انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آموزش دبیان (کمک کنید)  (دفعات بازدید: 7494 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین narcissus

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1132
    • روز شمار شروع!
پاسخ : آموزش دبیان (کمک کنید)
« پاسخ #15 : 11 فروردین 1391، 12:14 ق‌ظ »
برای نصب نرم افزار در دبیان، میتونید از aptitude استفاده کنید یا این که از apt-get

http://wiki.ubuntu.ir/AptitudeSurvivalGuide?highlight=%28Aptitude%29
http://wiki.ubuntu.ir/AptGetHowTo?highlight=%28apt%29
http://luv.asn.au/overheads/aptitude/aptitude-intro.html

البته اول باید لیست مخازنتون یعنی /etc/apt/sources.list را ادیت کنید.

first they ignore you
then they laugh at you
then they fight you
then you win

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
« پاسخ #16 : 11 فروردین 1391، 05:26 ق‌ظ »
اتفاقا این اشتباهات خیلی مهمه، چون به شناخت بیشتر سیستم کمک میکنه، و اشتباه گفتن اونها میتونه کلا معنی متفاوتی بده! و اهمیت بعضی از اونها حتی تا حدی هست که روی اون قضایا مقاله داده بشه.
منظور از Universal بودن این توزیع هم اینه که این توزیع همه جا میتونه استفاده بشه، چون برای انواع معماری‌های مختلف و در پایداری‌های مختلف ارائه شده. البته برداشت‌های دیگه‌ای هم هست که می‌تونید این مقاله رو در موردش بخونید: لینک
چیزهای دیگه‌ای هم توی این پست دیدم، مثلا کلمه توزیع درست هست که به اشتباه توضیع نوشته شده. این دو کلمه دو معنای متفاوت دارند.
توزیع Debian هم به چهار دسته Stable, Testing, Unstable, Experimental تقسیم‌بندی میشه. SID هم اسم یکی از شخصیت‌های کارتونی Toy Story هست که به صورت همیشگی روی بخش Unstable گذاشته شده و به صورت Seed نوشته نمی‌شه که بذر ترجمه بشه. عموما Stable برای سرورها، Testing برای استفاده‌های روزمره و Unstable و Experimental هم توسط توسعه‌دهندگان استفاده میشه.

حالا میریم سر مشکلات شما. Software Center مختص Ubuntu هست و توی Debian می‌تونید به جای اون از Synaptic استفاده کنید. البته Synaptic قابلیت تشخیص سخت‌افزار شما رو نداره و تنها یک محیط گرافیکی برای سیستم APT هستش. من خودم مستقیما از دستورات APT استفاده می‌کنم. برای تشخیص سخت‌افزار، باید از دستورات lspci, lsusb, dmesg استفاده کنید. البته نرم‌افزارهای دیگه‌ای برای شناخت سخت‌افزار هست که عموما کاربردشون برای توزیع‌های Live هست، ولی چیزی نیست که شما بخواید استفاده کنید.

حالا با توجه به خروجی‌ای که دادید، باید این بسته رو برای کارت گرافیکتون نصب کنید: nvidia-glx
و این لینک هم برای کارت شبکتون بخونید: لینک

تمام اینها رو بر اساس خروجی lspci متوجه شدم، پس حواستون به خروجی اون باشه. در ضمن، در سخت‌افزار همیشه Chipsetها مهم هستند، نه Brandها. یعنی درسته که شما کارت شبکه D-Link دارید، ولی Chipset اون Atheros هست و باید درایور اون نصب بشه. این موضوع هم از همون lspci می‌تونید متوجه بشید.

اگر بسته nvidia-glx رو پیدا نمی‌کنید، به این دلیله که در etc/apt/sources.list/ مخازن non-free داده نشده.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #17 : 11 فروردین 1391، 11:26 ب‌ظ »
البته به گفته‌های دوستان اضافه کنم که مرکز نرم‌افزاری بومی اوبونتو هست، ولی مختص اوبونتو نیست و در دبیان هم می‌تونید ازش استفاده کنید
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
« پاسخ #18 : 13 فروردین 1391، 01:59 ق‌ظ »
البته به گفته‌های دوستان اضافه کنم که مرکز نرم‌افزاری بومی اوبونتو هست، ولی مختص اوبونتو نیست و در دبیان هم می‌تونید ازش استفاده کنید
درسته، من بد بیان کردم، بهتره حرفم رو تصحیح کنم. Ubuntu Software Center مختص Ubuntu نوشته شده، ولی به سیستم‌های دیگه از جمله Debian هم Port شده و از Debian Squeeze به بعد (Testing) می‌تونید بسته اون رو با نام software-center نصب کنید. ولی خوب همونطور که گفتم من مستقیما از APT استفاده می‌کنم و تا الان اون رو توی Debian تست نکردم و نمی‌دونم چطور هستش. دوستان اگر کسی تجربه‌ای با اون توی Debian داره می‌تونه بیان کنه.