انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: طراحی تبلت برای اوبونتو  (دفعات بازدید: 29642 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین SAMADALDIN

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 38
پاسخ : طراحی تبلت برای اوبونتو
« پاسخ #15 : 09 تیر 1391، 01:11 ب‌ظ »
درود...

بنده تبلت دارم و تجربه خودم رو مینویسم.

اول یک آیپد داشتم که فقط تصویرش خوبه ولی برای کار من خیلی بزرگ بود. یه تبلت 10 اینچی هم داشتم...

ولی الان یه 7 اینچی دارم که خیلی خوبه. این فن آوری چندتا مشکل داره.

اول رابط کاربری. کاری به این هم تبلیغ سرکاری نداشته باشید همه رابطهای کاربری خسته کنندست. شما مچ هر دو دستون درد میگیره. یکی که تبلت رو نگه داشته اون یکی هم که دارید باهاش کار میکنید.

شما وقتی در حال بالا پاین کردن یک تصویر یا یک پرونده متنی هستید دستون مزاحم شماست. گه گاه مجبورید سرتون را تکون بدید یا دستتون رو جابجا کنید. مخصوصا در زمانی که در حال استفاده از نت هستید.

psp یک اهرومی  مانند دسته های بازی داره که نمیدونم اسمش چیه. ولی در تبلت شدیدا مورد نیازه و نمیدونم چرا تا به حال کسی ایین کارو نکرده.

صفحه کلید شما فقط قشنگه همین. اما کاربرد نداره. شما فکر کنید الان میخواهید از این صفحه کلید بهره ببرید. در پایین ترین جای تبلت. یک دست تبلت رو نگه داشته و دسته دیگر میخواهد دکمه را بفشارد. اولین اتفاقی که میافتد این است که توازن از دست میرود و حس افتادن تبلت به شما دست میدهد. خوب حالا چهار انگشت دست را پشت تبلت گرفته و با شصت دکمه ای را اجرا میکنیم. برای کار بعدی دست را باید از پشت تبلت  تا صفحه جا بجا کنیم. که مطمئنا بعد از چند بار انجام این کار کاربر بی خیال آن میشود.
حالا فرض کنیم میخواهیو روی میزی از آن استفاده کنیم. خب فقط یک حالت دارد آنهم یه شکل خوابیده رو میز است شما نمیتوانید آن را در حالات زاویه دار روی میز قرار دهید چرا که ایستا ندارد.

چرا کاربر باید از آن استفاده کند؟ مگر آنکه دکمه های آن کاربردی باشد. مانند انتخاب همه یا کپی پیست چون این کار در رابط لمسی چند مرحله ای است. یا قابل برنامه ریزی باشد.

به این موضوع فکر کرده اید که زمانی که کاربر در حال استفاده از برنامه ای است اگر ناخواسته  دستش در لانچر به آیکنی بخورد چه میشود؟

ببخشید که دارم ایراد میگیرم ولی واقعا قصدم بهبود است.

اما من این مشکل را دارم بعضی وقتها که دارم با تبلت کار میکنم وقتی میخوام چیزی دیگری رو نگاه کنم یا بردارم دست با صفحه برخورد میکند و اتفاق ناخواسته ای رخ میدهد...

دکمه ای که شکل آرم است و قرار است کاربردی باشد درست زیر شصت است. و هرآن ممکن است اجرا شود.

اون قسمتهای سیاه رنگ که بالای تبلت هست چی هست؟

ولی در هرحال خوبه که ذهن خلاقی  دارید. و از آن مهم تر اینکه میتوانید در نرم افزاری ذهنیتان را پیاده کنید. ترغیب شدم بلندر را یاد بگیرم.

« آخرین ویرایش: 09 تیر 1391، 01:16 ب‌ظ توسط SAMADALDIN »

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • یک راَکتیست اسپرانتیست پایتونیست گودوئیست!
    • بلاگ شخصی
« پاسخ #16 : 09 تیر 1391، 01:44 ب‌ظ »
اون دکمه‌های مشکی رنگ بالا برای مدیریت برنامه‌هاست(کار همون Alt+Tab ) یعنی شما یه انگشتتون رو روی نوار بالای پنجره نگه می‌دارید و با یه انگشت دیگه یکی از این کلیدها رو می‌زنید و از اون به بعد اون برنامه می‌چسبه به اون دکمه.
البته باید اینا رو امتحان کرد....   ::)
شما که تبلت دارید یه فلش درست کنید و این کیبورد رو امتحان کنید و امتحان نکرده ...  :-X
بعدش هم اون ExtraLed هم چند حالتی هستش (همیشه روی لانچر نیست) و برای تعویض بین حالت‌های مختلف میشه مثل اندروید با لمس کردن دسکتاپ(یا صفحه) عوض کرد ؛ مثلا حالت : لانچر - کنترل موسیقی - progress bar - جایی برای tools برنامه‌هایی مثل گیمپ و بلندر و ...
برای scroll کردن هم میشه از تاچ شناور (مثل xperia sola ) استفاده کرد
دکمه‌ی power هم که باید جابه‌جا بشه....  ;)
اگه یکی این کیبورد رو امتحان کرد و در عمل نتیجه گرفتیم که خوب نیست یه فکر دیگه می‌کنیم...  8)
ممنون از تمام کسایی که مشارکت دارن  ;D

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #17 : 09 تیر 1391، 01:57 ب‌ظ »
iPad یک بدی بزرگش ؛ سایز و رابط کاربری اون هست. از همه مهم تر امکانات سخت افزاری کمی داره و حتی برای آپدیت یا ریستورش به یک کامپیوتر جداگانه نیاز دارید.
Galaxy Tab هم از این قاعده مستثنا نیست و به همین شکل.

به نظرم تبلت ها الان درگاه استاندارد USB کم دارند! تنها چیزی که میتونه دنیای تبلت رو تغییر بده. یعنی به راحتی میتونید یک DVD Drive بهش متصل کنید و از اون طریق آپدیت ؛ ریستور و یا حتی نصب سیستم عامل دیگر رو روش انجام داد...

کیبردتون هم خوبه. برای چیدن حروف روش؛ از کیبرد مجازی آیپد ایده بگیرید (وقتی از وسط میکشیم ؛ دو قسمت میشه. شما هم که کیبردتون دو قسمتی هست. پس میتونید طبق اون حروف رو بچینید).

در نهایت هم گوشه های تبلت رو گرد نکنید که فروشش در آمریکای شمالی ممنوع میشه  ;D
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین parsaz

• Full Member
  • *
  • ارسال: 124
« پاسخ #18 : 09 تیر 1391، 03:28 ب‌ظ »
بسیار طرح جالبیه ولی به نظر من اگر از ترانسفورمر پد ایسوس هم ایده بگیرین خیلی خوبه و جالب تر میشه چون هم کاره لپ تاپو میکنه هم تبلت .

http://www.asus.com/Eee/Eee_Pad/Eee_Pad_Transformer_TF101/

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
    • بلاگ شخصی
« پاسخ #19 : 09 تیر 1391، 04:13 ب‌ظ »
كسى اين oogo رو روى تبلتش امتحان نكرد؟
نظرتون درباره ى كيبوردى استاندارد(QWERTY يا AZERTY ) چيه كه به صورت كركره مغازه ها باز شه؟

آفلاین SAMADALDIN

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 38
« پاسخ #20 : 09 تیر 1391، 06:16 ب‌ظ »
درود

من در واقع بلد نیستم یک فلش بسازم. من همیشه مصرف کننده بودم...

این دکمه های برچسبی بالا واقعا فکره خوبیه. خیلی حال کردم.

حالا چرا این صفحه کلیدی که طراحی کردید را در قسمت چپ و راست و بالا قرار نمیدهید که بیشتر قابل استفاده باشه فکر میکنم اونجوری هم ایستای بیشتری را برای کاربر داره هم چون زیر شصت قرار میگیره خیلی کاربردی تر میشه...

اگه خودتون این فلش را تهیه بفرمایید. و بگید من چیکارش کنم در خدمت هستم...

آفلاین ابراهیم مشهدی تفرشی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 336
  • همیشه یک راه بهتر هست.
« پاسخ #21 : 09 تیر 1391، 06:49 ب‌ظ »
خیلی جالبه
اگر بتونی همین طرح رو به صورت فلش طراحی کنی که بشه برخی از امکاناتش رو مثل همون طراحی کیبردش که خیلی جالبه بود رو به صورت عملی دید خیلی جالب تر هم میشه و همین طور قابل فهم تر

فلش؟ فلش که بدتر ابهام ایجاد میکنه دوست عزیز :)
بهتره ایشون یک 3D با Blender ایجاد کنند. جوانب قضیه رو بهتر میشه دید.
منظور من نمایش ظاهرش نبود که البته دستشون درد نکنه طراحی سه بعدی خیلی جالبی هم طراحی کردن
منظور من نمایش کارکردش بود مثلا یک دکمه مشخص رو اگر بزنی چه اتفاقی می افته یا مثلا این کیبرد ابتکاری چطوری کار می کنه چطور می شه باهاش تایپ کرد
به طور خلاصه یه شبیه سازی هرچند مختصر از این دستگاه وقتی که روشنه که بشه دکمه هاش رو زد و اون عکس العمل مناسب نشون بده
ET

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
    • بلاگ شخصی
« پاسخ #22 : 09 تیر 1391، 08:37 ب‌ظ »
اگه کسی میتونه (که اینجا بعضی ها فقط کلامی میگن!) بیاد این دوتا قسمت کیبورد رو یه جوری به نظر خودش و بقیه در دو طرف جا بده .
فلش هم ایشالا فردا صبح آماده می‌کنم...

آفلاین tazekar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 148
  • آی نفس کش!
« پاسخ #23 : 10 تیر 1391، 01:47 ق‌ظ »
این کیبورد حمل رو مشکل میکنه و جای زیادی هم اشغال میکنه. امکان شکستنش هم هس
ای بابا!

آفلاین ابراهیم مشهدی تفرشی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 336
  • همیشه یک راه بهتر هست.
طرح تبلت تی-شرتی
« پاسخ #24 : 10 تیر 1391، 01:12 ب‌ظ »
سلام دوستان
من از همین اول بگم من طراح نیستم پس از من توقع نداشته باشید ولی این فکر به ذهنم رسید اول می خواستم اسمش رو بزارم تبلت قارچی ولی بعد که کشیدمش دیدم به تی-شرت بیشتر شبیه شد
خلاصه اگر کسی به خاطر زشت بودن طراحی من این طرح رو بی اهمیت بدونه خیلی بی انصافی کرده

در تصویر جلو :

الف : صفحه نمایش
ب : قسمتیه که علاوه بر اینکه جایی برای چند کلیده وقتی که کاربر بخواد دستگاه رو با یک دست بگیره پشت دستش قلاب میشه و به این ترتیب دیگه نیازی نیست که برای نگه داشتن دستگاه از انگشتانش استفاده کنه و می تونه با همون دستی که دستگاه رو گرفته با کلید ها هم کار کنه
ج : کلید های سخت افزاری که برای انگشت شست دست طراحی شده با توجه به آناتومی دست از چهار دکمه بیشتر جا نمی شه
د : کلید های نرم افزاری که در صفحه تاچ برای انگشت شست طراحی شده که با توچه به آناتومی دست حد اکثر هشت کلید می شه جا داد

در تصویر پشت :

الف : صفحه کلیدی که برای انگشت های غیر از شست طراحی شده که پشت دستگاه قرار می گیرند با توجه به آناتومی دست نهایتا ۱۶ کلید برای هر دست ولی خودم ۱۵ کلید برای هر دست رو توصیه می کنم یعنی انگشت کوچک ۳ کلید
ب : جای برای دورین پشت دستگاه

به این ترتیب می شه از این دستگاه به دوشکل استفاده کرد
نگهداشتن با یک دست :مثل پالت نقاش ها
که با یک دست دستگاه رو نگه داری و از کیبورد یک طرف به جای کیبورد طرف دیگه هم استفاده کنی به این شکل که یا با یک کلید مثل شیفت حروف طرف مقابل رو با یک طرف تایپ کرد یا با دابل کلید یک کلید حروف کلید مقابل رو تایپ کرد
با دست آزاد هم از تاچ استفاده کرد

نگهداشتن با دو دست :مثل نوازنده های دف
که دستگاه رو بین دو کف دست نگه داشت و با انگشت ها مثل یک کیبورد عادی تایپ کرد

برای لاک اسکرینش هم ایده جالبی دارم :
تصور کنید وقتی که صفحه روشن می شه شکل یه تی-شرت نمایش داده بشه که وسطش یا دکمه یا زیپ داشته باشه اون وقت شما برای باز کردنش باید یا زیپ رو پائین بکشی یا دکمه ها رو یکی یکی - که می شه به عنوان پسورد ترتیب های متفاوتی داشته باشه مثلا دومی چهارم سومی اولی - با کلیک باز کرد تا تی-شرت کنار بره و میزکار ظاهر بشه

البته این رو هم بگم اگر این طرح ساخته شد من یکیشو می خوام - مسلما رایگان - 8)
« آخرین ویرایش: 10 تیر 1391، 05:39 ب‌ظ توسط ابراهیم مشهدی تفرشی »
ET

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
    • بلاگ شخصی
« پاسخ #26 : 11 تیر 1391، 03:08 ب‌ظ »
خیلی منمون از SAMADALADIN و آقا ابراهیم که تولید جرقه می‌کنن.  :D
پس اون کیبورد OOGO رو می‌ذاریم که کلا مجازی باشه.
این ایده کیبورد متناسب با آناتومی هم جالبه و به درد مدل‌های ویژه می‌خوره تا مدل‌های عمومی    ;D
پس بذارید یه نسخه‌ از این تغییرات داشته باشیم:
نسخه‌ی بلندری:
Ubuntab2.blend
تصاویر رندر شده این نسخه :

همین‌طور که مشاهده می‌کنید ExtraLED رو جدا کردم تا برای لمس کردن هر دو طرف آزاد باشد و بتواند هر وقت که لازم بود اونو در پایین و بالا و چپ و راست قرار بده (تقریبا چیزی مثل ترانسفورمر پد ایسوس)یا اصلا کلا از تبلت جدا بشه و فقط با usb وصل باشه.
و همچنین کلید power هم به پیشنهاد SAMADALADIN جابه‌جا شدند تا چه در حالت افقی و چه در حالت عمودی مشکلی پیش نیاد.
این چپش:

اینم راستش:

این جوری هم میشه به عنوان  نمایشگر لمسی کیبورد مجازی ازش استفاده کرد(OOGO و QWERTY ):

« آخرین ویرایش: 12 تیر 1391، 03:28 ب‌ظ توسط hsn6 »

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • We are not users we are friends.
« پاسخ #27 : 12 تیر 1391، 12:26 ق‌ظ »
همه دارن نظر می دن من هم گفتم به نوبه ی خودم نظر بدم:
هر چند که نظر من زیاد کارایی نداره و از نظر خیلی ها قدیمی شده.
هیچ چی جای دکمه های فیزیکی رو نمی گیره اون ایده کشویی فوق العاده است اما یه مشکل به وجود میاره تبلت رو زخیم می کنه!
سلامتی پنگوئن که یه ذره قد داره، اما بازم لاتی راه میره ....

آفلاین مهدی جعفری

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 286
  • آزادی حق ماست!
« پاسخ #28 : 12 تیر 1391، 01:44 ق‌ظ »
یه زمان کیبورد بود!الان لمسی شده!فردا هم صوتی یا ارتباطی میشه مثلا با مغز انسان مرتبط میشه!خدارو چه دیدید شاید تبلت هم از مد افتاد و یه چیز دیگه اومد!!!!این تکنولوژی که من میبینم سرعتش از نور هم بیشتر شده!
منتظران مهـــــــــــدی بهـــــوش باشند که حســــــین را مُنتَظِرانَش کُشتند

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • We are not users we are friends.
« پاسخ #29 : 12 تیر 1391، 02:25 ق‌ظ »
متاسفانه هر دو مورد (صوتی و یا کنترل توسط تفکر) هر دو عملی شدن.
کنترل گر صوتی سالهاست که وجود داره اما کیبورد یه چیز دیگه است.
کنترل یک سیستم توسط فکر کردن قبلا در تد Ted Talks اشاره شده و کمی هم درباره نحوه عملکرد دستگاهی که ساخته اند داده اند. فقط هزینه اش نمی سرفه واسه هر سیستم. اتفاقا اینجور که می گفتند پردازش زیاد هم نمی خواهد یعنی منابع سیستمی کمی احتیاج داره چیزی که یک امبدد سیستم embedded system به راحتی از پسش بر میومد.
باید یک چیزی شبیه به کلاه مخصوص رو به سر می گذاشتید و شروع به کار می کردید از آنجا که هر مغز یک جور عملکردی دارد و هیچ مغزی شبیه دیگری نیست در دفعه اول برای نمونه گیری از نحوه عملکرد می بایست کارهایی که دستگاه می گوید را انجام دهید تا دستگاه حساب کتاب ذهن شما را داشته باشد اتفاقا نرم افزاری هم برای مدیریت پروفایل ها وجود داشت.
دیگه نمی دونم چی کم گذاشتم یه کمی خوابم میاد. دوستان شرمنده
سلامتی پنگوئن که یه ذره قد داره، اما بازم لاتی راه میره ....