انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ورود به لینوکس / اوبونتو  (دفعات بازدید: 2965 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین texima

• Newbie
  • *
  • ارسال: 22
ورود به لینوکس / اوبونتو
« : 12 اردیبهشت 1391، 03:36 ب‌ظ »
باسلام خدمت تمامی دوستان

خدمت عزیزان بگم که من حدود 4 سال پیش که تازه با لینوکس آشنا شده بودم تصمیم گرفتم از ویندوز به لینوکس مهاجرت کنم ولی خب چیزی هم نمیدونستم رفتم سی دی لینوکس گرفتم و در نصب لینوکس به طور خیلی جالبی کل اطلاعات هاردم از بین رفت ;D;D دیگه بعد بازیابی اطلاعات طرف لینوکس نرفتم :D اما الان دوسه روزه که دوباره هوس لینوکس زده به سرم بعد یسری گشت و گزار اومدم سراغ اوبونتو 8) حالا دوستان گرامی با این توضیحات میخوام بگم که من هیچی از اوبونتو نمیدونم میخوام راهنمایی کنید که چطوری میتونم ازش استفاده کنم و از همه مهم تر اینکه سیستم مورد نیازش چیه؟ میتونم روی سیستم خانگی نصب کنم یا نه؟ خلاصه هر چیزی که میدونید به دردم میخوره لطف میکنید بهم بدید :)

البته تو ویکی خود اوبونتو فارسی رفتم ولی فکر کنم مشکلی براش پیش اومده

موفق باشید
امضا ندارم ، بجاش انگشت میزنم ...

آفلاین رضا حبیبی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 301
  • شیفته‌ی‌ دانش‌آزاد
پاسخ : ورود به لینوکس / اوبونتو
« پاسخ #1 : 12 اردیبهشت 1391، 03:44 ب‌ظ »
با سلام دوست گرامی

در ابتدا ورودتو به دنیای گنو/لینوکس خوش‌آمد می‌گم  :D

برای مراحل نصب و کارهاش باید به ویکی مراجعه کنی (‌مثل اینکه فعلا مشکل داره ) ولی توی فروم بگردی تا دلت بخواد مطلب در مورد نصب و پیکربندی وجود داره

سعی‌تو بکن هر جا مشکل داشتی سوال کن!  ;)
بیایید از جریان انحرافی(اوپن سورس)فاصله بگیریم
فلسفه گنو یعنی آزادی دانش نرم‌افزار!
به دلیل مشغله‌های زیاد درسی و زندگی! فعلا تا 9 ماه آینده زیاد نمی‌تونم اینجا بیام، کاری داشتید ایمیل بزنید

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #2 : 12 اردیبهشت 1391، 04:00 ب‌ظ »
تمام اون چیزی که می‌خوای این‌جاست => اوبونتو برای تازه واردها
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین آزاد کار کوچک

• Full Member
  • *
  • ارسال: 208
  • 哈米德
« پاسخ #3 : 12 اردیبهشت 1391، 10:19 ب‌ظ »
به قول معروف میگن آب اومد تیمم باطل شد اومدم لینک بدم به کتاب دیدم خود نویسنده این کارا کرده.
فکر نکنم با دنبال کردن خط به خط کتاب مشکل دیگه ای و جود داشته باشد توضیحات کامل هست که با نسخه جدید هم همگام سازی شده
نرم‌افزار آزاد به خودی خود در بقیه حوزه‌های زندگی به شما آزادی نمی‌بخشد. برای به دست آوردن آن آزادی‌ها باید بجنگید.

"ریچارد استالمن"

آفلاین texima

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 12 اردیبهشت 1391، 11:26 ب‌ظ »
سلام خدمت دوستان

مرسی از شما امیدوارم که این کتاب منو روشن کنه و خیلی خوشحال شدم که یه جایی همچین مزالبی از چیزی هست از نویسندگانشان واقعا سپاسگذارم.

انشالله بتونم وارد دنیای اوبونتو بشم

آفلاین texima

• Newbie
  • *
« پاسخ #5 : 12 اردیبهشت 1391، 11:50 ب‌ظ »
دوستان گرامی یه سوال در همین ابتدا ;D من الان که از ویندوز استفاد میکنم جریان یان پارتیشن هام چی میشه؟؟ راستش اینجای کتاب رو خوندم متوجه نشدم زیاد کامل نبود.
راستی یه مشکل نوشتاری هم داشتا ;D یجا به جای اوبونتو 12.04 زده شده بود 12.10
« آخرین ویرایش: 13 اردیبهشت 1391، 12:25 ق‌ظ توسط texima »

آفلاین آزاد کار کوچک

• Full Member
  • *
  • ارسال: 208
  • 哈米德
« پاسخ #6 : 13 اردیبهشت 1391، 12:14 ق‌ظ »
چند نوع انتخاب داری دیگه توضیح داده کامل یا کنار ویندوزت نصب میکنه یا ویندوز را پاک میکنه یا خودت قبل از نصب یه درایو را shrink میکنی (قسمتی از حجمش را جدا میکنی) یا درایو کامل خالی داری که در اون صورت با گزینه آخر درایو ها را منیج میکنی هر کدوم را نفهمیدی یا متوجه نشدی و بلد نبودی بگو توضیح بدم
اونم صحیحه همون 12.10 هست عزیز آپگرید شده همون 12.04 میشه
نرم‌افزار آزاد به خودی خود در بقیه حوزه‌های زندگی به شما آزادی نمی‌بخشد. برای به دست آوردن آن آزادی‌ها باید بجنگید.

"ریچارد استالمن"

آفلاین texima

• Newbie
  • *
« پاسخ #7 : 13 اردیبهشت 1391، 12:30 ق‌ظ »
چند نوع انتخاب داری دیگه توضیح داده کامل یا کنار ویندوزت نصب میکنه یا ویندوز را پاک میکنه یا خودت قبل از نصب یه درایو را shrink میکنی (قسمتی از حجمش را جدا میکنی) یا درایو کامل خالی داری که در اون صورت با گزینه آخر درایو ها را منیج میکنی هر کدوم را نفهمیدی یا متوجه نشدی و بلد نبودی بگو توضیح بدم
اونم صحیحه همون 12.10 هست عزیز آپگرید شده همون 12.04 میشه

با عرض معذرت بگم تقریبا این چیزایی که گفتی رو نفهمیدم، ولی من کلا تصمیم گرفتم از ویندوز بیاو اوبونتو نمیدونم حالا اوبونتو جواب کارای روز مره رو میده یا نه ولی میخوام تجربه جدید داشته باشم ;) حالا من الان 4تا درایو دارم که یکیش واسه ویندوزه میخوام ببینم میشه فقط درایو ویندوز رو پاک کنم و اوبونتو رو درونش نصب کنم؟که دیگه نخوام کل اطلاعات هارد رو بریزم رو سی دی.

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 530
« پاسخ #8 : 13 اردیبهشت 1391، 08:55 ق‌ظ »
با عرض معذرت بگم تقریبا این چیزایی که گفتی رو نفهمیدم، ولی من کلا تصمیم گرفتم از ویندوز بیاو اوبونتو نمیدونم حالا اوبونتو جواب کارای روز مره رو میده یا نه ولی میخوام تجربه جدید داشته باشم ;) حالا من الان 4تا درایو دارم که یکیش واسه ویندوزه میخوام ببینم میشه فقط درایو ویندوز رو پاک کنم و اوبونتو رو درونش نصب کنم؟که دیگه نخوام کل اطلاعات هارد رو بریزم رو سی دی.

بستگی داره نیازهای شما چی باشه و چه انتظاری از سیستم داشته باشی، اما به طور کلی خانواده گنو/لینوکس امکان برآورده کردن حداکثر (و حتی بیش از حداکثر) نیازها و توقعات شما رو دارن.
بله به راحتی میتونید درایو ویندوز رو با استفاده از برنامه gparted حذف و از اون با توجه به حجمی که داره چند پارتیشن مورد نیاز (به طور معمول swap، home و / و در حالت حرفه ای تر سایر مسیرهای لازم) رو ساخته و نصب رو انجام بدید، با این کار میتونید نصبی بی خطر داشته باشید.
ضمنا با استفاده از برنامه مذکور میتونید بخشی از داریوتون ور جدا کرده و در صورتی که حجم مناسبی داشته باشه عملیات ایجاد پارتیشن و نصب رو روی اون انجام بدید...

برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه پروژه gparted مراجعه کنید:
http://gparted.sourceforge.net
اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند، نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید، ندارید.

آفلاین texima

• Newbie
  • *
« پاسخ #9 : 13 اردیبهشت 1391، 12:21 ب‌ظ »
بستگی داره نیازهای شما چی باشه و چه انتظاری از سیستم داشته باشی، اما به طور کلی خانواده گنو/لینوکس امکان برآورده کردن حداکثر (و حتی بیش از حداکثر) نیازها و توقعات شما رو دارن.
بله به راحتی میتونید درایو ویندوز رو با استفاده از برنامه gparted حذف و از اون با توجه به حجمی که داره چند پارتیشن مورد نیاز (به طور معمول swap، home و / و در حالت حرفه ای تر سایر مسیرهای لازم) رو ساخته و نصب رو انجام بدید، با این کار میتونید نصبی بی خطر داشته باشید.
ضمنا با استفاده از برنامه مذکور میتونید بخشی از داریوتون ور جدا کرده و در صورتی که حجم مناسبی داشته باشه عملیات ایجاد پارتیشن و نصب رو روی اون انجام بدید...

برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه پروژه gparted مراجعه کنید:
http://gparted.sourceforge.net

با سلام
جدا شاد شدم که گفتید میشه فقط درایو ویندوز رو حذف کنم و برای اوبونتو بزارم  \\:D/ اما یه مسئله اول اینکه آیا تو اوبونتو میتونم از محتویات درایوهای دیگر استفاده کنم؟ و دیگری اینکه حجم درایو ویندوزم زیاد نیست شاید هم بتونم از درایو های دیگه با این برنامه ای که معرفی کردید بهش اضافه کنم اما میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد؟
جدا دوست دارم اوبونتو رو تجربه کنم ولی پیش زمینه بدی از کار قبلیم که دارم دیگه میترسم ](*,) واسه همینه زیاد سوال میپرسم و میخوام بدونم که اصلا با این سیستم من میتونم بیام اوبونتو یا نه؟

آفلاین texima

• Newbie
  • *
« پاسخ #10 : 13 اردیبهشت 1391، 02:02 ب‌ظ »
با سلام

دوستان گرامی بلاخره ویکی درست شده فقط یه سوال این مراحل نصب و پارتیشن بندی که توضیح داده برای همه وژن های اوبونتو هست؟ آخه این اوبونتو10.4 رو توضیح داده ، فرقی با 12.04 نداره؟

یه سوال دیگه که قبل پرسیدم و برام مهم هست من اگه واسه اوبونتو درایو ایجاد کنم تو اوبونتو میتونم از اطلاعات درایو های دیگه استفاده کنم؟ یعنی پارتیشن های قبلی رو به اوبونتو متصل و یا معرفی کنم؟

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 13 اردیبهشت 1391، 02:16 ب‌ظ »
با سلام
جدا شاد شدم که گفتید میشه فقط درایو ویندوز رو حذف کنم و برای اوبونتو بزارم  \\:D/ اما یه مسئله اول اینکه آیا تو اوبونتو میتونم از محتویات درایوهای دیگر استفاده کنم؟ و دیگری اینکه حجم درایو ویندوزم زیاد نیست شاید هم بتونم از درایو های دیگه با این برنامه ای که معرفی کردید بهش اضافه کنم اما میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد؟
جدا دوست دارم اوبونتو رو تجربه کنم ولی پیش زمینه بدی از کار قبلیم که دارم دیگه میترسم ](*,) واسه همینه زیاد سوال میپرسم و میخوام بدونم که اصلا با این سیستم من میتونم بیام اوبونتو یا نه؟
درود بر شما
بله به راحتی میتونید از اطلاعات بقیه درایوها استفاده کنید.
در صورتی که میزان حجم باقی مانده پس از تغییر سایز درایو از حجم استفاده شده کمتر نباشه، مشکلی پیش نمیاد. حجم درایو ویندوز شما چقدره؟
پرسیدن سوال (هر چه بیشتر بهتر) پیش از انجام یک عمل جدید خطر و میزان ریسک رو کاهش میده، پس توصیه میکنم تا میتونید مطالعه و پرس و جو کنید تا تجربه ای موفق و دلنشین پس از نصب براتون باقی بمونه...
اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند، نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید، ندارید.

آفلاین texima

• Newbie
  • *
« پاسخ #12 : 13 اردیبهشت 1391، 02:40 ب‌ظ »
مرسی از شما
درایو ویندوزم که 10 گیگ هست ولی تصمیم گرفتم ویندوز رو فعلا کاریش نداشته باشم کنار اون یه فضای خالی 10 تا 15 گیگ بزارم برای اوبونتو و اونو نصب کنم ببینم میتونم باهاش کار کنم یا نه و اگه تونستم بعد کامل دیگه فقط اوبونتو رو نصب کنم.
این مقدار برای اوبونتو کافیه؟

آفلاین (|33@5

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 13 اردیبهشت 1391، 02:56 ب‌ظ »
مرسی از شما
درایو ویندوزم که 10 گیگ هست ولی تصمیم گرفتم ویندوز رو فعلا کاریش نداشته باشم کنار اون یه فضای خالی 10 تا 15 گیگ بزارم برای اوبونتو و اونو نصب کنم ببینم میتونم باهاش کار کنم یا نه و اگه تونستم بعد کامل دیگه فقط اوبونتو رو نصب کنم.
این مقدار برای اوبونتو کافیه؟
در مورد کافی بودن برای نصب و ساختن یک swap معمولی و با حجم کم مثلا 2 گیگ،این میزان فضا کافیه.

آفلاین texima

• Newbie
  • *
« پاسخ #14 : 13 اردیبهشت 1391، 03:16 ب‌ظ »
مرسی از شما
حالا اوبونتو رو دانلود کنیم و نصب کنیم تا ببینیم چی میشه ;D

به امید خدا ;)