انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: GPL و نرم افزار  (دفعات بازدید: 5371 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین theMaster

• Full Member
  • *
  • ارسال: 156
GPL و نرم افزار
« : 16 امرداد 1391، 12:07 ق‌ظ »
با سلام
آیا میشه نرم افزاری که به صورت GPL هست رو تغییر بدیم سورس بسته به فروش برسونیم؟

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
پاسخ : GPL و نرم افزار
« پاسخ #1 : 16 امرداد 1391، 12:19 ق‌ظ »
با سلام
آیا میشه نرم افزاری که به صورت GPL هست رو تغییر بدیم سورس بسته به فروش برسونیم؟

میتونید بفروشید ولی امکان بستن کد نیست!

اگر قصدتون بستن کد هست مجوزهای Apache و BSD بهترین گزینه هستند! البته یادتون باشه GPL رو نمیتونید تغییر بدید (البته در نسخه 3.0 امکان تغییرش تنها به AGPL هست ;))
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین theMaster

• Full Member
  • *
« پاسخ #2 : 16 امرداد 1391، 01:07 ق‌ظ »
مثلا من الان یه نرم افزار دارم با نام X  که تحت مجوز جی پی ال هست
می خوام تغییراتی توش بدم و به نام خودم بفروشمش. ولی نمی خوام سورس رو بدم. شما میگید که جی پی ال این اجازه رو نمیده؟
پس باید دنبال یه معادل برای نرم افزار فوق باشم با مجوز BSD یا آپاچی ارائه شده باشه؟

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 16 امرداد 1391، 01:37 ب‌ظ »
مثلا من الان یه نرم افزار دارم با نام X  که تحت مجوز جی پی ال هست
می خوام تغییراتی توش بدم و به نام خودم بفروشمش. ولی نمی خوام سورس رو بدم. شما میگید که جی پی ال این اجازه رو نمیده؟
پس باید دنبال یه معادل برای نرم افزار فوق باشم با مجوز BSD یا آپاچی ارائه شده باشه؟

بله همینطوره. ولی اگر شما نمیخواید از سورس هاتون سوء استفاده بشه و اونها موجود هم باشند باز GPL 3 بهترین گزینه هست.

الان ردهت ، نسخه ای از گنو/لینوکس داره که 3000 دلار لایسنسش قیمت داره :)
و خب لینوکس و گنو و تقریبا تمامی ابزارهای موجود درونش GPL هستند ولی باز هم تجاری هست و سود بسیار خوبی هم داشته (تقریبا میشه گفت سودی که کسب میکنه با اپل برابری میکنه :) )

یا SUSE Enterprise Linux هم به همین شکل هست، البته قیمت پایین تری داره (فکر کنم 50 دلار!) و خب هزینه هاش و سودش تامین هست از این فروش :)

حتی در سایر مجوز ها که امکان بستن کد هم هست، باز سعی میکنند اجزای زیادی رو متن باز یا آزاد ارائه بدند. مثلا اپل ، کرنل و بسیاری از اجزای سیستم عامل رو متن باز و آزاد ارائه میکنه ---> http://opensource.apple.com

برای تفاوت مجوزها هم میتونید به ویکیپدیا مراجعه کنید. یک نرم افزار یا سیستم عامل هم میتونه آزاد باشه ولی اجزای غیرآزاد درونش باشه (مثل خود لینوکس که Binary Blobs داره!)

آفلاین theMaster

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 16 امرداد 1391، 02:07 ب‌ظ »
نقل‌قول
و خب لینوکس و گنو و تقریبا تمامی ابزارهای موجود درونش GPL هستند ولی باز هم تجاری هست و سود بسیار خوبی هم داشته (تقریبا میشه گفت سودی که کسب میکنه با اپل برابری میکنه :) )
اینا GPL و اوپن سورس هستن؟
یعنی من می تونم اون ردهت ۳۰۰۰ دلاری رو بگیرم. ویرایش بدم و بفروشم؟

آفلاین مهران رهباردار (mehionline)

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 343
  • یه کاربر ساده نرم افزارهای آزاد
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #5 : 16 امرداد 1391، 02:44 ب‌ظ »
نقل‌قول
آره مثلا توزیعی مثل Oracle linux همون redhat است که oracle تغییرش داده

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 16 امرداد 1391، 02:53 ب‌ظ »
نقل‌قول

و میتونید رایگان انتشار بدید. مثل CentOS !

البته خب Privacy های شرکت ارائه دهنده هم باید قبلش بخونید. چون ممکنه اجزایی تحت مجوز خودشون باشه (یعنی غیرآزاد باشه یا اصلا کدبسته!) و برای ارائه Fork اون اجزا رو یا باید پاک کنید یا اینکه مجوز فروش و یا نشر رایگان اون رو بگیرید.
مثلا برای نمونه ، تیم مینت مجوز انتشار Flash Plugin رو داره (البته من هم دارم  ;D) و میتونه اون رو آزادانه و طبق خط مشی های ادوبی منتشر کنه

آفلاین مهران رهباردار (mehionline)

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 343
  • یه کاربر ساده نرم افزارهای آزاد
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #7 : 16 امرداد 1391، 04:33 ب‌ظ »
نقل‌قول

البته خب Privacy های شرکت ارائه دهنده هم باید قبلش بخونید. چون ممکنه اجزایی تحت مجوز خودشون باشه (یعنی غیرآزاد باشه یا اصلا کدبسته!) و برای ارائه Fork اون اجزا رو یا باید پاک کنید یا اینکه مجوز فروش و یا نشر رایگان اون رو بگیرید.
مثلا برای نمونه ، تیم مینت مجوز انتشار Flash Plugin رو داره (البته من هم دارم  ;D) و میتونه اون رو آزادانه و طبق خط مشی های ادوبی منتشر کنه

نقل‌قول
(البته من هم دارم  )
چه جوری گرفتین؟
هم ایران تحریمه و هم شما سنتون کم تر از ۱۸ ساله نمیشه این مجوز رو بهتون بدن!

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 16 امرداد 1391، 05:35 ب‌ظ »
نقل‌قول

نقل‌قول
(البته من هم دارم  )
چه جوری گرفتین؟
هم ایران تحریمه و هم شما سنتون کم تر از ۱۸ ساله نمیشه این مجوز رو بهتون بدن!

توی Term ها و Privacy چیزی راجع به سن گفته نشد. از طرفی اکانت GMAIL من مال آمریکا هست و سایت http://usyellowpages.com هیچوقت تنهام نزاشته ;)

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
« پاسخ #9 : 16 امرداد 1391، 10:40 ب‌ظ »
چه جوری گرفتین؟
با دادن اطلاعات اشتباه ;)

در حقیقت شما تنها یک مجوز جعلی دارید که داشتن یا نداشتن اون تفاوتی ایجاد نمی‌کنه، چون چندین بند از این توافق (لینک) رو نفی کردید.

در مورد کشور که خیلی واضح گفته شده:
نقل‌قول
In addition, if the Software is identified as export
controlled items under the Export Laws, you represent and warrant that you are not a citizen, or
otherwise located within, an embargoed nation (including without limitation Iran, Syria, Sudan, Cuba,
and North Korea)
همچنین:
نقل‌قول
Distributor warrants that the personal information it provides with this agreement is accurate and current as of the date Distributor provided such information.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 16 امرداد 1391، 10:44 ب‌ظ »
چه جوری گرفتین؟
با دادن اطلاعات اشتباه ;)

در حقیقت شما تنها یک مجوز جعلی دارید که داشتن یا نداشتن اون تفاوتی ایجاد نمی‌کنه، چون چندین بند از این توافق (لینک) رو نفی کردید.

در مورد کشور که خیلی واضح گفته شده:
نقل‌قول
In addition, if the Software is identified as export
controlled items under the Export Laws, you represent and warrant that you are not a citizen, or
otherwise located within, an embargoed nation (including without limitation Iran, Syria, Sudan, Cuba,
and North Korea)
همچنین:
نقل‌قول
Distributor warrants that the personal information it provides with this agreement is accurate and current as of the date Distributor provided such information.

مهم Certificate Code هست که اون رو میتونم ارائه کنم و جلوی بسته شدن سرورم رو بگیرم!

وقتی تحریم میکنند یعنی در اصل دارند راه خلاف کردن رو برامون باز میکنند. و خب طبعا حق دارم که با هویت یک امریکایی این مجوز رو دریافت کنم :)

آفلاین سید مسعود امامیان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
« پاسخ #11 : 16 امرداد 1391، 10:46 ب‌ظ »
واقعاً ایرانی ها چه باحالن ((:
به عمل کار برآید     به سخندانی نیست . . .

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 16 امرداد 1391، 10:49 ب‌ظ »
واقعاً ایرانی ها چه باحالن ((:

والا شما هم از این قاعده مستثناء نیستیا :) :lolflag:

مطمئنا شما هم اگر نیاز داشته باشید از سرویسهای اینچنینی استفاده کنید، هویت جعلی تنها راه حلتونه :)

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
« پاسخ #13 : 17 امرداد 1391، 12:46 ق‌ظ »
مهم Certificate Code هست که اون رو میتونم ارائه کنم و جلوی بسته شدن سرورم رو بگیرم!

وقتی تحریم میکنند یعنی در اصل دارند راه خلاف کردن رو برامون باز میکنند. و خب طبعا حق دارم که با هویت یک امریکایی این مجوز رو دریافت کنم :)
نیاز به نگرانی برای بسته شدن سرور نیست، غیر از اینکه شخصی به اونها اطلاع بده و خود Adobe اقدام کنه که در اون صورت به راحتی متوجه اون قضیه ایرانی بودن و غیره هم میشن.

حق دارید؟! پس من هم حق دارم چون فلان کشور بهم ویزا نمیده به صورت غیر قانونی برم به اون کشور، یا حق دارم چون دولت به من مجوز تفنگ نمیده، مجوز جعلی درست کنم، یا حق دارم... اینکه یک کاری جرم شناخته شده دلیلی بر حق داشتن برای انجام اون جرم نیست ;)

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 17 امرداد 1391، 12:55 ق‌ظ »

نیاز به نگرانی برای بسته شدن سرور نیست، غیر از اینکه شخصی به اونها اطلاع بده و خود Adobe اقدام کنه که در اون صورت به راحتی متوجه اون قضیه ایرانی بودن و غیره هم میشن.

حق دارید؟! پس من هم حق دارم چون فلان کشور بهم ویزا نمیده به صورت غیر قانونی برم به اون کشور، یا حق دارم چون دولت به من مجوز تفنگ نمیده، مجوز جعلی درست کنم، یا حق دارم... اینکه یک کاری جرم شناخته شده دلیلی بر حق داشتن برای انجام اون جرم نیست ;)

درسته ولی خب مطمئنا آدرس درب و داغونی که من دادم توی فرم همون اول متوجه شدن و بعد دلشون سوخته مجوز دادن :lolflag: