انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چگونه از فایل ایزوی هما بروی هارددیسک اقدام به نصب کنیم؟  (دفعات بازدید: 5062 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین گويا

• Newbie
  • *
  • ارسال: 24
با سلام
آیا راهی هست برای استفاده و نصب هما به اینصورت؟ یعنی مثلا ایجاد یک درایو مجازی و استفاده از فایل ایزو به این ترتیب؟

آفلاین سید مهدی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2013
  • یک تازه کار !
اگه یه کم توی فروم جستجو کنید می تونستید راحت به این پست برسید  ;)
مردی نبود فتاده را پای زدن
گر دست فتاده ای بگیری مردی !

آفلاین گويا

• Newbie
  • *
نخواستم تا این عنوان هست، برم و سوالم را در بخش تازهکارها مطرح کنم.
لینک شما را و همه ی عنواین دیگه رو دیدم و بدقت زیر و رو کردم. :) بدرد من نمیخوره چون نمیدونم چطور میشه ازش استفاده کرد؟
وانگهی، من در ویندوز با Nتا برنامه که هست، میتونم یه سی دی درایو مجازی بسازم و این فایل را بهش معرفی کنم اما روش و برنامه ای که این کارو برام در لینوکس انجام بده نمیشناسم. حالا اگر روش دیگری هم جز اینکه من نوشتم، هست لطفا اگر بطرز ساده تری میشه عنوان بشهٰ بنویسید.

آفلاین سید مهدی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2013
  • یک تازه کار !
ببینید دوست عزیز شما توی ویندوز برای اینکه یک درایو مجازی درست کنید نیاز به برنامه هایی دارین. ولی توی اوبونتو با اجرای یک دستور راحت می تونید اون فایل image (با فرمت iso. ) رو راحت مانند یک پارتیشن جدا نصبش کنید و محتویاتش رو ببینید و یا هر کار دیگه ای که می خواهید باهاش انجام بدین. برای این کار فرض کنید که اسم فایل image شما مثلاً test.iso هست. اول لازم هست که یک مسیر برای سوار کردن (mount کردن) اون فایل تعریف کنید. فرض کنید می خواهید محتویات این ایمیج در فولدر mnt/test/ براتون نشون داده بشه. برای اینکار اول بزنید:
sudo mkdir /mnt/testو بعد از داخل محیط دستوری، به اون مسیری برید که فایل test.iso توش هست. من فرض می کنم که این فایل روی دسکتاپ شما هست. برای همین میزنیم:
cd ~/Desktopو بعد دستور سوار کردن (mount کردن) اون فایل رو وارد می کنیم:
sudo mount -o loop test.iso /mnt/test/اگر الان از داخل ناتیلوس (مرورگر هارددیسک در لینوکس) به این فولدر mnt/test/ برید می بینید که محتویات اون ایمیج در این شاخه براتون به نمایش در اومده. برای از حالت سوار در آوردن اون ایمیج هم کافیه دستور زیر رو وارد کنید:
sudo umount /mnt/test
ک روش خیلی خوب و ساده برای mount کردن و unmount کردن iso ها به این صورت هست:
دستورات زیر رو در فایلیی به نام mount-iso ذخیره کنید:
#!/bin/bash
# mount
gksudo -k /bin/echo "got r00t?"
BASENAME=`basename $NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS .iso`
sudo mkdir "/media/$BASENAME"
zenity --info --title "ISO Mounter" --text "$BASENAME e $NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS"
if sudo mount -o loop -t iso9660 $NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS "/media/$BASENAME"
then
if zenity --question --title "ISO Mounter" --text "$BASENAME Successfully Mounted. Open Volume?"
then
nautilus /media/"$BASENAME" --no-desktop
fi
exit 0
else
sudo rmdir "/media/$BASENAME"
zenity --error --title "ISO Mounter" --text "Cannot mount $BASENAME!"
exit 1
fi

دستورات زیر رو هم در فایلی به اسم unmount-iso ذخیره کنید:
#!/bin/bash
# unmount
gksudo -k /bin/echo "got r00t?"
BASENAME=`basename $NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS .iso`
sudo umount "/media/$BASENAME"
sudo rmdir "/media/$BASENAME"
zenity --info --text "Successfully unmounted /media/$BASENAME"
exit 0
حالا با دستور chmod این دو فایل رو اجرایی کنید:
sudo chmod +x mount-iso unmount-isoحالا این دو فایل رو به دایرکتوری زیر منتقل کنید:
sudo mv mount-iso unmount-iso ~/.gnome2/nautilus-scripts/
حالا کافیه رو فایل های iso راست کلیک کنید و از قسمت scripts برای mount کردن، mount-iso و برای unmount کردن، unmount-iso رو انتخاب کنید.
 ;)

مردی نبود فتاده را پای زدن
گر دست فتاده ای بگیری مردی !

آفلاین گويا

• Newbie
  • *
متشکرم :)

اگرمشکلی ژیش آمد مجددا مزاحمت خواهم شد