انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کمک و مشورت در مورد خرید کامپیوتر  (دفعات بازدید: 16026 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین khajavi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 361
    • کافه ی گنو/لینوکس
کمک و مشورت در مورد خرید کامپیوتر
« : 04 اردیبهشت 1387، 07:20 ق‌ظ »
دوستان چند روز دیگه می خوام یه سیستم بخرم اما گفتم بیام یه مشورتی با اساتید بکنم

۱− آیا کارت گرافیک ATI با لینوکس سارگاری داره و درایورش موجود هست؟ nVidia پیشنهاد می کنید یا
ATI?
2- این یکی ربطی به لینوکس نداره: به نظرتون سی پی یو AMD 9600 انتخاب معقولانه ای هست؟ یا اینکه بهتر یه چیز پایین تر مثل 6600 بخرم؟ البته دوستان بیشتر در جریان هستم. از اونجایی که از هنوز وابسته ی بابا و مامان هستم و فعلا دستم توی جیب خودم نمیره برای هم گفتم یه سیستم نجومی وردارم. اما اگه دارم اشتباه می کنم راهنمایی کنید.

۳− یکی از انتخاب های مهم که از انتخاب cpu مهم تر هست انتخاب Motherboard هست. چی پیشنهاد می کنین؟

آفلاین Maasen

• Full Member
  • *
  • ارسال: 105
  • اوبونتو یعنی زندگی در قرن 30 !
پاسخ به: کمک و مشورت در مورد خرید کامپیوتر
« پاسخ #1 : 04 اردیبهشت 1387، 12:03 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز
من هم تقریباْ مشکل تو رو داشتم ! تا اینکه هفته قبل رفتم مجتمع پایتخت و یه سیستم بستم ! سیستم جدیدم 100٪ با اوبونتو مچ هست و هیچ مشکلی نداره
و اما مشخصات سیستم :
مادر بورد : گیگا بایت p30 (همون سری S معروف!)
سی پی یو :  Intel Dual core 1.8 2mb cache یعنی میشه 3.6 با 4 مگ کش !
گرافیک : geforce 8400 (256MB) واقعاْ کار یه 512 جی فورس رو می کنه‌!
رم : 1 گیگ باس 800 (64 بیت)
مودم : axtrom !

البته متو می تونی مودم های دیگه رو هم بخری !  :P

آفلاین yunas

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135
    • دست نوشته های یک عشق کامپیوتر
« پاسخ #2 : 04 اردیبهشت 1387، 02:56 ب‌ظ »
به هیچ عنوان مادربورد گیگا بایت رو نمی تونم پیشنهاد کنم چون یا همون هفته اول خراب میشه یا تا آخر هی بهت زد حال می زنه پیشنهاد من یک مادربورد اینتل هستش سی پی یو AMD هم بهتره نخری چون گاهی وقت ها با لینوکس مشکلات خاصی پیدا می کنه...

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
« پاسخ #3 : 04 اردیبهشت 1387، 03:38 ب‌ظ »
به نظر من مساله خیلی مهم اینه که شما اول به این نتیجه برسی که سی پی یو رو اینتل می خوای بگیری یا ای ام دی. خیلی مهمه چون اون وقت می تونی به این فکر کنی که مادربورد چی باشه و...
اگر می خوای سی پی یو رو ای ام دی بگیری حتما باید مادربوردی انتخاب کنی که با این نوع سی پی یو سازگار باشه و اگر هم اینتل مادر بورد باید با اون سازگار  باشه.
من کارت های گرافیک ای تی آی رو خیلی بهتر از بقیه می دونم اما باید بری سراغ بهترینهاش که قیمت یه مقداری می زنه بالا.
خداحافظی همیشگی من از انجمن اوبونتو ایران با امید پیروزی برای همه دوستان
-------
ما از تبار کوروش و فرزند جمشیدیم / پیروز بی برده ، بت نپرستیدیم

آفلاین Linux

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 296
    • تبریزلاگ
« پاسخ #4 : 04 اردیبهشت 1387، 04:08 ب‌ظ »
به هیچ عنوان مادربورد گیگا بایت رو نمی تونم پیشنهاد کنم چون یا همون هفته اول خراب میشه یا تا آخر هی بهت زد حال می زنه پیشنهاد من یک مادربورد اینتل هستش سی پی یو AMD هم بهتره نخری چون گاهی وقت ها با لینوکس مشکلات خاصی پیدا می کنه...

من نزدیک به یک سالی نیم هست که لینوکس رو روی سیستمی اجرا میکنم که مادر بوردش گیگابایت هست و سی پی یو AMD
تا حالا هیچ ایرادی نداشته و مثل ساعت کار میکنه

اینم بگم که من روزانه 8-7 ساعت به طور مداوم با کامپیوتر کار میکنم و این سیستم تنها سیستمی هست که تا حالا زیر دست من دوام آورده!
Before death knock on your door,share whatsoever you have.You can sing a beautiful song? sing it,share it.
You can paint a picture? Paint,share it ...
come across a man who has not much to share

آفلاین کسری کشاورز

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 608
  • Don't Look Back With Linux
« پاسخ #5 : 04 اردیبهشت 1387، 04:45 ب‌ظ »
به نظر من یه مادربورد Asus با یک CPU Intel بخر.گرافیگ Gforce هم به نظر من بهتره!

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
  • ارسال: 234
« پاسخ #6 : 05 اردیبهشت 1387، 11:33 ب‌ظ »
دوستان چند روز دیگه می خوام یه سیستم بخرم اما گفتم بیام یه مشورتی با اساتید بکنم

۱− آیا کارت گرافیک ATI با لینوکس سارگاری داره و درایورش موجود هست؟ nVidia پیشنهاد می کنید یا
ATI?
2- این یکی ربطی به لینوکس نداره: به نظرتون سی پی یو AMD 9600 انتخاب معقولانه ای هست؟ یا اینکه بهتر یه چیز پایین تر مثل 6600 بخرم؟ البته دوستان بیشتر در جریان هستم. از اونجایی که از هنوز وابسته ی بابا و مامان هستم و فعلا دستم توی جیب خودم نمیره برای هم گفتم یه سیستم نجومی وردارم. اما اگه دارم اشتباه می کنم راهنمایی کنید.

۳− یکی از انتخاب های مهم که از انتخاب cpu مهم تر هست انتخاب Motherboard هست. چی پیشنهاد می کنین؟

اول بگو چقدر بودجه داری!!!
در مورد سؤال اولت باید بگم درایور nVIDIA برای لینوکس به مراتب بهتر کار میکنه نسبت به معادل ATI اون ، من خودم قدیما 7600GS داشتم بعدها یک دونه 2600 Pro به دستم رسید ۲۶۰۰ سریعتر از ۷۶۰۰ ولی توی لینوکس قضیه برعکس بود برو سراغ nVIDIA
اگر پول زیاد داری 8800GT و یا 8800 GTS512 سراغ 8800GTX یا 8800GTS320/640 نرو به هیچ وجه ، اگر پولت کمتره برو سراغ 9600GT یا 8800GS اگر بازم پولت کمتره برو سراغ ATI 3650 یا 2600XT اگر بازم پولت کمتره برو سراغ 2600Pro سراغ 8600GT/GTS یا 8500/8400 نرو افتضاحه پرفورمنسش (ولی توی لینوکس اختلاف کمتره‌) اگر ریویو میخوای برو سایت www.phoronix.com
در مورد cpu من خودم هوادار AMD بودم از زمان k6 ولی دروغ بلد نبودم بگم lol متأسفانه AMD در پراسسور های Agena که فنوم هم جزوش هست یک مشکلی داشت با نسل اولش به اسم TLB Errata که این مشکل توی revision B3 حل شد بنابراین به هیچ وجه سراغ Phenom 9X00 یا Phenom 8x00 نرو اگر میخواهی AMD بخری برو به سراغ Phenom 9850 قیمتش خیلی معقول هست حدود 230$ و خوبیش اینه که TLB Errata رو نداره و از لحاظ Virtualization به اینتل حداقل سره از لحاظ پرفورمنس هم از اینتل Q6600 بهتره ، حواست باشه در مورد مادربرد باید بهت توصیه کنم ، اگر میخوای سراغ ای ام دی بری و Phenome 9850 یا Athlon 64 X2 6400+ و یا 6000+ 120W داری میخری مادربردت حداقل باید ۵ فاز برای سی پی یوت داشته باشه وگرنه در دراز مدت میترکه :D
مادربرد خاصی بهت پیشنهاد نمیکنم ، ولی اگر میخواهی فنوم بخری بهت بیشتر پیشنهاد میکنم از یک چیپستی که HyperTransport 3 هستش استفاده کنی (Socket AM2+) چیپستهایی که HT3.0 ساپورت میکنند شامل : AMD 790X , AMD 790FX , nForce7 series , nforce 560 هستند همچنین یک چیپست خیلی عالی دیگر هم وجود داره منتها مشکلش اینه که تمام مادربردایی که  براش ساخته شدند ۳ یا ۴ فاز برق برای سی پی یو وجود داره همچنین این چیپست قویترین کارت گرافیکی آنبرد موجود رو داره AMD 780G .
حالا اینتل:
اینتل برو سراغ 45nm هاش که شامل سری 9xxx و 8xxx و 7xxx میشه سری ۷سری ارزون قیمته که ۳ مگ کش داره که بین دو تا کور شیره ، سری ۸ سری گرونقیمت دوال کوره که ۶ مگ کش داره که بین دو کور شیره و در نهایت سری ۹ سری کواد کوره که یا ۲*۳مگ کش داره یا ۲*۶ مگ که دو تا دوتا بین کور ها شیره و دو کور به وسیله FSB به هم وصل شدند در حقیقت معماری کواد کور اینتل معماری کواد کور نیست و ۲ سی پی یو دوال کور چسبیده به هم هستش که معایب خاص خودش رو داره در نهایت پیشنهاد من به تو اینه که از سریهای 6xxx و 4xxx دوری کنی بخاطر اینکه ۶۵ نانومتری هستند ، مصرف برق بالاتری دارند ، SSE4 ندارند و همچنین همقیمت سری 45 نانومتری معادل هستند.
در مورد مادربورد باید بهت پیشنهاد کنم که از سری 9x5 اینتل دوری کنی چون و از جایگزین آنها که P35 ، X38 و یا X48 استفاده کنی میتوانی از مادربورد های مبتنی بر nforce نیز استفاده کنی که پیشنهاد میکنم از نسل 6 این مادربورد ها دوری کنی چون سی پی یو های جدید رو پشتیبانی نمیکنه (منظورم سریه 9xxx هستش) و از 750i , 780i یا 790i استفاده کنی . توجه داشته باش در مورد اینتل نیز اگر میخواهی از کواد استفاده کنی حتما به تعداد فازهای cpu دقت کن !!!

در مورد برند مادربورد من عاشق دو برند Abit و DFI هستم ، در وهله بعد ASUS و در وهله بعد foxconn و در آخرین انتخاب MSI & Gigabyte در مورد MSI یک استثنا وجود دارد و آن نیز MSI 790FX هست که این بهترین انتخاب در مورد AMD هستش اگر سؤال دیگری داشتی خوشحال میشم کمک کنم :)
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^

آفلاین khajavi

• Sr. Member
  • *
    • کافه ی گنو/لینوکس
« پاسخ #7 : 06 اردیبهشت 1387، 08:16 ق‌ظ »
دست همگی درد نکنه به خصوص manwe جان. منو شرمنده کردین
این TLB Errata  چی هست؟
راستی  این فاز چیه که برای سی پی یو نوشتی؟
fullcash (درست نوشتم؟) چیه؟
میشه از نظر تکنولوژی تفاوت های خصوصیات پردازنده های اینتل و AMD را مقایسه کنید؟ من یه نمودار از فروش این پردازنده ها دیدم که برام جالب بود. تو ایران بیشترین فروش را اینتل داشت در صورتی که آمار جهانی برعکس بود و AMD بیشترین فروش را داشت.

فعلا برم phoronix را مطالعه کنم. اگه سوالی داشتم بر میگردم

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 06 اردیبهشت 1387، 09:43 ق‌ظ »
دست همگی درد نکنه به خصوص manwe جان. منو شرمنده کردین
این TLB Errata  چی هست؟
راستی  این فاز چیه که برای سی پی یو نوشتی؟
fullcash (درست نوشتم؟) چیه؟
میشه از نظر تکنولوژی تفاوت های خصوصیات پردازنده های اینتل و AMD را مقایسه کنید؟ من یه نمودار از فروش این پردازنده ها دیدم که برام جالب بود. تو ایران بیشترین فروش را اینتل داشت در صورتی که آمار جهانی برعکس بود و AMD بیشترین فروش را داشت.

فعلا برم phoronix را مطالعه کنم. اگه سوالی داشتم بر میگردم
خوب جواب سؤالات سخت تر از دفعه قبلیه lol :)
ولی جوابت رو میدم
از سؤالای راحت شروع میکنم میام پایین
fullcache یک اصطلاح غلط هستش که بین ایرانیا جا افتاده ، قدیم ندیما تفاوت بین سی پی یو های Pentium4 و Celeron دو تا چیز بود یکی FSB بود و دیگری مقدار cache ولی بازاریا چون میخواستن celeron هاشون رو بهتر بفروشن به جفتشون میگفتند pentium 4 یعنی به celeron هم میگفتند pentium4 ولیکن به pentium 4 واقعی میگفتند full cache :) . هنوزم افتاده تو دهن مردم.

خوب سؤال بعدی TLB یا Translation Lookaside Buffer یک مشکلیه که از زمان K6-3 AMD باهاش مواجه بوده ، این مشکل موقعی به وجود میامد که پراسسور میخواست دیتا رو از L3 cache به L2 cache بفرسته ، این وسط بعضی از اطلاعات خراب میشدند (حدود .001 % مواقع ) به خاطر همین در بعضی مواقع خواص (به صورت رندوم ( به صورتی که هیچ کس نتونسته بود یک تست پیدا کنه که حتماً این اتفاق بیفته)) این اتفاق میفتاد و باعث میشد سیستم هنگ کنه این مسأله ، مسأله غیرقابل چشم پوشی نیست حداقل تو بحث سرور ، برای همین AMD دو تا راه حل ارائه داد ، راه حل اول استفاده از بایوس آپدیتی بود که TLB Bug رو حل میکرد ، ولی در ازای قربانی کردن پرفورمنس تا سی درصد ، راه حل دوم استفاده از CPU های B3 به جای B2 میباشد .

در مورد آرشیتکت سی پی یو :
در حال حاضر ۵ مدل سی پی یو آرشیتکتر وجود دارد‌(آرشیتکت عمده ) که عبارتند از:
Intel Core micro-architecture
Intel Netburst micro-architecture
Intel Nehalem micro-architecture
AMD Hammer micro-architecture
AMD K10(a.k.a 10h aka K8L) micro-architecture
اگر بخوام به صورت کامل برات توضیح بدم کل روز طول میکشه ولی یک اشاره میکنم :
از قدیم میام به حال و بعد هم یک سری به آینده میزنیم :)
Intel Netburst : اولین بار در سال ۱۹۹۹ ارائه شد ، از همون ابتدا یک پروژه شکست خورده بود ، کلاک به کلاک از PentiumIII و AMD Athlon کندتر بود

در این عکس سی پی یو هایی که در باکس زرد رنگ هستند netburst ای هستند بگذریم ، دلیل اصلی ارائه این نسل فریب عامه در Gigahertz Race بود ، چون این پراسسور ها از استیجهای زیادی استفاده میکردند بسیار راحت شما میتونستی کلاکشون رو بالا ببرید،
ولی مشکل استیجهای زیاد این بود که شما اگر در وسط یک پراسه میخواستین اون پراسس رو abort کنید زمان خیلی زیادی طول میکشید (در مورد Prescott که ۳۱ استیج داشت تا ۳۱ کلاک طول میکشید‌) مشکل بعدیه این پردازنده استفاده از درگاه قدیمیه FSB برای اتصال به ram و Northbridge بود ، این درگاه از زمان 8086 در حال استفاده است ، و میتوان گفت عمر آن به سر رسیده است . همچنین بزرگترین مشکل این پردازنده IPChttp://en.wikipedia.org/wiki/Instructions_Per_Cycle پایین(حدود ۲) و از آن مهمتر Performance per watt بسیار پایین میباشد ، اینتل میخواست از این architecture تاسال ۲۰۱۰ استفاده کند و به ۲۰ GHz برسد از طرفی مشکل دیگر این پردازنده طراحی نشدن این پردازنده برای مالتی کور بود به نحوی که اینتل وقتی میخواست Pentium D رو عرضه کند تنها کاری که کرد کنار هم قرار دادن دو تا Pentium 5xx یا Pentium 6xx بود که با FSB به هم متصل بودند ، که دو تا cache جدا از هم داشتند . مشکل این طراحی این است که در بعضی از مواقع بسیاری از سیکل های cpu حروم میشه .
بدترین حالت رو برات تجسم میکنم ، فرض کن یک پردازشی داری که باید به صورت موازی روی یک دیتای مشترک بین دو تا سی پی یو پردازش بشه ، خوب پراسه اینطوری میشه اول اطلاعات از روی رم بر روی cache هر دو سی پی یو کپی میشه ، ( اینجا زمان کپی شدن بر روی cache دو برابر میشه ) ، حالا هر دو cpu بر روی اطلاعات کار میکنند ، اطلاعات رو تغییر میدند ، حالا برای ادامه کار باید اطلاعات به روز شده داشته باشند ، خوب ابتدا باید این اطلاعات با هم مقایسه بشند (زمان میبره ) اطلاعات تغییر کرد از روی کاشه ای که تغییر نکرده پاک شود (زمان میبرد ) و در نهایت اطلاعات جدید دو باره کپی شود و ادامه محاسبات انجام شود .
پس از Prescott که در سال ۲۰۰۴ عرضه شد و بعد از آن Pentium D که بر مبنی این طراحی بود اینتل از نت برست خداحافظی کرد . در ضمن این را به خاطر داشته باشی که هیچگاه نمیتوان از مقدار کاشه سی پی یو دوال کور نت برستی که دارای ۲*۲ مگابایت کش است از ۴ مگابایت یاد کرد زیرا در عمل مانند یک کاشه ۴ مگابایتی عمل نمیکند. از اعضای این نسل میتوان به :
Celeron
:
Willamette-128
Northwood-128
Prescott-256
Cedar Mill-512
Xeon:
از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶
تمامی اعضای Pentium4 و Pentium D نام برد.  توصیه من این است که از این نسل به شدت دوری کنید ، هرچند این پردازنده ها بیشترین فرکانس را دارا میباشند ولی کند ترین پردازنه های بازار هستند (گول اعداد و ارقام را نخورید)
برای اطلاعات بیشتر میتوانید به http://en.wikipedia.org/wiki/NetBurst مراجعه کنید. در آخر باید به ساکت های این پردازنده اشاره کرد نسل اول بر روی PGA 423 ارائه شد ، نسل بعدی بر روی PGA 478 و در نهایت آخرین نسل بر روی LGA 775 ارائه شد. در مورد xeon متأسفانه نسلهای قدیمیتر را به یاد ندارم ولی آخرین نسل آن بر رو LGA771 عرضه شد.

این پردازنده ها پس از نسل 5x1 قادر به ساپورت AMD64 EMT64 (x86-64)میباشند
« آخرین ویرایش: 06 اردیبهشت 1387، 10:23 ق‌ظ توسط Manwe »
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
« پاسخ #9 : 06 اردیبهشت 1387، 10:04 ق‌ظ »
نسل بعد مورد بحث Hammer هستش ، این نسل اولین بار در سال ۲۰۰۳ عرضه شد و بهبود های این نسل غیر قابل شمارش میباشد ، به تعدادی از آنها اشاره میکنم . این پردازنده بر پایه فناوری ۱۳۰ نانومتر عرضه شد ، IPC این پردازنده ۳ میباشد. بنابراین بازدهی معادل ۱.۵ برابر پردازنده نت برست با فرکانس معادل را دارا میباشد ، این پردازنده بر روی ۴ سوکت 940 , 939 , AM2 و در نهایت LGA 1207 عرضه شده است . از مهمترین بهبودهای این پردازنده ها میتوان به مموری کنترلر بر روی پردازنده ، DCA http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_Connect_Architecture ، و همچنین طراحی native multicore, multicpu ، حذف FSB و همچنین استفاده از HyperTransport اشاره کرد ، این پردازنده ها همچنین با نامهای تجاری K8 , Athlon64 , Athlon64X2 , Sempron , LE, BE , Opteron به فروش میرسند. از نقاط ضعف این پردازنده ها میتوان به ضعف در ساپورت مموری های جدید نام برد ( به دلیل مموری کنترلر آنبرد) به شکلی که پردازنده های قدیمی فقط از DDR و پردازنده های جدید فقط از DDR2 پشتیبانی میکنند.
به دلیل استفاده از DCA در این پردازنده ها این پردازشگرها به خوبی scale میشوند (حتی به صورت خطی ) این امر به دلیل نبود FSB نیز میباشد. این طراحی AMD را از مرز ورشکستگی نجات داد و تا سال ۲۰۰۶ یکه تاز بازار پردازنده های بودند (هم در بازار سرور و هم دسکتاپ) این پردازنده ها performance per watt ای تا ۵۰٪ بهتر از پردازنده های Pentium 4 داشتند . همچنین به این مسأله نیز باید اشاره کرد که بدلیل مموری کنترلر اینتگریتد memory latency در حد قابل ملاحظه ای کاهش یافته و این امر باعث شده این پردازنده مقدار بسیار زیادی از حافظه cache بی نیاز شود به صورتی که تفاوت پردازنده با ۵۱۲ کیلوبایت کش و ۱ مگابایت در حد ۲٪ میباشد در صورتی که در نت برست این مقدار حدود ۲۰٪ بود ، در حال حاضر این پردازنده ها فقط در قالبهای Socket AM2 و LGA 1207 ارائه میشوند ، و فقط از حافظه های DDR2 تا باس 800MHz پشتیبانی میکنند .
پردازنده های High-end دسکتاپ با کاشه ۱مگابایت بر روی هر core و با فناوری 90nm SOI عرضه میشوند ، و پردازنده های low-end با ۵۱۲ کیلوبایت برای هر core و در 65nmSOI عرضه میشوند . دلیل استفاده نکردن AMD از 65nm SOI بر روی پردازنده های Highend کم کردن هزینه های R&D خود میباشد.
اطلاعات بیشتر در:
http://en.wikipedia.org/wiki/AMD_Hammer

تمامی اعضای این خانواده بجز Sempron 3100+ Socket754 قادر به ساپورت دستورات AMD64 میباشند.
« آخرین ویرایش: 06 اردیبهشت 1387، 10:24 ق‌ظ توسط Manwe »
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
« پاسخ #10 : 06 اردیبهشت 1387، 10:05 ق‌ظ »
نسل بعدی نسل intel Core میباشد ، این نسل پرفروشترین نسل پردازنده در دنیا در حال حاضر میباشد ، این پردازنده ها مبتنی بر ۱۴ stage pipeline میباشند و IPC حدود ۴ دارند ، پدربزرگ این پردازنده Pentium3 میباشد ، و از لحاض شباهت هیچ شباهتی به PIV ندارند در عکس بالا این نسل با سبز مشخص شده اند . پدر این نسل را میتوان Pentium M خواند ، این نسل توسط تیم اسرائیل اینتل طراحی شد ، و دارای دو کد نیم اصلی Conroe و Penryn میباشد. این پردازنده ها به دلیل داشتن استیج های کمتر از کلاک پالسی کمتر از Pentium 4 و Pentium D بهره مند هستند ولی پرفورمنسی تقریبا معادل ۲ برابر Pentium D معادل دارند . این پردازنده ها به صورت نیتیو دوال کور طراحی شده اند و به همین دلیل از کاشه شیر بین دو کور بهره مند هستند ، ولی در مورد سی پی یو های کواد کور همان مشکلات Pentium D حاضر میباشد ، این پردازنده های از AthlonX2 هم فرکانس خود سریعتر میباشند به حدی که پرفورمنس Core2Duo E6750@2.66 گیگاهرتز معادل یک Athlon64X2 6400+@3.2GHz میباشد ، اینتل به وسیله این پردازنده ها بازار از دست رفته خود را تصاحب کرد و با تولید پردازنده های جدید ۴۵ نانومتری خود (یا penryn) AMD را بیش از پیش در فشار قرار داده است ، هرچند برنده اصلی در این جنگ خریدار میباشد به نحوی که در سال ۲۰۰۶ قیمت یک عدد E6700 600000T بود و امروز میبینیم قیمت Q6700 به حدود ۲۵۰۰۰۰ تومان رسیده است. مشکلات FSB همچنان در نسل core وجود دارد و اینتل قول داده در نسل بعدی FSB را حذف کند . در حال حاضر سریعترین پردازنده موجود در بازار پردازنده اینتل QX9750 اینتل با فرکانس 3.2 گیگاهرتز میباشد با قیمت ۱۵۰۰ دلار . و به عقیده من پردازنده Q9300 انتخاب خوبیست.
در ضمن اینتل قصد عرضه پردازنده های ۶ کوره را دارد. آنها نیز بر پایه penryn میباشند و از لحاظ آرشیتکتری نو‌آوری محسوب نمیشود.
در مورد  performance per-watt نیز بهترین هستند.
از اعضای این خانواده را میتوان به :
 Conroe
  Conroe L
 Allendale
 Merom
 Kentsfield
 Penryn
 Wolfdale
 Yorkfield
اشاره کرد که با نامهای تجاری core2duo , core2quad , IntelPentium Dualcore , Celeron , Xeron شناخته میشوند
« آخرین ویرایش: 06 اردیبهشت 1387، 10:26 ق‌ظ توسط Manwe »
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
« پاسخ #11 : 06 اردیبهشت 1387، 10:51 ق‌ظ »
نسل بعدی که در September 2007 عرضه شد و به عنوان نسل سوم Opteron نیز شناخته میشود K10 , K8L و یا Agena گفته میشود .
این نسل متأسفانه بسیار دیرتر از زمان مورد انتظار عرضه شد و حتی بعد از عرضه نیز مشکل بدنام TLB را داشت ، این پردازنده اولین انقلاب AMD پس از K8 میباشد ، این پردازنده اولین پردازنده Native Quadcore میباشد ، شامل ۳ مرحله کاشه میباشد ، و هر کور بسیار شبیه کور های K8 میباشد ، از بهبود های این پردازنده میتوان به توانایی کارکردن مجزای پردازنده و مموری کنترلر از لحاظ کلاک پالس اشاره کرد ، کنترلر حافظه و کاشه مرحله سوم باهم در ارتباط مستقیم هستند همچنین هر پردازنده با دیگری به وسیله DCA در تماس است و همچنین این پردازنده از لحاظ بهبود مصرف نیز اقدامات فراوانی را اندیشیده است برای مثال شما میتوانید ۳ هسته خود را خاموش کنید و فقط با یکی از آنها کار کنید ، این پردازنده ها بهبود های فراوان مهندسی نیز باخود همراه دارند که در نهایت باعث شده تا FPU Performance ای حتی تا دو برابر و ALU performance 1.5 برابری نسبت به K8 را به وجود آورد این پردازنده ها از Hypertransport 3 حافظه DDR2 1066 استفاده میکنند. این پردازنده ها در حال حاظر به صورد ۳ و ۴ هسته ای عرضه شده اند ، و از لحاظ قیمتی بسیار مناسب میباشند . نکته مهم در رابطه با این پردازنده ها مسأله scale بسیار خوب (در حد خطی‌) با افزایش فرکانس میباشد (تشکر از مموری کنترلر اینترنال) همچنین این پردازنده از دو کانال ۶۴ بیتی حافظه استفاده میکند (بر خلاف کا ۸ که یک کانال ۱۲۸ حافظه داشت)
شایان ذکر است به این مسأله اشاره کنم در پردازنده های اینتل به دلیل وجود FSB افزایش پرفورمنس با افزایش فرکانس خطی نیست یعنی ۲۰٪ افزایش فرکانس در بهترین حالت حدود ۱۷٪ افزایش پرفورمنس را باعث میشود ولی در AMD این مسأله وجود ندارد.
مسأله تاخیر در ارائه این پردازنده و همچنین خرید ATI توسط AMD (به AMD بگویید AMD+ATI=DAAMIT) باعث شده AMD با مشکل مالی شدید مواجه شود به صورتی که در یک سال گذشته حدود 3 billion$ متحمل ضرر شده ولی به کمک RV670 و همچنین RV770 در آینده و ۳ هسته ای ها احتمال میرود در این ربع سال AMD متضرر نشود . در ضمن پردازنده های کنونی AMD دارای سرعتی بین ۱.۸ گیگاهرتز (حدود ۱۰۰ دلارphenom 9100) تا ۲.۵ گیگاهرتز(Phenom 9850BEحدود ۲۳۰ دلار) آخرین نسل phenom 65 نانومتر قرار است دو پردازنده 9950 و 8950 با فرکانس ۲.۶ گیگاهرتز و مصرف ۱۴۰ وات باشد در ربع چهارم AMD قول داده است تا پردازنده های Deneb 45nm خود را روانه بازار کند با فرکانسی تا ۳.۲ گیگاهرتز‌ . این پردازنده ها شامل ۶ ماگابایت کاشه مرحله سوم میباشند همچنین قول داده است تا پردازنده چهار هسته‌ای برای فقیران‌(مانند من‌) ارائه کند که فاقد کاشه مرحله ۳وم باشد و قیمتی حدود ۱۰۰ $ داشته باشد  \\:D/
همچنین از لحاظ بازدهی بازدهی phenom9850 برابر Core2Quad 6600@2.4 GHz میباشد .
به عقیده من یکی از بهترین انتخابها فنوم میباشد
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 06 اردیبهشت 1387، 11:01 ق‌ظ »
آخرین نسل پردازنده ها که اینتل قول عرضه آن را در ربع ۴م ۲۰۰۸ داده است Nehalem و Larrabee میباشد . این پردازنده ها اولین نسل از پردازنده های اینتل میباشد که در آن از fsb استفاده نمیشود.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nehalem_(microarchitecture)
این پردازنده ها به صورت native quadcore , sixcore,octacore عرضه میشوند ، larrabee شامل پردازنده گرافیکی اینتگریت نیز هست ، این پردازنده ها قرار است بر پایه ۴۵ نانومتر عرضه شود و تا آخر سال ۲۰۰۹ به ۳۲ نانومتر منتقل شود ، این پردازنده ها دارای مموری کنترلر اینتگریت (مانند AMD ) هستند ، فقط از DDR3 پشتیبانی میکنند بر روی LGA 1366 , LGA 1160 و LGA 715 مینشینند ،دارای ۲۵۶ کیلوبایت کاشه مرحله ۲ برای هر هسته و ۱۲ یا ۲۴ مگابایت (در نسل ۳۲ نانومتری ۲۴ مگابایت) حافظه کاشه مرحله ۳وم و همچنین قابلیت پشتیبانی از Hyperthreading جدید‌( اسمش یادم نیست ) هستند ، پدر این پردازنده های Pentium IV هست و خدا میداند چه چیزی از آب در میاد‌ . میشه گفت اولین ریسک اینتل بعد از شکست netburst میباشد.

نتیجه گیری :
اگر میتونید صبر کنید چیزی نخرید صبر کنید Deneb و Nehalem بیاد ، اگر نمیتونید صبر کنید پولم زیاد دارید برید Q9300 بخرید ، با ram low latency اگر پول کمتر دارید برید PhenomX4 بخرید با هر رمی خواستید ، اگر بازم پول کمتر دارید برید PhenomX3 بخرید با AMD 780G
اگر بازم کمتر پول دارید برید روی AMD Athlon 64X2 5000+ BE اگر بازم پول کمتر داری برید Celeron Dualcore بخرید ، اگر بازم پول کمتر دارید برید LE-1620 بخرید موفق باشید :)
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^

آفلاین khajavi

• Sr. Member
  • *
    • کافه ی گنو/لینوکس
« پاسخ #13 : 06 اردیبهشت 1387، 01:02 ب‌ظ »
 :o :o :o :o ??? ](*,) ](*,) \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :D :D :D :D ;D

من دارم الان میترکم. بابا تو دیگه کی هستی. گل کاشتی.
من دو ساعته دارم چیزایی که برام نوشتی را بررسی می کنم. چه برسه به شما که نوشتی دیگه چقدر طول کشیده.
به نتایج خیلی خوبی رسیدم.
اما شرمنده که اینقدر پررو هستم یه سوال دیگه دارم:
۱−آیا TLB روی کامپیوتر خانگی می تونه مشکل ایجاد کنه؟ منظورم اینه که فکر نکنم به اونصورت مهم باشه. خودت هم که نوشتی درصد احتمال هنگ کردن کامپیوتر خیلی کمه. (پس می تونم با خیال راحت این مشکل را چشم پوشی کنم؟)

راستی قیمت هایی که به دست اوردم ایناست:
Q9300:
$279.99
$319.00 - PCsForEveryone.com

در مقابلش phenome 9600 را Best price $235 قیمت کردم. از همون 9x00 هایی هست که میگفتی.

۲−احتمال داره بودجه به phenom x4 نکشه. هر چی تو محصولات AMD گشتم x3 پیدا نکردم. اسم alternative دیگه ای داره؟
۳− DDR3 تو بازار هست؟ سری phenome اونو ساپورت می کنه؟ همچنین ماردبرد برای رم DDR3 موجود هست؟ (ایران)

آفلاین Manwe

• Full Member
  • *
« پاسخ #14 : 06 اردیبهشت 1387، 01:45 ب‌ظ »
:o :o :o :o ??? ](*,) ](*,) \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :D :D :D :D ;D

من دارم الان میترکم. بابا تو دیگه کی هستی. گل کاشتی.
من دو ساعته دارم چیزایی که برام نوشتی را بررسی می کنم. چه برسه به شما که نوشتی دیگه چقدر طول کشیده.
به نتایج خیلی خوبی رسیدم.
اما شرمنده که اینقدر پررو هستم یه سوال دیگه دارم:
۱−آیا TLB روی کامپیوتر خانگی می تونه مشکل ایجاد کنه؟ منظورم اینه که فکر نکنم به اونصورت مهم باشه. خودت هم که نوشتی درصد احتمال هنگ کردن کامپیوتر خیلی کمه. (پس می تونم با خیال راحت این مشکل را چشم پوشی کنم؟)

راستی قیمت هایی که به دست اوردم ایناست:
Q9300:
$279.99

در مقابلش phenome 9600 را Best price $235 قیمت کردم. از همون 9x00 هایی هست که میگفتی.

۲−احتمال داره بودجه به phenom x4 نکشه. هر چی تو محصولات AMD گشتم x3 پیدا نکردم. اسم alternative دیگه ای داره؟
۳− DDR3 تو بازار هست؟ سری phenome اونو ساپورت می کنه؟ همچنین ماردبرد برای رم DDR3 موجود هست؟ (ایران)

AMD کنترلر حافظه DDR2 روی فنومهاش داره بنابراین DDR3 غیر ممکنه برای فنوم مگه اینکه صبر کنی تا نسخه Socket AM3 بیاد.
در ضمن خرید DDR3 الان معقول نیست چون الان تو با حدود ۵۰۰۰۰۰ تومن باید ۴ گیگ دی دی آر ۳ ۱۶۰۰ مگاهرتز بخری در صورتی که میتونی با حدود ۲۰۰ تومن ۴ گیگ رم ۱۰۶۶ دی دی آر ۲ بخری در ضمن تفاوت پرفورمنس بین DDR2 و DDR3 در بهترین حالت به ۵٪ میرسه ( به خاطر latency های خیلی بالا)
در مورد TLB ، چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی :D
صبر کن یا x3 بخر یا اینکه 9850
در ضمن اینم در نظر بگیر که ۹۳۰۰ خیلی سریعتر از ۹۶۰۰ AMD هستش
به این صفحه یک نگاه بنداز
http://www.newegg.com/Product/ProductList.aspx?Submit=ENE&N=50001028&Description=phenom&name=AMD
به نظر من اشتباه ترین کار خریدن 8750 بعد از اون 9600 هستش چون با حدود ۲۰ دلار بیشتر میتونی بجای ۹۶۰۰ ، ۹۸۵۰ بخری و با ۲۰ دلار بیشتر بجای ۸۷۵۰ ، ۹۷۵۰ . خود دانی :)

http://www.guru3d.com/article/processor/529/
. - .
         \ v /
       \ \   / /
     \ (       ) /
       ^^.^^