انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: گرمازدگی سی پی یو  (دفعات بازدید: 7340 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • We are not users we are friends.
گرمازدگی سی پی یو
« : 10 آبان 1390، 01:41 ب‌ظ »
دوستان سلام
من هر چه گشتم نتونستم جایی مناسب برای بیان این مطلب پیدا کنم بر این شد که اومدم اینجا!
مشکل من اینه که توی ویندوز فکستنی اینتل یه نرم افزار داره که فرکانس سی پی یو در زمانی که نیازی نباشه رو کم می کنه و زمانی که نیاز باشه حتی زیاد هم می کنه متاسفانه توی لینوکس همچین چیزی تا حالا ندیدم این فرایند کمک می کنه تا سیستم خنک تر بمونه و باعث دوام بیشتر سی پی یو و ما بقی قطعاتی که حرارتش بهشون می رسه می شه با توجه به این که در منطقه گرم سیری زندگی می کنم خنک کردن سیستم خیلی مهمه جست و جو کردم شاید بشه از بایوس کاری کرد چیزی پیدا نکردم نبود این قابلیت در لینوکس باعث شده لپتاپم بسیار داغ کنه چیزی مثل اینکه دارم بازی می کنم بسیار داغ اینقدر که روی دمای محیط اثر می ذاره احتیاج دارم که یا threadهای اضافه رو ببندم یا هسته های اضافه رو ببندم یا هم فرکانس رو بیارم پایین اما به هیچکدومشون دسترسی ندارم.
لطفا کمکم کنید.
مدل لپتاپم: Asus n53sv با سی پی یو I7 sandy bridge
نیازمند یاری سبزتان هستیم
با تشکر
« آخرین ویرایش: 11 آبان 1390، 09:08 ق‌ظ توسط MADMAN »
سلامتی پنگوئن که یه ذره قد داره، اما بازم لاتی راه میره ....

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
پاسخ به: کمک غیر ضروری
« پاسخ #1 : 10 آبان 1390، 06:46 ب‌ظ »
یه اپلتی بود قبلا واسه گنوم ۲ که همین کار رو میکرد.البته نمیدونم دقیقا همینکار رو میکرد ولی فرکانس رو کم میکرد اگه اشتباه نکنم.cpu meter یا cpu scaling یه همچین چیزی.
یه برنامه ای هم هست به نام jupiter که تقریبا اون هم یکارایی میتونه بکنه.:
http://liliputing.com/2010/02/jupiter-power-management-applet-for-linux-netbooks.html
پ.ن:ضمنا، این عنوان رو تغییر بدید به یه چیزی که با محتوای سوال بخونه.
« آخرین ویرایش: 10 آبان 1390، 06:48 ب‌ظ توسط mrmrn »
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #2 : 10 آبان 1390، 09:48 ب‌ظ »
linuxreview.ir/1390/04/linux-kernel-power-issues-and-workaround/

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 11 آبان 1390، 09:08 ق‌ظ »
یه اپلتی بود قبلا واسه گنوم ۲ که همین کار رو میکرد.البته نمیدونم دقیقا همینکار رو میکرد ولی فرکانس رو کم میکرد اگه اشتباه نکنم.cpu meter یا cpu scaling یه همچین چیزی.
http://liliputing.com/2010/02/jupiter-power-management-applet-for-linux-netbooks.html
آقا دستت درد نکنه خیلی خوب شد ژوپیتر رو نصب کردم مثل مال خود اینتل نیست ولی باز هم خیلی عالیه.

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • آقا مرتضی
« پاسخ #4 : 11 آبان 1390، 09:24 ق‌ظ »
این دوستمون سوالش در مورد cpu هست نه مشکل مصرف بررق زیادی نسبت به نسخه های قبل.
آقا دستت درد نکنه خیلی خوب شد ژوپیتر رو نصب کردم مثل مال خود اینتل نیست ولی باز هم خیلی عالیه.
خواهش.
واقعا تغییرشو احساس میکنی یا فقط فکر میکنی بهتر شده.

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
پاسخ به: گرمازدگی سی پی یو
« پاسخ #5 : 11 آبان 1390، 10:41 ق‌ظ »
یک applet برای gnome هست به نام cpu frequency and system monitor  که ممکن است به کارت بیاد.

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 11 آبان 1390، 10:48 ق‌ظ »
این دوستمون سوالش در مورد cpu هست نه مشکل مصرف بررق زیادی نسبت به نسخه های قبل.
خواهش.
واقعا تغییرشو احساس میکنی یا فقط فکر میکنی بهتر شده.
قشنگ اصلا دست که میذارم باد به میزان قابل توجهی خنک تر میاد بیرون از اون مال خود اینتل یه خورده گرمتره ولی این هم خیلی عالیه من دقیقا به خاطر همین گرما با لینوکسم نمیومدم بالا اما الان به لطف شما توی لینوکس هستم.

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #7 : 11 آبان 1390، 02:30 ب‌ظ »
رایانه های رومیزی گزینه های ذخیره نیرو و کاهش بسامد و فرکانس پردازنده هنگام بیکاری را در خود بایوس دارد
شما از سربرگ های بایوس عکس بردارید به ویژه بخش پردازنده شاید همچه گزینه هایی انجا هم باشد

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 11 آبان 1390، 04:38 ب‌ظ »
رایانه های رومیزی گزینه های ذخیره نیرو و کاهش بسامد و فرکانس پردازنده هنگام بیکاری را در خود بایوس دارد
شما از سربرگ های بایوس عکس بردارید به ویژه بخش پردازنده شاید همچه گزینه هایی انجا هم باشد
بله شما خودتون هم می فرمایید که کامپیوترهای رو میزی لپ تاپ با کامپیوترهای رومیزی توی این زمینه با هم فرق دارن همچین چیزایی توی لپتاپ وجود ندارن و اگر نه که هزار راه بلدیم برای خنک کردن سی پی یو بعلاوه توی تنظیمات مادربورد معمولا امکان اورکلاک هستش میشه کلاک رو از ۲۰۰ کم تر هم کرد.
مشکل اصلی اینجاست که لپ تاپه و یکمی غیر قابل انعطاف

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
« پاسخ #9 : 12 آبان 1390، 12:22 ق‌ظ »
ببین دوست خوبم من میخوام بدونم بعد اینهمه راهنمایی که به شما کردند کدوما رو انجام دادید و مشکل حال حاضرتون چیه. مخصوصا خیلی توصیه میکنم کاری که من گفتم  (اون لینک و یه لینک دیگه ای که از اونجا دوباره ارجاع میده) رو هم انجام بدی. ببین کرنل لینوکس خودش اون کاری که میخوای رو انجام میده. یعنی اینکه کسایی که کرنل اوبونتو رو کامپایل میکنن به صورت پیش فرض cpu scaling governer رو روی ondemand قرار میدن پس نیازی نیست کار اضافه ای بکنی. فقط ورژن های جدید کرنل یه ایرادهایی داره که راه حلش اون لینکی هست که من بهت گفتم.

اگه سرت درد میکنه میتونی پردازنده رو undervolt هم بکنی که یه کاری هست برعکس overclock کردن. فقط فرقش اینه که ولتاژ پردازنده رو پایین میاری تا خنک تر کار کنه. اگه این کارو درست انجام بدی بدون افت عملکرد خواهی بود. من الان توی ویندوز چند سالی میشه که با rmclock دارم این کارو میکنم و هیچ مشکلی نداشتم (لپتاپ من 24/7 روشن هست و باهاش کار مدل سازی هم میکنم) ولی توی لینوکس تجربه موفقی نداشتم. البته اون موقع سواد لینوکسیم کمتر بود.

در ثانی شما کارت گرافیک انویدیا هم روی سیستمت هست. گرم شدن سیستمت میتونه از کارت گرافیک هم باشه. احتمالا میدونی که توی لپ تاپ های جدید سیستم خنک کننده پردازنده و کارت گرافیک باهم ادغام شده. پس تا درایور مناسب رو نصب نکنی کارت گرافیکت ممکنه درست کار نکنه و این باعث بشه که سیستمت گرم بشه. اما متاسفانه در حال حاضر nvidia optimus که کار تنظیم مصرف انرژی کارت گرافیک رو انجام میده، توسط خود شرکت انویدیا در لینوکس پشتیبانی نمیشه و شما باید از درایور غیر رسمی bumblebee استفاده کنی. ولی از من نپرس چه طور باید این درایورو نصب کنی که نمیدونم.

در آخر لینوکس همینه مجبورت میکنه بری از تمام سوراخ سنبه های کامپیوترت سر در بیاری.
« آخرین ویرایش: 15 آبان 1390، 12:33 ب‌ظ توسط Keivan »

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 14 آبان 1390، 05:57 ب‌ظ »
گزارش: از ژوپیتر استفاده کردم خیلی خوب بود.
نرم افزار سی پی یو متر هم فقط نشون دهنده درصد استفاده شده از سی پی یو در همان لحظه هستش.
نرم افزار سی پی یو اسکیلینگ هم برای اوبونتو ۱۱۰۱۰ نبود.
cpu frequency and system monitor هم چیزی در این باره پیدا نکردم اگه ممکنه یه بینک بهم بدید. سپاسگزارم
و اما کاری که سی پی یو اسکیلینگ می کنه رو در دو خط کد در اینجا قرار می دم. ساید هم استفاده از اون مزیت هایی داشته باشه شاید هم اون خودش بهتر کار کنه ولی این کدها خیلی به دردم خوردند.
اول این کد رو بزنید. sudo cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequenciesخروجی این دستور رو داشته باشید.
cpufreq-selector -f بعد از دش اف یه فاصله بدید و مقدار رو از خروجی دستور قبلی بگیرید هر چه کمتر خنک تر کند تر(بر طبق قاعده من که چیزی احساس نمی کنم) و مصرف برق کمتر
« آخرین ویرایش: 17 آبان 1390، 11:51 ق‌ظ توسط MADMAN »

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • آقا مرتضی
« پاسخ #11 : 14 آبان 1390، 07:39 ب‌ظ »
ممنون که نوشتی چی شد.یه مثبت ;)
ضمنا دستورات رو تو تگ کد بذار که خواناتر باشه مثلا:
sudo cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequenciesو اینکه اون اپلت مال گنوم۲ بود.نمیدونم شاید الان اکستنشنی که همین کارو بکنه برا گنوم۳ باشه.ولی دقیقا کارش همینی بود که شما با اون کد گفتی.
البته اونکاری که Keivan برا استفاده برق زیادی در هسته که خودش باعث گرمای سیستم میشه هم باید موثر باشه ولی من تاثیری ازش در مصرف برق ندیدم :( لذا میخوام ۲.۶.۳۷ رو کامپایل کنم برا سیستمم.
یه نکته ای هم تو حرف کیوان بود که من مطمئن نیستم ولی علی الاصول باید همونجوری باشه که cpu رو ondemand تنظیم باشه.

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 15 آبان 1390، 12:43 ب‌ظ »
ممنون که نوشتی چی شد.یه مثبت ;)
ضمنا دستورات رو تو تگ کد بذار که خواناتر باشه مثلا:
sudo cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequenciesو اینکه اون اپلت مال گنوم۲ بود.نمیدونم شاید الان اکستنشنی که همین کارو بکنه برا گنوم۳ باشه.ولی دقیقا کارش همینی بود که شما با اون کد گفتی.
البته اونکاری که Keivan برا استفاده برق زیادی در هسته که خودش باعث گرمای سیستم میشه هم باید موثر باشه ولی من تاثیری ازش در مصرف برق ندیدم :( لذا میخوام ۲.۶.۳۷ رو کامپایل کنم برا سیستمم.
یه نکته ای هم تو حرف کیوان بود که من مطمئن نیستم ولی علی الاصول باید همونجوری باشه که cpu رو ondemand تنظیم باشه.

اون مشکل کرنل که من گفتم مربوط میشه به پردازنده های اینتل سری sandybridge . پس اگه مثلا پردازندت core 2 باشه مشکلی با کرنل جدید نداری.

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 15 آبان 1390، 04:22 ب‌ظ »

اون مشکل کرنل که من گفتم مربوط میشه به پردازنده های اینتل سری sandybridge . پس اگه مثلا پردازندت core 2 باشه مشکلی با کرنل جدید نداری.
[/quote]

خب عزیز دلم سی پی یو منم آی ۷ سندی بریجه.

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1260
  • Be Free
    • Roozbeh Shafiee Personal Home Page
« پاسخ #14 : 15 آبان 1390، 11:34 ب‌ظ »
پکیج هایی مثل cpufreq و laptop-mode-tools می تونه گزینه های خوبی برای بهینه کردن مصرف انرژی برای نسل جدید cpu های اینتل باشه ! مشکلی که من داشتم همین بود و قسمت اعظمش با cpufreq و نوشتن چند تا shell script ساده برای کار با laptop-mode-tools حل شد...
Cloud Infrastructure and Virtualization Architect

Roozbeh Shafiee Home Page : http://RoozbehShafiee.Com