انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آموزش نصب ArchLinux برای مبتدی ها  (دفعات بازدید: 25642 بار)

0 کاربر و 10 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
خوب با فورس نصبش کردم...بعد ریست کردم و دیگه سیستم به محیط گرافیکی نمیاد، اروری ک میده اینه:

INIT:Id "x" respawning too fast : disabled for 5 minute
نا گفته نماند لپتاپ مود هم نصب کردم و به دیمون اضافه کردم و بعد ریست کردم

بعد هم با زدن اینتر مینویسه Archbang login  اما با زدن یوزر نیم و بدون خواستن پاسورد میگه Login Incorrect..
اول بررسی کن ببینم xorg-server و dbus و slim نصب هستند یا نه. بعد ببین آیا DAEMON شبیه این هست یا نه (ترتیب کمی مهمه):
DAEMONS=(syslog-ng microcode sensors acpid dbus bluetooth networkmanager !network !network-auto-wireless crond xkbevd alsa slim)

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
یادم رفت بگم که dbus  و  slim و xorg-server رو نصب کن تا تنظیمات xorg هم به روز بشه.

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 534
خوب با فورس نصبش کردم...بعد ریست کردم و دیگه سیستم به محیط گرافیکی نمیاد، اروری ک میده اینه:

INIT:Id "x" respawning too fast : disabled for 5 minute
نا گفته نماند لپتاپ مود هم نصب کردم و به دیمون اضافه کردم و بعد ریست کردم

بعد هم با زدن اینتر مینویسه Archbang login  اما با زدن یوزر نیم و بدون خواستن پاسورد میگه Login Incorrect..
ببین آیا DAEMON شبیه این هست یا نه (ترتیب کمی مهمه):
DAEMONS=(syslog-ng microcode sensors acpid dbus bluetooth networkmanager !network !network-auto-wireless crond xkbevd alsa slim)

خوب توی این ترکیب ک لپتاپ مود وجود نداره  ;) من فقظ لپتاپ مود رو به اخر دیمون اضافه  کردم
« آخرین ویرایش: 11 آبان 1391، 10:05 ب‌ظ توسط hamed.asl »

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
مشکلی که الان هست میتونم با یوزر Root لاین کنم اما به نت دسترسی نداره گویا چون همه ی میرور های رو ک باید دانلود کنه(مثلا برای Xorg) تو 1 ثانیه رد میکنه و چیزی دریافت نمیشه...
« آخرین ویرایش: 11 آبان 1391، 10:06 ب‌ظ توسط hamed.asl »

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
دیمون رو به حالت اول برگردوندم درست نشد...از همون صفحه ویکی ارچ بنگ رفتم مراحل نصب گرافیک رو جلو اما به مرحله ی اخر که میرسه یعنی این مراحل:

To know your video chipset type in terminal
 lspci | grep VGA
Track it down in the list by typing in terminal as root:
 pacman -Ss xf86-video | less
Install your video driver:
 pacman -S your_video_driver

دیگه درست پیش نمیره فکر میکنمبه خاطر اینه که به نت دسترسی نداره...چه طور میشه از محیط خط فرمان فهمید به نت دسترسی داره یا نه؟

البته این نصبی که کردم تسته ها هر مشکلی پیش بیاد مهم نیس ولی می خوام برای نصب نهایی بدونم درست چیکار کنم  :)

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
مشکلی که الان هست میتونم با یوزر Root لاین کنم اما به نت دسترسی نداره گویا چون همهی میرور هایر تو 1 ثانیه رد میکنه و چیزی دریافت نمیشه...
اول از همه بگو آیا تونستی محیط گرافیکی رو راه بندازی و وارد بشی. منظورت اینه که pacman مشکل داره و آینه‌ها رو پیدا نمی‌کنه؟ آیا از طریق networkmanager به اینترنت می‌تونی وصل شی؟

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
مشکلی که الان هست میتونم با یوزر Root لاین کنم اما به نت دسترسی نداره گویا چون همهی میرور هایر تو 1 ثانیه رد میکنه و چیزی دریافت نمیشه...
اول از همه بگو آیا تونستی محیط گرافیکی رو راه بندازی و وارد بشی. منظورت اینه که pacman مشکل داره و آینه‌ها رو پیدا نمی‌کنه؟ آیا از طریق networkmanager به اینترنت می‌تونی وصل شی؟

نه ...الان فقط تحت خط فرمان میتونم کار کنم...تو همین محیط دیمون رو به حالت اول برگردوندم و ریست کردم مشکل سر جاش بود...پس احتمال دادم از همون درایوره گرافیکه...بعد مراحل نصب گرافیک رو که تو لینک زیر بود از سر گرفتم ولی به  مرحله ی اخر ک میرسه و نیاز به دریافت فایل داره هیچ جیز رد بدل نمیشه و خیلی سریع در حد یک ثانیه تمام میرورهای پک من faild میشه...

این انجام نمیشه:
pacman -S xf86-video-ati

بعد سعی کردم Xorg و slim رو امتحان کنم اونها هم نصب نمیشن یعنی اصلا انگار نمیتونه به نت وصل شه

http://wiki.archbang.org/index.php?title=ArchBang_Document
« آخرین ویرایش: 11 آبان 1391، 10:26 ب‌ظ توسط hamed.asl »

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
خوب اولین کار اینه که به اینترنت وصل بشی. اگر اینترنتت کابلی هست (وایرلس نیست) از دستور dhcpcd برای شناسایی اینترنت استفاده کن. بعد پینگ کن ببین آیا وصل شدی یا نه؟
ping -c 3 www.google.comبرای رفتن به محیط گرافیکی دستور startx رو اجرا کن. ببین فایل .xinitrc توی پوشهٔ root داری یا نه. محتویاتش هم باید شامل فرمان exec startxfce4 باشه.

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
خوب اولین کار اینه که به اینترنت وصل بشی. اگر اینترنتت کابلی هست (وایرلس نیست) از دستور dhcpcd برای شناسایی اینترنت استفاده کن. بعد پینگ کن ببین آیا وصل شدی یا نه؟
ping -c 3 www.google.comبرای رفتن به محیط گرافیکی دستور startx رو اجرا کن. ببین فایل .xinitrc توی پوشهٔ root داری یا نه. محتویاتش هم باید شامل فرمان exec startxfce4 باشه.

نتم وایر لس بود تا الان اما الان کابل رو هم امتحان کردم
dhcpcd[596]: version 5.5.6 starting
dhcpcd[596]: no valid interfaces found
dhcpcd[596]: no interface have a carrier
dhcpcd[596]: forked to background,child pid 597

بعد دستور باز کردن گوگل رو زدم گفت:

ping: unknown host www.google.com

... startx رو هم تسj کردم این رو میگه:

etc/X11/xinit/xserverrc: line 1 : /usr/bin/X : No Such file or Directory
xinit: giving up
Xinit: unable to connect to X server : Connection refused
xinit: server error

.xinitrc تو پوشه ی home هست  چون قبلا ادیتش کردم برای XFCE
« آخرین ویرایش: 11 آبان 1391، 10:46 ب‌ظ توسط hamed.asl »

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
خیلی عجیبه که به اینترنت نمی‌تونید وصل بشید و اینکه xorg نمی‌تونه اجرا بشه. اول ببینید که آیا اصلا کارت شبکه شناخته شده؟
ifconfig -aخروجی این دستور اگر شامل eth0 باشد یعنی اینکه کارت شبکه کابلی نصبه و اگر شامل wlan0 هم باشه یعنی اینکه وایرلس هم شناخته شده. اگر اینطور نبود خروجی این دستور رو ببینید lspci -kو به دنبال این باشید که آیا درایور مناسب وایرلس و شبکه بارگذاری شده یا نه، مثل این
02:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8188CE 802.11b/g/n WiFi Adapter (rev 01)
Subsystem: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 8182
Kernel driver in use: rtl8192ce
08:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR8152 v1.1 Fast Ethernet (rev c1)
Subsystem: Toshiba America Info Systems Device ff1e
Kernel driver in use: atl1c

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
ifconfig -a رو ک زدم کلا میگه:
-bash: ifconfig: command not found
lspci رو ک زدم خیل طولانی بود جوابش دیگه نمیتونم اونوتایئ کنم! اما network controller : atheros هست...و تو چند تا شون هم وایر لس رو نوشته ک گویا شناخته شدن...

کلا تا قبل ریست کردن نت مشکلی نداشت الان عجیبه ک وصل نمیشه..چراغ وایر لس هم روشن نمیشه..کابلم ک وصل کردم بازم نشد!

احتمالا دوباره نصبش کنم  حالا اینبار با دقت بیشتر برم جلو ببینم چی میشه ... یه بک ائ بعد از نصب ازش گرفتم تو اوبونتو  ;)

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
ممنون بابت وقتی که گزاشتید واقعا لطف کردید ...فردا دوباره مزاحم میشم  :) الان میرم برای نصب مجدد....

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
ممنون بابت وقتی که گزاشتید واقعا لطف کردید ...فردا دوباره مزاحم میشم  :) الان میرم برای نصب مجدد....
خواهش می‌کنم. اگر در دانلود مشکل ندارید بهتر است خود آرچ رو نصب کنید که تجربه من هم بیشتره. اگر خواستید بگید تا یه راهنمای ساده براتون بنویسم.

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
خواهش می‌کنم. اگر در دانلود مشکل ندارید بهتر است خود آرچ رو نصب کنید که تجربه من هم بیشتره. اگر خواستید بگید تا یه راهنمای ساده براتون بنویسم.

نه مشکلی ندارم سرعتم کم هست ولی نامحدوده خدارو شکر  ;) یعنی میشه با راهنمایی همه چیزو پیکر بندی کنم؟

خود ارچ رو دارم اما فعلا سمتش نرفتم!

من در مورد نصب گرافیک خیلی سرچ کردم گویا باید عین اوبونتو 12.10 ،xorg رو از ۱.۱۳ به ۱.۱۲ دانگرید کنم(ک بلد نیستم) و از درایور  legacy  استفاده کنم ک احتمالا اینه:

https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=59996

چون گرافیکم سری hd 4000 هست و  درایوری که از Xrog ۱.۱۳  پشتیبانی کنه فعلا نداره ،

موقع نصب این پکیجی هم که لینک دادم نمیتونه نیازمندیهاشو بگیره...ارور میده...بعد برای اینکه درایور از کار  نه افته باید جلوی اپدیت شدن چند تا پکیج رو گرفت توسط پک من!

این سه تا هستن :

xorg-server-*
xf86-input-*
xf86-video-*

کلا گیج دارم میزنم نمیدونم کدوم کارم درسته کدوم غلط! الان اینا تو حرف سادس تو عمل نمیدونم باید چه کنم..

در هر حال اگر فکر میکنید میشه با راهنمایی ارچ رو از اول نصب و کم کم تکمیل کنم من خوشحالم میشم :)

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
اون درایوری که نوشته شده درایور رسمی شرکت AMD هست. کارت گرافیک من مثل مال خود شماست و هیچ مشکلی ندارم با درایور متن باز. و اما این از راهنمای نصب آرچ به همراه میز کار xfce. در پایین فرض می‌کنم که پارتیشنی که قرار است نصب انجام بشه sda2 هست و قبلا به ext4 فرمت شده.
۱- از روی سیستم زنده آرچ بوت کنید.
۲-  mount /dev/sda2 /mnt
۳- pacstrap /mnt base base-devel
۴- genfstab -p /mnt > /mnt/etc/fstab
۵- arch-chroot /mnt
مرحله ۶ تا ۹ برای نصب گراب است. اگر نیازی به آن ندارید می‌توانید آنها را انجام ندهید (اگر نمی‌دونید که لازم دارید یا ندارید باید انجام کنید)
۶- pacman -S grub-bios os-prober
۷- grub-install --target=i386-pc --recheck /dev/sda
۸- cp /usr/share/locale/en\@quot/LC_MESSAGES/grub.mo /boot/grub/locale/en.mo
۹- grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
خروجی مرحله ۹ باید شناسایی تمام سیستم‌عامل‌های روی هارد باشد.
چیزی شبیه به این
Found Arch Linux on /dev/sda2
Found Windows 7 (loader) on /dev/sda1
Found Gentoo Base System release 2.1 on /dev/sda4
۱۰- passwd
۱۱- pacman -S xfce4 xorg-server dbus slim xf86-video-ati wireless_tools netcfg
۱۲- cp /etc/skel/.xinitrc ~/.xinitrc  و بعد # را از اول exec startxfce4 در فایل /root/.xinitrc بردارید.
۱۳- nano /etc/rc.conf و بعد
DAEMON=(...network net-auto-wireless dbus  slim)۱۴- exit
۱۵- umount /mn
۱۶- reboot

بعد از ریبوت با فرمان wifi-menu به وایرلس وصل بشید و ادامه کار رو پی بگیرید.

توجه: آرچ لینوکس بسته‌های دانلودی رو در var/cache/pacman/pkg/ ذخیره می‌کنه. اگه به هردلیل آرچ بالا نیومد، با دیسک لایو یه لینوکسی بالا بیا و این دایرکتوری از پاتیشن رو جایی روی مثلا یه یو‌اس‌بی ذخیره کن که اگر خواستی دوباره آرچ رو نصب کنی این دایرکتوری رو قبل از رفتن به مرحله ۵ (به /mnt/dev/sda2/var/cache/pacman/)به همین صورت انتقال بدی و دیگه آرچ بسته‌های قبلا دانلود شده رو از نو دانلود نکنه.
توجه: مراحل اضافه پیکربندی رو به بعد از نصب سیستم و ریبوت بندازید، حتی شناساندن پارتیشن swap و تنظیمات محلی.
توجه: در مرحله ۳ pacstrap رو با pacman اشتباه نکنید.
« آخرین ویرایش: 12 آبان 1391، 02:23 ب‌ظ توسط omidtavana »