انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: هنوز یه سوال در مورد استفاده از خط فرمان برام بی پاسخ مونده!  (دفعات بازدید: 2597 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین behr

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 34
درود بر شما دوستان
براساس چیزهایی که تو این چند وقت در این انجمن دیدم، تقریبا همه دوستانی که تو لینوکس حرفی برای گفتن دارن، خط فرمان رو یکی از ویژگی های مهم لینوکس و استفاده از اون رو  کار راه انداز می دونن که سرعت کار رو هم بالا میبره.
یعنی این چوریه که برای همه کاراتون از حذف و کپی و دیدن فیلم وکارای معمول دیگه رو توی ترمینال انجام می دید؟ یا نه فقط برای کارهای خاصی ازش استفاده می کنید.
دقیقا قضیه چیه؟ آخه هر جور حساب می کنم کار با موس راحتر از تایپ ویا کپی کردن دستوراته!  :)

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
سلام

خیالت راحت باشه، همه هرچقدر هم بگن ترمینال باحاله از موس بیشتر استفاده میکنن. از ترمینال بیشتر برای نصب نرم‌افزار استفاده میشه و آپدیت کردن. البته میشه کارای دیگه رو هم باهاش انجام داد ولی کارای دیگه گرافیکیش راحت‌تره!

آفلاین محمد علی صدرایی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 314
  • میزکار kde سیستم عامل فدورا
    • وبگاه محمد علی صدرایی
سلام دوست عزیز
کار کردن با ترمینال چند ویژگی داره
1- سرعت تایپت تند می شه و دستات ورزش می کنند  ;D (این شوخی بود)
2- فرض کن شما یک سوالی بپرسی خب ما به جای این که بریم یک ساعت آدرس بدیم که تو از کجا این کار را بکنی دو تا دستور این جا می گیم که در عرض یک ثانیه با کپی پست بلا فاصله کارت انجام می شه
3- پردازش گرافیکی یک نرم افزار بعضی اوقات لازم نیست (برای مثال تبدیل یک فیلم) دراین صورت اگر از ترمینال استفاده کنیم زود تر از حالت گرافیکی کار انجام می شه (بخش بیشتری از سی پی یو به کاری که ما می خوایم اختصاص می یابه)
4- نرم افزار های بر پایه ترمینال سبک ترند و حجم کمتری می گیرند
سلام

خیالت راحت باشه، همه هرچقدر هم بگن ترمینال باحاله از موس بیشتر استفاده میکنن. از ترمینال بیشتر برای نصب نرم‌افزار استفاده میشه و آپدیت کردن. البته میشه کارای دیگه رو هم باهاش انجام داد ولی کارای دیگه گرافیکیش راحت‌تره!
درسته گرافیکیش راحت تره اما تو ترمینال سریع تره

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
سلام

اما اگه بخوای یه فایل رو که باید بری تو ۱۰تا پوشه تا ببینیش بخوای توی یک پوشه دیگه که اون هم تو ۱۰تا پوشه دیگست کپی کنی، گرافیکی رو ترجیح میدی، چون اینجا گرافیک سریعتره. در کل هم اینو بگم که به نظر من تو دنیای گنو/لینوکس ترمینال و محیط گرافیکی مکمل همن. بهترین کار اینه که هم روش گرافیکی رو بدونی و هم روش ترمینالی رو، و هر دفعه با توجه به کارت گزینه بهتر رو انتخاب کنی.

آفلاین vandu

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 741
جای بحث نداره که بابت کارهای عادی مثل file browsing (در حالت معمول) به ندرت از ترمینال استفاده میشه. مگر حالات غیرمعمول که شما بخوای مثلا با یه سری از optionهای ls یه دستور کارآمد بنویسی که کارت رو سریع تر انجام بده. ولی بابت دستکاری های سیستمی و config کردن ترمینال خیلی راحت تره.
شما فقط «راحت بودن» رو معیار قرار بده. انجام خیلی از کارها در ترمینال راحت تره. ولی نه همه کارها.
Nothing is particularly hard if you divide it into small jobs

Henry Ford

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
ما تو لینوکس فقط با فایل یا پروسه طرفیم که هر دوی اینها نیز از طریق ترمینال قابل کنترل و تغییر هستند. از جمله‌ی فایل‌ها میشه به تنظیمات سیستم و بسته‌ها اشاره کرد. پس اولا هر کاری که از طریق رابط گرافیکی قابل انجام باشه، از طریق ترمینال نیز شدنیه. ثانیا بسیاری از کارها از طریق ترمینال خیلی هم سریع‌تره. بنده که خب در لینوکس هیچ حرفی برای گفتن ندارم اما خب خیلی از کارها رو به ترمینال می‌سپارم. البته که مرور فایل و اینترنت و دیدن فیلم و گوش دادن به موزیک مشمول این قضیه نمیشه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین محمد علی صدرایی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 314
  • میزکار kde سیستم عامل فدورا
    • وبگاه محمد علی صدرایی
سلام

اما اگه بخوای یه فایل رو که باید بری تو ۱۰تا پوشه تا ببینیش بخوای توی یک پوشه دیگه که اون هم تو ۱۰تا پوشه دیگست کپی کنی، گرافیکی رو ترجیح میدی، چون اینجا گرافیک سریعتره. در کل هم اینو بگم که به نظر من تو دنیای گنو/لینوکس ترمینال و محیط گرافیکی مکمل همن. بهترین کار اینه که هم روش گرافیکی رو بدونی و هم روش ترمینالی رو، و هر دفعه با توجه به کارت گزینه بهتر رو انتخاب کنی.
منم منظورم همین بود

آفلاین behr

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 34
اخه گفته شده بود هنوز ادم هایی هستن که کلا با خط فرمان کار میکنن.گفتم شاید بقیه حالا نه کلا، ولی اکثر کاراشون رو اینجوری انجام میدن.
پس کلا خیلی هم طوری نیست!  ;D و همه بیشتر کاراشون رو با موس انجام می دن .
البته من هم این محیط رو جذاب می دونم و ازش خوشم میاد، ولی واقعا نمی تونم همه کارامو باش انجام بدم. :)

آفلاین Bijan

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 742
  • Debian 11
من خودم بیشتر با موس کار میکنم اما خوب خط فرمان هم کمی یاد بگیری بد نیست بعضی وقتها کار آدم زودتر راه می افته!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19684
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
خب من فکر کنم باز باید مخالفت کنم ;D
من خودم دوتا حالت مختلف دارم در استفاده از کامپیوتر. وقتی پای PC هستم با موشی کار می‌کنم و وقتی پای لپ‌تاپ هستم با صفحه‌کلید و ترمینال. و قاطعانه بهتون می‌گم که برخلاف تصوّرتون ترمینال خیلی سریع تره. فکر کنین من الآن میخوام فیلم ببینم. از راه گرافیکی باید برم تو هارد اکسترنالم و منتظر شم تا ارتباط برقرا بشه و محتویاتش نشون داده بشه. بعد برم تو شاخه‌ی Video. یه مقدار طول می‌کشه تا بیاد، بعد می‌رم تو Anime. باز هم یه مقدار طول می‌کشه. بعد باید بگردم شمایل Naruto Sippuden رو پیدا کنم و روش دوبار کلیلک کنم. بعد از یه مدّت که طول می‌کشه برم تو Season 3. منتظر شم تا عکس همه‌ی قسمت‌ها بیاد و بعد انتخابش کنم. تقریباً یک دقیقه. ولی با ترمینال سریع می‌نویسم:
$ mplaye /media/danialbehzadi/My\ Passport/Video/Anime/Naruto\ Shippuden/Season\ 3/Naruto\ Sippuden\ 075.aviو دقّت دارین که من همه‌ی این رو نمی‌نویسم. هربار فقط دوتا حرف اوّل کلمه رو می‌نویسم و دکمه‌ی تب رو می‌زنم که خودش تا ته بره. حدود ده ثانیه!
حالا اگه کامپیوترم رو ببندم و فردا بخوام قسمت بعدی رو ببینم فقط یک بار دکمه‌ی بالا رو می‌زنم تا متن بالا خودش نوشته بشه و فقط 075 رو می‌کنم 076 و اینتر می‌زنم. در کم‌تر از پنج ثانیه این کار انجام می‌شه. ولی از محیط گرافیکی باید همون مسیر رو دوباره برم که یک دقیقه‌ای من رو علّاف می‌کنه.
« آخرین ویرایش: 28 آبان 1391، 01:06 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
ولی با ترمینال سریع می‌نویسم:
$ mplaye /media/danialbehzadi/My\ Passport/Video/Anime/Naruto\ Shippuden/Season\ 3/Naruto\ Sippuden\ 075.aviو دقّت دارین که من همه‌ی این رو نمی‌نویسم. هربار فقط دوتا حرف اوّل کلمه رو می‌نویسم و دکمه‌ی تب رو می‌زنم که خودش تا ته بره. حدود ده ثانیه!
حالا اگه کامپیوترم رو ببندم و فردا بخوام قسمت بعدی رو ببینم فقط یک بار دکمه‌ی بالا رو می‌زنم تا متن بالا خودش نوشته بشه و فقط 075 رو می‌کنم 076 و اینتر می‌زنم. در کم‌تر از پنج ثانیه این کار انجام می‌شه. ولی از محیط گرافیکی باید همون مسیر رو دوباره برم که یک دقیقه‌ای من رو علّاف می‌کنه.
اگه قرار شد پوکمون ببینی چی؟ اینطوری باید یه دیتابیس از تمام پوشه‌های سیستم تو ذهنت داشته باشی. تمام اسامی فایل‌ها و فولدرها رو باید حفظ باشی. اگر به جای Na نوشتی na اونوقته که تب زدن هیچ نتیجه‌ای نداره. این کار برای کسی که هر روز مدت زمان زیادی رو با کامپیوترش می‌گذرونه شاید شدنی باشه. اما برای همه نه.

یعنی با کامپیوتر فقط ناروتو می‌بینی؟ هیچ دستور دیگه‌ای تو این مدت اجرا نشده؟
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اگه قرار شد پوکمون ببینی چی؟ اینطوری باید یه دیتابیس از تمام پوشه‌های سیستم تو ذهنت داشته باشی. تمام اسامی فایل‌ها و فولدرها رو باید حفظ باشی. اگر به جای Na نوشتی na اونوقته که تب زدن هیچ نتیجه‌ای نداره. این کار برای کسی که هر روز مدت زمان زیادی رو با کامپیوترش می‌گذرونه شاید شدنی باشه. اما برای همه نه.
خب باید بدونی چی داری تو هاردت دیگه :D اون اسم‌ها رو هم خودم گذاشتم روش طبق عادت نام‌گذاری خودم، اگه در حالت عادی می‌نوشتم na این‌جا هم اسم شاخه با na شروع می‌شد. طبق همین روال می‌دونم اگه بخوام پوکه‌مون ببینم اسمش باید با Po شروع شه ;)

یعنی با کامپیوتر فقط ناروتو می‌بینی؟ هیچ دستور دیگه‌ای تو این مدت اجرا نشده؟
این‌جا فرض بر این بود که بینش کاری نکردم. اگه کرده باشم که حتا سریع تره. یه بار کلیدهای مهار و R رو فشار می‌دم و می‌نویسم m خودش این رو برام می‌آره ;)
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Hadron

• Full Member
  • *
  • ارسال: 150
یعنی این چوریه که برای همه کاراتون از حذف و کپی و دیدن فیلم وکارای معمول دیگه رو توی ترمینال انجام می دید؟ یا نه فقط برای کارهای خاصی ازش استفاده می کنید.
خودت بررسی کن و تجربه‌ات را برای ما هم بازگو کن. برای نمونه یک چندوقت آهنگ‌هات را از ترمینال گوش بده :)

نقل‌قول
آخه هر جور حساب می کنم کار با موس راحتر از تایپ ویا کپی کردن دستوراته!  :)
شما یکسری کارهای روزانه‌ی تکراری داری: آهنگ گوش دادن، فیلم دیدن، بازی کردن و... که برای انجام آن‌ها در ترمینال نیاز نیست دستورات پیشین را دوباره تایپ کرد و یا رونوشت گرفت: هر بار از تاریخچه، دستورات پیشین را فراخوانی کن.

اما اگه بخوای یه فایل رو که باید بری تو ۱۰تا پوشه تا ببینیش بخوای توی یک پوشه دیگه که اون هم تو ۱۰تا پوشه دیگست کپی کنی، گرافیکی رو ترجیح میدی،
:o
بیش از 10 کلیک/پویش موشی را برای رسیدن به پرونده‌ی A و رونوشت گرفتن از آن و همین تعداد را برای چسباندن آن به دستور زیر برتری می‌دهی؟!!
cp /PATH1/A /PATH2
« آخرین ویرایش: 29 آبان 1391، 12:42 ب‌ظ توسط Hadron »

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
پس کلا خیلی هم طوری نیست!  ;D و همه بیشتر کاراشون رو با موس انجام می دن .
البته من هم این محیط رو جذاب می دونم و ازش خوشم میاد، ولی واقعا نمی تونم همه کارامو باش انجام بدم. :)

اولا کی گفته همه کاراشونو با موس انجام میدن! منظورم تو همون محیطه گرافیکیه!
مثلا میخوام firefox رو باز کنم super+ 2 میزنم باز میشه. بعد f6 بعدشم آدرس سایت رو تایپ میکنم. (سریع و راحت نیازی به کاراهای اضافی هم نیست مثلا چیزیرو minimize کنی یا ...)
اگه بخوام آهنگ گوش بدم ctl+alt+h که home رو واسم باز میکنه بعدشم با کیبورد کافیه اول اسم آهنگ رو بزنی بعدشم مثلا enter کنی ! اگه دقت کنی ۹۰ درصد کارارو با کیبرد میشه انجام داد ! (سریع تر از موس  ;))
یه جورایی تو گنو لینوکس نقس موس خیلی خیلی کمرنگه !

دوما این چیزایی که دوستان درباره ی terminal‌ گفتن به کنار. اصن کار با ترمینال یه حال دیگه ای میده   ;D

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
یه جورایی تو گنو لینوکس نقس موس خیلی خیلی کمرنگه !

دقیقاً و اگه مثل من از یونیتی استفاده کنی و روی فایرفاکس هم افزونه‌ی پنتاداکتیل رو نصب کنی، تقریباً استفاده از موشی‌ات به صفر می‌رسه
« آخرین ویرایش: 29 آبان 1391، 08:26 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »