انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا کروم تهدید است  (دفعات بازدید: 4214 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1270
  • درورد بر اوبونتو
آیا کروم تهدید است
« : 04 دی 1389، 08:38 ب‌ظ »
آیا کروم تهدید است

میلاد خواجوی

ریچارد استالمن، بنیانگذار گنو، به همه هشدار می‌دهد که سیستم‌عامل گوگل کروم به معنای از دست دادن کنترل داده‌ها است. او در توضیح هشدار خود این گونه توضیح می‌دهد که: «سیستم‌عامل جدید مبتنی بر رایانش ابری منتشر شده از سوی گوگل، قصد دارد مردم را به رایانش بی‌دقت سوق دهد». او که بنیانگذار بنیاد نرم‌افزار آزاد و خالق سیستم‌عامل گنو است هشدار داد گوگل کروم به نظر می‌رسد طرحی برای «فشار مردم به استفاده از رایانش بی‌دقت» باشد که آنها را مجبور می‌کند داده‌های خود را به جای ذخیره روی دستگاهی که مستقیما تحت کنترل خودشان است روی ابر ذخیره کنند.

دو سال پیش نیز استالمن، کهنه‌کاری در زمینه‌ رایانش، هشدار داد که استفاده‌ گسترده از رایانش ابری بدتر از یک حماقت است؛ زیرا این به معنای از دست دادن کنترل داده‌ها است. حالا او می‌گوید که به طور فزاینده‌ای نگران انتشار سیستم‌عامل کروم گوگل بین مردم است، که بر اساس گنو/لینوکس است و به منظور ذخیره‌ حداقل ممکن داده‌ها به صورت محلی، طراحی شده است. در عوض به اتصال داده‌ها با پیوند به سرورهای ابری گوگل که در مکان نامعلومی هستند، برای ذخیره‌ اسناد و دیگر اطلاعات متکی ا‌ست.

اگر اطلاعات به جای اینکه روی رایانه‌های خودتان ذخیره شود روی ماشین‌های یک سازمان ذخیره شود؛ خطراتی شامل از دست دادن حقوق قانونی داده‌ها را در پی خواهد داشت. او در ادامه می‌گوید: «در ایالات متحده، حتی اگر داده‌هایتان را روی ماشین‌های یک شرکت ذخیره کنید حقوق قانونی خود را از دست می‌دهید. پلیس برای در اختیار گرفتن داده‌هایتان به احضار شما به همراه حکم بازرسی نیاز دارد، اما اگر داده‌هایتان روی سرورهای یک شرکت ذخیره شده باشد؛ پلیس می‌تواند بدون آگاه کردن‌تان داده‌هایتان را در اختیار بگیرد. حتی ممکن است آنها به یک شرکت حکم بازرسی دهند».

او ابراز نگرانی کرد که ممکن است دولت ایالات متحده سعی در تشویق مردم نه در مکانی خصوصی بلکه به قرار دادن داده‌های‌شان بر مکانی داشته باشد که به راحتی می‌تواند بدون نشان دادن حکم بازرسی و توقیف، آنها را در اختیار بگیرد».

استالمن می‌گوید: «من فکر می‌کنم بازاریابان به این دلیل به رایانش ابری  علاقه‌مندند که این واژه فاقد معنای واقعی‌ است. معنای یک اصطلاح ذاتی نیست، بلکه نگرشی ا‌ست: فرض کنید تام، دیک و هری داده‌های‌تان را نگهداری می‌کنند، فرض کنید تام، دیک و هری برای شما رایانش انجام می‌دهند (و البته داده‌های‌تان را کنترل می‌کنند).  شاید اصطلاح رایانش بی‌دقت مناسب‌تر باشد».

استالمن تنها یک جنبه از سیستم‌عامل کروم را تحسین‌آمیز می‌بیند و آن مورد این است که کروم یک  میراث از گنو/لینوکس است. «در واقع، کروم سیستم‌عاملی بر پایه‌ گنو/لینوکس است. با این حال، این سیستم عامل بدون برنامه‌های کاربردی معمولی ارايه شده و با تقلب مانع نصب برنامه‌های کاربردی شده است».

عصر ارتباط
خداحافظ وبلاگ نويسي

من كاربر حرفه اي لينوكس نيستم
فقط خوب جستجو ميكنم.

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
پاسخ به: آیا کروم تهدید است
« پاسخ #1 : 04 دی 1389، 11:22 ب‌ظ »
کاملا موافقم.

ولی با این سرعت اینترنت گمان نمی کنم در ایران چندان رواج یابد!

(اگر به صورت نظر سنجی ارائه شود بهتر است)
« آخرین ویرایش: 04 دی 1389، 11:49 ب‌ظ توسط alend »

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #2 : 05 دی 1389، 11:18 ق‌ظ »
سلام
آقا امیر خیلی ممنون به خاطر قراردادن اطلاعات توی فروم
منم موافقم هرچند که فکر نکنم که همچین کاری بکنند(همونطوری که برای ایمیل نمی کنند) ولی بالاخره یک اشکال ذاتی هست (آدم که از آینده خبر نداره)
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Aref.Ariyapour

• Full Member
  • *
  • ارسال: 203
« پاسخ #3 : 05 دی 1389، 12:33 ب‌ظ »
دوستان نمیدونم، ولی خوب به این سرعت هم نمیشه در مورد یه چیزی قضاوت کرد.
اول اینکه همونطور که وحید عزیز گفتن، همین الانش کلی اطلاعات ملت تو سرور های مختلف هستش(ایمیل فقط یه نمونش هستش) که همین الانش هم کلی سو استفاده های بزرگ میشه ازش کرد.
دوم اینکه وقتی این طرح عملی بشه، خوب نمیان داده ها رو خام خام بذارن رو سرور ها!!!!! بلاخره کلی کار های امنیتی هم اعمال میکنن. مثلا یه نمونش که همینطور به ذهن من میرسه این هستش که اطلاعات هر کاربر رو به صورت encrypt شده ذخیره کنن. مثلا با الگوریتم های یک طرفه که از خود داده ها هم نشه به داده های خام رسید. دیگه فکر نکنم مثلا وارد شدن به خونه کسی واسه دسترسی به اطلاعات یه شخص تو کامپیوترش سخت تر از رمزگشایی یه الگوریتم خوف باشه.
یا نمیدونم کلی کار ها میشه کرد واسه امنیت.

سوم اینکه، این روش خیلی مزایا هم داره. یکیش که خیلی واضح هم هست امنیت اطلاعاتت از این نظر هستش که دیگه ترس از این نداری که آی هاردم فلان شد، کامپیوترم منفجر شد یا سیل اومد یا ......
اطلاعاتمون تو یه سری سرور تو جاهای مختلف دنیا هستش که اگه خدای نکرده کل زمین نابود بشه، اونوقت کل اطلاعات ما از بین میره

به نظر من این طرح درسته که یه سری معایب داره، اما اگه یه ذره بیشتر فکر کنیم میتونیم مزایای زیادی براش پیدا کنیم(البته همینطور برای معایبش ;D).
در هر صورت این نظر من بود
موفق باشید
« آخرین ویرایش: 05 دی 1389، 12:35 ب‌ظ توسط Aref.Ariyapour »
That's me in the corner
That's me in the spotlight, I'm
Losing my religion

آفلاین David

• Newbie
  • *
  • ارسال: 4
« پاسخ #4 : 05 دی 1389، 04:17 ب‌ظ »
سلام.
سوال:
شما بچه یا ناموستان را به آدم غریبه می سپارید.
شما ماشینتان را به آدم غریبه ..
شما در کل وسایل و هر آنجه که برای شما است..
به نظر من اطلاعات شخصی را نمی شود در اختیار کسی که نه او را می شناسیم و نه می توانیم از او رسید بگیریم و نه می توان این اطمینان را حاصل کرد که آنرا در اختیار کسی قرار می دهد یا نه. قرار داد.
وسلام.

آفلاین mahdiar

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 921
« پاسخ #5 : 06 دی 1389، 11:52 ق‌ظ »
کاملا موافقم !!! اول که شنیدم که گوگل داره یه توزیع میسازه خوشحال شدم که لینوکس یه کم مهمتر میشه ولی بعد فکر کردم دیدم یه جورایی می خواد سو استفاده بکنه !!! حالا هم که آقای استالمن همین نکته رو گفته . فکرش رو بکنید کل اطلاعاتتون رو ( به عنوان یک ایرانی ) میزارید روی سرور یک شرکت بزرگ دنیا که البته امریکایی هم هست !!!‌ بقیشو خودتون دیگه می فهمید . جدیدا استراق سمع که می کنند با ماهواره که ما رو چک می کنن همین مونده اطلاعات کامپیوترامونم بخونن !!!!!!

آفلاین eMan

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1366
« پاسخ #6 : 06 دی 1389، 12:50 ب‌ظ »
وقتی به اونجایی رسیدیدم که سرعت نت اونقدر باشه که دیگه حافظه جانبی سیستم با حافظه های سرور ها برامون یه معنی داشته باشه آدم میتونه اطلاعات عمومی تر رو روی سرور ها ذخیره کنه و یه حافظه جانبی کوچیک هم برای اطلاعات خصوصی خودش داشته باشه
طرف که مجبورمون نمیکنه بیایم و همه رو به صورت خام روی سرورشون قرار بدیم
حالا ممکنه یه سری افراد یکم بی دقت کنن و اطلاعات خصوصیشون رو لو بدن و به صورت خام روی سرور ها قرار بدن  ولی این دلیل نمیشه که اینقدر سریع بیایم این شرکت ها که کلی هم خدمات گوناگون میدن رو زیر سوال ببریم
تازه ما جوری داریم حرف میزنم انگار مثلا گوگل هدفش اطلاعات خصوصی ما و لو دادن اونهاست ،
از ایمیل خصوصی تر داریم ؟ همش روی همین مدل سرور هاست و دست شرکت های غولی مثل گوگل و یاهو و  ...
اینها دست از پا خطا کنن خودشون رو نابود میکنن
جهت تماس با بنده یا از طریق فروم آرچ و یا از طریق وبلاگ آرچ بوک و یا از طریق ایمیل با بنده تماس بگیرید

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #7 : 06 دی 1389، 10:15 ب‌ظ »
اینها دست از پا خطا کنن خودشون رو نابود میکنن

سلام البته زیاد با حرفات مخالف نیستم (موافقم نیستم )ولی در باره ی همین یک جمله بگم که مایکروسافت خیلی دست از پا خطا کرده ولی نابود که نشده هیچ قدرتمند ترم شده شما جاسوس افزار هایی که مایکروسافت توی ویندوز گذاشته رو نگاه کنید که یکی رو من یادمه توی ۹۸ بود ولی آیا نابود شده ؟نه! بعضی ها معتقند که مایکروسافت از طرف دولت امریکا حمایت می شه(دقیقا یادم نیست تو کجا دیدم ولی منبع معتبری بود همینقدر یادمه شرمنده)خب حمایت یک شرکت دیگه زیاد کار سختی نیست چیزی که من فکر میکنم اینکه فایلهای شخصیه من به چه درد مثلا گوگل یا آمریکا می خوره (البته برای سیاست مداران و افراد اینچنینی قضیه فرق می کنه)البته به غیر از اینکه درک کنند که ما به چی فکر می کنیم در ثانی ما برای پردزش اطلاعاتمون باید اونها رو به اون سروره بفرستیم چون قراره که اون سروره اطلاعات رو پردازش کنه پس نمی تونیم بگیم که اطلاعات خصوصی رو توی حافظه ی جانبی ذخیره کرد مثلا شما یک فیلم خصوصی دارید که می خواهید ویرایش کنید خب مجبورید که این فیلم رو به سرور ارسال کنید تا اون برای شما ویرایش کنه
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین eMan

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1366
« پاسخ #8 : 06 دی 1389، 11:31 ب‌ظ »
وحید جان باهات موافقم
ولی با مثال مایکروسافتت زیاد موافق نیستم
یکم شرایط نسبت به اون زمانی که مایکروسافت وارد شد فرق میکنه
جهت تماس با بنده یا از طریق فروم آرچ و یا از طریق وبلاگ آرچ بوک و یا از طریق ایمیل با بنده تماس بگیرید

آفلاین live

• Full Member
  • *
  • ارسال: 126
« پاسخ #9 : 06 دی 1389، 11:44 ب‌ظ »
ه
دوستان نمیدونم، ولی خوب به این سرعت هم نمیشه در مورد یه چیزی قضاوت کرد.
اول اینکه همونطور که وحید عزیز گفتن، همین الانش کلی اطلاعات ملت تو سرور های مختلف هستش(ایمیل فقط یه نمونش هستش) که همین الانش هم کلی سو استفاده های بزرگ میشه ازش کرد.
دوم اینکه وقتی این طرح عملی بشه، خوب نمیان داده ها رو خام خام بذارن رو سرور ها!!!!! بلاخره کلی کار های امنیتی هم اعمال میکنن. مثلا یه نمونش که همینطور به ذهن من میرسه این هستش که اطلاعات هر کاربر رو به صورت encrypt شده ذخیره کنن. مثلا با الگوریتم های یک طرفه که از خود داده ها هم نشه به داده های خام رسید. دیگه فکر نکنم مثلا وارد شدن به خونه کسی واسه دسترسی به اطلاعات یه شخص تو کامپیوترش سخت تر از رمزگشایی یه الگوریتم خوف باشه.
یا نمیدونم کلی کار ها میشه کرد واسه امنیت.

سوم اینکه، این روش خیلی مزایا هم داره. یکیش که خیلی واضح هم هست امنیت اطلاعاتت از این نظر هستش که دیگه ترس از این نداری که آی هاردم فلان شد، کامپیوترم منفجر شد یا سیل اومد یا ......
اطلاعاتمون تو یه سری سرور تو جاهای مختلف دنیا هستش که اگه خدای نکرده کل زمین نابود بشه، اونوقت کل اطلاعات ما از بین میره

به نظر من این طرح درسته که یه سری معایب داره، اما اگه یه ذره بیشتر فکر کنیم میتونیم مزایای زیادی براش پیدا کنیم(البته همینطور برای معایبش ;D).
در هر صورت این نظر من بود
موفق باشید

فک کنم مزایا و معایب لیست بشه بهتره و هر کسی میتونه تصمیم بگیره هر کس با توجه به اینا تصمیم میگیره دیگه
موفق باشین  :)
زندگی کوتاه است !!!!!!!!!!!!!
     اما همیشه برای رفتاری مودبانه وقت وجود دارد !!!