انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: لینوکس یا گنو/لینوکس ؟؟؟  (دفعات بازدید: 10626 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین knight-rak

• Full Member
  • *
  • ارسال: 111
  • The blender for the next millennium
لینوکس یا گنو/لینوکس ؟؟؟
« : 14 اردیبهشت 1391، 10:08 ق‌ظ »
سلام
دوستان یه سوالی برای من مطرح شده که با این همه سرچ به جواب درستی نرسیدم !

طبق خونده های من لینوکس تنها یه هسته هستش که ارتباط بین سخت افزار و سیستم عامل رو برقرار میکنه
و اون چیزی که ما ازش استفاده میکنیم اسمش هست گنو/لینوکس به همون دلیل طولانی که پروژه گنو/هرد ناقص بود هستش و بعدش لینوس توروالدوز یه هسته آماده کرده بود و با هم ترکیب شدن و شد اینی که الآن همه داریم ازش استفاده میکنیم
با اینکه اسم درستش گنو/لینوکس هست ولی بازم مردم عامه اونو لینوکس می دونن

**-- اگر تا اینجای کار رو اشتباهی داشتم و یا کلن توضیحی مد نظرتون هست بفرمایید باعث خوشحالی من میشه که بیشتر بدونم

چرا پس سرور های دنیا که ۹۸٪ همشون از این سیستم عامل استفاده میکنن بازم میگن بهش لینوکس اونا که دیگه کاربر معمولی با دانش کم مثل من نیستن که همچین اشتباهی تو بیان داشته باشن ؟؟؟؟؟ چرا پس سرور ها بجای اینکه بگن سیستم عامل ٬گنو/لینوکس سرور٬ میگن : ٬لینوکس سرور٬ ؟؟؟؟؟؟

مگه لینوکس فقط یه هسته نیست ؟؟؟
مگه گنو یه سیستم عامل نیست ؟؟؟ ( کاری با بنیاد گنو ندارم منظورم OS هستش ؟)
چرا پس میگن سیستم عامل لینوکس ؟؟؟
اصلن خود لینوکس به تنهایی بدون گنو ( یعنی تمام چیزهایی که از گنو باهاش ترکیب شده رو حذف کنیم ) چی داره و چکارا میتونه انجام بده ؟؟؟ اصلن کاری میشه باهاش انجام داد ؟؟؟
حالا گنو بدون در نظر گرفتن کرنل لینوکس یا هرد چه چیزایی داره و از چیا تشکیل شده ؟؟؟ کلن کدوم قسمت رو باید گنو بدونیم ؟؟

و یه چیز دیگه اینجا یه شرکتی مثل کانونیکال میاد و اوبونتو رو تولید میکنه و یه قسمتی رو میشه گفت تغییر میده توی سیستم عامل گنو و اسمش رو میزاره اوبونتو گنو/لینوکس بخاطر اون تغییر ولی حالا سوال اینه که اوبونتو دقیقا کجاهاش تغییر کرده ؟؟ هسته رو هم تغییر داده یا نه فقط باقی قسمت های سیستم عامل گنو رو تغییر داده بدون دست بردن به هسته ؟؟

فعلن اگر به این سوالات با دلایل منطقی و درست پاسخ بدید خیلی خیلی ممنون میشم چون نمیخوام همین اول کاری قدم اشتباه بردارم وقتی کسی ازم سوال کرد بتونم جواب درست رو بهش بگم

سر تسلیم منو خشت در میکده ها ، مدعی گر نکند فهم سخن گو سر و خشت

آفلاین رضا حبیبی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 301
  • شیفته‌ی‌ دانش‌آزاد
پاسخ : لینوکس یا گنو/لینوکس ؟؟؟
« پاسخ #1 : 14 اردیبهشت 1391، 01:25 ب‌ظ »
با سلام دوست گرامی

یکی از دلایل استفاده لینوکس به جای گنو/لینوکس به انحراف کشاندن تفکر آزادی نرم‌افزار هستش که خیلی بدشون نمیاد که مفهومی به نام گنو منزوی بشه!  ](*,)
بیایید از جریان انحرافی(اوپن سورس)فاصله بگیریم
فلسفه گنو یعنی آزادی دانش نرم‌افزار!
به دلیل مشغله‌های زیاد درسی و زندگی! فعلا تا 9 ماه آینده زیاد نمی‌تونم اینجا بیام، کاری داشتید ایمیل بزنید

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 14 اردیبهشت 1391، 01:34 ب‌ظ »
سوال خوبی پرسیدی. قسمت اول حرف‌هات هم درسته. بقیه رو قدم به قدم پیش می‌ریم

نقل‌قول
چرا پس سرور های دنیا که ۹۸٪ همشون از این سیستم عامل استفاده میکنن بازم میگن بهش لینوکس اونا که دیگه کاربر معمولی با دانش کم مثل من نیستن که همچین اشتباهی تو بیان داشته باشن ؟؟؟؟؟ چرا پس سرور ها بجای اینکه بگن سیستم عامل ٬گنو/لینوکس سرور٬ میگن : ٬لینوکس سرور٬ ؟؟؟؟؟؟

مگه لینوکس فقط یه هسته نیست ؟؟؟
مگه گنو یه سیستم عامل نیست ؟؟؟ ( کاری با بنیاد گنو ندارم منظورم OS هستش ؟)
چرا پس میگن سیستم عامل لینوکس ؟؟؟
گنو خیلی با ارزش‌تر از لینوکس هست، نه به این خاطر که لینوکس به تنهایی کار نمی‌کنه، ولی گنو می‌کنه. بلکه به این خاطر که گنو با خودش فلسفه داره و همراه خودش ازادی رو به همراه می‌آره، اما لینوکس یه هسته‌ی تکنیکال صرفه که می‌شه ازش هر استفاده‌ای کرد. کسانی که به دنبال سود بردن صرف از محصولات هستن به نفع خودشون می‌بینن که مردم رو در ناآگاهی نگه‌دارن تا بتونن ازشون سوءاستفاده کنن. به همین‌خاطر این شرکت‌ها از نام گنو و نرم‌افزار آزاد هم می‌ترسن و می‌خوان هرجور شده اون رو از مردم جدا کنن. مثلا یه سری شرکت جمع شدن دور هم و بنیادی رو علم کردن در برابر بنیاد نرم‌افزار آزاد به نام بنیاد لینوکس. فقط همین‌قدر بگم که یکی از بزرگ‌ترین اعضای این بنیاد شرکت مایکروسافت هست. یا حتا پیش از اون برای از بین بردن کلمه‌ی «آزادی» در نرم‌افزارهای آزاد اومدن جریان انحرافی «اوپن‌سورس» رو راه انداختن. این وظیفه‌ی من و شماست که قدر چیزی رو که به صورت ازاد در اختیارمون قرار گرفته بدونیم و نذاریم دیگران اون رو به نفع خودشون استحاله کنن.

نقل‌قول
اصلن خود لینوکس به تنهایی بدون گنو ( یعنی تمام چیزهایی که از گنو باهاش ترکیب شده رو حذف کنیم ) چی داره و چکارا میتونه انجام بده ؟؟؟ اصلن کاری میشه باهاش انجام داد ؟؟؟
حالا گنو بدون در نظر گرفتن کرنل لینوکس یا هرد چه چیزایی داره و از چیا تشکیل شده ؟؟؟ کلن کدوم قسمت رو باید گنو بدونیم ؟؟
لینوکس خودش به تنهایی هیچ کاری نمی‌تونه بکنه. حتا نمی‌تونه روشن بشه، اما گنو به لطف هسته‌ی هرد الآن می‌تونه تقریبا همه‌کاری بکنه. مثلا توزیع‌های دبیان گنو/هرد و آرچ‌هرد تماما گنو هستن و توشون از لینوکس خبری نیست، با این حال یه کاربر عادی ممکنه اصلا متوجه تفاوتشون هم نشه

نقل‌قول
و یه چیز دیگه اینجا یه شرکتی مثل کانونیکال میاد و اوبونتو رو تولید میکنه و یه قسمتی رو میشه گفت تغییر میده توی سیستم عامل گنو و اسمش رو میزاره اوبونتو گنو/لینوکس بخاطر اون تغییر ولی حالا سوال اینه که اوبونتو دقیقا کجاهاش تغییر کرده ؟؟ هسته رو هم تغییر داده یا نه فقط باقی قسمت های سیستم عامل گنو رو تغییر داده بدون دست بردن به هسته ؟؟
شرکتی مثل کنونیکال برای یک‌پارچه‌سازی و ایجاد تجربه‌ی کاربر بهتر تقریبا همه‌چیز رو دستکاری می‌کنه، از خود لینوکس گرفته تا برنامه‌ها و… البته توزیع‌هایی مثا آرچ هم که معمولا زیاد در بسته‌ها دستکاری نمی‌کنن، لینوکس رو برای استفاده‌ی خودشون تغییر می‌دن
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین AliRezaiMi

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1073
« پاسخ #3 : 14 اردیبهشت 1391، 02:30 ب‌ظ »
یه مقدار با این قضیه که اگر گنو نبود لینوکس هم میمرد مخالفم !
به نظر من هر دو سهم یکسانی در پیشرفت سیستم‌عامل‌های گنو/لینوکسی دارن چه بسا سهم کرنل از نظر من بیشتر هم هست.

آفلاین رضا حبیبی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 301
  • شیفته‌ی‌ دانش‌آزاد
« پاسخ #4 : 14 اردیبهشت 1391، 03:20 ب‌ظ »
به نظر من هر دو سهم یکسانی در پیشرفت سیستم‌عامل‌های گنو/لینوکسی دارن چه بسا سهم کرنل از نظر من بیشتر هم هست.

با سلام

من به نظر شما احترام می‌ذارم

ولی آیا اگه پروژه‌ای به گستره گنو و تفکر آزادانش شروع نمی‌شد، هسته‌ای هم براش نوشته می‌شد ؟  8)
بیایید از جریان انحرافی(اوپن سورس)فاصله بگیریم
فلسفه گنو یعنی آزادی دانش نرم‌افزار!
به دلیل مشغله‌های زیاد درسی و زندگی! فعلا تا 9 ماه آینده زیاد نمی‌تونم اینجا بیام، کاری داشتید ایمیل بزنید

آفلاین MElmi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 99
  • newbie
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #5 : 14 اردیبهشت 1391، 04:17 ب‌ظ »
این فقط یه تعمیم جزء به کل است (مجاز کل از جزء یا مجاز مرسل). هیچ ربطی هم به فلسفه‌بازی و توطئه علیه آزادی نداره.
تعریف:
نقل‌قول
يعنی کاربرد لفظ در غير معنی حقيقی آن با قرينه صارفه و علاقه غير مشابهت.
مثال:
نقل‌قول
مثلاً اگر می‌گوئیم «احمد شاه تاج و تختش را از دست داد»، مراد آن است که سلطنتش را از دست داد. (جزء به کل). یا به عکس: اگر کسی از ما پرسید: «سفر می‌روی؟» و ما در جوابش بگوئیم «باید با خانه هماهنگ کنم» منظور ما از خانه همان افراد خانه‌است. (ارادهٔ کل به جزء)
گاریچی!

آفلاین Bersam

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • برسام
« پاسخ #6 : 14 اردیبهشت 1391، 04:26 ب‌ظ »
این فقط یه تعمیم جزء به کل است (مجاز کل از جزء یا مجاز مرسل). هیچ ربطی هم به فلسفه‌بازی و توطئه علیه آزادی نداره.
تعریف:
نقل‌قول
مثال:
نقل‌قول
مثلاً اگر می‌گوئیم «احمد شاه تاج و تختش را از دست داد»، مراد آن است که سلطنتش را از دست داد. (جزء به کل). یا به عکس: اگر کسی از ما پرسید: «سفر می‌روی؟» و ما در جوابش بگوئیم «باید با خانه هماهنگ کنم» منظور ما از خانه همان افراد خانه‌است. (ارادهٔ کل به جزء)

دقیقا :)، ولی خب استالمن نظرش اینه که بهتره گنو/لینوکس باشه...(ما هم رو حرف آقامون حرف نمیزنیم :دی)، عملا اکثر کسایی که میگن لینوکس منظورشون همون سیستم‌عامل گنو/لینوکس و تمام ابزار‌هاش هست، به جز جاهای معدودی که خب واقعا فقط کرنل استفاده شده (مثل دستگاه‌های امبدد که از ابزار‌های گنو کمتر استفاده میکنن)

همه ی ما با هم برابریم ... لیکن برخی برابر ترند .

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #7 : 14 اردیبهشت 1391، 04:31 ب‌ظ »
خب هر کدوم از توزیعات هم اسمی دارند و بیشتر به این خاطر  تنها لینوکس گفته میشه که راحتتر هست ؛ مثلا نمیشه توی یه کنفرانس که از لحاظ زمانی محدودیت داریم بیایم بگیم ( توزیع گنو/لینوکس مینت دبیان) و خیلی راحت میگیم (مینت دبیان) !

بیشتر جهت راحتی گفتار هست ؛ غلط مصطلح ;)
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 14 اردیبهشت 1391، 04:43 ب‌ظ »
تعریف:
مثال:

بله. ولی وقتی می‌گیم اجمد شاه تاج و تختش رو از دست داد شنونده می‌دونه که منظورمون سلطنت هست. اگه این جمله رو به یه فرد خارجی که تازه فارسی یاد گرفته بزنی متوجه منظور نمی‌شه و فکر می‌کنه مثلا تختش شکست و تاجش ترک برداشت. در مورد گنو/لینوکس هم همین‌طوره. وقتی طرف مقابل ندونه منظور شما از لینوکس همون گنو/لینوکسه اشتباه متوجه می‌شه
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Mostafa Jalilianfar

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1085
« پاسخ #9 : 14 اردیبهشت 1391، 10:37 ب‌ظ »
اگه گنو نبود لینوس تروالز احنمالا لینوکس رو باید رو خودش سوار می کرد و یا شایدم برعکس خودش سوار لینوکس میشد
اگه گنو نبود فکر نمی کنم که لینوکس توسعه پیدا می کرد و در حد همون تفریح آقای تروالدز باقی می موند
اگه آقا ریچارد استالمن عنایتش رو از لینوس تروالدز دریغ کنه معلوم نیست چه بلایی سر خودش و لینوکسش بیاد
ای کاش یه چندتایی از این برادران جگرسوخه FOS‌ بیان و هرد رو سروسامانی بدن تا از دست این لینوکس راحت بشیم

در مورد اینکه چرا خیلی‌ها میگن لینوکس به جای گنو/لینوکس به نظر من بیشترشون این بحث رو بسیار سطح پایین می دونن و براشون تفاوتی نداره مثالا میگیم آچار فرانسه ولی آیا این آچار ساخت فرانسس خیر فقط اینجور جا افتاده و در موضوع مسله خللی وارد نمی کنه ولی به نظر من در مورد گنو و لینوکس این قضیه خیلی تفاوت داره و هر کسی که آزادی رو دوست داره راهنمایی این گمراهان و واجبه و باید بفهمن که گنو درسته و نه لینوکس
به دلیل ترک انجمن لطفا با این ایمیل MustafaJF[at]Aol[dot]com تماس برقرار کنید و از پیام خصوصی استفاده نکنید

آفلاین knight-rak

• Full Member
  • *
« پاسخ #10 : 15 اردیبهشت 1391، 12:32 ب‌ظ »
سلام
خیلی خیلی خیلی خیلی ممنونم از پاسختون خیلی از ابهامات روشن شد

به ترتیب بریم جلو حالا یه چیزی همین اول کلن یعنی این اوپون سورس رو بندازیم سطل آشغال دیگه بگیم آزادی نرم افزار ؟ چون توی اون جمله ای که آزادی رو تعریف میکرد میگه دیدن کد برنامه اصلاح اون تغییر اون تکثیر اون خوب کلن بیخیال این کلمه ئس بشین دیگه ؟ چرا از اول اینو جا انداختن بین مردم که الآن اینطوری بشه ؟ چون دیدم وقتی شرکت های انحصاری برنامه ای رو از روی یه برنامه آزاد میسازن و ما میگیم که این قبلن مال مثلا گنو بوده حالا اومده طرح رو دزدیده همه طرفداراشون میگن که خوب مگه اوپن سورس نیست میتونه اینکارو کنه ولی قبول نمیکنن تازه اون طرف هم میزنه به نام خودش و یه شجره نامه هم براش ردیف میکنه

دانیال جان خوب شد گفتی میخواستم بپرسم این بنیاد لینوکس که مایکروسافت هم الکی اعلام کرده که منم پشتیبان اوپن سورس هستم و راه انداختن اصلن واسه چیه ؟ Qt هم دست اینا هستش درسته ؟؟ چرا اصلن باید این کارو کنن درمورد میشه بیشتر بگی ؟

بنابراین لینوکس نمیتونه حتی به تنهایی روشن بشه پس به جواب رسیدیم که بدون گنو هیچی نیست یه سوال انحرافی این گنو رو چطوری میشه به تنهایی روشن کرد بدون هسته ؟ راستی هرد کاملن پروژش رو چرا کامل تر نمیکنن ؟
کلن این گنو( سیستم عامل ) از چیا تشکیل شده ؟؟ به چیه این سیستم عامل بگیم گنو ؟ منظورم برای توضیح به افراد عامه هستش مصلن بگیم کدوم قسمتش میگه گنو ؟( یکم این سوال بی منطق و اشتباه هستش )

یه چارتی دیده بودن که ساختار اوبونتو رو نشون میداد کرنل رو نوشته بود لینوکس بعدش اومده بود بالا نوشته بود گنو بعدش یه پله بالا تر نوشته بود اوبونتو بیس و بعدش رسیده بود به اپلیکیشن و این چیزا و خلاصه کاربر اون سوال رو واسه این پرسیده بودم بنابراین بیشترین تغییر که توزیع های مختلف اعمال میکنن روی خود گنو هستش دیگه ؟

موافقم اگر گنو نبود لینوکس هم میمرد +1 شک نکن دلایلش هم دوستان توضیح دادن

حالا اگر ما بخوایم از مثلن کرنل BSD یا نه همون Hurd برای اوبونتو خودمون استفاده کنیم چکار باید کنیم چون میدونم میشه مثلن کرنل جدید لینوکس رو خودمون کامپایل کنیم و روی سیستم عاملمون از اون استفاده کنیم ( البته چطوریشون نمیدونم چون تاحالا انجام ندادم ) ؟

موفق باشید

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 553
    • بررسی و معرفی توزیع ها و نرم افزارهای گنو/لینوکس
« پاسخ #11 : 15 اردیبهشت 1391، 01:38 ب‌ظ »
من یه زمانی خودم رو خفه میکردم به ملت بفهمونم گنو/لینوکس چیه/ گنو چیه و لینوکس چیه. ولی گمونم داریم از اون طرف بوم میوفتیم.
چند تا تاپیک رو دیدم همگی به استالمن میگین آقا! تقدیس آفت زندگی ما شده توی این جامعه حالا باز بهش دامن بزنید.
نقش لینوکس رو له میکنید تا گنو رو بالا ببرید! بحث امنیت گنو/لینوکس مستقیما دلیل اصلیش سطوح دسترسی هستن که مربوط به لینوکس هستن. تنظیمات متنی هم اغلب مربوط به لینوکس هستن. نقش گنو در اغلب موارد قابل ججایگزینیه. اندروید دلیل اصلی خراب شدن امنیتش اینه که برای راحتی اومده خیلی از اجازه‌های دسترسی رو غیرفعال کرده.
دلیل اصلی اختلاف نظر توی اسم گنو/لینوکس و لینوکس اینه که از یک طرف میشه گفت لینوکس کرنلی هست که توی گنو کار گذاشته شده. و از طرفی هم میشه گفت گنو مجموعه ای هست که دور لینوکس رو گرفته و کاملش کرده.
هر دو صحیحه ولی بنا بر اهمیت پروزه گنو اصرار داریم گفته بشه گنو/لینوکس.
ضمنا دانیال جان... فرموده بودید لینوکس بدون گنو کار نمیکنه ولی برعکسش صحیحه! روی چه حسابی؟ هرد انقدر ناقصه که به هیچ وجه نمیشه ازش استفاده کرد... گنو بدون لینوکس نمیتونه سیستم عامل باشه. ولی لینوکس الان توی دستگاه های امبد بدون گنو کاملا کار میکنه.

نقل‌قول
اگه آقا ریچارد استالمن عنایتش رو از لینوس تروالدز دریغ کنه معلوم نیست چه بلایی سر خودش و لینوکسش بیاد

این دیگه خیلی جوکه.

ضمنا بنا بر گفته خود استالمن توی مصاحبه ای که داشتیم هیچ امیدی به هرد نداشته باشید. لینوکس کاملا آزادی رو تامین میکنه. ولی با تیوو هم مخالف نیست. حالا مشکلی دارید باهاش ساده س... از دستگاه های امبد که قفل میکنن سیستم عامل رو استفاده نکنید.

این چه تفکر مسخره ای هست که اپن سورس هیچ استقلالی نداره و...؟ خود استالمن هم میگه اپن سورس برای خودش یه فلسفه جداگانه هست. مشکل ما با اینه که میاد خودش رو میچسبونه به آزاد. نکنه میخواید بگید مجوزی نداریم که اپن سورس باشه ولی آزاد نباشه؟ مثلا LPPL که مال لاتک هست.
خود بنیاد نرم افزار آزاد لیستی داره از مجوزهای مورد تاییدش که برخی مثل همین که گفتم نه کپی لفت هستن و نه حتی با GPL سازگاری دارن!
ذهن کاربرایی که سوال میکنند رو خراب نکنید. من خودم همه جوره حامی بنیاد نرم افزار آزاد هستم ولی نه به قیمت تغییر واقعیات!

بنیاد لینوکس جلوی بنیاد گنو الم شد؟؟ بنیاد لینوکس راهش کاملا مشخصه و روی لینوکس کار میکنه. مایکروسافت هم مشارکت میکنه توی توسعه لینوکس/ مشکلش چیه؟ پس شما لینوکس استفاده نکن. بی اس دی هم که آزادیش رو نمیتونه حفظ کنه. پس بریم همون هرد استفاده کنیم. کارهای خوب یک شخص رو بخاطر کارهای بدش نابود کردن کار درستی نیست. بیل گیتس هم بنیاد خیریه داره (حالا بماند که خودشون عامل هایی بودن برای گسترش فقر) ولی نمیتونی بگی که اهداف شیطانی داره از کارهای بنیاد خیریه ش!
اون بنیاد اپن سورس هست که الم کردن جلوی FS نه لینوکس.
نقل‌قول
کلن این گنو( سیستم عامل ) از چیا تشکیل شده ؟؟ به چیه این سیستم عامل بگیم گنو ؟ منظورم برای توضیح به افراد عامه هستش مصلن بگیم کدوم قسمتش میگه گنو ؟( یکم این سوال بی منطق و اشتباه هستش )

گراب - جی سی سی که باهاش لینوکس کامپایل میشه - Binutils، Coreutils، Bash و GNU libc و...

تغییراتی که توزیع ها اعمال میکنن نه روی لینوکس هست و نه روی گنو (بصورت اساسی منظورمه)
تغییرات در نوشتن نرم افزارهاو رابط های گرافیکی. پکیج منیجرها. گلچین نرم افزارها. درایورها و... انجام میشه. کلیه این ها بخشی از گنو/لینوکس محسوب میشن ولی نه مربوط به پروژه لینوکس هستن و نه گنو.
اگر گنو نبود لینوکس هم میمرد. موافقم

بحث جایگزینی کرنل پیچیده تر از کامپایل لینوکس روی سیستم عامل گنو/لینوکسه. میتونید برای تست دبیان گنو/هرد و یا دبیان کی فری بی اس دی رو تست کنید. که هیچ کدوم به گرد گنو/لینوکس هم نمیرسند در عملکرد عمومی

« آخرین ویرایش: 15 اردیبهشت 1391، 01:40 ب‌ظ توسط Masoud.m »
من دیگه معمولا اینجا لوگین نمیکنم. اگر امری داشتید با ایمیلم تماس بگیرید.
[/color]

آفلاین knight-rak

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 15 اردیبهشت 1391، 02:31 ب‌ظ »
خیلی ممنون از پاسختون دوست عزیز ولی احساس کردم یجورایی زیاد آتیشی شدی ها مگه چقدر برای اثبات گنو/لینوکس به اطرافیان دردسر کشیدی ؟!!!!!!

منم از اینکه کسی رو بخوایم تقدیس کنیم مخالفم ولی خوب کار کمی هم انجام نداده این فرد
لینوکس رو هم له نکردیم بلکه گفتیم لینوکس اونی نیست که توی جامعه بهش پروبال دادن چون شما وقتی به کسی بگین لینوکس میگه همون که توش فقط باید با یه صفحه سیاه و صفید خط به خط کد بنویسی ولی وقتی میگی گنو اصلن طرف نمیدونه چی داری میگی و اگر بگی گنو/لینوکس میگن همون لینوکس هستش و الکی اومدن یه چیزی گذاشتن قبلش شما که خودتم با این افراد برخورد داشتی خوب میدونی دارم چی میگم همه ی ما میگیم گنو/لینوکس چون حق هر دوتارو میدونیم ولی این دیگران هستن که دارن گنو رو له میکنن و میگن لینوکس

من هنوزم با این قضیه مشکل دارم که  لینوکس توی همه چیز اجرا میشه یا نه گنو/لینوکس ؟؟؟ طبق مقالات و نوشته های مختلف البته به زبان خودشون حالا نمیدونم برای کاربر عامه گفتن لینوکس یا نه کلن منظورشون گنو/لینوکس بوده یا منظور کرنل بوده !!!!! روی تمام دستگاها اجرا میشه از ساعت مچی گرفته تا سوپر کامپیوتر ها
حالا میشه بگین کدومشون مد نظر بوده ؟؟ لینوکس(کرنل) یا نه گنو/لینوکس ؟؟؟

حالا این اوپن سورس و آزادی رو من خودم هنوز ازشون زیاد سر در نیاوردم که سوالات بیشتری بپرسم

درضمن اون بنیاد لینوکس تا جایی که من میدونم با خود لینوکس خیلی فاصله داره حالا من درست اطلاع ندارم ولی عالی میشه اگر چیز بیشتری میدونید مطرح کنید و همگی بدونیم

درضمن اون قضیه پریمیشن ها مال اون یکی تاپیک بود نه این ولی خوب بنابراین این لینوکس هستش که سطح دسترسی رو تعیین میکنه دیگه پس اگر ما از کرنل freeBSD بخوایم کنار گنو استفاده کنیم سطح دسترسی سیستم رو به دست فری بی اس دی گذاشتیم و از طریق اون پریمیشن میدیم دیگه ؟؟

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 15 اردیبهشت 1391، 02:55 ب‌ظ »
اگر حرفام حس آتیشی بودن رو القا کرده عذر میخوام.
بله خیلی در حق گنو بدی شده ولی دلیل نمیشه ما هم با مقابله به مثل نقش لینوکس رو پایین بیاریم.
تقدیس فرد حتی اگر بزرگترین خدمات هم کرده باشه بده. چطور از تقدیس جابز از سوی طرفدارای اپل منزجر میشیم؟ نباید خودمون رعایت کنیم؟ هر آدمی حرف خوب زد میشنویم ولی اینکه تقدیسش کنیم یعنی هرچی گفت چشم بسته قبول کنیم.
اون چیزی که توی این دستگاه هایی که گفتید استفاده میشه لینوکس هست. هسته مینیمال لینوکس هست که بهینه شده.
در مورد بنیاد لینوکس : http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%AF_%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3
اگر بنیاد لینوکس نبود خدا میدونه الان توسعه دهنده هاش کجا پخش بودن و چطور سازماندهی میشدن.
لینوکس محصول بی نظیری هست و چه قبول کنید چه نکنید از جنبه فنی اساسی ترین بخش سیستم عامل هست. برای همین نقشش بیشتر محسوسه و کسانی که توی کار فنی هستن مثل مدیران سرورها از این اسم استفاده میکنند.
دلیل اینکه گنو نتونست با اون اهداف و منابعش کرنلش رو کامل کنه و توروالدز که یه دانشجو بود تنهایی چنین چیزی ساخت ساختار مورد نظر کرنل بود. گنو میخواست هرد رو میکروکرنل بسازه که تا حالا در سطح گسترده بجز در مینیکس رخ نداده و انقدر روند توسعه سختی داره که مایکروسافت هم شاید براش مقرون بصرفه نباشه چنین کاری. ولی لینوکس مونولیتیک هست و توروالدز در پاسخ به کسایی که میگفتن دوره این کرنل ها گذشته گفت ما توی واقعیت سیر میکنیم و قصد ندایم چیزی بسازیم که توی تخیلاتمون باشه و هیچ وقت به کارایی لازم نرسه (نقل به مضمون).
اجزای پروژه گنو به راحتی قابل جایگزینی هستن و میشه گنو رو از سیستم عاملی مثل اوبونتو حذف کرد تا حدودی. به جای گراب لیلو رو داریم. بجای جی سی سی اکوپت رو داریم. به جای بش ، زد اس اچ رو داریم و به همین تریتب. ولی اگر لینوکس رو با هرچیزی جایگزین کنید سیستم عامل عوض میشه. پس از جنبه فنی حقیقتا این لینوکس هست که ماهین سیستم عامل گنو/لینوکس رو میسازه. این سوال رو توی مصاحبه با استالمن در لینوکس ریویو شخصا مطرح کردم و خودش هم تایید کرد و فقط گفت : میشه ولی چرا باید چنین کاری بکنیم؟
گنو خیلی مهمه... نه بخاطر اجزاش (که البته بسیار قدرتمندن) بلکه بخاطر اینکه به لینوکس ماهیت بخشیده. به این دلیل که فلسفه مهمی داره. به این دلیل که مجوز لینوکس گنو هست. پس زنده باد گنو/لینوکس. ولی نه صرفا بخاطر مسائل فنی...

نقل‌قول
درضمن اون قضیه پریمیشن ها مال اون یکی تاپیک بود نه این ولی خوب بنابراین این لینوکس هستش که سطح دسترسی رو تعیین میکنه دیگه پس اگر ما از کرنل freeBSD بخوایم کنار گنو استفاده کنیم سطح دسترسی سیستم رو به دست فری بی اس دی گذاشتیم و از طریق اون پریمیشن میدیم دیگه ؟؟
من خیر سرم این انجمن رو تحریم کردم ولی بعضی وقتا چیزایی میبینم که نمیتونم جلو خودم رو بگیرم. عذر میخوام
بله... کرنل عوض بشه ماهیت سیستم عامل به کلی تغییر میکنه. اجزای گنو در بی اس دی و مک و حتی ویندوز هم استفاده میشن ولی ماهیت سیستم عامل تغییر نمیکنه. کرنل هست که به نحوی مدیر سیستم هست.
[/color]

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #14 : 15 اردیبهشت 1391، 03:00 ب‌ظ »
به نظرم باید اطلاع رسانی انجام بشه ولی این آتیش کینه به پا کردن نسبت به اجزای مختلف این سیستم عامل فقط باعث نابودی میشه. لینوکس یه کرنل کاملا آزاد هست و تا ابد این آزادی وجود خواهد داشت. اطلاع رسانی باید بکنیم که گنو/لینوکس آزاده و فراتر از اپن سورس. بگیم لنوکس هم آزاد هست و فراتر از اپن سورس. ولی اگر میخوایم خودمون گنو/لینوکس رو نابود کنیم راهش اینه که گنو و لینوکس رو توی ذهن کاربر بندازیم به جون هم.
وی ال سی هم مجوزش GPLv2 هست. ولی اونم آزاده و بهش افتخار میکنیم.
کاری نداشته باشین نیت توسعه دهنده چیه... اصلا توروالدز انحصارطلب. تا وقتی داره آزاد ارائه میکنه استفاده میکنیم. اگرم دیدیم داره کج میره... ساده س. از لیبرلینوکس استفاده میکنیم. یکی از اساسی ترین اصول خودمون رو یادمون نره. تو دنیای آزاد هیچ توسعه دهنده ای حق نداره برای کاربر تصمیم بگیره. خیلی ساده فورک میشه کارش.
[/color]