انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چگونه گنو/لینوکس را اصولی فرا بگیریم؟ (درخواست راهنمایی)  (دفعات بازدید: 6712 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 599
سلام.
تاپیک زیر یکم آدم رو از این‌که بخواد باز تاپیک بزنه و بپرسه، بین سیاه و سفید می‌ذاره. یک جواریی قلقلکت می‌ده که آره تو هم باید بری و بیش‌تر خودت یاد بگیری!
ولی راهش از کجاها می‌گذره؟ چه طوری باید شروع کرد؟
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
عموماْ کاربران رایانه‌ رده‌های مختلفی دارند: هکرها، خوره‌های کامپیوتر، حرفه‌ای‌ها در یک بخش خاص و کاربران عادی و شاید تقسیم بندی‌های دیگر. با مد نظر داشتن این تقسیم بندی می‌خوام بدونم چرا یک کاربر لینوکسی باید لینوکس‌کار(=کاربر حرفه‌ای) شود(و پیش‌تر از آن آیا یک کاربر لینوکسی باید لینوکس‌کار شود؟)
چه طور باید یک کاربر حرفه‌ای لینوکس شد(با این پیش فرض که رایانه، عشق اول و آخر باشد!)؟
چقدر وقت و انرژی خواهد برد؟
اصلاْ آیا(و چرا) چنین لزومی را باید برای خودمان قائل باشیم که لینوکس را حرفه‌ای یاد بگیریم(در واقع با بیان بهتر، گیگ بودن چه مزیتی دارد بر این‌که مثلاْ فقط بر اوبونتو مسلط شویم(نه برلینوکس))؟
یک سوال زیر مجموعه‌ای: مثلاْ این‌که ترمینال فرا بگیریم، چه توانایی را پیش رویمان می‌گذارد با توجه به اینکه GUIها سرعت گسترش نجومی به خود گرفته‌اند.

چکیده: چه دسته‌ای از کاربران و چگونه باید قدم در راه فراگیری لینوکس(تا سطح یک گیگ) بگذارند؟
« آخرین ویرایش: 26 خرداد 1390، 02:30 ب‌ظ توسط Dream »

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
up
(هیچ یک از دوستان تجربه‌ای ندارند؟! که لطف کنند)
واقعاْ سردر گمم که از کجا شروع کنم.
(ممنون اگه یکی راهنمایی کنه)

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
معمولا کار خوبی حساب نمی شه آدم توی فروم ها به وبلاگش لینک بده. ولی یک نگاه به این بنداز:
http://freekeyboard.net/archives/3657
و به بقیه مطالب لینوکسی من (بیشتر به سری های «چرا گنو/لینوکس رو دوست دارم».
http://freekeyboard.net/archives/tag/%DA%AF%D9%86%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3
تا ببینی چرا گنو/لینوکس رو یاد گرفتن جذابه.

برای یادگیری هم باید بری سراغ چیزهایی که دوست داری و اونها رو دقیق یادبگیری. هر وقت به یک دستور بر می خوری که ازش خوشت می یاد راهنماش رو بخونی و قابلیت های دیگه اش رو هم یاد بگیری. این باعث می شه آدم هر لحظه قدم به قدم حرفه ای تر بشه. نظر من رو می خوای مهمترین تکنیک اینه که آدم فقط کارهایی رو بکنه که ازشون لذت می بره.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 530
up
(هیچ یک از دوستان تجربه‌ای ندارند؟! که لطف کنند)
واقعاْ سردر گمم که از کجا شروع کنم.
(ممنون اگه یکی راهنمایی کنه)

دوست خوبم ، همونطور که در پست نخست هم خودتون عنوان کردید سطوح کاربران متفاوته (البته تقسیم بندی شما چندان صحیح نبود چراکه نوع کاربری از کامپیوتر تعیین کننده سطح دانش شماست) در واقع سه دسته برای کاربران رایانه (و یا هر حرفه دیگر) وجود داره :
1- متخصصان (در بخش های مختلف و با سطوح دانش مختلف)
2- کاربران در حال فراگیری (با پایه های گوناگون)
3- کاربران عادی (آماتورها)
برای مثال یک هکر در امنیت تخصص داره و لزوما نمیتونه در مبحثی مثل هوش مصنوعی دارای دانش بالا باشه (این خاصیت دانش و علمه که در یک رسته جز خواص و در رسته دیگر جز عوام باشیم) ...

پس برای آموختن :
گام پایه : سطح خودتون رو مشخص کنید
گام بازگشت : راستای مورد نظر برای فراگیری رو انتخاب کرده و شروع به یادگیری کنید
کام وابستگی : با تکرار نامتناهی گام بازگشت دامنه دانش خودتون رو بالا ببرید

حالا این که چقدر به انرژی و وقت و یا به چه منابعی احتیاج دارید بر میگرده به دانش و هدف شما که یک فراگیر هستید ؛ به عبارت بهتر راه و روش در حالتی که سطح بسیار پایین علمی داشته و از نعمت تسلط بر یک زبان خارجه (ترجیحا انگلیسی) نیز بی بهره باشید با حالتی که دانش اندوخته شده مناسبی داشته باشید و بر انگلیسی نیز مسلط باشید بسیار متفاوت خواهد بود (چه از نظر منابع و چه از نظر روش آموختن) ...
اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند، نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید، ندارید.

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
هیچ بایدی برای حرفه ای شدن در لینوکس وجود ندارد چنان که توزیع اوبونتو به سوی چنبن هدفی در حرکت است. یعنی همه آنچه یک کاربر عادی پس از نصب سیستم عامل نیاز دارد آماده باشد و اگر خواست فراتر از این برود آنگاه نیازمند جستجو و خواندن خواهد بود. اما اگر منظور شما در زمان مهاجرت از سیستم عاملی دیگر به لینوکس است این ناآشنا بودن با محیط تازه و شناخت ابزارهای نو در گذر زمان روی خواهد داد.
خداحافظی همیشگی من از انجمن اوبونتو ایران با امید پیروزی برای همه دوستان
-------
ما از تبار کوروش و فرزند جمشیدیم / پیروز بی برده ، بت نپرستیدیم

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
ممنون از همه‌ی دوستانی که پاسخ دادند. لینک‌های داده شده را البته هنوز مطالعه نکرده‌ام(چون نیاز به ست کردن پروکسی داره که روی سیستم فعلی میسر(مناسب) نیست). کلیات، خوبه، ولی ایده‌ها/انگیزه‌ها رو نمی‌سازه. و خوشبختانه/متاسفانه گستردگی سطوح کاربری نمی‌ذاره که نسخه‌ای با جزییات پیچید.
بیش‌تر منظورم از تجربه‌ی خود دوستان بود. این که با لینوکس یا بهتر بگم با گنو/لینوکس چه کار می‌کنید؟ از کجا شروع کردید؟ به کجا نظر دارید؟ (چه چیزهایی برای دانستن وجود داره)

این‌که آیا یک زبان برنامه نویسی مبنا را دانستن واقعاً لازمه و به کار می‌آد؟ من خودم رشته‌ام کامپیوتر نیست ولی به اقتضای رشته‌ام، متلب(=اکتاو) را [به طور کاربردی] مسلط هستم. آیا لازمه که اول یک زبان مثلاً سی شارپ را یاد بگیرم و بعد برم سراغ گنو/لینوکس یاد گرفتن یا نه و این طور چیزها؟!

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
پاسخ به: چگونه گنو/لینوکس را اصولی فرا بگیری
« پاسخ #6 : 27 خرداد 1390، 09:25 ق‌ظ »
بیش‌تر منظورم از تجربه‌ی خود دوستان بود. این که با لینوکس یا بهتر بگم با گنو/لینوکس چه کار می‌کنید؟ از کجا شروع کردید؟ به کجا نظر دارید؟ (چه چیزهایی برای دانستن وجود داره)

این که هر کسی با گنو/لینوکس چیکار میکنه و دلیل رو آوردنش به این سیستم چی بوده به تعداد خود افراد متفاوته ...
مثلا من در ابتدا به دلیل فعالیت شغلیم مجبور شدم از لینوکس استفاده کنم (نتورک) و بعد به دلیل این که کار با لینوکس رو لذت بخش یافتم ذهنم به سمت استفاده مستمر از اون جهت داده شد ...
اگر واقعا می خواهید از گنو/لینوکس لذت ببرید دنبال یافتن دلیل شخصی باشد و ببینید چه چیزی در لینوکس هست ولی در ویندوز وجود نداره و شما به اون نیازمندید.

نقل‌قول
این‌که آیا یک زبان برنامه نویسی مبنا را دانستن واقعاً لازمه و به کار می‌آد؟ من خودم رشته‌ام کامپیوتر نیست ولی به اقتضای رشته‌ام، متلب(=اکتاو) را [به طور کاربردی] مسلط هستم. آیا لازمه که اول یک زبان مثلاً سی شارپ را یاد بگیرم و بعد برم سراغ گنو/لینوکس یاد گرفتن یا نه و این طور چیزها؟!
هیچ الزام اولیه ای برای یادگرفتن یک زبان برنامه نویسی وجود نداره (همونطور که در ویندوز نیز نیازی به یاد گرفتن زبان خاصی نداشتید).
اما قطعا دانستن یک زبان برنامه نویسی میتونه بعضی از نیازهای اولیه شما رو به عنوان کاربر هر سیستم عاملی (لینوکس ، ویندوز ، مک و ...) رفع کنه. البته اگر هدف توسعه نرم افزار و نوشتن برنامه های پیچیده باشه باید به صورت تیم تقسیم وظایف کرده و یک سری فاکتورها رو در کارتون دخیل کنید (مربوط میشه به مهندسی نرم افزار که شرح و بسط اون فراتر از این تاپیکه).
اگر واقعا دنبال یادگیری یک زبان هستید من سی پلاس رو پیشنهاد میکنم (نه سی شارپ) هرچند که حتی یادگیری پاسکال هم میتونه راه رو برای یادگیری سایر زبان ها باز کنه.
« آخرین ویرایش: 27 خرداد 1390، 09:30 ق‌ظ توسط javandata »
اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند، نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید، ندارید.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
آقا من با اون قسمت «یک زبان مثلاً سی شارپ»ت مشکل دارم. سی‌شارپ که زبان نیست ;)
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *

پس احتمالا سی شارپ باید گوشت کوب باشه !!!

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
« پاسخ #9 : 29 خرداد 1390، 11:28 ق‌ظ »

دانیال جان

با وجود احترامی که برای شما قایلم ولی از برخی نظرات شما مبنی بر سیستم عامل نبودن ویندوز یا زبان نبودن c# با وجود اطلاعی که از دانش شما دارم متعجبم.

پی نوشت:

گفتن این حرف حتی به شوخی هم عجیب است.
« آخرین ویرایش: 29 خرداد 1390، 11:30 ق‌ظ توسط finaprp »
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
در واقع و.ی.ن.د.و.ز ها تا پیش از WIN NT سیستم‌عامل مجزایی نبودن و تنها یک محیط دسکتاپ گرافیکی برای سیستم‌عامل DOS بودن. پس اطلاق نام سیستم‌عامل ویندوز به اون‌ها مثل گفتن سیستم‌عامل کی‌دی‌ای بوده.
سی‌شارپ هم بیش از این که یک زبان باشه، زبان ++Cای هست که روش پلاگین Net. نصب شده
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین PedramPaakzad

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 84
« پاسخ #11 : 30 خرداد 1390، 05:45 ق‌ظ »
در واقع و.ی.ن.د.و.ز ها تا پیش از WIN NT سیستم‌عامل مجزایی نبودن و تنها یک محیط دسکتاپ گرافیکی برای سیستم‌عامل DOS بودن. پس اطلاق نام سیستم‌عامل ویندوز به اون‌ها مثل گفتن سیستم‌عامل کی‌دی‌ای بوده.
سی‌شارپ هم بیش از این که یک زبان باشه، زبان ++Cای هست که روش پلاگین Net. نصب شده

چه فرقی میکنه تا قبل از Win NT به چی میگفتن ویندوز یا اصلا ویندوز چی بوده! مهم اینه که سیستم عامل مایکروسافت سال‌هاست به صورت کلی اسمش ویندوزه. یعنی برا اسم گذاری سیستم عامل خودشونم باید بیان از شما اجازه یا تاییدیه بگیرن؟!!

دیگه اینکه سی شارپ بیش از اینکه یک زبان باشه، یک زبانِ ...؟!!! یعنی چی بیش از اینکه یک زبان باشه یک زبانه؟!! :o اصلا فرض بگیریم همون ++c باشه (که نیست)، یعنی شما میگی ++c زبان نیست؟!! پس حتما دهانه؟!
« آخرین ویرایش: 30 خرداد 1390، 05:49 ق‌ظ توسط PedramPaakzad »

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *

تنها دلیل و برهانی که میشه برای چنین اظهار نظرهای تندی در ذهن متصور بود تعصب به لینوکس و بستن چشم بر روی واقعیت هاست !!!
شاید ویندوز سیستم عامل ایده آلی نباشه اما در این شک نکنید که یک سیستم عامله(اگر مایل هستید میتونیم خیلی عمیق و از دید کارشناسانه به مساله سیستم عامل نگاه کنیم و خصوصیاتش رو بشکافیم - به هر حال خیلی از ما تحصیلاتمون در علوم وابسته به کامپیوتر بوده و می تونیم در این مورد سره از ناسره رو باز شناسیم).

در مورد سی شارپ هم همینطور ..........

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 553
    • بررسی و معرفی توزیع ها و نرم افزارهای گنو/لینوکس
به نقل از مهدی پیشگوی عزیز در انجمن دبیان

نقل‌قول
به ویندوز می گن محیط عامل ویندوز نمی گن سیستم عامل .
چون محیط عامل تنها محیطی هستش که برنامه ها رو اجرا میکنهن و برای مدیریت خودش نیاز به یک سری بسته های خارجی داره ولی سیستم عامل نتنها همه این ها رو تو هسته خودش داره بلکه محیطی ایجاد میکنه که سراسر بسته ها رو شخصا اداره و مدیریت می کنه مثل مدیر ارشد یک کارخانه مثلا ولی ویندوز هم مثل معاون اول یک قسمت از کارخانه .
من دیگه معمولا اینجا لوگین نمیکنم. اگر امری داشتید با ایمیلم تماس بگیرید.
[/color]

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
چه فرقی میکنه تا قبل از Win NT به چی میگفتن ویندوز یا اصلا ویندوز چی بوده! مهم اینه که سیستم عامل مایکروسافت سال‌هاست به صورت کلی اسمش ویندوزه. یعنی برا اسم گذاری سیستم عامل خودشونم باید بیان از شما اجازه یا تاییدیه بگیرن؟!!

دیگه اینکه سی شارپ بیش از اینکه یک زبان باشه، یک زبانِ ...؟!!! یعنی چی بیش از اینکه یک زبان باشه یک زبانه؟!! :o اصلا فرض بگیریم همون ++c باشه (که نیست)، یعنی شما میگی ++c زبان نیست؟!! پس حتما دهانه؟!

نه لازم نیست برای نام‌گذاری اجازه بگیرن، ولی نباید چیزی رو که سیستم‌عامل نیست به عنوان سیستم‌عامل معرفی کنن. در مورد دوم هم نمی‌دونستم که باید همه‌چیز رو این‌قدر موشکافانه توضیح بدم. منظورم این بود که سی‌شارپ یه پلاگین برای ++C هست و زبان جدیدی نیست