انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: راه های نصب نرم افزار در لینوکس  (دفعات بازدید: 8497 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمد علی صدرایی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 314
  • میزکار kde سیستم عامل فدورا
    • وبگاه محمد علی صدرایی
راه های نصب نرم افزار در لینوکس
« : 20 شهریور 1391، 11:50 ب‌ظ »
من نمی دانم چرا از این همه راه می شه یک نرم افزار را در لینوکس نصب کرد چرا یک راه جامع و کامل نمی سازند .
مثلا من از نصاب vmplayer خیلی خوشم میاد و از نصب از طریق سورس کد متنفرم نصب از rpm و دبیان بد نیست ولی جای کار داره .
چرا نرم افزار های با نصابی مانند vmplayer نمی سازند
هم محیط نصبش برای کاربران ویندوز آشناست
هم آسانه برعکس نصب از طریق سورس
هم فایلش را می شه در همه توزیع ها براحتی اجرا کرد بر عکس دبیان و rpm
من نرم افزاری به جر vmplayer با این نوع نصاب ندیدم چرا  :o

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
پاسخ : راه های نصب نرم افزار در لینوکس
« پاسخ #1 : 21 شهریور 1391، 05:20 ق‌ظ »
خوب سورس نرم‌افزارهای آزاد همیشه موجوده و مسلما یکی از راه‌های نصب اون، نصب از طریق کامپایل کردن اون سورس‌ها هست. خوب این روش که قابل حذف نیست، ولی اصلا به این معنی نیست که باید از این روش استفاده کنید. در حقیقت اصلا نباید از این روش استفاده کنید، غیر از اینکه بخواید در برنامه تغییری بدید یا با تنظیمات خاص دیگه‌ای اون رو کامپایل کنید.

ولی خوب راه بهتر استفاده از مخازن توزیع هست که بهترین روش و روش پیشنهادی همه هست. اول از همه می‌دونم که این نرم‌افزار توی توزیع من تست شده و احتمالا نباید مشکلی داشته باشه. از طرف دیگه احتمالا به بهترین روش کامپایل شده و ممکنه حتی وصله‌های خاصی هم روی اون اعمال شده باشه که کاربری اون رو بهتر بکنه. همچنین پیش‌نیازها رو با این سیستم میشه مدیریت کرد، در نتیجه نیازی نیست که تمام کتابخانه‌های پیش‌نیاز همراه برنامه ارائه بشه (این یعنی حجم کمتر و سرعت بیشتر، وقتی که دو برنامه همزمان از یک کتابخانه یکسان استفاده کنند). از طرفی، هنگامی که یک کتابخانه به‌روز میشه، بدون اینکه شما به برنامه‌های دیگه دست بزنید، اون‌ها می‌تونند از امکانات این کتابخانه جدید استفاده کنند.

همچنین یک سیستم مرکزی بسیار به به‌روز کردن نرم‌افزارها کمک می‌کنه، بخصوص اگر با بیش از یک کامپیوتر سروکار داشته باشید. مثلا من ترجیح میدم به جای اینکه دونه‌دونه برنامه‌های کامپیوترم رو به‌روز بکنم، تنها با این دستور کل نرم‌افزارهای کامپیوترم رو بروز کنم:
apt-get update && apt-get upgrade
یا توی سرورها، شما انتظار دارید که به‌روزرسانی‌های امنیتی همیشه به صورت خودکار روی سرورها نصب بشه، که این کار با یک سیستم مرکزی بسیار راحت‌تر و شدنی‌تر هستش.

حالا این وسط یک سری بر این عقیده هستند که سیستم APT بهتره، یک سری بر این عقیده هستند که RPM بهتره و یک سری هم میگن سیستم خود ما از همه این‌ها بهتره! و چون این سیستم‌ها از پایه متفاوت هستند، هیچ وقت به یک سیستم یکسان نمی‌رسیم.

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #2 : 21 شهریور 1391، 10:51 ق‌ظ »
من صبح ها از خونه که می یام شرکت راه های متخلفی دارم برای اومدن. یا پیاده می یام تقریبا چهل دقیقه ولی عوضش میتونم پنجره مغازها رو با دقت ببینم و نگاه کنم تو شهر چه خبره و سلامت هم باشم ولی کمی خسته می شم (کمپایل از سورس)، با اتوبوس که ارزونه و نسبتا راحته اما ممکنه یکی بهم تنه بزنه و اینها (مثلا بگیریم کامند لاین) و در نهایت با تاکسی که راحت تر و سریع تر است ولی گرون در می یاد (گویی!)
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین milad7395

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 44
سلام آیا راهی هست که بشه برنامه های دانلود شده رو ذخیره کرد
مثلا من از مینت استفاده میکنم و با برنامه Synaptic Package Manager دیشب چون اینترنت رایگان بود کلی برنامه گرفتم
میخوام بدونم آیا برنامه ای هست که مثلا سورس های برنامه Skype رو توی یک فایل ذخیره کنه مثل فایل های exe در ویندوز
که دفعه بعدی که خواستم نصب کنم کارم راحت بشه! آیا اصلا چنین فرمتی در مینت و ابونتو داریم؟
یعنی هم چین چیزی داریم مردم ;D
« آخرین ویرایش: 21 شهریور 1391، 12:05 ب‌ظ توسط milad7395 »

آفلاین skyline

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
« پاسخ #4 : 21 شهریور 1391، 11:48 ق‌ظ »
برو به این آدرس /var/cache/apt/archives
همه برنامه هایی که نصب کردی بصورت فایل .deb هست.
 میتونی کپی کنی و بعدا برای نصب ازشون استفاده کنی

آفلاین milad7395

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 44
« پاسخ #5 : 21 شهریور 1391، 12:04 ب‌ظ »
به مسیر که شما گفتید رفتم ولی فقط برنامه تقویم جلالی اونجا بود!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 28 آبان 1391، 12:40 ق‌ظ »
بقیه رو یا دستی پاک کردی، یا به یه برنامه (مثل ubuntu-tweak) گفتی برات پاکشون کنه
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن