یه resize انجام دادم و بعد هم یکی از درایو های ویندوزیم که NTFS بود رو هم resize کردم اما وسطش یه error داد و الان او ن درایو رو خالی نشون میده (یعنی من مهمترین درایوم رو از دست دادم!!!!!!!!). الان اطلاعاتی که gparted در مورد این درایو میگه اینه:
current volumesize:18868756992
current device size:18868114944
Error:Current NTFS volume size is bigger than the device size!
Corrupt partition table or incorrect device partition

من تو اینتر نت سرچ کردم و دیدم که کسایی بودن که دقیقا همین مشکل رو داشتن و حل هم شده پارتیشنشون برگشته.
مثل این لینک:
http://gparted-forum.surf4.info/viewtopic.php?id=14357
شاید این مورد زیاد به این تاپیک مربوط نباشه اما نخواستم یه تاپیک جدا بزنم ... دوستان چه طور میتونم این مشکل رو حل کنم. اطلاعات این درایوم از کل سیستمم مهم تره و باید برشون گردونم.
ممنون میشم کمکم کنید.
« آخرین ویرایش: 20 آبان 1389، 12:35 ب‌ظ توسط Aref.Ariyapour »
That's me in the corner
Losing my religion

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
من هم چنین مشکلی داشتم. می توانید برای رفع آن از این نرم افزار ها استفاده کنید:
EASEUS Partition Recovery
که رایگان است و
Partition Table Doctor
که رایگان نیست!

من از دومی استفاده کردم و مشکلم حل شد! گرچه می گویند اولی قوی تر است ولی امتحانش نکرده ام.

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
دوست عزیز اینا که واسه ویندوز هستن.
 در ضمن شما اطلاعات رو recovery کردید یا اینکه پارتیشن رو برگردوندید. آخه recovery خیلی بد اطلاعات رو بر میگردونه.
میشه توضیح بدید چی کار کردید؟
ممنون
That's me in the corner
Losing my religion

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
دوست عزیز اینا که واسه ویندوز هستن.
 در ضمن شما اطلاعات رو recovery کردید یا اینکه پارتیشن رو برگردوندید. آخه recovery خیلی بد اطلاعات رو بر میگردونه.
میشه توضیح بدید چی کار کردید؟
ممنون

درست است که تحت ویندوزند ولی فایل سیستم های FAT, NTFS, Ext2/Ext3 را پشتیبانی می کند و بسیار قدرتمند اند.
من پارتیشن ها رو بر گردوندم.

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
دوست عیزی فعلا یه نقطه امیدی روشن شد. با نرم افزار testdisk که تحت لینوکس و تو ترمینال هم اجرا میشه فعلا تونستم دایرکتوری هام رو ببینم (هورا کلی خوشخالم \\:D/)
حالا ببینم چی میشه. فعلا دارم اطلاعات مهم رو copy میکنم تو home بعد ببینم خود پارتیشن رو میتونم برگردونم.
ممنون
« آخرین ویرایش: 20 آبان 1389، 02:23 ب‌ظ توسط Aref.Ariyapour »
That's me in the corner
Losing my religion

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
photorec هم است!

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
اتفاقا اولش از Photorec استفاده کردم ولی اون فکر کنم فایل ها رو Recover میکرد(خیلی دربه داغون و به هم ریخته و خیلی هم طول میکشید). اما بلاخره تونستم پارتیشن رو برگردونم \\:D/ \\:D/
خدایی معرکه بود این برنامه. نوکر نویسندش هم هستم. خلاصه خیلی حال کردم
خوب بعد از این همه بد بختی دوباره بر میگردم سر همون مساله اول که تو این پست گفتم.
ممنون از شما alend عزیز.
That's me in the corner
Losing my religion