انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب درایور کارت گرافیک لپ تاپ Dell vostro 3450  (دفعات بازدید: 10573 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین kaplan

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 25
نصب درایور کارت گرافیک لپ تاپ Dell vostro 3450
« : 19 شهریور 1390، 09:49 ب‌ظ »
با درود
چگونه می توانم درایور ATi Radeon 6630 لپ تاپ Dell vostro 3450را در اوبونتو ۱۱.۴ ۶۴ بیتی نصب کنم؟
من در لینوکس تازه وارد هستم و از راهنمایی های این انجمن استفاده کردم و  کارت گرافیک را اینگونه نشان میدهد

bob@bob-Dell-System-Vostro-3450:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc NI Whistler [AMD Radeon HD 6600M Series]
bob@bob-Dell-System-Vostro-3450:~$
در سایت خود ATi درایور زیر را توصیه کرده که دانلود کردم ولی بلد نیستم نصب کنم فایل با پسوند run
یک بار هم از طریق Additional Driver نصب کردم ولی پس از نصب مشکل پیدا شد
ممنون میشم راهنمایی کنید .
« آخرین ویرایش: 19 شهریور 1390، 09:51 ب‌ظ توسط kaplan »

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 599
پاسخ به: نصب درایور کارت گرافیک لپ تاپ Dell vostro 3450
« پاسخ #1 : 20 شهریور 1390، 12:21 ق‌ظ »
1. سرچ تو همین انجمن
2. گوگل
3. درایور اوپن سورسی که با ادیشنال-درایورز نصب کردی رو اول پاک کن:
sudo apt-get remove fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-radeon

حالا  درایور اصلی که دانلود کردی رو نصب کن:
./FileName.runیک کم که جلو رفت یک نصاب گرافیک باز میشه. آخر کار هم کانفیگ کن با دستور زیر:
sudo aticonfig --initial -fحالا ریستارت کن و بعد دستور زیرو بزن:
fgl_glxgearsیک صفحه باز میشه که یک مکعب+چرخنده‌های چرخان داره و باید حدود 15 ثانیه بدون کرش کار کنه
حالا گرافیک با موفقیت نصب شده.
« آخرین ویرایش: 20 شهریور 1390، 12:35 ق‌ظ توسط Dream »

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #2 : 20 شهریور 1390، 04:56 ق‌ظ »
با درود
چگونه می توانم درایور ATi Radeon 6630 لپ تاپ Dell vostro 3450را در اوبونتو ۱۱.۴ ۶۴ بیتی نصب کنم؟
من در لینوکس تازه وارد هستم و از راهنمایی های این انجمن استفاده کردم و  کارت گرافیک را اینگونه نشان میدهد

bob@bob-Dell-System-Vostro-3450:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc NI Whistler [AMD Radeon HD 6600M Series]
bob@bob-Dell-System-Vostro-3450:~$
در سایت خود ATi درایور زیر را توصیه کرده که دانلود کردم ولی بلد نیستم نصب کنم فایل با پسوند run
یک بار هم از طریق Additional Driver نصب کردم ولی پس از نصب مشکل پیدا شد
ممنون میشم راهنمایی کنید .

درود و خوش‌آمدی به جمع کاربران لینوکس و اعضای این سایت :)
میشه بگی مشکلت با درایور آزادی که به طور پیش‌فرض نصب هست چیه؟ محیط Unity رو نمی‌تونه اجرا کنه؟
نقل‌قول
3. درایور اوپن سورسی که با ادیشنال-درایورز نصب کردی رو اول پاک کن:
Additional Drivers درایور کد و بسته و انحصاری ATI رو نصب می‌کنه، درایور آزاد به صورت پیش‌فرض نصب هست :)
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین kaplan

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 20 شهریور 1390، 08:43 ق‌ظ »
با تشكر از  Dream
من پس از نصب درايور از طريق  Additional Driver  ، دوباره اوبونتو را نصب كرده بودم و نتايجي كه قبلا ذكر كردم مربوط به زماني بود كه اوبونتو تازه نصب شده و هيچ درايور اضافي نصب نگرديده است. بنابر اين فكر ميكنم مراحل را بايد از نصب درايور ادامه بدم.
در گزارش بالا دو   VGA compatible controller ديده مي شود ،‌اين يعني چي؟

ساسان ممنون
مشكلي كه بعد از نصب درايور از طريق Additional Driver داشت اين بود كه محيط Unity كار نميكرد و سيستم توصيه ميكرد كه از محيط classic استفاده شود.
الان هم كه اوبونتو تازه نصب شده و هيچ درايور اضافي نصب نيست ،‌ وقتي دستگاه را روشن ميكنم يك صفحه سياه مي آيد و پس از چند بار روشن و خاموش كردن  وارد اوبونتو مي شود
بايد از طريق روشي كه Dream گفت ،‌درايوري كه از ATi دانلود كردم را نصب كنم تا ببينم چه پيش مياد.

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 20 شهریور 1390، 09:45 ق‌ظ »
Additional Drivers درایور کد و بسته و انحصاری ATI رو نصب می‌کنه :)
یعنی اوبونتو میاد پیشنهاد میده کاربر عزیز بیا درایور کدبسته برات نصب کنم :o
درایور کد بسته اونیه که توی سایتشون(atiوnvidia) گذاشتن واسه دانلود ;)

نقل‌قول
درایور آزاد به صورت پیش‌فرض نصب هست
???

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 20 شهریور 1390، 10:40 ق‌ظ »
نقل‌قول
ساسان ممنون
مشكلي كه بعد از نصب درايور از طريق Additional Driver داشت اين بود كه محيط Unity كار نميكرد و سيستم توصيه ميكرد كه از محيط classic استفاده شود.
الان هم كه اوبونتو تازه نصب شده و هيچ درايور اضافي نصب نيست ،‌ وقتي دستگاه را روشن ميكنم يك صفحه سياه مي آيد و پس از چند بار روشن و خاموش كردن  وارد اوبونتو مي شود
بايد از طريق روشي كه Dream گفت ،‌درايوري كه از ATi دانلود كردم را نصب كنم تا ببينم چه پيش مياد.
خواهش می‌کنم :)
پردازنده‌ای که لپتاپت داره نسل دوم Sandy Bridge هست و برای اوبونتو ۱۱.۰۴ یه مقدار جدیده. من توصیه می‌کنم دیسترویی مثل آرچ‌لینوکس یا فدورا ۱۵ یا حتی آخرین نسخه بتا اوبونتو ۱۱.۱۰ رو تست کنی که آخرین نسخه درایور آزاد ATI رو داشته باشی و ببینی چقدر فوق‌العادس و نیاز به نصب هیچ چیز دیگه‌ای هم نخواهی داشت :)
نقل‌قول
یعنی اوبونتو میاد پیشنهاد میده کاربر عزیز بیا درایور کدبسته برات نصب کنم Shocked
درایور کد بسته اونیه که توی سایتشون(atiوnvidia) گذاشتن واسه دانلود Wink
بله اون اسکریپت طراحی شده تا سخت افزارهایی که درایور انحصاری نیاز دارن رو شناسایی و درایور مناسب رو براشون نصب کنه. نقل wiki اوبونتو:
By default Ubuntu will use the open source ATI or Radeon driver for cards manufactured by AMD/ATI. Some users however prefer the proprietary fglrx driver for various reasons.
https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI
fglrx هم درایور کد بسته ATI هست که با نصاب و برنامه گرافیک کانفیگ‌ش Catalyst خونده میشه http://en.wikipedia.org/wiki/AMD_Catalyst (قسمت لینوکس رو ببین)
اصلا بدون درایور گرافیک xorg اجرا نمیشه. درایور آزاد ATI با اسم xserver-xorg-video-radeon توی اوبونتو پکیج میشه http://packages.ubuntu.com/natty/xserver-xorg-video-radeon

آفلاین kaplan

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 20 شهریور 1390، 11:21 ق‌ظ »
سپاس جناب ساسان
من همين catalyst 11.8 را از سايت ATi دانلود كرده ام. پس فقط اونو نصب كنم؟ و ديگر نيازي به config نيست؟
با لينوكس اصلا آشنا نيستم و از توزيع هاي مختلف آن فقط اوبونتو را ديدم و خوشم اومد . بر روي لپ تاپم هم اوبونتو 10.10 نصب بود. الان يه دوري ميزنم و اون موارد ديگر را كه گفتيد ميبينم .

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 20 شهریور 1390، 03:55 ب‌ظ »
نقل‌قول
یعنی اوبونتو میاد پیشنهاد میده کاربر عزیز بیا درایور کدبسته برات نصب کنم
بله اون اسکریپت طراحی شده تا سخت افزارهایی که درایور انحصاری نیاز دارن رو شناسایی و درایور مناسب رو براشون نصب کنه. نقل wiki اوبونتو:
By default Ubuntu will use the open source ATI or Radeon driver for cards manufactured by AMD/ATI. Some users however prefer the proprietary fglrx driver for various reasons.
https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI
اصلا بدون درایور گرافیک xorg اجرا نمیشه. درایور آزاد ATI با اسم xserver-xorg-video-radeon توی اوبونتو پکیج میشه http://packages.ubuntu.com/natty/xserver-xorg-video-radeon
۱+
 :oops: مرسی بابت خارج کردنم از تاریکی‌های وهم! :)

نقل‌قول
fglrx هم درایور کد بسته ATI هست که با نصاب و برنامه گرافیک کانفیگ‌ش Catalyst خونده میشه http://en.wikipedia.org/wiki/AMD_Catalyst (قسمت لینوکس رو ببین)
البته fglrx مثل اینکه کاملاً کد بسته نیس ولی کاتالیست آره. نقل از همین لینکی که دادین:
fglrx ... contains both free and open-source and proprietary parts. Starting from Catalyst 11.7, the ATI Proprietary Linux driver was renamed ATI Catalyst Linux, and was moved to the same release dates and version numbering as the versions for Microsoft Windows

نقل‌قول
با لينوكس اصلا آشنا نيستم و از توزيع هاي مختلف آن فقط اوبونتو را ديدم و خوشم اومد . بر روي لپ تاپم هم اوبونتو 10.10 نصب بود. الان يه دوري ميزنم و اون موارد ديگر را كه گفتيد ميبينم .
چندتا لینک:
دیستروواچ توزیع‌ها رو رتبه بندی میکنه. از باکس سمت راست سایت می‌تونی بالاترین رنک‌ها رو ببینی.
سایت libooks.ir هم راهنمای نصب بعضی توزیع‌ها رو داره
« آخرین ویرایش: 20 شهریور 1390، 04:38 ب‌ظ توسط Dream »

آفلاین kaplan

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 20 شهریور 1390، 08:36 ب‌ظ »
با کلی تلاش ، درایور ATi catalyst 11.8 را که دانلود کرده بودم ، نصب کردم ولی پس از Restart همانطور که قبلا نیز با نصب درایور از طریق Additional Driver پیش آمده بود ، و اوبونتو وارد محیط کلاسیک شد  :(
 ناامید شده و اوبونتو را پاک کردم و مجددا وارد دنیای ویندوز 7 شدم  :P  ولی بعد از دیدن محیط اوبونتو ، ویندوز دیگه دلچسب نبود ،،،،بنابر این ..... دوباره اوبونتو را نصب کردم و سعی دارم مشکلم را به یاری دوستان حل کنم.
برام جالبه که چرا بدون نصب درایور کارت گرافیک ، محیط Unity قابل دسترسی است ولی بعد از نصب درایور نمیشه استفاده کرد !
حالا دیگه نمیدونم چکار کنم ، صبر کنم تا اوبونتو بروز رسانی بشه یا راه حلی داره این مشکل ؟

داشتم جستجو میکردم به این مطلب The Dell Vostro 3450 has been awarded the status of Certified on Ubuntu 32-bit. در این لینک http://www.ubuntu.com/certification/hardware/201101-6948:201101-6949 برخوردم . امکان داره که با نصب اوبونتو 11.04 - 32 بیتی ، مشکل کارت گرافیک حل بشه؟
« آخرین ویرایش: 20 شهریور 1390، 08:51 ب‌ظ توسط kaplan »

آفلاین rd1381

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 77
  • اوبونتو 10.4 ۶۴ بیتی
« پاسخ #9 : 20 شهریور 1390، 11:52 ب‌ظ »
عزیز مشکل شما اینجاست که ۲ تا کارت گرافیکی دارید.intel و ati
اینا ماله نسل جدیده لپتاب هاست .توی ویندوز برای کارهای ساده از کارت intel استفاده میشود و برای بازیها از کارت ati.
متاسفانه سویچینگ بین کارت گرافیکی در لینوکس به سادگی ویندوز نیست.
الان برای nvidia یه پروژه هست به نام bumblebee که من روی لپتابم استفاده میکنم ولی برای ati اطلاعی ندارم.شاید bumblebee برای ati هم جواب بده.ppa داره از اون میتونید نصب کنید. دلیل این که اول بدون نصب درایور قشنگتره اینه که درایور اوپنسورس intel نصبه و از intel استفاده میشه و کارت ati شما فقط برق مصرف میکنه.ولی وقتی درایور ati نصب میکنی چون سیستم کارت intel رو میبینه سیستم به هم میریزه و از درایور vga ساده که Unity بالا نمیاره استفاده میشه.
نمیدونم چرا هیچکس این جواب رو نداده یعنی هیچکس نمیدونست اینجا؟
روی لپتاب هایی که نوشته Optimus اونا 2 تا کارت دارن intel/nvidia که الان تو بازار پر شده از اینا چون تو ویندوز باتری کمتری مصرف میکنن.
امیدوارم نتیجه بگیرید
http://linux-hybrid-graphics.blogspot.com/
توش توضیح داده چهجوری کارت dicscrete تون (که یا ati یا nvidia هست) رو خاموش کنید تا همه چیز عادی شه

آفلاین rd1381

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 77
  • اوبونتو 10.4 ۶۴ بیتی

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 21 شهریور 1390، 06:43 ق‌ظ »
نقل‌قول
۱+
 Embarassed مرسی بابت خارج کردنم از تاریکی‌های وهم! Smiley

نقل‌قول
البته fglrx مثل اینکه کاملاً کد بسته نیس ولی کاتالیست آره. نقل از همین لینکی که دادین:
fglrx ... contains both free and open-source and proprietary parts. Starting from Catalyst 11.7, the ATI Proprietary Linux driver was renamed ATI Catalyst Linux, and was moved to the same release dates and version numbering as the versions for Microsoft Windows
چاکرم. ممنون از اطلاعات اضافی :) نکته جذاب Ati این هست که معماری پردازنده‌های گرفیکی‌ش رو تا حدود زیادی منتشر می‌کنه و این نوشتن درایور رو براش بسیار تسهیل می‌کنه. الان درایور آزاد ati در بسیاری از bench mark ها از catalyst سریع‌تر هست.
اینا ماله نسل جدیده لپتاب هاست .توی ویندوز برای کارهای ساده از کارت intel استفاده میشود و برای بازیها از کارت ati.
الان برای nvidia یه پروژه هست به نام bumblebee که من روی لپتابم استفاده میکنم ولی برای ati اطلاعی ندارم.شاید bumblebee برای ati هم جواب بده.ppa داره از اون میتونید نصب کنید. دلیل این که اول بدون نصب درایور قشنگتره اینه که درایور اوپنسورس intel نصبه و از intel استفاده میشه و کارت ati شما فقط برق مصرف میکنه.ولی وقتی درایور ati نصب میکنی چون سیستم کارت intel رو میبینه سیستم به هم میریزه و از درایور vga ساده که Unity بالا نمیاره استفاده میشه.
روی لپتاب هایی که نوشته Optimus اونا 2 تا کارت دارن intel/nvidia که الان تو بازار پر شده از اینا چون تو ویندوز باتری کمتری مصرف میکنن.
امیدوارم نتیجه بگیرید
توش توضیح داده چهجوری کارت dicscrete تون (که یا ati یا nvidia هست) رو خاموش کنید تا همه چیز عادی شه
در ابتدا که اوبونتو ۱۱.۰۴ رو بوت می‌کنه یونیتی اجرا میشه چون از GPU ـه پردارنده و از درایور آزاد اینتل استفاده می‌کنه. (البته نسخه درایور گرافیک اینتل اوبونتو ۱۱.۰۴ قدیمی هست و دو نسخه جدیدتر هم اومده)
وقتی درایور کد بسته Ati رو نصب می‌کنه، با کانفیگی که توی xorg.conf نوشته میشه، xorg روی GPU مجزای Ati اجرا میشه. این دوستون یه جا توی نصب درایور اشتباه کرده.
کاری که Bumblebee انجام میده این هست که فراید سوییچ بین GPU داخلی و خارجی رو اوتوماتیک کرده یعنی هر موقع بار پردازشی گرافیکی خاصی وجود نداره (مثل وب گردی) از GPU داخلی استفاده بشه و وقتی نیاز به پردازش گرافیکی قوی‌ترین باشه (مثلا بازی) از GPU مجزا استفاده کنه. هرموقع این به پایداری کامل رسید به صورت Upstream میره روی xorg قرار میگیره. من توصیه می‌کنم شما هم از Bublebee یا برنامه‌های مجزا استفاده نکنی.
با کلی تلاش ، درایور ATi catalyst 11.8 را که دانلود کرده بودم ، نصب کردم ولی پس از Restart همانطور که قبلا نیز با نصب درایور از طریق Additional Driver پیش آمده بود ، و اوبونتو وارد محیط کلاسیک شد  :(
 ناامید شده و اوبونتو را پاک کردم و مجددا وارد دنیای ویندوز 7 شدم  :P  ولی بعد از دیدن محیط اوبونتو ، ویندوز دیگه دلچسب نبود ،،،،بنابر این ..... دوباره اوبونتو را نصب کردم و سعی دارم مشکلم را به یاری دوستان حل کنم.
برام جالبه که چرا بدون نصب درایور کارت گرافیک ، محیط Unity قابل دسترسی است ولی بعد از نصب درایور نمیشه استفاده کرد !
حالا دیگه نمیدونم چکار کنم ، صبر کنم تا اوبونتو بروز رسانی بشه یا راه حلی داره این مشکل ؟

داشتم جستجو میکردم به این مطلب The Dell Vostro 3450 has been awarded the status of Certified on Ubuntu 32-bit. در این لینک http://www.ubuntu.com/certification/hardware/201101-6948:201101-6949 برخوردم . امکان داره که با نصب اوبونتو 11.04 - 32 بیتی ، مشکل کارت گرافیک حل بشه؟
من اگر جای شما بودم پارسیدورا ۱۵ که همون فدورا ۱۵ هست رو تست می‌کردم که هم درایور Intel و Ati جدیدتری نسبت به اوبونتو ۱۱.۰۴ داره، هم گنوم ۳ که ۱۰۰ برابر از unity بهتر هست. همه‌ی کدک‌های صوتی و تصویری رو هم داره پس کلی جلو هستی
http://parsidora.org/fa
اگر هم اوبونتو ۱۱.۰۴ می‌خوای که لازم نیست درایوری کد بسته روش نصب کنی و بدون کار اضافه‌ای unity روش اجرا میشه. اگر می‌خوای مشکل الانت با نصب درایور کد بسته حل بشه، خروجی این دو تا فایل رو بزار تا ببینیم به کجا میرسیم :)
/var/log/Xorg.0.log
/etc/X11/xorg.conf
« آخرین ویرایش: 21 شهریور 1390، 07:20 ق‌ظ توسط ساسان »

آفلاین kaplan

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 21 شهریور 1390، 07:50 ق‌ظ »
امیدوارم نتیجه بگیرید

سپاسگزارم
كاملا درست است ، در اين حالت شارژ باتري خيلي زودتر از حالت استفاده در ويندوز ، تمام مي شود .
اميدوارم كه بزودي در اوبونتو هم اين مشكل برطرف بشه .

آفلاین kaplan

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 21 شهریور 1390، 08:02 ق‌ظ »
نقل‌قول
۱+

من توصیه می‌کنم شما هم از Bublebee یا برنامه‌های مجزا استفاده نکنی.

از Bublebee یا برنامه‌های مجزا استفاده بكنم يا نه ؟

اگر می‌خوای مشکل الانت با نصب درایور کد بسته حل بشه، خروجی این دو تا فایل رو بزار تا ببینیم به کجا میرسیم :)
/var/log/Xorg.0.log
/etc/X11/xorg.conf
خروجي اين فايل ها را در همين حالت كه درايوري نصب نيست بزارم ؟ يا درايور ATi را نصب كنم بعد خروجي بگيرم ؟ البته همين خروجي گرفتن را هم بلد نيستم  :P

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 22 شهریور 1390، 12:07 ب‌ظ »
بله وقتی ATI Catalyst رو نصب کردی و باش مشکل داری. اول فایل‌ها رو ادیتوری مثل gedit باز کن. مثلا:
gedit /var/log/Xorg.0.logو بعد هرچیزی که تو اون فایل هست رو این‌جا copy و paste کن یا توی http://pastebin.com ذخیره کن و لینکش رو قرار بده ;)