انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: centos  (دفعات بازدید: 5184 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین deletmiad

• Newbie
  • *
  • ارسال: 13
centos
« : 29 فروردین 1390، 06:09 ب‌ظ »
سلام دوستان.
من یک تازه کار هستم.
برای کار با سرور وب که می خواهم بخرم لینوکس توزیع centos که بر پایه redhat می باشد روگذاشته.
سوالم این است که ساختار ردهت با اوبونتو چقدر فرق دارد. مخصوصا خط فرمان , برنامه های مورد نیاز, یا چیز دیگر که مهم هست من بلد باشم
ممنون اگر کمکم کنید

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
پاسخ به: centos
« پاسخ #1 : 29 فروردین 1390، 09:58 ب‌ظ »
برای سرور وخط فرمان و نحوه ی کانفیگ برنامه ها (البته برای یک فرد تازه کار)می شه گفت از زمین تا آسمون!
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین deletmiad

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 29 فروردین 1390، 11:52 ب‌ظ »
mishe yekam tozih bishtar bedi mamnon misham agar kamel bashe ke kheili lotf kardi

آفلاین بهروز رمضانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1111
  • Kakashi Hatake
    • ابونتو نیوز
« پاسخ #3 : 30 فروردین 1390، 01:32 ق‌ظ »
سلام دوست گرامی بحث سرور و خط فرمان مفصل هست فکر نکنم در چندتا پست بگنجه برای شروع یه کتاب بود به نام    لينوكس ، شبكه ، امنيت  از یکی از انشاراتی های معرف فکر کنم بد نباشه البته بنده هیچ تجربه عملی کار با سرور را ندارم اما کتاب را از نزدیک خوندم گفتم شاید مفید باشه تا نظر بقیه دوستان چی باشه ؟
در یادگیری و استفاده از خط فرمان کوشا باشید چرا که رستگاری شما در آن است.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 30 فروردین 1390، 06:02 ق‌ظ »
سلام
همونطور که خودتون گفتید اوبونتو دبیان بیسه ولی cetos برپایه ردهت هست این به این معنیه که مثلا یک فایل کانفیگ نرم افزار توی اوبونتو (ودبیان ) توی فلان جا هستند (مثلا /etc/)ولی توی centos مثلا توی /usr/shareهست (البته زیاد این اتفاق نمی افته )در نتیجه اموزشهایی که برای مثلا دبیان هست برای centos کار نمی کنه وبالعکس یا اینکه فرایندوفرامین نصب نرم افزار در هر دو متفاوت هست که باعث می شه مثلا فلان اسکریپتی که برای دبیان نوشته شده توی centos به طور کامل اجرا نشه یا اینکه بعضی وقتها تنظیمات پیش فرض بعضی نرم افزارها باهم فرق می کنه (مثلا توی دبیان یک چیزی غیرفعال هستولی توی centos به طور پیشفرض فعال هست که این به خاطر فلسفه ی متفاوتیه که هر توزیع داره-البته ممکنه که شما هرگز با این نرم افزارها برخورد نکنید که این بر میگرده به اینکه شما بخواهید از سرورتون چه استفاده ای بکنید)
من خودم سنت اوس رو چند ماه روی vps داشتم ولی الان چند وقته که آرچ دارم ولی تا حالا دبیان نداشتم وگرنه می تونستم مثالهای واقعی  بزنم ولی چیزهایی که گفتم درسته
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!

آفلاین deletmiad

• Newbie
  • *
« پاسخ #5 : 30 فروردین 1390، 12:14 ب‌ظ »
سلام ممنون از راهنماییت. الان مشکل من اینه که امکانات ubuntu زیاد هست یا fedora که کلا از اون سیستم استفاده کنم چون مجبورم از centos استفاده کنم واسه سرورم. چون کار گروهی هست به نظرتون چه کنم؟ ubuntu جدا یاد بگیرم یا fedora کار کنم که مثل centos میمونه و کارم رو راحت می کنه

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 553
    • بررسی و معرفی توزیع ها و نرم افزارهای گنو/لینوکس
« پاسخ #6 : 30 فروردین 1390، 01:32 ب‌ظ »
خوب وقتی شما مجبوری سنت او اس یاد بگیری بهتره فدورا کار کنی دیگه. ;)
من دیگه معمولا اینجا لوگین نمیکنم. اگر امری داشتید با ایمیلم تماس بگیرید.
[/color]

آفلاین deletmiad

• Newbie
  • *
« پاسخ #7 : 30 فروردین 1390، 01:56 ب‌ظ »
اینو میدونم. فقط خوایم ببینم از نظر پشتیبانی و برنامه ها فدورا و اوبونتو برابری می کنند یا کدوم قوی تر هست.

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1598
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #8 : 30 فروردین 1390، 04:22 ب‌ظ »
گنو/لینوکس های مختلف فرق عجیبی با هم ندارن. اگر اصل جریان رو درک کنی می بینی که همه شبیه هستن. اکثرا یک مدیر بسته دارن که می تونه بسته ها رو نصب و آپدیت و کانفینگ اولیه بکنه. یکسری سروریس دارن که می شه استارت استاپشون کرد و دستورات گنو رو هم دارن که می تونی باهاشون رو سیستمت مانور بدی. مثلا اگر مفهوم نصب یک برنامه از ریپوزیتوری رو درک کرده باشی فرق چندانی نمی کنه بزنی aptitude install wget یا بزنی yum install wget.

من به راحتی هفته ای یک توزیع عوض می کنم (حداقل) و واقعا هم مشکلی ندارم. کافیه بخونی توی اون توزیع چطوری باید برنامه نصب کنی و بعد مثل توزیع قبلی باهاش کار کنی. تنها نکته اینه که فلسفه اون توزیع چیه (مثلا پایداری در مقابل به روز بودن براش چقدر مهمه) و اینکه به شکل پیش فرض توی منابعش چقدر برنامه هست. مثلا دبیان (و در نتیجه بچه اش اوبونتو) یا آرچ لینوکس (با استفاده از رپوزیتوری های فرعی) قدرت اصلی شون در بسیار بزرگ بودن ریپوزیتوری است در حالی که توزیع های دیگه (مثلا فدورا) پشت سرشون حرکت می کنن و توزیع های کوچیک تر (مثلا پاردوس) عقب تر هستن.

در مورد سرور این خطر بزرگی نیست چون روی سرور ما یک مجموعه پکیج بسیار مشهور رو استفاده می کنم و مثلا کسی دنبال این نیست که روی سرورش shutter نصب کنه که حالا بودن یا نبودنش توی ریپوزیتوری مشکلی ایجاد کنه.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 30 فروردین 1390، 09:05 ب‌ظ »
سلام
هر جفتشون پشتیبانی قوی و کاملی دارند در واقع نمی شه که یک کاری رو با centos کرد ولی با دبیان نشه وبرعکس فقط راه ها متفاوت هست شما هر کدوم از این دو توزیع رو استفاده کنی می توین هرکاری که بخوای بکنی فقط راههاش متفاوته که اونم به اندازه ی کافی منابع فارسی وانگلیسی برای هر دوتاشون هست در واقع با یک خورده چشم پوشی می شه گفت که مسئله ی کاملا سلیقه ای هست با هر کدومشون که راحت تری کار کن