انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: راهنمایی در فرمت فونت ؟  (دفعات بازدید: 1480 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین amir2009

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 452
راهنمایی در فرمت فونت ؟
« : 15 اردیبهشت 1391، 10:36 ق‌ظ »
بسیاری از کاربران از جمله خود من هراز چند گاهی با فونت در جاهای مختلف مشکل پیدا میکنیم.مثلا من دیکشنری معین بابیلون رو در گلدن دیک نصب کردم خوانا نیست در صورتی که در استاردیکت بخوبی عمل میکند.
حالا سوالم اینست:
فونت چیست و چرا در هر برنامه ای نیاز به تنظیم فرمت داریم؟(یعنی تنظیم پیش فرض سیستم قبول نمیشود)
در یک برنامه زیرنویس درست است در دیگری نه مثلا در mplayer درسته در smplayer نه و...
در بعضی موارد درست کردنش خیلی مشکله ](*,)
چطوری میشه یکبار برای همیشه از این مشکل خبری نباشه :'(

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19702
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : راهنمایی در فرمت فونت ؟
« پاسخ #1 : 15 اردیبهشت 1391، 11:17 ب‌ظ »
این به خاطر غیراستاندارد بودن فونت‌هاست. فونت‌های استاندارد فارسی که دیدم اینان:
۱. freefarsi
۲. iranian sans
۳. droid arabic naskh
۴. XB fonts (مجوز اینا رو نمی‌دونم. ممکنه آزاد نباشن)
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Mostafa Jalilianfar

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1085
« پاسخ #2 : 16 اردیبهشت 1391، 12:20 ق‌ظ »
این به خاطر غیراستاندارد بودن فونت‌هاست. فونت‌های استاندارد فارسی که دیدم اینان:
۱. freefarsi
۲. iranian sans
۳. droid arabic naskh
۴. XB fonts (مجوز اینا رو نمی‌دونم. ممکنه آزاد نباشن)
اولی آزاده
فونت DejaVu Sans‌  رو فراموش کردی فونت استاندارد که بخوبی پارسی رو پشتیبانی می کنه و بصورت پیش فرض رو اوبونتو نصبه

«چطوری میشه یکبار برای همیشه از این مشکل خبری نباشه»
همه فونتهای مورد نظرت رو نصب کن با توجه به ... یکی از این دو مسیر رو انتخاب کن
~/.font
/usr/share/fonts
به دلیل ترک انجمن لطفا با این ایمیل MustafaJF[at]Aol[dot]com تماس برقرار کنید و از پیام خصوصی استفاده نکنید

آفلاین amir2009

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 16 اردیبهشت 1391، 07:12 ق‌ظ »
دانیال جان منظورت اینه که اگه این فونتهارو نصب کنم دیگه به فونت دیگه ای احتیاج ندارم؟
MustafaJF عزیز از این حرفت یه سوال به نظرم رسید.وجود mplayer font و...به معنی اینه مه هر برنامه از فونتهای خودش استفاده میکنه؟
این دو مسیری که گفتی یعنی از دو محل استفاده میشه و هر برنامه یکی رو انتخاب میکنه؟

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 16 اردیبهشت 1391، 11:45 ق‌ظ »
دانیال جان منظورت اینه که اگه این فونتهارو نصب کنم دیگه به فونت دیگه ای احتیاج ندارم؟

نیازت این رو تعریف می کنه که آیا به فونت دیگه ای نیاز داری یا نه اگه آزاد نبودن فونت برات مهم نیست tahoma - arial - san serif و ... فونت ویندوزی دیگه هم هست که خیلی بکارت میان و بد نیست اگه نسبشون کنی

MustafaJF عزیز از این حرفت یه سوال به نظرم رسید.وجود mplayer font و...به معنی اینه مه هر برنامه از فونتهای خودش استفاده میکنه؟

بعضی برنامه ها فونتهای اختصاصی خودشون رو دارن که بهتره که برای استفاده از اون برنامه اون فونتها رو هم نصب کنیم البته mplayer font نمی دونم که ایا وابسطه به mplayer باشه یا نه ولی فکر نمی کنم که ربطی به mplayer داشته باشه چون mplayer تحت ترمینال اجرا میشه. mplayer رو با Movie Player یا همون totem اشتباه نگیری

این دو مسیری که گفتی یعنی از دو محل استفاده میشه و هر برنامه یکی رو انتخاب میکنه؟

اگه توی مسیر اول کپی کنی فونتها تنها برای یوزر جاری قابل استفادست ولی اگه توی مسیر دوم کپی کنی برای همه یوزرها
به دلیل ترک انجمن لطفا با این ایمیل MustafaJF[at]Aol[dot]com تماس برقرار کنید و از پیام خصوصی استفاده نکنید

آفلاین amir2009

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 18 اردیبهشت 1391، 07:33 ق‌ظ »
MustafaJF عزیز ممنون از راهنماییت , فکر کنم جواب سوالاتم رو گرفتم
اگه میشه آخرین مشکلم رو حل کن
این دیکشنری بابیلون که تو گلدن دیکت درست نشون داده نمیشه رو با چه ترفندی درستش کنم(تو استاردیکت درسته)

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 21 اردیبهشت 1391، 09:16 ب‌ظ »
MustafaJF عزیز ممنون از راهنماییت , فکر کنم جواب سوالاتم رو گرفتم
اگه میشه آخرین مشکلم رو حل کن
این دیکشنری بابیلون که تو گلدن دیکت درست نشون داده نمیشه رو با چه ترفندی درستش کنم(تو استاردیکت درسته)

واقعا نمی‌دونم مشکل از کجا می تونه باشه