انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: خانم های نرم افزارآزاد کجا هستند؟  (دفعات بازدید: 30552 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Midgårdsormen

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 900
پاسخ به: خانم های نرم افزارآزاد کجا هستند؟
« پاسخ #15 : 20 اردیبهشت 1387، 01:32 ق‌ظ »
نقل‌قول
این پست محض بالا کشیدن تاپیک در صفحه بوده و هیچ گونه ارزش مادی و معنوی دیگری ندارد.
اگه تو technotux این پستو میزدی علاوه بر تاپیک,خودتم"قفل وسپس پاک"میکردن ;)

آفلاین khajavi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 361
    • کافه ی گنو/لینوکس
« پاسخ #16 : 20 اردیبهشت 1387، 08:49 ق‌ظ »
نقل‌قول
این پست محض بالا کشیدن تاپیک در صفحه بوده و هیچ گونه ارزش مادی و معنوی دیگری ندارد.
اگه تو technotux این پستو میزدی علاوه بر تاپیک,خودتم"قفل وسپس پاک"میکردن ;)
سو تفاهم پیش نیاد اینجا انجمن ubuntu هست نه technotux   ](*,) ](*,) ](*,)
اینجا بچه هاش تا بخوای باحالن.(اگه میدونید!)  \\:D/ \\:D/
بحث را بیخود عوض نکنین:

اصولا خانم ها علاقه ی کم تری به رایانه و IT دارند و به نظر من به اون صورت ربطی به ارتباط ما آقایون با ایشان ندارد.
وقتی توی دانشگاه ما در رشته ی کامپیوتر  (۱۰ درصد آقا و بقیه خانم تشریف دارن): وقتی استاد میپرسه که:    از دانشجویان این واحد(c++) چند نفر ترم پیش با پاسکال برنامه نوشته و رو کامپیوتر اجرا کرده اند تنها یکی دو نفر جواب می دهند خوب این معلوم میشه که علاقه ی خانم هم کم تر هست.
خودم خیلی خوشحال می شم وقتی میبینم که بعضی از خانم ها هم می تونن توی این زمینه ها فعالیت جشم گیری داشته باشند.

آفلاین z.k

• Full Member
  • *
  • ارسال: 217
« پاسخ #17 : 20 اردیبهشت 1387، 11:58 ق‌ظ »
من فکر نمیکنم عدم حضور خانم ها در نرم افزار آزاد دلیل اصلی اش ، میزان علاقه آنها به کامپیوتر نسبت به آقایان باشد
به نظر من یکی از دلایل عدم آگاهی خانم ها از نرم افزار آزاد و لینوکس . البته همین عدم آگاهی دلیلش باز بر میگرده به خود طرف شاید   زمینه ای  برای شروع ندارند

آفلاین 404

• Full Member
  • *
  • ارسال: 145
« پاسخ #18 : 20 اردیبهشت 1387، 01:09 ب‌ظ »
 :-X :D
« آخرین ویرایش: 02 خرداد 1387، 08:13 ق‌ظ توسط asma »

آفلاین dingdang

• Full Member
  • *
  • ارسال: 176
« پاسخ #19 : 21 اردیبهشت 1387، 02:12 ب‌ظ »
به هر حال ، اگه می دونستیم چ زمانی با یک خانم در حال صحبت هستیم ، حتما سعی می کردیم کمی بیشتر مراعات ادب و احترام رو بکنیم! 

چه لزومی داره این مرز بندی ه جنسیتی؟ که احترام بزاریم چون خانومه، که خوب صحبت کنیم چون خانومه که بد صحبت کنیم اشکال نداره که خانوم نیس! بیشتر مراعات ادب و احترام رو میکنید چون خانم ها محترم ترند؟  ??? 

البته سعید بحثش خیلی کلی تره ولی در مورد خودمون من فکر میکنم دلیلش همین مرزبندی های جنسیتیه،تفکیک جنسیتی! که حضوره یه عده رو توی این اجتماع کم رنگ میکنه.چرا آدما رو بر حسب جنسیتشون جدا کنیم؟ مثلا مرزبندی شخصیتی بهتر نیست اگه اصولا قراره تفکیکی صورت بگیره؟!
با این دیدمون وقتی من به عنوان یه جنس مونث میرم توی یه لاگ و میبینم که ۲۰ تا پسر هستند و ۳ تا دختر،‌مبینم که تو اقلیت هستم،‌میدونم که منو تو اقلیت میبینن،‌ اونوقته که راحت نیستم (‌و واقعا فرقی نمیکنه اگه مذکر باشم تو یه جمع دخترونه!) . بهتر نیست تو ذهنمون مثلا بر اساس تحصیلات تفکیک کنیم و  که من لیسانس دارم که ۶۰ درصد یا ۲۰ درصد اعضا شرایط منو دارن؟

چن روز پیش یکی اومده بود توی آی ار سی * برای پایان نامه فوق لیسانسش دنبال فروم،سایت یا پاتوقی بود که دولوپرهای ایرانی با هم کار میکردن،‌ جواب اشکان جالب بود که اصولا دولوپر ها بر اساس موقعیت جغرافیایشون تقسیم بندی نمیشن.

: )

پ.ن:
* سرانجام پش از تلاش مستمر در جهت استفاده از لینک توکار و ویرایشات بسیار و با راهنماییهای بد جوکر عزیز . . .
« آخرین ویرایش: 21 اردیبهشت 1387، 02:43 ب‌ظ توسط dingdang »

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 625
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery
« پاسخ #20 : 21 اردیبهشت 1387، 02:21 ب‌ظ »
نه نه نه نه
اشتباه نکن

این مرز بندی نیست
این بحث فقط و فقط بخاطر مشهودتر شدن فعالیت خانوم هاست
مطئن باش خیلی ها توی رفتارهای اجتماعی و تخصصی براشون خانوم و آقا فرقی نداره و همیشه یه رنگن

قصد خیلی از بچه ها واسه پیش کشیدنه این بحث فقط و فقط یه فتح بابه
یه فتح باب که متوجه بشیم اینجا فقط مال پسرا نیست
مال همس
به هر جنس و سن
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین arashOio

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 551
« پاسخ #21 : 21 اردیبهشت 1387، 03:08 ب‌ظ »
خوشحالم که میبینم اینقدر آدمای منطقی و با دید باز توی این انجمن عضو هستند و افتخار میکنم که با اینجا آشنا شدم

پ.ن: اصلا منظورم تو نبودی دینگی‌
« آخرین ویرایش: 21 اردیبهشت 1387، 03:12 ب‌ظ توسط arashOio »
Humanity to others...

آفلاین monire

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 42
    • یادداشت های یک دیوانه
« پاسخ #22 : 22 اردیبهشت 1387، 01:50 ق‌ظ »
اول باید بگم که من بعد عمری وارد فروم شدم! اونم به درخواست یکی از دوستان که خواست یه جوابی به اینجا بدم!
دوم بگم که هنوز همه پست ها رو نخوندم. دونه دونه میخونم و جواب میدم.
سوم اینکه ... خوب بی خیال! پست ها رو میخونم جواب میدم.

به قول توییتری ها : اسمایل یه خانم وارد بحث میشود.
Regards,
monire montazeri
http://monire.wordpress.com/

آفلاین monire

• Jr. Member
  • *
    • یادداشت های یک دیوانه
« پاسخ #23 : 22 اردیبهشت 1387، 02:17 ق‌ظ »
می دونی نود درصد از همون یک تا پنج درصد به صورت اسم های غیرواقعی و با یوزرهای پسورنه تو جوامع مجازی حضور دارن ؟
می دونی تو همین انجمن چند تا دختر بوده و هست که یوزرهاشون هیچ شباهتی نداره به یوزر یه دختر؟

=======
یه شیرزن پیدا بشه و یه تاپیک باز کنه و بحث بخش اوبونتو بانوان رو پیش بکشه.

لابد اون 5% هم من هستم؟! که اونم .... فعلا وا زده!

خوب به خودم بگین انجام میدم!! (شیر زن تر از من کسی رو سراغ دارین؟)

دلیل این مساله رو نمی شه به این راحتی پیدا کرد. دلیل برمی گرده به یک دوره سی ساله درست بعد از انقلاب اسلامی...

ربطی به دوره 30 ساله انقلاب نداره! کل جهان همینه که هست! خانم ها کمتر اجتماعین.
احساس میکنم یه جور ماهیتیه! یه جور تفکر و شاید غریزه

به نظر من در کل علاقه خانم ها به کامپیوتر کمتر از آقایونه.
من مخالفم!
علاقه کمتر نیست! ابراز وجود کمتره!

یک موردی هستش که شاید زیاد برای ما مشکلی ایجاد نکنه ولی برای خانوم ها ، خصوصا با مواردی که مطرح شده در این روش حضور اشون موثر هست و آن هم دیدم پروفایل افراد هستش!  و تنها مشکل مطلب در عدم امکان مخفی کردن کل آدرس های شخصی هستش!

تاحدی موافقم! ولی یه چیزی : هیچ پروفایلی به کاملی پروفایل من توی نت نمیتونین پیدا کنین (البته جدیدا به دلیل مشکلاتی تا حدی ادیت شده)

اصولا خانم ها علاقه ی کم تری به رایانه و IT دارند و به نظر من به اون صورت ربطی به ارتباط ما آقایون با ایشان ندارد.

بازم میگم ربط به علاقه نداره. که مطمئنا اگه آمار بگیرن علاقه خانم ها بیشتر از آقایون ارزیابی میشه

------------------------------------------------------------------------------------

فعلا تا اینجا! دیدم نقل قولا زیاد میشه! کلی جواب دادم :

نمیدونم دلیل فعالیت کم بقیه خانم ها چیه ولی این رو میدونم که من به شخصا گاها از بعضی افراد رفتارهایی رو میبینم که واقعا ناامید میشم.
میدونین! آقایون یه اعتماد به نفس کاذب دارن (بلااستثناء) بر عکس خانمها! اگه هم توی یه حرفه ای استاد باشن ولی به روی خودشون نمیارن. این باعث میشه گاها بعضی از رفتارهای آقایون برای ما خانم ها زننده بیاد.
یه چیز دیگه هم هستا!
اینکه خانم ها نمیان توی فروم (اینجا) و یا جاهای دیگه اظهار نظر کنن دلیل بر این نیست که اهل نرم افزار آزاد یا فناوری اطلاعات نیستند! نمیدونم چرا این طوریه که اغلب سعی میکنن توی جمع های خصوصی تر اظهار نظر کنن.
خود من!
ترجیح میدم مشکل کامپیوترم رو شخصا به یه اشنا بگم تا اینکه بخوام بیام اینجا توی جمع اعلام کنم.
Regards,
monire montazeri

آفلاین monire

• Jr. Member
  • *
    • یادداشت های یک دیوانه
« پاسخ #24 : 22 اردیبهشت 1387، 02:28 ق‌ظ »
من فکر نمیکنم عدم حضور خانم ها در نرم افزار آزاد دلیل اصلی اش ، میزان علاقه آنها به کامپیوتر نسبت به آقایان باشد
به نظر من یکی از دلایل عدم آگاهی خانم ها از نرم افزار آزاد و لینوکس . البته همین عدم آگاهی دلیلش باز بر میگرده به خود طرف شاید   زمینه ای  برای شروع ندارند
+1

...
موافقم (حالا کمتر و بیشترش بماند)
Regards,
monire montazeri

آفلاین monire

• Jr. Member
  • *
    • یادداشت های یک دیوانه
« پاسخ #25 : 22 اردیبهشت 1387، 02:47 ق‌ظ »
به هر حال ، اگه می دونستیم چ زمانی با یک خانم در حال صحبت هستیم ، حتما سعی می کردیم کمی بیشتر مراعات ادب و احترام رو بکنیم! 

چه لزومی داره این مرز بندی ه جنسیتی؟ که احترام بزاریم چون خانومه، که خوب صحبت کنیم چون خانومه که بد صحبت کنیم اشکال نداره که خانوم نیس! بیشتر مراعات ادب و احترام رو میکنید چون خانم ها محترم ترند؟  ??? 

البته سعید بحثش خیلی کلی تره ولی در مورد خودمون من فکر میکنم دلیلش همین مرزبندی های جنسیتیه،تفکیک جنسیتی! که حضوره یه عده رو توی این اجتماع کم رنگ میکنه.چرا آدما رو بر حسب جنسیتشون جدا کنیم؟ مثلا مرزبندی شخصیتی بهتر نیست اگه اصولا قراره تفکیکی صورت بگیره؟!
با این دیدمون وقتی من به عنوان یه جنس مونث میرم توی یه لاگ و میبینم که ۲۰ تا پسر هستند و ۳ تا دختر،‌مبینم که تو اقلیت هستم،‌میدونم که منو تو اقلیت میبینن،‌ اونوقته که راحت نیستم (‌و واقعا فرقی نمیکنه اگه مذکر باشم تو یه جمع دخترونه!) . بهتر نیست تو ذهنمون مثلا بر اساس تحصیلات تفکیک کنیم و  که من لیسانس دارم که ۶۰ درصد یا ۲۰ درصد اعضا شرایط منو دارن؟

یه کف مرتب به افتخارشون!

-----------------------------------------------------------------------------

خداییش یعنی چی بهو ما رو جدا میگیرین؟!
نمونش!
توی بحث "یک داستان" اگه یادتون باشه بچه ها یه شوخی کردند در مورد مارک زدن روی چادر که من هم اون بحث رو شوخی برداشت کردم و جواب دادم. بعد یه عده ای اومدن که یعنی چی این طوری حرف میزنین و خانم ها بدشون میاد و غیره! که دم آخری هم بحث مورد نظر ویرایش شد! اصلا از همون روز بود که احساس خوبی نسبت به فروم نداشتم.
نمیگم احترام گذاشتن بده. نه! خیلی هم خوبه که در برابر هم خیلی چیز ها رو رعایت کنیم.
ولی همون طور که ما خانم ها از دست کم گرفته شدن بدمون میاد از این نوع رفتار ها هم بدمون میاد.
کلا دوست نداریم متفاوت باهامون رفتار بشه.
چی میشد اگه واری جنسیت (حداقل توی نت) باهامون رفتار میکردین؟
Regards,
monire montazeri

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 625
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery
« پاسخ #26 : 22 اردیبهشت 1387، 05:02 ق‌ظ »
سلام منیره

ممنون از توضیحات کاملت :)

ببخشید، فکر می کنم این تاپیک داره به بیراهه میره، این تاپیک زده نشد تا دلیل این قضیه پیدا و رفع بشه، این تاپیک شده شد تا خانوم ها مشارکت داشته باشند
;) ;)فقط همین و بس ;) ;)

این تاپیک زده شد و روش بحث شد، تا خانوم ها رو به حضور در پروژه های اپن سورس راغب کنیم
;) ;)فقط همین و بس ;) ;)

خانوم هایی مثل منیره (چون شناخت دارم به خودم اجازه ی مثال زدن می دم) که مطمئنا تخصصشون در زمینه کامپیوتر بیش از خیلی پسرهای این انجمنه
یه لحظه یه ایست بدبد به مغزتون : این حرفا پاچه خواری نیست !!!!! :-X

پس خواهشا دنبال دلیل نگردید، فقط اگر خانومی رو می شناسید راغبشون کنید به شرکت در انجمن و خانوم ها هم شرکت داشته باشند در مباحث
به همین سادگی، به همین خوشمزگی

توی این بحث به این سادگی نباید دنبال مسائل جهانی و بین المللی گشت :-X
باور کنید این قضیه ربطی به هوگوچاوز   :oو کمبود گاز در شهرهای شمالی کشور  :'( و شکستن لوله ی نفت در زاینده رود  :( و حمله ی اتمی آمریکا به هیروشیما  :'(نداره!!!!!!!

باور کنید همه چیز ساده تر از اونیه که فکرشو بکنید، نیازی به بحث نیست، واقع بین باشید، خانوم ها کم هستند و ما فقط

\\:D/ \\:D/ازشون دعوت به همکاری کردیم \\:D/ \\:D/
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین علیرضا طالقانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2373
  • القدس لنا، والنصر لنا!
    • Take it easy
« پاسخ #27 : 22 اردیبهشت 1387، 09:38 ق‌ظ »

یه کف مرتب به افتخارشون!

-----------------------------------------------------------------------------

خداییش یعنی چی بهو ما رو جدا میگیرین؟!
نمونش!
توی بحث "یک داستان" اگه یادتون باشه بچه ها یه شوخی کردند در مورد مارک زدن روی چادر که من هم اون بحث رو شوخی برداشت کردم و جواب دادم. بعد یه عده ای اومدن که یعنی چی این طوری حرف میزنین و خانم ها بدشون میاد و غیره! که دم آخری هم بحث مورد نظر ویرایش شد! اصلا از همون روز بود که احساس خوبی نسبت به فروم نداشتم.
نمیگم احترام گذاشتن بده. نه! خیلی هم خوبه که در برابر هم خیلی چیز ها رو رعایت کنیم.
ولی همون طور که ما خانم ها از دست کم گرفته شدن بدمون میاد از این نوع رفتار ها هم بدمون میاد.
کلا دوست نداریم متفاوت باهامون رفتار بشه.
چی میشد اگه واری جنسیت (حداقل توی نت) باهامون رفتار میکردین؟
یکمی شاید خوب منظورم رو مطرح نکردم!  منظورم من هم از احترام اصلا «سلام علیکم و رحمه الله و برکاته» :D این چیزا نبودش خب!
اما بازم روی حرف ام هستم ، هر چند که شاید خوب مطرح نکردم اش و یا شاید اصلا توضیح اش یکمی سخت باشه!
اتفاقا دلیلی که منم وارد این بحث شدم همین بود که اول اش هم مطرح کردم!  واقعا این که حساس بشیم روی این نکته چرا شیر زن هایی مثل منیره کم اند! چرا خودشون رو معرفی نمی کنند ، زیاد جایگاهی نداره! خب شاید یکی این طوری راحت تره!
مگه قرار هستش که فرقی بکنه؟ چون خانم هستش جواب بیشتری بدیم و یا نه! اصلا جواب این یکی رو ندیم؟!
یکمی داستان اش حواشی داره خب! 
این هم که عرض کردم اگه آدم بدونم طرف اش یک خانم هستش! بیشتر رعایت ادب و احترام رو می کنه! ربطی ب انجمن و فروم نداره!!! به نظر من که کلا احترام و ادب در کلام و رفتار با هر کسی مهم و لازم هستش!  خصوصا زمانی که با یک خانم صحبت می کنیم ، به جهت ارزش شخصیتی ی خانم ها! :)

البته من منیره خانم رو فقط با اون پست اش توی وبلاگ اش که گفته بود چرا فرزند بزرگ خانواده هستش! می شناسم :D نه بیشتر!
ولی ایکاش فقط یک منیره نداشتم!

وای از دست این بدجوکر! گفت شدم ۷۹۹! یکی دیگه بزنم میشه ۸۰۰ تا! گفتم خدایای صبح اول صبح چی پست بزنم آخه!  که نگن می خواسته کانتر بندازه! :D
پی نوشت:: بازم میگم، هدف همه ی ما اینجا کمک به همدیگه هستش و همه ی خانم ها آقایان عزیز فارسی زبان محترم ، جنسیت که در این محیط فرقی نمی کنه! الان مگه کسی می دونه من اسم واقعیم چی ی؟! اصلا از کجا چی معلوم هان؟ :D :P
.ShayneIsTheOneWhoIsAlwaysAlone
terminal@world-server:~$ sudo aptitude remove --purge Israel

آفلاین Lost Ace

• Newbie
  • *
  • ارسال: 15
« پاسخ #28 : 22 اردیبهشت 1387، 11:16 ق‌ظ »
پستها رو خوندم یک خط در میون. چه درد که قصه نه قصه نرم افزار باز است و نه قصه لینوکس. قصه قصه جدایی است. قصه ترس از خود ترس از تو ترس از آدمهایی که ندیده ایم و نمی شناسیم. قصه  عدم اعتماد به کنار. قصه نیاکان ماست. که چه بعد بلایی بر سر دختران آوردند. پسران یار پدر، همکار لحظات فنی بودن و دختر چه قصه تلخی داشت و چه درد که عاشقانه این کار را کرد. عشق به پدر به برادر. و چه حیف که نه ابزاری در دست دارند برای ترغیب به رفتن و نه دلی بر ماندن. خدایا همتی بگذار برایشان برای پرواز دوباره و با اراده.   
Free software is a matter of the user's freedom to run, copy, distribute, study, change, and improve the software.

آفلاین Saied

• Full Member
  • *
  • ارسال: 118
« پاسخ #29 : 22 اردیبهشت 1387، 02:04 ب‌ظ »
مثل اینکه حسابی کار این موضوع و تاپیک اینجا گرفته!‌  :) من در ابتدا واقعا از همه بچه‌ها تشکر می کنم که زحمت می کشند و درست یا نادرست (که اصلا هم مهم نیست) همفکری و مشارکت می کنند. واقعا افتخار کردم این همه نظرات مختلف و بعضا اساسی رو دیدم. آدم توی کامیونیتی حس عجیبی داره!‌ استارت یک کاری رو میزنه ولی میبینه دیگران زودتر از خودش رفتن جلو. واقعا این حس برای من لذت بخشه. باز هم از همه تشکر می کنم.

اتفاقا این نظر اصلا سیاسی نیست و بیشتر تاریخیه از اون جهت که در سی سال گذشته حتی در یک زمینه بی ارزش و پیش پا افتاده سیاستگزاری نشده دیگه چه برسه به مسایل کلان کشورداری مثل آی تی یا مشارکت مردم در سایر امور... امروزم که در یکی از روزنامه ها مطلب جالبی خوندم در مورد دولتی شدن اینترنت پر سرعت! یعنی همینم که داریم دارن می گیرن....
سیاستگزاری این نیست که یه نفر بره واسته اون بالا هی داد و بیداد کنه و عین معلم ها با ملت حرف بزنه و دستش رو این ور اون ور کنه و واسه اینو و اون خط و نشون بکشه. سیاستگزاری یعنی درآمد سرانه ملت برسه به ۳۰۰۰۰ یورو یا اینترنت از نون ارزونتر بشه یا روزی ۱۰۰۰ ساعت تو ترافیک نمونی.
این حالا سه چهار درصد رقم بسیار بزرگیه در این بخش چون کلا حالا مگه چقدر کاربر لینوکسی داریم که بخوایم از اعداد و درصدهای بزرگتر صحبت کنیم؟ همین سه چهار درصد رو اینجا نداریم. از رفتار ماست که کسی نمیاد تو این انجمن؟ چرا همه می رن تو انجمن دوست یابی یا یاهو ۳۶۰؟ اونجا رفتارا خوبه؟ چرا همه دارن خودشونو می کشن یه جوری برن شده یه ربع اورکات رو ببینن چه خبره؟ تازه دخترا بیشتر دوست دارن! پس چه ربطی به رفتار داره که دختر نمیاد اینجا؟ به قول دوستی ایران یعنی تهران و کیش. از تهرون بری بیرون از ایران رفتی بیرون! کلا سطح توقعی که در این سوال هست خیلی زیاده. خنم های اوبونتو خیلی توقع زیادی در این کشور. چرا فعلا در ایران می تونی بگی اوبونتو البته اگه بگی اوبونتوی اسلامی بهتر تحویلت می گیرن. من می گم این تاریخیه. انقلاب نتیجه یک برنامه ریزی چندین دهه ای است منتها قرار نبود اینجوری اجرا بشه که یهو شد وگرنه ملت داشتن تا آبان ۵۷ زندگیشونو می کردن یهو بهمن منقلب شد همه چیز! اینم شد نتیجه قشنگی که همه داریم میبینیم بنزین یهو از ۸۰ تومن میشه ۵۰۰ تومن و کارمند اداره پست که داره بسته سی دی های اوبونتو را تحویلت می ده ازت می پرسه آقا اینا فیلمه هر شش ماه براتون می فرستن؟ مجازه؟ نگرینتون آقا دردسر نشه برات؟ تا تو همون ۵۰۰ تومن رو بدی بهش بره از شرش راحت بشی... ملتی که نمی دونن قانون اساسی مملکتشون چندتا اصل داره می خوای بیان بشن مخ اوبونتو؟ نه مساله تاریخیه و مربوط به خیلی قبل تر از اینها می شه. که سی سال پیش نتیجه اش شکوفا شد.
اونایی که چشماشونو بستن و فکر می کنند که این جمعه که برسه همه چیز درست می شه شاید بتونن جواب سوالات همه را بدهند. می تونن؟
خیلی از این شاخه به اون شاخه پریدی. متاسفانه خیلی نتونستم ارتباط بخش های مختلف رو با هم کامل متوجه بشم در هر صورت همون طور که قبلا گفتم این مساله مشکل ایران نیست. الان شما ژاپن که سیاست گذاری‌های اساسی شده و میانگین سرعت اینترنت بالای 90Mbps است ببینید هر چند که تعداد خانم ها در حوزه نرم افزارهای آزاد زیاد است ولی باز نسبت اگه بگیریم نسبت به آقایون میشه ۱۰ به ۹۰ من یک آماری در این زمینه دیدم ولی هر چه می گردم پیدا نمی کنم. باز تکرار می کنم مساله مختص به مملکت ما نیست.
مساله بعد که من متوجه نشدم بعد تاریخی قضیه است. باز اگه در مورد مثلا برق می گفتید قابل قبول بود چون رشته برق به شیوه نزدیک به امروزی از دهه ۱۹۳۰ بوده ولی کامپیوتر به سبک امروزی از دهه ۹۰ شروع شده و لذا عمر رشته کامپیوتر به سبک امروزی نهایت ۲۵ سال است لذا مساله تاریخی نمی تونه خیلی دلیل محکمی حداقل در مورد کامپیوتر باشه. ولی خوب اون مساله سیاست گذاری و آموزش و ... رو کاملا قبول دارم.

این پست هم به این دلیل زده شده که اولا شما هم در جریان یک تحقیق مستند علمی قرار بگیرید و دوما اینکه ما مایلیم خانمها حضور و سهم بیشتری در تولید و توسعه و گسترش نرم‌افزارهای آزاد داشته باشند، بنابراین اگر راهکاری به نظرتون میرسه مطرح کنید...
مهدی جان،‌ ممنون از توجه و حمایت شما. امیدوارم بتونیم همگی با کمک همدیگر این مساله رو به جایی برسونیم. من دارم کم کم به این نتیجه می رسم که انسان هرچی در هر مساله‌ای بره جلو می فهمه که کمتر می فهمه. الان مطالعه کتابی تحت عنوان "مردان مریخی زنان ونوسی" که بر روی تفاوت های زنان و مردان متمرکز هست رو می خونم و کم کم دارم می فهم که تا اینجای کار چقدر از قافله پرت بودم. مساله بعدی هم که تازه باهاش درگیر شدم مساله ای هست تحت عنوان "جامعه شناسی جنسیت" . در این مورد باید یک سری مطالب در بلاگ بنویسم هر چند خودم ابتدای راهم.

و یک عکس خوشگل از کیتی (Katie) که به شکلی نماد مونث Konki هست! ;)
ممنون از لینک ها محمدرضا جان. البته اون زوج KDE اسمشون konqi و katie است. من و امیل صدق اسمشون رو گذاشتیم کتایون و کامبیز  :D

به نظر من نصف اینکه خانوما نیستن یا نمی خوان زیاد دیده بشه اخلاق بد بعضی از آقایونه که البته کم هستن اما باعث می شن جو خراب بشه !
به نظرم برخورد بد بعضی از آقایون هم نقش داشته و بشه به عنوان یک علت minor ازش نام برد ولی دلیل اصلی نبوده به نظر من!‌ فکر نمی کنم خانم ها اگه بیان تو کامیونیتی مثلا همین جا اگر یک کسی حدود را رعایت نمی کنه اون رو به همه تعمیم بدن.

و البته علارقم اینکه به شخصه زیاد از این مطلب که در کلیت این موضوع بحث کنیم دید خوبی ندارم ، و فکر می کنم این کار بیشتر باعث حساسیت بیشتر روی مسئله میشه و یا یک نوع دید از نوع بالاتر به حساب میاد!  واقعا همون قدر که ما درست فکر می کنیم!!!  ;)
خود خانوم ها بهتر می تونند درست فکر کنم در مورد خودشون ( دوتا جمله با هم بود ها جدا نخونید )  یعنی همون ضرب المثل قدیمی خودمون!  توی مایه های «مصلحت کار خویش! خسروان دانند».
به نظرم بهتر این هستش که ما سعی کنیم ب گونه ای رفتار کنیم که بیشتر قابل اعتماد باشیم،‌ بجای اینکه بخواهیم بهمون اعتماد بشه!        البته جسارت نشه ب آقای همه مثل من بد نیستند! ولی خب دوتا بد مثل من آبروی همه رو می بره!
با این قسمت نظرت موافق نیستم. به نظرم اگه همه همین جور فکر می کردند دیگه علم پیشرفت نمی کرد. در عین حال ما قصد نداریم برای کسی راه و چاه مشخص کنیم. ما در درجه اول این کار رو می کنیم که سوالات خودمون رو جواب بدیم. ممکنه اصلا هیچ تغییری هم ایجاد نشه یا بلکه بدتر هم بشه.

اگه می تونستی یک آمار یا دلیلی برای حرفت بیاری خیلی بهتر بود.

وقتی توی دانشگاه ما در رشته ی کامپیوتر  (۱۰ درصد آقا و بقیه خانم تشریف دارن)
در دانشگاه ما برعکس ولی. کلا ۹۵ نفر ورودی داشتیم ۲۵ الی ۳۰ دختر و بقیه پسر

وقتی استاد میپرسه که:    از دانشجویان این واحد(c++) چند نفر ترم پیش با پاسکال برنامه نوشته و رو کامپیوتر اجرا کرده اند تنها یکی دو نفر جواب می دهند خوب این معلوم میشه که علاقه ی خانم هم کم تر هست.
ببین در این قسمت استدلال درستی نکردی! چون این مساله که نتونستن برنامه رو بنویسن خودش معلول علت دیگری است. از یک معلول که نمیشه معلول یک پدیده مستقل دیگر رو نتیجه گرفت. شاید همشون علاقه داشتند ولی در پروسه درستی که بتونه اونها رو به سطح قابل قبولی از مهارت برای انجام اون پروژه برسونه قرار نگرفته اند. اگه استدلالت درست باشه الان باید بتونی حرف من رو رد کنی. الان تو دانشگاه خیلی ها مثلا از فلان درس خوششون نمی آد ولی مهارتش رو پیدا می کنند و میان پروژه و تمرین ها و تکالیف اون درس رو انجام میدند و نمره بالایی هم می گیرند. نمونه اش خود من و درس مدار ۲ البته آخرسر علاقمند شدم.

به نکته درستی اشاره کردید. بحث آگاهی یعنی آموزش و دوم زمینه یعنی هدایت در این مسیر. دارم سعی می کنم این مسایل رو در مطلب جدید وبلاگ به گونه ای بپرورونم.
یک چیزی که هست و حرف من هم نیست و روانشناسان و جامعه شناسان می گن اینه که ۸۰٪ مردم نمی دونند دارن چی کار می کنند و ۲۰٪ می دونند. از این ۲۰٪ (فرض کنید ۲۰ نفر) ۱۸ نفر می دونند باید چه کار کنند ولی اگر در شرایط مناسب اجتماعی و آموزشی و مالی و ... که شرایط رشد را براشون محیا نکنه متاسفانه تلف می شوند و تنها ۲ نفر از این ۱۰۰ نفر هستند که به اون چیزی که اعتقاد دارند و مطمین هستند درسته می رسند. نمی دونم ولی به نظر میرسه در این بعد یک انطباقی بین این مساله و کامیونیتی نرم افزارآزاد به خصوص در مورد خانم ها وجود داره. من خانم هایی که در همین دوروبر خودمون می بینم واقعا به زحمتی مضاعف خودشون رو حفظ کردند و میشه گفت جز همون ۲درصد هستند. البته کامیونیتی ما همه جز همون ۲۰درصد هستند.  :)

۲.بدون شک باید یه استارت اولیه ای وجود داشته باشه که باعث این اختلاف ها در آمار و ارقام شده ولی مابقیش همونی می شه که saied گفتند. محیط اجتماعی شاید مهم ترین عاملشه.یک زمان آماری رو دیدم: در صد خانم های مشارکت کننده تو یه طور کار ریاضی-فنی ی خاص که فعلا وارد جزئیاتش نمی شم. چین بیشترین آمار رو داشت(حدود ۴۰) و آمریکا هم توی رده های پاین بود(زیر ۱۰) (ایران هم که اصلا توی لیست نبود!).چون دید چینی ها نسبت به مثلا آمریکایی ها به این قضیه فرق می کنه و آموزش های اولیه هم همچنین.
بله من هم دارم به این نتیجه می رسم جاهایی که واقعا سرمایه گذاری و آموزش انجام بشه به طور قابل ملاحظه ای جواب میده.

۳. دید خیلی ها اینه که دختر ها باید بشینند خودشون رو خوشگل کنند! یا در بهترین حالت به درد نقاشی کشیدن و این این طور کارا می خورند و پسر ها بدرد کارهای فکری.چه اونی که توی کانادا خانم های ایرانی که حجاب دارند رو امل تلقی می کنه چه بعضی برخوردهای نیروی انتظامی ج.ا.ا (که سطح فکر هر دو به نظرم به پستی هم دیگست)
من فکر می‌کنم این نحوه استدلال اشتباه است. شاید دخترخانم‌های اطراف شما این جوری هستند و شما دارید این رو به همه یا اکثر آنها تعمیم میدهید. باز مثلا اگر از روی میزان مصرف لوازم آرایشی یک استدلالی ارایه می کردید یک چیزی (چه بسا اون هم استدلال درستی نباشه چون ممکنه این زیورآلات و لوازم آرایش توسط قشر خاصی بیشتر مصرف بشه) . نکته بعدی هم اینکه لطفا یک مقدار حریم را حفظ کنید که بحث به سمت توهین و غرض ورزی های شخصی نره.

۱. آدم های عادی خیلی بیشتر از اجتماع تاثیر می گیرند تا اینکه روش تاثیر بذارند. درصد زیادی از آدمها، عادی هستند=> توی همون جریانی قرار میگیرند که جامعه القا می کنه. من چیز هایی در مورد علاقه های ذاتی که تفاوت هایی داره شنیدم ولی «به نظرم» عموما چیز زیادی نباید ذاتی باشه.(دلیلش هم اینه که با فلسفه‌ی کلی این که دنیا بر پایه‌ی عدالت هست در تناقض می شه. اگه یکی خواست به جایی برسه و فقط به خاطر ویژگی هایی که خودش در اونها هیچ نقشی نداشته نتونه برسه،‌یک تناقض محضه. ترجیح می دم قبول نکنم که ذات خیلی موثره) اگر کسی از بچگی با چیزخاصی شروع کنه علاقه در همون درش بوجود می آد. هر چند می گن علاقه به کارهای هنری در خانم ها بیشتر و کارهای علمی فنی در آقایون بیشتره، موزارت از کودکی با ساز و .. سروکار داشت و شد موزارت و ماری کوری هم با کتاب و پدرش که معلم بود و شد ماری کوری.
این رو هم که در موارد بالا روش به اندازه کافی تاکید کردم. اون مساله عدالت رو متوجه نشدم و اینکه امیدوارم حرف عامه مردم مبنای استدلال قرار نگیره.

۵.نظر شخصی من اینه که دنبال دلیل بودن چندان فایده ای نداره، مهم چز دیگریه. بعضی مواقع فکر کردن برای پیدا کردن دلیل آدم رو توی لوپ میندازه.شاید اگه بخوای تمام دلایل چیزی رو که از فکرت نشات می گیره پیدا کنی باید از فکرت بیشتر کار بکشی و اون هم پیشرفته تر بشه و تو باز هم ازش یک قدم عقب تر باشی.
(البته حالا بگذریم که خیلی/بعضی جاها به زور جلوش رو می گیریم که ساده ترینش می شه ۶۰-۴۰ کردن ورودی دانشگاها و ..)
??? ::)

بقیه رو هم در ادامه یک سری نظر دارم که بعدا می نویسم.
« آخرین ویرایش: 22 اردیبهشت 1387، 02:13 ب‌ظ توسط Saied »