انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: افزایش حجم پارتیشن بعد از نصب برنامه امکان پذیر است؟  (دفعات بازدید: 13181 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین artclub

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 42
با سلام من اوبونتو رو نصب کردم و میزان 7 گیگ به home اختصاص دادم . حالا می خوام به فضای home اضافه کنم . چگونه این کار در اوبونتو امکان پذیر است؟
با تشکر

آفلاین Hadron

• Full Member
  • *
  • ارسال: 150
از روی دیسک نصاب در حالت Live، سیستم را Load کرده و از
System-> Administration-> Gparted
استفاده کنید.

آفلاین artclub

• Jr. Member
  • *
ممنون از پاسخ شما .
آیا بدون استفاده از نرم افزار یا سی دی لایو این کار امکان پذیر نیست مانند آنچه که در ویندوز ویستا یا سون است؟( یعنی این مزیت ویندوز است؟ \\:D/

آفلاین B

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 354
در ویندوز بخوای درایوی که توش ویندوزت نصبه رو تغییر حجم بدی ؛ باید کامپیوتر رو ری استارت کنی
اونم چندین دقیقه طول میکشه که اگه تو همون لحظه برق بره اون درایو و ویندوزت هم میپره

آفلاین artclub

• Jr. Member
  • *
در ویندوز اصلا چنین چیزی نیست فکر کنم شما اطلاعی از نحوه پارتیشن بندی در سون نداری :D

آفلاین B

• Sr. Member
  • *
پس یه توضیح کوتاه بدید که چطور اینکارو میکنید

آفلاین artclub

• Jr. Member
  • *
از گزینه computer  گزینه manage  را انتخاب می کنی میری و قسمت disk management  بر روی هر درایوی که می خوایی تغییر بدی گزینه shrink valoum یا extend کلیک می کنی و تغییر را اعمال می کنی .( برتری ویندوز به لینوکس مگر خلافش ثابت شود ;) )

آفلاین B

• Sr. Member
  • *
شما با این روش درایوی که ویندوزتون نصب هست رو تغییر حجم دادین ؟

آفلاین artclub

• Jr. Member
  • *
بله  با این روش درایوی که ویندوز روش نصب هست هم میشه تغییر داد. این یکی از برتری های ویندوز نسبت به لینوکس است.
در ضمن روشی که شما گفتید برای 3 تغییر کوچک تقریبا 45 دقیقه وقت منو گرفت.من یک پارتیشن 5 گیگی رو می خواستم بکنم 10 گیگ واقعا پر دردسر بود.
لینوکسی ها ادعا می کنند که مثلا نصب یک سیستم خلی سریع است ولی وقتی به اینجاها می رسه ویندوز بهتر خودش رو نشون میده اگرچه نصب ویندوز سون هم برای من حدود 20 دقیقه طول میکشه.
انشاله در یک موضوع خاص برتری های ویندوز رو بر لینوکس می نویسم. \\:D/

آفلاین B

• Sr. Member
  • *
برادر من ؛ میدونم میشه
شما خودت رو درایوی که ویندوز نصبه امتحان کردی ؟ یا رو هوا میگی بدون ریستارت میشه ؟

۱ - اون بر میگرده به سواد شما که چطور اینکارو کردی ؛ واسه خودم بشخصه برای این تغییرا بیشتر از پنچ دقیقه طول نمیکشه (لازم بذکره که بستگی به هاردتون هم داره سرعت عملیات)
۲ - اون نرم افزار ویندوز که ادعا میکنید خوبه ؛ باید بگم فایل سیستم های لینوکس رو نمیشناسه (نه اینکه نخواد بشناسه ها ! میخواد بشناسه اما سوادشون نمیکشه بهش بشناسونن :) )
۳ - :)
« آخرین ویرایش: 26 امرداد 1390، 03:27 ق‌ظ توسط B »

آفلاین alieblice2

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 280
ممنون از پاسخ شما .
آیا بدون استفاده از نرم افزار یا سی دی لایو این کار امکان پذیر نیست مانند آنچه که در ویندوز ویستا یا سون است؟( یعنی این مزیت ویندوز است؟ \\:D/

درایوی که در حال استفاده هست رو نمیشه تغییر سایز داد  حد اقل تو لینوکس مطمءنم که نمیشه چون همون اول کار unmount میکنه  به همین دلیل هم دوستان گفتن که از cd live استفاده کنین که توانایی unmount کردن درایو رو داشته باشین

این روش رو من تست نکردم شما میتونین تست کنین نتیجشو اینجام بگین تا بقیه هم استفاده کنن

وقتی یک پارتیشن جدا برایه home در نظر میگیرین به صورت پیش فرض home directory همه کاربرا به جز روت داخل اون پارتیشن ساخته میشه خوب پس اگه شما با کابر روت وارد سیستمتون بشین باید بتونین اون درایو رو unmount کنین چون دیگه کاربری نیست که بخاد از اون استفاده کنه
اگه کار بالا رو تونستین انجام بدین با نرم افزار gparted که از قبل نصب کردین سایز پارتیشن رو تغییر بدین

روش هایه دیگه ای هم هست مثلا home duirectory تونو برگردونین داخل پارتیشن خود ubuntu (( دیگه پارتیشن جدا نداشته باشه )) بعد سایز رو تغییر بدین و دوباره home fdirectoery تونو به پارتیشن تغییر بدین

در کل بهترین راه استفاده از cd live هستش که دوستان بالا گفتن

از هر روشی خاستین برین در صورت امکان  بکاپ یادتون نشه

اگه cd live ندارین و حجمش براتون زیاده میتونین از توزیع gparted استفاده کنین که برایه کارهایی مثل همین کار شما طراحی شده حجمشم 108 مگابایته
ادرس دانلود
http://sourceforge.net/projects/gparted/files/gparted-live-stable/

ادرس سایت
http://gparted.sourceforge.net/

آفلاین artclub

• Jr. Member
  • *
ممنون از راهنمایی شما . بنده بعد از اینکه دیدم زمان زیادی می گیره منصرف شدم. م g parted , cd live   دارم و با اونها امتحان کردم . متاسفانه خیلی وقت گیره.
باز هم ممنون

آفلاین پیام

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 348
سلام
اولا راجع به پارتیشن بندی ویندوز بگم که این کار زیاد امن و مطمئن نیست برای همین نرم افزار های پارتیشنر تو ویندوز مثل اکرونیس و پارتیشن مجیک برای این کار ری استارت لازم دارن درمورد لینوکس هم بگم که قابل توجه دوست عزیز
تو سرورهای جدی از پارتیشن بندی  LVM  استفاده میکنن که تغییرات بدون ریستار کردن و آنی انجام میشه و تقریبا چند برابر سریعتر از ویندوزه ،

و دوما :  پارتیشن بندی ها رو هم لحاظ کنید فایل پارتیشن ویندوزی msfat or NTFS  هستش که خاصیت خودش رو داره و با سیستم فایلهای لینوکسی خیلی متفاوته  اگر ویندوز خیلی به خودش مباهات میکنه این داستان دیفراگ منت رو یه جوری حل و فصل کنه ;-) که کارایی سیستم رو با مشکل روبرو می کنه
گاهی وقتها داریم از سیستم خودمون حرف میزنیم و گاهی هم داریم از یک سرور جدی صحبت می کنیم که حرفهای خیلی متفاوتی برای تصمیم و سیاست کاری در جریانه
کسایی که لینوکسی میشن اصلا برای اینکه ویندوز بهتر از لینوکسه یا برعکس  وارد لینوکس نمیشن عزیز من
فلسفه لینوکسه که ما رو اسیر خودش کرده
این چیزیه که ویندوز تو خوابشم نمیبینه

موفق باشید

آفلاین artclub

• Jr. Member
  • *
دوست عزیز پیام.این کار در ویستا و سون به راحتی انجام میگیره فقط با چند کلیک . بله نرم افزارهای که فرمودین نیاز به ری استارت داره ولی در این مورد خاص و مسیر که گفتم نیازی نیست.
تو سرورهای جدی از پارتیشن بندی  LVM  استفاده میکنن که تغییرات بدون ریستار کردن و آنی انجام میشه و تقریبا چند برابر سریعتر از ویندوزه ،
بحث ما در سرویس های خانگی است در ضمن شما که از LVM  میگی چرا یه آموزش برای افراد مبتدی مثل ما نمیزاری که استفاده ببریم.لطفا مراحل این کار برای ما توضیح بدید تا انجام بدیم
دوما اگه به سوال ابتدایی بنده توجه کنید تقاضا کرده بودم که نحوه پارتیشن بندی و افزایش حجم یک پارتیشن یاد بگیرم و اصلا کاری به دیفرگ کردن و ... نداشتم که شما اومدی و از مزیت اون در لینوکس برای من می گی .اولین سوال من این بود که
با سلام من اوبونتو رو نصب کردم و میزان 7 گیگ به home اختصاص دادم . حالا می خوام به فضای home اضافه کنم . چگونه این کار در اوبونتو امکان پذیر است؟
با تشکر
اگر توجه کنید کنید  راهنمایی می خواستم وقصد به رخ کشیدن یا مزیت و برتری یک سیستم عامل نیست
در ضمن دوستمون در مورد نحوه پارتیشن در ویندوز پرسیده بود که پاسخ دادم
پس یه توضیح کوتاه بدید که چطور اینکارو میکنید
حالا هم مشتاقم بدونم چگونه این کار با سرعتی که میگید انجام میشه تا از راهنمایی شما استاد عزیز استفاده کنیم( روش مlvm)

آفلاین پیام

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 348
با سلام به دوستان

بحث سروهای جدی رو که گفتم یه سری مسایل مثل عدم افزونگی و تحمل خطا درش هست در سیستم پارتیشن بندی lvm  به کمترین میزان خودش میرسه و این نیست که شما در سیسم دستکتاپ این کارو نکنید ولی زیاد توصیه نمی کنم که از این روش در سیستم عامل دستکتاپ  استفاده کنید
برای افزایش پارتیش home بهتره که از طریق دیسک زنده وارد شید و از طریق نرم افزار gparted  پارتیشنتون رو resize  می کنید
برای علاقه مندی به روش LVM  به این لینک

http://www.howtoforge.com/linux_lvm

http://www.forum.persianadmins.com/showthread.php?t=7649

جالب بودن پارتیشن های LVM به اینه که حتی در وقتی دارید ازشون استفاده می کنید میتونید آنی و در همون لحظه تغییر سایز رو اعمال کنید و این چیزیه که فقط تو لینوکس امکان پذیره

بعد هم در مورد پارتیشن و دیفراگمنت کردن این مطلب رو اضافه کردم که  فایل پارتیشن های ماکروسافتی به خاطر استفاده از این روشی که برای پارتیشن بندی استفاده میکنن خیلی زیاد عمل تکه تکه شدن اعمال میشه روش که همیشه نیاز مند دیفراگمنت هستن

موفق باشید