انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کمک در نصب آرچ  (دفعات بازدید: 7773 بار)

0 کاربر و 11 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Milandini

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 329
پاسخ : کمک در نصب آرچ
« پاسخ #15 : 12 مهر 1391، 04:07 ب‌ظ »
یکی از مشکلات حل نشده  زندگیم همین نصب آرچ لینوکسه ;D....دوبار امتحان کردم اما هر دفعه بعد از اینکه با مشقت فراوان تونستم بسته ها رو دانلود کنم بعلت اینکه گراب رو درست پیکر بندی نکرده بودم بعد از بوت -سیستم مستقیم میرفت سراغ ویندوز.....یه جوون مرد به این ۳ تا سوال جواب بده

1-آیا ایمیجی از آرچ هست که به صورت پیش فرض حداقل بسته ها رو داشته باشه +گراب که مجبور نباشه برای نصب از اینترنت دانلود کنه؟این روش بک آپ گرفتن که جناب princef چه طوریه؟

2-من الان لینوکس رو سیستمم دارم..پس موقع نصب احتیاجی به پارتیشن بندی دوباره ندارم...فقط باید پارتیشن های root و swap رو به اینستالر آرچ  معرفی کنم..درسته؟

3-پارتیشن root من sda8 هست...و پارتیشن درایور c  ویندوز sda1....کانفیگ فایل گراب این سیستم چه طوری باید باشه که هم آرچ کنار ویندوز نصب بشه؟

از اینکه زیاد شد عذر میخوام...
ممنون

یادداشت های یک روسونری
http://r-rajai.blog.ir/

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #16 : 12 مهر 1391، 09:46 ب‌ظ »
یکی از مشکلات حل نشده  زندگیم همین نصب آرچ لینوکسه ;D....دوبار امتحان کردم اما هر دفعه بعد از اینکه با مشقت فراوان تونستم بسته ها رو دانلود کنم بعلت اینکه گراب رو درست پیکر بندی نکرده بودم بعد از بوت -سیستم مستقیم میرفت سراغ ویندوز.....یه جوون مرد به این ۳ تا سوال جواب بده

1-آیا ایمیجی از آرچ هست که به صورت پیش فرض حداقل بسته ها رو داشته باشه +گراب که مجبور نباشه برای نصب از اینترنت دانلود کنه؟این روش بک آپ گرفتن که جناب princef چه طوریه؟

2-من الان لینوکس رو سیستمم دارم..پس موقع نصب احتیاجی به پارتیشن بندی دوباره ندارم...فقط باید پارتیشن های root و swap رو به اینستالر آرچ  معرفی کنم..درسته؟

3-پارتیشن root من sda8 هست...و پارتیشن درایور c  ویندوز sda1....کانفیگ فایل گراب این سیستم چه طوری باید باشه که هم آرچ کنار ویندوز نصب بشه؟

ممنون

۱. من ندیدم چنین چیزی. ولی می‌تونی بسته‌هاش رو گیر بیاری و سیستمت بریزی که آفلاین نصب کنی.
۲. بله
۳. کافیه به سادگی گراب رو روی sda نصب کنی
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Milandini

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #17 : 13 مهر 1391، 08:24 ق‌ظ »

ممنون

۱. من ندیدم چنین چیزی. ولی می‌تونی بسته‌هاش رو گیر بیاری و سیستمت بریزی که آفلاین نصب کنی.
میشه بگید چه طوری میشه بسته ها رو جدا دانلود کرد و به صورت آفلاین نصب کرد؟
ممنونم
یادداشت های یک روسونری

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #18 : 13 مهر 1391، 11:31 ق‌ظ »
بهترین کار اینه که از کسی که داره بگیری و بریزی تو /var/cache/pacman/archive/ اون‌وقت دیگه از نت نمی‌گیره. البته به علت امضاب بسته‌ها فکر کنم باید این کار رو قبل از به‌روزرسانی خود pacman انجام بدی
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #19 : 13 مهر 1391، 01:27 ب‌ظ »
حالا که بحث آرچ داغه منم یه سوال دارم بپرسم  :D تاحالا چندبار سعی کردم که آرچ رو دانلود کنم ولی اصلا نفهمیدم که چجوری باید دانلودش کنم!!  :(

::)

آفلاین Milandini

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #20 : 13 مهر 1391، 02:28 ب‌ظ »
حالا که بحث آرچ داغه منم یه سوال دارم بپرسم  :D تاحالا چندبار سعی کردم که آرچ رو دانلود کنم ولی اصلا نفهمیدم که چجوری باید دانلودش کنم!!  :(

http://mirror.yandex.ru/archlinux/iso/2012.09.07/archlinux-2012.09.07-dual.iso
یادداشت های یک روسونری

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #21 : 13 مهر 1391، 08:05 ب‌ظ »

http://mirror.yandex.ru/archlinux/iso/2012.09.07/archlinux-2012.09.07-dual.iso

البته هم برای خودمون و هم برای ارائه دهنده بهتره همیشه از تورنت استفاده کنیم: https://www.archlinux.org/iso/2012.09.07/archlinux-2012.09.07-dual.iso.torrent

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #22 : 13 مهر 1391، 10:56 ب‌ظ »
ممنون. بعد این تقریبا ۴۰۰مگ قراره چی با خودش داشته باشه؟!  ??? یحتمل خودم همش رو باید نصب کنم دیگه. پس همین الآن بی‌خیال شدم! :یی

آفلاین Milandini

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #23 : 14 مهر 1391، 12:05 ب‌ظ »
ممنون. بعد این تقریبا ۴۰۰مگ قراره چی با خودش داشته باشه؟!  ??? یحتمل خودم همش رو باید نصب کنم دیگه. پس همین الآن بی‌خیال شدم! :یی
کرنل لینوکس+اسکریپت های نصب....آره دیگه...سخته ولی شیرینه
یادداشت های یک روسونری

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
« پاسخ #24 : 14 مهر 1391، 01:01 ب‌ظ »
یعنی چی که همش رو باید نصب کنم؟
جنتو نیست که مجبور به کامپایلش باشی.بیشترش با یه کلیک کپی میشن و میرن.اونقدا هم سخت نیست.شما یه سری چیزها رو برا بار اول کانفیگ میکنی و میری جلو.بعدها که مسلط تر شدی میتونی قسمتهای دیگه اش رو هم شخصی سازی کنی
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #25 : 14 مهر 1391، 01:06 ب‌ظ »
یعنی چی که همش رو باید نصب کنم؟
جنتو نیست که مجبور به کامپایلش باشی.بیشترش با یه کلیک کپی میشن و میرن.اونقدا هم سخت نیست.شما یه سری چیزها رو برا بار اول کانفیگ میکنی و میری جلو.بعدها که مسلط تر شدی میتونی قسمتهای دیگه اش رو هم شخصی سازی کنی

جنتو هم که کامپایل رو خودش انجام میده با مدیریت برنامه های emerge . دقیقا از FreeBSD Ports اقتباس شده این سیستم پس نصب اونم سخت نیست خیلی (یه  بار آرچ رو نصب کرده باشید نصب اونم راحت میشه).
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین Milandini

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #26 : 15 مهر 1391، 02:34 ب‌ظ »
دوستان عزیز که حوصله دارند ببینند این مراحل نصب آرچ صحیح هست یا نه؟ در ضمن من بینشون هم چندتا سوال دارم..

---چون سیستم پارتیشن بندی هست....از مرحله پارتیشن بندی رد میشیم...فقط فرض کنید پارتیشن root =sda8
و swap=sda9
و drive c ntfs:sda1

اول  نوبت به سوار کردن پارتیشن هاست. پارتیشن ریشه رو در ‎/mnt سوار میکنیم

# mount /dev/sda8 /mnt
لازم نیست کاری با swap داشته باشیم؟

دوم )نصب سیستم

pacman -r /mnt -Sy base  base-devel
 سوم )فایل fstab رو میسازیم

# genfstab -p /mnt >> /mnt/etc/fstab
 چهارم)به سیستم chroot میکنیم
# arch-chroot /mnt
این chroot ‌دقیقا چیه؟به چه دردی میخوره؟

پنجم) حالا باید فایل ‎/etc/hostname رو کانفیگ کنیم. با نانو فایل رو باز کنین و hostname مورد نظر خودتون رو وارد میکنیم و فایل رو ذخیره میکنیم.

منظور از hostname چیه؟دقیقا چی باید بنویسیم؟

ششم) فایل ‎/etc/hosts رو باز میکنیم و به جای myhostname در پایین، اسمی که به عنوان hostname در فایل ‎/etc/hostname در نظر گرفته بودیم رو مینویسیم
127.0.0.1   localhost.localdomain   localhost myhostname
::1         localhost.localdomain   localhost myhostname

هفتم )فایل ‎/etc/vconsole.conf رو باز میکنیم و اطلاعات زیر رو وارد میکنیم:
KEYMAP=us
FONT=
FONT_MAP=

هشتم)حالا باید ساعت و locale سیستم تنظیم بشه
# ln -s /usr/share/zoneinfo/Iran /etc/localtime
 نهم) حالا این فرمان رو اجر میکنیم:
# locale-gen
 دهم)مرحله بعدی ویرایش فایل ‎/etc/locale.conf هستش. فرمان زیر رو اجرا میکنیم:
# echo "LANG=en_US.UTF-8" > /etc/locale.conf

یازدهم)فرمان زیر رو برای تعیین متغیر محیطی LANG اجرا میکنیم

# export LANG=en_US.UTF-8
حالا نوبت میرسه به تنظیم ساعت سخت‌افزاری

# hwclock --systohc --utc
 دوازدهم)بعد از اون فایل rc.conf رو پیکربندی کنین.

سیزدهم)در این مرحله باید گراب رو نصب کنین.

# pacman -S grub-bios os-prober
# grub-install --target=i386-pc --recheck /dev/sda

چهاردهم) برای جلوگیری از نشون دادن ارورهای بی‌مورد (البته بی‌آزار) این فرمان‌ها رو اجرا کنین:

# mkdir -p /boot/grub/locale
# cp /usr/share/locale/en\@quot/LC_MESSAGES/grub.mo /boot/grub/locale/en.mo

پانزدهم) حالا فایل ‎grub.cfg رو بسازین:
[# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg[/]

شانزدهم )حالا با فرمان passwd یک رمز برای کاربر ریشه تعیین کنید

هفدهم)مرحله نصب به پایان رسید. حالا با فرمان exit از chroot خارج بشین و با فرمان umount تمامی پارتیشن‌هایی که ابتدای کار سوار کردین رو خارج کنین
# umount /mnt/{boot,home, ...}
« آخرین ویرایش: 15 مهر 1391، 02:47 ب‌ظ توسط Milandini »
یادداشت های یک روسونری

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
« پاسخ #27 : 27 مهر 1391، 12:07 ب‌ظ »
دوستان عزیز که حوصله دارند ببینند این مراحل نصب آرچ صحیح هست یا نه؟ در ضمن من بینشون هم چندتا سوال دارم..

---چون سیستم پارتیشن بندی هست....از مرحله پارتیشن بندی رد میشیم...فقط فرض کنید پارتیشن root =sda8

اول باید بگم که من بعد از ۴ سال امتحان اوبونتو بعد لینوکس مینت و بعد فدورا به آرچ اومدم و بهت می‌گم که کاملا ارزش داره که آرچ رو نصب کنی. پایداری سیستم بی‌نظیره.
این روش رو امتحان کن. فرض من اینه که پارتیشن‌بندی رو با gparted از یک سی‌دی غیر از سی‌دی آرچ انجام دادی قبلا. اگر سی‌دی اوبونتو یا مینت یا هر لینوکس دیگه داری می‌تونی به صورت لایو بوت کنی و بعد gparted رو اجرا کنی و پارتیشن‌بندی رو انجام بدی. حواست باشه که بیش از ۴ پارتیشن نخستین (primary) نمی‌تونی بسازی. بهتره روی پارتیشن نخستین هر سیستمی رو نصب کنی. فرض می‌کنم پارتیشنی که می‌خوای آرچ رو نصب کنی sda2 باشه.
۱- از روی سیستم زنده آرچ بوت کنید.
۲-  mount /dev/sda2 /mnt
۳- pacstrap /mnt base base-devel
۴- genfstab -p /mnt > /mnt/etc/fstab
۵- arch-chroot
۶- pacman -S grub-bios os-prober
۷- grub-install --target=i386-pc --recheck /dev/sda
۸- cp /usr/share/locale/en\@quot/LC_MESSAGES/grub.mo /boot/grub/locale/en.mo
۹- grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
خروجی مرحله ۹ باید شناسایی تمام سیستم‌عامل‌های روی هارد باشد.
چیزی شبیه به این
Found Arch Linux on /dev/sda2
Found Windows 7 (loader) on /dev/sda1
Found Gentoo Base System release 2.1 on /dev/sda4
۱۰- passwd
۱۱- umount /mnt
۱۲- reboot

توجه: آرچ لینوکس بسته‌های دانلودی رو در var/cache/pacman/pkg/ ذخیره می‌کنه. اگه به هردلیل آرچ بالا نیومد، با دیسک لایو یه لینوکسی بالا بیا و این دایرکتوری از پاتیشن رو جایی روی مثلا یه یو‌اس‌بی ذخیره کن که اگر خواستی دوباره آرچ رو نصب کنی این دایرکتوری رو قبل از رفتن به مرحله ۵ (به /mnt/dev/sda2/var/cache/pacman/)به همین صورت انتقال بدی و دیگه آرچ بسته‌های قبلا دانلود شده رو از نو دانلود نکنه.
توجه: مراحل اضافه پیکربندی رو به بعد از نصب سیستم و ریبوت بندازید، حتی شناساندن پارتیشن swap و تنظیمات محلی.
توجه: در مرحله ۳ pacstrap رو با pacman اشتباه نکنید.
توجه: اگر به اینترنت وایرلس قرار است که متصل شوید (بعد از نصب) باید قبل از مرحله ۱۱، بسته‌های  wireless_tools و netcfg رو نصب کنید ( pacman -S wireless_tools netcfg) و بعد از ریبوت و لاگین کردن، دستور wifi-menu رو وارد کنید تا به وایرلس وصل بشید و روند نصب چیزهای بیشتر رو ادامه بدید.
« آخرین ویرایش: 27 مهر 1391، 12:32 ب‌ظ توسط omidtavana »