انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا کارهای ساده با گیمپ سخته؟  (دفعات بازدید: 3216 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 417
چرا کارهای ساده با گیمپ سخته؟
« : 22 اردیبهشت 1391، 01:08 ق‌ظ »
کشیدن یک دایره روی یک عکس برای مشخص کردن قسمتی از اون پیچیده تر از انجام همین کار توی یک نرم افزاری مثل kolourpaint هست! ایا پلاگینی وجود داره که کارهای ساده رو هم با گیمپ ممکن کنه؟ مثلا میخوام دور یک مطلب خط بکشم و مهم هم نیست شعاع این دایره چه قدر باشه! میخوام خیلی سریع باشه همپن طوری که توی paint ویندوز7 و با اغماض توی kolourpaint میشه انجام داد؟! (مهمه که با گیمپ بتونم این کارو انجام بدم چون میخوام کم کم به محیطش عادت کنم و هی بین گیمپ و کالرپینت سفر نکنم)

آفلاین MigMig

• Newbie
  • *
  • ارسال: 6
  • هوـــــم...
پاسخ : چرا کارهای ساده با گیمپ سخته؟
« پاسخ #1 : 22 اردیبهشت 1391، 01:52 ق‌ظ »
اینکه سخت نیست دوست عزیز

اولا که یه راه هست که خیلی طولانی نیست ، خیلی سخت هم نیست اونم تصاویر گام بگام براتون میزارم

دوما اینکه شما یدونه دایره درست کن مثلا png که پشتش سفید نباشه ، اینو سیو کن ، هروقت خواستی جایی دایره بکشی open کن بنداز روش ، سخت نیست که.

اینم آموزش کشیدن یه دایره ی ساده ....

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 22 اردیبهشت 1391، 09:47 ق‌ظ »
همین راه حل تو خودش 3-4 مرحله است و تازه من می خوام روی یک عکس بذارمش پس باید لایه زیرینش رو هم بردارم که کلی کار میشه! و این که یک دایره ذخیره کنم هم دیگه سخت تر میشه که مرتب باید ایمپورت کنم و بزرگ و کوچیکش کنم! فقط دایزه که نیست؟ یک مربع ساده و سریع؟ یک مستطیل؟‌یک خط صاف؟‌یک منحنی زشت؟ کلا همه کارهایی که با کالرپینت انجام میدم رو میخوام با همون کیفیت و سرعت بتونم توی گیمپ انجام بدم!

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 317
  • رقابت ایجاد شده، هست و ادامه داره...
    • هنر، علم، تکنولوژی، طبیعت
« پاسخ #3 : 22 اردیبهشت 1391، 01:38 ب‌ظ »
همین راه حل تو خودش 3-4 مرحله است و تازه من می خوام روی یک عکس بذارمش پس باید لایه زیرینش رو هم بردارم که کلی کار میشه! و این که یک دایره ذخیره کنم هم دیگه سخت تر میشه که مرتب باید ایمپورت کنم و بزرگ و کوچیکش کنم! فقط دایزه که نیست؟ یک مربع ساده و سریع؟ یک مستطیل؟‌یک خط صاف؟‌یک منحنی زشت؟ کلا همه کارهایی که با کالرپینت انجام میدم رو میخوام با همون کیفیت و سرعت بتونم توی گیمپ انجام بدم!

دوست عزیزم؛

شما با فوتوشاپ هم بخواهید همین کار رو انجام بدید باید چند مرحله رو انجام بدید پس مشکل از گیمپ نیست. روشی هم که گفته شد بسیار کاربردی هست.

راه دیگه برای این کار :  شما می تونی از براش های فوتوشاپ توی گیم استفاده بکنی... براش هایی رو گیر بیار که دایره باشند و یا هر شکلی که می خوای و بعد با کوچیک و بزرگتر کردن سایز براش در یک مرحله دایره یا شکل مورد نظرت رو می سازی... ساده ترین راه برای رسیدن به هدفت.

ماشاالله براش های فوتوشاپ هم که کم نیستن.

اینم راهنمایی هست که من برای استفاده از براش های فوتوشاپ توی گیمپ نوشتم :
http://xpressmobile.ir/?p=1064

محمد شکوهی - یک هنرمند علاقمند به تکنولوژی...

آفلاین Merdad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • سوسیال دموکراسی
    • اولین مرجع آموزش گرافیک با گیمپ
« پاسخ #4 : 22 اردیبهشت 1391، 02:37 ب‌ظ »
چرا فکر میکنی سخته!؟؟؟
برای این مشکلت کافیه با ابزار مورد نیاز (Ellipse tool  برای دایره و rectangle tool برای مربع یا مستطیل (یا ابزار free select tool) برای کشیدن شکل استفاده کنی.

وقتی مثلا دایره رو کشیدی، از منوی edit گزینه border رو انتخاب کن و پهنای دایره رو بهش بده.

و در آخرین قدم با سطل رنگ، رنگ مورد نظرت رو بریز توش:

«زندگی میگن برای زنده‌هاست»

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 27 اردیبهشت 1391، 11:15 ق‌ظ »
شما با فوتوشاپ هم بخواهید همین کار رو انجام بدید باید چند مرحله رو انجام بدید پس مشکل از گیمپ نیست. روشی هم که گفته شد بسیار کاربردی هست.
من چکار به فوتوشاپ دارم !
خلاصش: من میخوام سر کلاس دور یک چیزی از کتاب درسی سریع یه کادر بکشم. میخوام با گیمپ هم اینکار رو بکنم چون به یک سری از ابزارهای دیگش برای یک کارهای دیگه نیاز دارم. اگربیام از براش(که نمی دونم چیه!) استفاده کنم یا پهنای border رو تعیین کنم که زنگ کلاس می خوره!؟

از منوی edit گزینه border رو انتخاب کن و پهنای دایره رو بهش بده.
منوی ادیت هم گزینه boreder نداره :o
« آخرین ویرایش: 27 اردیبهشت 1391، 11:19 ق‌ظ توسط identi.ca »

آفلاین Merdad

• Sr. Member
  • *
  • سوسیال دموکراسی
« پاسخ #6 : 27 اردیبهشت 1391، 01:44 ب‌ظ »
از منوی edit گزینه border رو انتخاب کن و پهنای دایره رو بهش بده.
منوی ادیت هم گزینه boreder نداره :o

آقا ببخش. اشتباه از من بود.
منظورم منوی select بود. اشتباهی نوشتم edit
ببخشید.

---------------

بازم سوالی داشتی بگو، خوشحال میشم اگه بتونم کمک کنم دوستان رو در گیمپ

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 27 اردیبهشت 1391، 02:09 ب‌ظ »
سلام؛

نقل‌قول
من چکار به فوتوشاپ دارم !
منظور من فقط این بود که انجام این کار با فوتوشاپ هم مستلزم انجام چند مرحله هست.

نقل‌قول
خلاصش: من میخوام سر کلاس دور یک چیزی از کتاب درسی سریع یه کادر بکشم. میخوام با گیمپ هم اینکار رو بکنم چون به یک سری از ابزارهای دیگش برای یک کارهای دیگه نیاز دارم. اگربیام از براش(که نمی دونم چیه!) استفاده کنم یا پهنای border رو تعیین کنم که زنگ کلاس می خوره!؟

براش همون قلم مو های گیمپ و فوتوشاپ هست... یکی از راه ها اینه و راه های دیگه ای هم هست ...

یک سایت برای دانلود براش های دایره ای فوتوشاپ و گیمپ :
http://blog.templatemonster.com/2011/05/25/free-photoshop-brushes-retro-vector-circles/

این هم چندتا مرجع برای ساختن هر گونه شکلی که می خوای بکشی :

http://docs.gimp.org/en/gimp-using-rectangular.html

http://registry.gimp.org/node/59

http://emptyeasel.com/2008/08/22/how-to-draw-simple-shapes-in-gimp-using-the-pen-tool/

با تشکر

آفلاین Merdad

• Sr. Member
  • *
  • سوسیال دموکراسی
« پاسخ #8 : 27 اردیبهشت 1391، 02:16 ب‌ظ »
این مشکل شما باعث شد حسابی روش درگیر بشم!!! و نتیجه اینکه یه راه ساده تر از قبل یافتم.
راه حل قبلیم 3-4 مرحله ای بود. این یکی 2 مرحله.

باز هم همینطور مثل قبل باید با ellipse select tool محل دایره رو مشخص کنی. ولی اینبار از منوی edit گزینه Stroke Selection رو انتخاب کن و (اگه وقت تنظیم نداری ok رو بزن. (یه دایره سیاه رنگ میسازه))

ولی اگه وقت داشتی اون عدد Line width رو کمی کم کن تا پهنای دایره کم بشه. (یک بار تنظیمش کنی برای دفعات بعدی خودش تنظیم میشه)

---------

البته در این مسئله حق با شماست. این ایراد بزرگی هست که گیمپ داره. شاید یکی عجله داشته باشه.

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 27 اردیبهشت 1391، 02:32 ب‌ظ »
ساده ترین راه اینه که این سکریپت رو دانلود و نصب بکنی و با داشتن این اسکریپ می تونی Shape هایی مثل فوتوشاپ یعنی دایره،‌مربع،‌مستطیل،‌ستاره، گل و... بسازی...

http://registry.gimp.org/files/shape-path-0.91.scm

نحوه ی نصب هم سادست :

ابتدا دانلود کن فایل رو بعد در دایرکتوری خانه ی توزیعتون فایل ها مخفی رو نمایش بدید و بعد وارد پوشه ی گیمپ بشید و فایل رو در درون پوشه ی Scripts  کپی کنید و گیمپ رو اجرا کرده و بعد از منوی :

Filter > Script-Fu > Refresh Scripts

رو اجرا کنید تا سیستم اسکریپت جدید رو پیدا بکنه و بعد منوی جدیدی توی منوبار گیمپ ایجاد میشه با نام Script-Fu که از اونجا می تونید اسکریپت جدید رو اجرا کنید و از پنجره ی نمایش داده شده هر شکلی با هر ضخامت خطی که می خواید ایجاد کنید.

منبع : http://registry.gimp.org/node/59

آفلاین Merdad

• Sr. Member
  • *
  • سوسیال دموکراسی
« پاسخ #10 : 27 اردیبهشت 1391، 07:01 ب‌ظ »

در مورد این مشکلت رفتم از دوستان حرفه ای در gimpusers.com پرسیدم و نتیجه این شد که سریع ترین راه با توجه به مشکل شما که دوست داری به سرعت انجام بشه استفاده از ابزار Paintbrush هست.
paintbrush یا همون براش (یا قلمو) برای کشیدن استفاده میشه.

فقط از جعبه ابزارت انتخابش کن، کمی پایین ترش تنظیماتش ظاهر میشه، مقدار Scale رو کاهش بده تا باریک باشه و برای کشیدن خط دور متن ها مناسب بشه.

--------------------------------

راه دیگشم استفاده از اسکریپت یا براش های فوتوشاپ هست که دوستمون توضیح دادن و دیگه بستگی به خودت داره.
ولی اون راه paintbrush رو همه توصیه کردن.

موفق باشی

آفلاین identi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 27 اردیبهشت 1391، 07:19 ب‌ظ »
paintbrush یا همون براش (یا قلمو) برای کشیدن استفاده میشه.
فقط از جعبه ابزارت انتخابش کن، کمی پایین ترش تنظیماتش ظاهر میشه، مقدار Scale رو کاهش بده تا باریک باشه و برای کشیدن خط دور متن ها مناسب بشه.
اگه از این استفاده کنم کنترل کلاس از دستم در میره! یکی میگه: چقدر کج و کوله است. یکی میگه: اقا بدین ما براتون بکشیم و...

بازم ممنون. مجبوذم با همین وضع کنار بیام.
« آخرین ویرایش: 27 اردیبهشت 1391، 07:28 ب‌ظ توسط identi.ca »

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #12 : 28 اردیبهشت 1391، 11:43 ق‌ظ »
چون گیمپ مال اینکار نیست (: گیمپ مال ادیت تصویره با ابزارهای پایه ای. مطمئنا می تونی براش یک پلاگین درست کنی که اینکار رو بکنی ولی باید یاد بگیری شیوه کار کردنش رو. ممکنه هم کس دیگه ای اینکار رو کرده باشی که باید بگردی.

مثل این می شه که پشت تریلی بشینی بعد گلایه کنی که چرا پارک دوبل اینقدر باهاش سخته (:
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
« پاسخ #13 : 28 اردیبهشت 1391، 08:52 ب‌ظ »
و میتونی نگاهی هم به Inkscape بندازی.