انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: برای من خوبه دبیان رو نصب کنم؟ (حل شد)  (دفعات بازدید: 3191 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • We are not users we are friends.
سلام دوستان
من تازه 6 ماهی می شه که با اوبونتو آشنا شدم و از اون موقع تا الان به دنبال نسخه های مختلف لینوکس و اینکه الگوی کدوم نسخه کدوم نسخه است و یا تصویر و کارایی هر کدوم چه جوریه بودم.
من از اوبونتو واقعا راضی هستم و دیدم که اوبونتو از دبیان الگو گرفته و دبیان هم قیافه بسیار ساده ای داشت و من هم از سادگی خوشم میاد.
حالا می خواستم دبیان رو دانلود و نصب کنم اما قبلش یه چند تا سوال اساسی دارم:
1. من دبیان رو نصب کنم مشکلات و سوالاتم رو به فارسی می تونم کجاها بپرسم؟ آیا همین انجمن جوابگوی نیازهای ساده(بیشتر کارم روی مولتی مدیا هستش) من می شه؟
2. اگر من اون هشت تا دی وی دی و اون دو تا برای آپدیت دانلود و نصب کنم بعدش برای کارهای معمولی و پی اچ پی به چیزهای خاصی احتیاج هست نصب کنم؟
3. واسه شخصی مثل من که با مولتی مدیا سروکار داره و دوست داره برنامه نوسی یاد بگیره پیشنهاد می کنید؟
4. نرم افزارهای اوبونتو رو میتونم اونجا نصب کنم؟
5. اون هم چیزی مثل اوبنتو سافت ویر سنتر داره؟
با کمال تشکر
« آخرین ویرایش: 15 دی 1390، 10:18 ق‌ظ توسط MADMAN »
سلامتی پنگوئن که یه ذره قد داره، اما بازم لاتی راه میره ....

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
پاسخ به: برای من خوبه دبیان رو نصب کنم؟
« پاسخ #1 : 14 دی 1390، 12:35 ب‌ظ »
۱- همینجاها. اوبونتو در اصل کمی یوزرفرندلی تر شده دبیان است
۲- در حالت عادی کافیه فقط دی وی دی اول رو دانلود و نصب کنی. بقیه چیزها رو مثل اوبونتو می تونی از همون اینترنت بگیری. اگر هر هشت تا دی وی دی رو نصب کنی یعنی هر چی برنامه توی لینوکس هست رو نصب کردی (:
۳- توزیع ها مهم نیستن. توزیع یکسری برنامه است با یکسری تنظیم و یکسری ریپوزیتوری. هر برنامه ای که بخوای رو توی هر توزیعی می تونی نصب کنی.
۴- در اصل جریان برعکسه. توی اوبونتو است که می تونی برنامه های دبیان رو نصب کنی. دبیان دیستروی مادر اوبونتو است و اوبونتو تقریبا تمام قدرت معماری و منابع عظیمش رو از دبیان به ارث برده (:
۵- تمام لینوکس های دسکتاپ اصلی از چند سال قبل تا الان برنامه هایی دارن برای نصب و اضافه برنامه از منابع. دبیان synaptic رو داره که توش می تونی سرچ کنی و تیک بزنی و برنامه نصب کنی. اوبونتو در این یک سال اخیر سافتورسنتر خودش رو درست کرده که ظاهرش فرق می کنه ولی اصلش تقریبا همونه.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • We are not users we are friends.
« پاسخ #2 : 14 دی 1390، 03:58 ب‌ظ »
آقای جادی دستتون درد نکنه.
ببخشید باز هم یه دو تا سوال دیگه پیش اومد.
1. اون هفت دی وی دی آخر رو می تونم رو اوبنتو هم نصب کنم؟ (فکر میکنم بله باشه اما می خواهم مطمئن بشم)
2. دبیان هر چند وقت یک بار آپدیت میشه؟
سلامتی پنگوئن که یه ذره قد داره، اما بازم لاتی راه میره ....

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #3 : 14 دی 1390، 04:38 ب‌ظ »
۱- دبیان مادر اوبونتو است اما الزاما معنی اش این نیست که می تونی هر بسته ای رو از روی هر کدوم روی اون یکی نصب کنی. در حالت معمول می شه اما مثلا ممکنه توی فایل deb که داری گفته باشه نیازمند بسته libfolan_1 باشه اما توی اوبونتو مثلا اسم این بسته رو گذاشته باشن libfolan و در نتیجه اوبونتو نفهمه که منظور فایل deb چیه.

۲- دبیان انواع و اقسام داره و برنامه منظم انتشار هم نداره. تقریبا اولین توزیعی که این برنامه منظم انتشار رو مد کرد همین اوبونتو بود. دبیان تازه رسیده به نسخه ۵ و ۶ (: و بین بین این دو تا فکر کنم یک دو سالی فاصله بوده (شاید هم اشتباه کنم).
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 530
« پاسخ #4 : 14 دی 1390، 05:24 ب‌ظ »
در حال حاضر آخرین نسخه دبیان 6 هستش و فاصله رلیز نسخه جدید از ریلیز نسخه قبلی هم حدود دو سال بود (ضمنا همونطور که جادی عزیز گفتن انتشار اون زمانبندی دقیقی نداره و تا هنگامی که باگ ها به حداقل نرسن نسخه جدید ریلیز نمیشه).
البته با استفاده از دبیان تستینگ می تونید آخرین نسخه از نرم افزارها رو داشته باشد.

دبیان بیشتر به درد کسانی میخوره که:
1- دنبال نهایت آزادی باشن
2- دنبال یک سیستم بسیار پایدار باشن
اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند، نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید، ندارید.

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
« پاسخ #5 : 14 دی 1390، 06:41 ب‌ظ »

۴- در اصل جریان برعکسه. توی اوبونتو است که می تونی برنامه های دبیان رو نصب کنی. دبیان دیستروی مادر اوبونتو است و اوبونتو تقریبا تمام قدرت معماری و منابع عظیمش رو از دبیان به ارث برده (:
نه لزوما. ممکنه بسته های جدیدی باشن -که هستن- که برای اوبونتو پکیج شدن ولی برا دبیان نه و نشه رو دبیان نصبش کرد یا مثلا یه چیزایی هست که مثلا مختص اوبونتو هست ولی تو دبیان دیگه ازش خبری نیست. ولی خب برا اون چیزایی که شما میخوای فکر کنم همه بسته های مورد نیازت در دسترس باشه.
مثلا اگه اشتباه نکنم الان گنوم۳ باید تو مخازن دبیان ۶ باشه-من که رو مینت دبیان دارمش- ولی خب میشه گفت هیچ اکستنشنی نیست که بتونم رو گنوم۳ سوار کنم در حالی که برا اوبونتو یا چمیدونم فدورا یا .. این اکستنشنها یا حداقل پرکاربرداش مثلا از طریق ppa قابل دسترسیه.
دبیان رو که نصب کنی میفهمی پایداری یعنی چی و خوب این به اون معنیه که پکیجات خیلی به روز نیستن.
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین ham!d

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 599
« پاسخ #6 : 14 دی 1390، 08:26 ب‌ظ »
1. من دبیان رو نصب کنم مشکلات و سوالاتم رو به فارسی می تونم کجاها بپرسم؟ آیا همین انجمن جوابگوی نیازهای ساده(بیشتر کارم روی مولتی مدیا هستش) من می شه؟